Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

Srbi su itekako ukapirali poentu. Zbog toga je za istražnog sudiju ovog ubistva određena onaj slavni vojni pravnik Vuk Tufegčić, koji se, između ostalog, proslavio time što je ubistvo gardista u Topčideru proglasio samoubisvima nasuprot svim dokazima i svakoj zdravoj pameti. Pa se danas u "Novostima" pojavi izveštaj iz istrage koji iznosi isključivo odbranu ubice - "bio je napadnut, a napadača je pištolj ubio sam od sebe i žao mu je zbog toga, časna kerovska reč". Slavni Tufegčić opet ide da vatru gasi benzinom, ali će ovaj put oprljiti mnogo više od sopstvenog repa.

Link to comment

da, narocito da je ovo normalna drzava kojoj pristaje procedura koju opisujes. i bas se pitam, kako mi se u 45 godina zivota samo jednom desilo da me zaustavi interventna, i da pritom ne budem na nisanu otkocenog oruzja.vreme je da porastete ili da prestanete da gledate holivudske filmove. panduri su dno, ali isto dno kao i ogromna vecina onih kojima se bave.

Link to comment
Moram da kažem da se baš i ne dešavaju, a ukoliko se negde (kao u Srbiji) i dešavaju, onda sigurno ne bi smele da se dešavaju.Već su čitave enciklopedije napisane o slučaju nesrećnog J.C. De Menezesa. Na mnoga pitanja Metropolitan Police tu mora da odgovori, počev od toga kako i zašto su ga označili kao potencijalnog teroristu i pratili tog jutra, pa do toga koji je to stres usled kojeg su odlučili da ga više puta overe u glavu nakon što je pao na zemlju bežeći od njih potpuno nenaoružan. Očekivao sam da će kao razlog navesti strah da ovaj ne aktivira detonator dok je još živ (ko te pita što oni ni u jednom trenutku zapravo pojma nisu imali da li on ima ili nema detonator, i ko je on uopšte), ali za sada još uvek mudro ćute. Stres do mojega. Poverovali šmekeri u pogrešnu informaciju da je u pitanju terorista, i već videli sebe kako primaju orden za sprečenu tragediju, kad tamo međutim, ispade da su ispraznili šaržere u glavu nedužnom čoveku. Blage to veze nema sa stresom, a mediji i javnost su ih tako sahranili kada su prvi put rekli: "Jbg, dešava se...", da od tada doro paze da ne kažu bilo šta drugo osim: "žao nam je, mnogo nam je žao, sve ćemo da uradimo da se to više nikada ne ponovi".Stresom bi možda moglo da se objašnjava ubistvo demonstranta tokom anarhističkih nereda u Đenovi, pre par godina. Problem je samo u tome što mu Karabinjer pod stresom nije pucao u noge ili grudi, već je sa jednog metra udaljenosti podigao cev prema njegovoj glavi i overio ga najstrašnije. Znači, eto već treće situacije u kojoj policija pod stresom poteže oružje na potpuno nenaoružane osobe, i igra na sigurno - pravo u glavu. Ništa onesposobljavanje, ništa upozoravajući hici, ništa ranjavanje, nego direkt u čelo. To, po meni, nikako ne bi smelo da bude nešto što se dešava. To je potpuno neprihvatljivo ponašanje kome se mora stati na put. U glavu overavaju mafijine ubice a ne neko ko je plaćen da štiti javni red i mir.Najzad, kada je stres u pitanju, ne vidim koji je to stres koji ovdašnje interventne patrole i srodnu im kopilad nagoni da pištoljima izvlače iz vozila osobe koje prolaze na crveno svetlo. Jedino ukoliko im poslovičnu oholost, bahatost, siledžijstvo i sve moguće i nemoguće zloupotrebe ovlašćenja ne priznamo kao stres. U tom slučaju su definitivno pod konstantnim i svakodnevnim stresom. To možda jeste nešto što se dešava, ali ne u civilizaciji nego u policijskim bananama od država.
Kao sto vidis - desava se. Decko je potrcao na poziv za zaustavljanje sa rancem na ledjima i stradao. Usred glavnog grada 1 Imperije u kojoj sunce nikad ne zalazi.Drugo, otkud to da se ove dve recenice koje sam boldovao pojavljuju kao antipodi. Nekome moze da bude zao zbog necega sto je uradio ili ako je to uradio nehoticno ili ako se kasnije pokajao. Sve ostalo je najobicnije licemerje.Ostalima bih savetovao da se u duhu rasprave upoznaju sa pravilnikom koji propisuje pristup zaustavljenom vozilu napisan za americke policajce. Da ne gube glavu uludo kad prodju na crveno u nekoj americkoj vukojebini i pocnu da se vrckaju po vozilu verujuci da je nasa policija sastavljena iskljucivo od krvozednih manijaka docim je policija u 1 Kolevci Demokratije uljudna i prijateljski nastrojena grupa gradjana. Moj poznanik je ostao bez stakla na svojoj vozackoj strani, par zuba i celih kostiju jagodice i cela samo zato sto je pruzio ruku da uzme iz kasete saobracajnu dozvolu. Dobio je po labrnji drskom revolvera. Ostao bi i bez vise od toga da njegov prijatelj suvozac nije poceo u panici da vise "stranac, stranac" kako bi upozorio policajca sa otkocenim i u glavu uperenim pistoljem da se radi o coveku koji ne zna sta vozac u US of A mora da radi kad ga zaustavi saobracajac. Ja ne znam zasto je ovaj decko ubijen. Mozda je tom panduru mrdao zenu pa mu se ovaj osvetio. Mozda se pandur unervozio zato sto vec par dana nije nikoga ubio pa da ispuni sihtu. Mozda mu je rata od poslednjeg reketa bila isuvise mala. A mozda se i ovaj lik kurcio s obzirom na to da mu je cale bio neko mudo u DB-u. Nenakurceni likovi obicno nemaju taj nivo bahatosti da prolaze kroz crveno i tako ugrozavaju zivote drugih ucesnika u saobracaju. Mozda se gusao sa pandurom pa popio metak. Mozda se i desilo tacno ono sto policija tvrdi, da je pistolj opalio kad su pandura vrata udarila u ruku kojom je drzao pistolj. Ne znam ali, kao sto rekoh, ne znate ni vi ostali. A necemo ni saznati zato sto ce jedni verovati u rezultate istrage, drugi nece i tako ce se zavrsiti.E, pa, dok se ta istraga ne zavrsi povlacim se iz ove rasprave. Diskutanti koji mrtvom vuku mere rep, dokazuju aksiome i rasclanjuju tautologije uvek su u prednosti pa neka u njoj i uzivaju. Svakako nemam nameru da pristanem na "aha, branis policiju" tip rasprave jer se ova nasa policija ne moze braniti cak ni kad bi covek to hteo. Ostajem pri tvrdnji da je ova akcija omladine LDP-a goli qratz koji je trebalo da posluzi jedino stranackom marketingu i da ce je brzo zaboraviti (ako je vec nisu zaboravili) cak i oni koji su u njoj ucestvovali. Svakako ce je zaboravti cim se desi neki drugi povod da se izadje na ulicu. A desice se. Jer kad je nekome mart 2011. isuvise dugo vremena za cekanje da se policija pritisne i pocne da radi kako normalne policije rade (sa sve greskama tipa upucavanja neduznog studenta u metrou) taj mora racunati s tim da do tog pritiska nikada i nece doci. No, nista zato, bar ce ovaj topik biti ziv, zdrav i veseo.
Link to comment

Vremena se menjaju, ali, tek da se ne zaboravi da policija moze i ovako da izgleda:SLUČAJ S DETETOMKad je ovde već reč o tom komesaru Bartošeku, reče gospodin Kratohvil ? baš sam se setio jednog slučaja koji isto tako nije poznat javnosti; to je onaj slučai s detetom. Znate, jedanput dotrca u komesarijat tome Bartošeku jedna mlada gospa, žena nekog savetnika sa državnih dobara, nekog gospodina Lande, užasno plačući, tako da je jedva mogla da diše Bartošeku bi nekako žao te žene iako joj je nos bio naduven a lice umrljano od neprekidnog plača, pa ju je umirivao, ukoliko jedan stari neženja koji je još uz to policajac to ume. ?Ama pobogu?, reče on, ?ta prestanite vec, pa neće vam otkinuti glavu, ispavaće se i biće opet sve u redu - a ako pravi suviše veliku galamu, doći će vam tamo Hohman i daće mu po njušci; a vi, gospo, ne treba da dajete svom mužu povoda za ljubomoru; no, i bice sve u redu.Treba da znate da u policiji ovako otprilike dovode u red većinu takvih porodičnih tragedija.Ali gospođa je samo mahala glavom i plakala tako da je bilo tuga pogledati.?Ali do đavola?, pokuša gospodin Bartošek s drugog kraja, ?on je, znači, pobegao od vas, je l? te? Slušajte, bice u redu vratiće se ta bedna mangupčina; zar ta bitanga zaslužuje da se zbog njega tako uzrujavate!??Gospodine?, zacvile mlada ženica, ?ta meni su na ulici ukrali dete!?Ama bežite?, reče gospodin komesar s nevericom ?šta bi ko radio s detetom? Verovatno je samo nekud otrčalo.? ?Nije otrčalo?, jecala je nesrečna majka, ?pa Ruženki je tek tri meseca!?Gospodin Bartošek koji nije imao pojma kad dete počinje da hoda. ?Pa kako su vam sa mogli ukrasti?? Polako je od nje sve izvukao kad se, da bi je umirio unapred zakleo svim kletvama da će to dete sigurno naći. Dakle, bilo je to ovako: Gospodin Landa je upravo a gospođa Landa je htela da izveze Ruzenki lepu portiklicu i dok je ona u radnji birala svilu za tu portiklicu, ostavila je kolica s Ruženkom napolju; kad je izašla, nije bilo ni od Ruženke ni od konca nigde ni traga ni glasa. To je bilo sve što je mogao da dozna u toku dobrih pola sata od te mamice koja je jecala.?No, čekajte, gospođo Landa?, reče najzad komesar Bartošek, ?to i neće biti tako zlo; pogledajte, ko bi ukrao dete? Pre se desi da neko ostavi derle na ulici, takav slučaj sam već imao. Mislim da takva beba nema nikakvu vrednost, jastuče ? je l' bilo jastuče, da' ima vrednost; tako nešto već vredi ukrasti. Mislim da ie neko ukrao samo kolica i jastuče; rekao bih da je to bila zena zato što bi muškarac s dečijim kolicima bio verovatno malo suviše upadljiv. Pa ta će žena to dete negde da ostavi?, završi Bartošek umirujući je, ?šta bi molim vas, s njim radila? Mislim da ćemo vam bebu jos danas doneti, čim se negde nađe.??Ali Ruženka će biti toliko gladna?, kukala je mlada mamica, ?ona je sad već trebalo da dobije mleko!Daćemo joj mleko?, obeća komesar, ?samo vi iditeKUCI.? ? I pozva jednog policajca u civilu da sirotu zenu odvede kućiPosle ručka zazvoni komesar lično kod mlade ženice. ?Dakle, gospođo Landa?, raportirao je, ?kolica smo već našli, sad nam nedostaje samo dete. Kolica smo nasli prazna u hodniku jedne kuće gde uopšte nema dece. Tamo je naišla kod domarke jedna gospođa i kazala da hoće samo da podoji dete; e, a posle je otišla. ? Pro?kleta stvar?, reče vrteći glavom, ?pa ipak je ta žena htela da ukrade samo bebu, i ništa drugo. Mislim, draga gospođo, kad je ta žena toliko želela bebu, onda joj neće naškoditi, a ne bi ni smela; možete biti bez brige za nju.? ?Ali ja hoću da mi vratite moju Ruženku?, vikala je Landa očajno. ?Onda nam, gospođo, morate dati fotografiju ili opis tog deteta?, reče komesar službeno.?Ali, gospodine komesaru?, odgovori mlada žena, ?ta znate, decu do godine dana ne treba slikati. To, kažu, ne valja, dete, kažu, posle neće rasti.??Hm?, na to će komesar, ?onda nam bar tačno opišite tu bebu.?E pa, to je mamica uradila veoma opširno; Ruženka ima, kažu, tako lepu kosicu i nosić i divne očice, i teška je četiri hiljade četiri stotine devedeset grama i ima tako divno dupence i faltice na nožicama ...?Kakve faltice??, upita komesar.?Da ih pojedete< plakala je mamica, ?i slatke prstiće, i tako se smešila na majku.??Ali, pobogu, ženo?, prasnu gospodin Bartošek, ?po tome je ipak ne možemo poznati! Ima li kakav osobeni znak?? >?Ima ružičaste tračice na kapici?, jecala je mlada žena. ?Svaka devojčiča, zaboga, ima ružičaste tračice! Za ime svih svetih, gospodine, vratite mi moju Ruženku!??A kakve ima zube??, pitao je gospodin Bartošek.?Nikakve, pa tek joj je tri meseca! Kad biste znali kako se smešila na majku!? ? Gospođa Landa pade na kolena: ?Gospodine komesaru, recite da ćete mi je naći!??Pa, gledaćemo?, progunđa gospodin Bartošek u neprilici. ?Molim vas, ustanite! Vidite, pitanje je u tome zašto je nju ta žena ukrala. Da li mi možete reći čemu služi odojče??Gospođa Landa razrogači oči na njega. ?Pa to je najlepša stvar na svetu?, objasni ona. ?Gospodine, zar nemate u sebi nimalo materinskih osećanja??Gospodin Bartošek ne htede da prizna taj svој nedostatak i reče brzo: ?Mislim da bi jednog takvog drekavca mogla da ukrade samo majka koja je izgubila vlastito mladunče i hoće da ima drugo. Znate, to je kao kad vam neko u kafani ukrade šešir: tada vi sebi iza?berete drugi i odete. Dakle, već sam to uredio: zatražio sam da mi prijave sve slučajeve gde je nekome u Pragu umrlo tromesečno dete; i naši ljudi će otići tamo da provere, razumete li me? Molim vas, po tom vašem opisu je nećemo poznati.??Ali ja ću je poznati?, jecala je gospođa Landa.Gospodin komesar sleže ramenima. ?Pa ipak?, reče zamišljeno, ?dao bih glavu da je ta žena ukrala to derle radi neke materijalne dobiti. Draga gospođo, veoma retko se krade iz ljubavi; većinom je to zbog novca. Ali, do đavola, prestanite plakati! Uradićemo za vas sve što možemo.?Kad se gospodin Bartošek vratio u komesarijat, on reče svojim pomoćnicima: ?Slušajte, ko ima od vas tromesečnu bebu? Pošaljite je ovamo.? ? I tako mu zena jednog policajca donese svoje najmlađe dete; gospodin komesar naredi da ga razviju i reče: ?Pa to je mokro. Gle, to ima i dlake na glavi i faltice isto tako ? ovo će biti nos, zar ne? a i zube takođe nema. Molim vas, gospođo, po čemu se raspoznaje odojče??Policajčeva žena pritisnu svoje najmlađe na grudi. ?Pa to je moja Manjička?, reče gordo. ?Zar ne vidite, gospodine komesaru, da je pljunuti otac??Gospodin komesar pogleda nesigurno policajca Hohmana, koji se nakostrešenih brkova i napućene njuške mrštio na svog potomka i mahao svojim debelim prstom tepajući ?tititi? i govorio ?opa, cupa, curice?. ?Pa, ne znam?, promrmlja komesar, ?čini mi se da je nos malo drukčiji, ali možda će još da joj poraste. Čekajte, otići ću u park da pogledam kako izgledaju bebe. Eto, tako ti je to, na svakojake džeparoše i protuve naš čovek obrati pažnju, ali s ovim punoglavcima u jastučku, s njima nemamo nikakva posla.?Posle jednog sata vrati se Bartošek sasvim utučen. ?Slušajte, Hohmane?, reče, ?pa to je strašno, sva su deca jednaka! Kako mogu da napravim lični opis? Traži se dete od tri meseca, ženskog pola, ima kosicu, nosić, očice i na dupencetu faltice; osobeni znaci: teško je četiri hiljade četiri stotine i devedeset grama. Je li to dosta???Gospodine komesare?, reče Hohman ozbiljno; ?znate, ti mališani imaju jedanput manju a drugi put veću težinu, to zavisi od toga kakvu imaju stolicu.??Isuse i Marija?, uzviknu komesar, ?pa otkud ja mogu sve to da znam? Na kraju krajeva bebe nisu u našem referatu! Slušajte?, reče najedanput s olakšanjem, ?šta mislite da ovo natovarimo na vrat nekom, drugom, recimo Društvu za zaštitu majki i odojčadi!??Da, samo mi to imamo ovde prijavljeno kao krađu?, odvrati policajac.?To je istina?, progunđa komesar. ?Bože moj, da je ukraden sat ili neka druga pametna stvar, onda bih sa tim umeo da postupim ali, čoveče, ja nemam pojma kako se traže ukradena deca!?U tom trenutku se otvoriše vrata i jedan policajac uvede uplakanu gospođu Landu. ?Gospodine komesa?re?, raportirao je, ?ova žena je htela da istrgne nekoj gospođi odojče iz naručja i pri tom načinila veliku buku i dreku. Zato sam je doveo ovamo.??Zaboga, gospođo Landa?, dreknu komesar, ?šta nam to izvodite???Pa to je bila moja Ruženka?, zapomagala je mlada žena.?Nikakva Ruženka?, reče policajac. ?Ta žena je bila gospođa Roubalova iz Budečke ulice, a to dete je njen sin od tri meseca.??Eto vidite, nesrećnice?, poče da grdi gospodin Bar tošek. ?Ako se još budete u to mešali, onda ćemo od cele te stvari dići ruke, razumete li? ? Čekajte, sad mi odjednom pade na um. Kojim imenom zovete to vaše dete???Mi je zovemo Ruženka?, kukala je mamica, ?Dude-ka, Dididi, Dudica, dušica, anđelče, tatina, mamina, ba?kina, srce, bubica, ptičica, zlato ...??I ona sve to razume?? upita komesar zaprepašćeno.?Ona sve razume?, uveravala je mamica plačući: ?i tako se smeši kad joj govorimo tatata, bububu, cilemile, ili tititi.??To nam neće nimalo pomoći?, izjavi gospodin komesar. ?Moram vam, na žalost, reći gospođo Landa, dasu nam svi pokušaji propali. U onim porodicama gde su prijavili smrt deteta nema vaše Ruženke; naši su ljudi već sve obišli.?Gospođa Landa je gledala tupo pred sebe. ?Gospo?dine komesaru?, uzviknu iznenada sa zračkom nade, ?daću deset hiljada kruna onome ko mi pronađe Ruženku. Objavite nagradu da će onaj ko nas dovede na trag mom detetu dobiti deset hiljada!??Ja to ne bih radio, draga gospođo?, reče gospodin Bartošek s nepoverenjem.?Vi ste bez osećanja?, prasnu mlada žena. ?Ja bih dala čitav svet za svoju Ruženku.??Pa, kako hoćete?, promrmlja gospodin Bartošek zlovoljno. ?Ja ću to objaviti, samo nam se u to više nikako, zaboga, nemojte mešati.??To je težak slučaj?, uzdahnu tek što su se za njom zatvorila vrata, ?čekajte samo, ja znam šta će se sada desiti.? I zaista se to desilo: sutradan mu tri agenta donese po jednu uplakanu devojčicu od tri meseca, a jedan, to je bio onaj Pištora, samo proturi glavu kroz vrata i iskezi se: ?Gospodine komesare, je'l to ne bi mogao da bude muškarčić? Imao bih muškarčića i to jeftino!??Eto šta smo napravili s tom nagradom?, grdio je gospodin Bartošek. ?Još malo pa ćemo ovde imati čitav dom za nahočad. Prokleti slučaj!??Prokleti slučaj? kazao je srdito kad se vraćao u svoj momački stan. ?Hteo bih samo da znam kako ćemo to derište sad naći.?Kad je došao kući, zatekao je svoju služavku, pravu vešticu, matoru alapaču, kako blista od oduševljenja. ?Samo dođite da vidite onu svoju Barinu, gospodin komesare?, reče mesto dočeka.Treba da znate da je taj gospodin Bartošek dobio od gospodina Justoca čistokrvnu kučku bokserku, Barinu, koja se vukla sa nekirn vučjakom. Znate, ja se čudim kako se to razne rase pasa uzajamno priznaju za pse; ja ne razumem po čemu hrt poznaje da je i jazavičar isto tako pas. Ta mi ljudi se razlikujemo samo po jeziku ili po veri, a pri tom smo u stanju da se uzaja?mno požderemo. Dakle, Barina je imala sa vučjakom devet štenadi i sad je ležala pored njih, vrtela repićem i blaženo se kezila.?Pogledajte samo?, razvezla je ta služavka, ?kako je gorda na tu svoju štenad, kako se njima ponosi, mrcina jedna! šta ćete, kao svaka majka!?Gospodin Bartošek se zamisli pa reče: ?Tetkice, je li to istina? Zar majke tako rade???Ma kako da ne?, izjavi služavka. ?Samo pokušajte da pohvalite nekoj majci njeno dete!??To je zanimljivo?, gunđao je gospodin Bartošek. ?Pričekajte samo, pokušaćemo to.?Sutradan su sve majke u centru Praga bile prosto van sebe. čim su, izašle na ulicu sa detetom u kolicima ili na rukama, već se kraj njih stvorio policajac u uni?formi ili neki gospodin u poluciliridru, kezio se na nji?hovo ljupko detence i češkao ga ispod bradice. ?Ala imate lepo detence, gospođo?, govorili su ljubazno, ?koliko ima meseci?? ? No, ukratko, bio je to za sve mamice dan radosti i gordosti.Već u jedanaest sati ujutro dovede jedan agent ko?mesaru Bartošeku jednu bledu i uzdrhtalu ženu. ?Da?kle, ovo je, gospodine komesare?, raportira službeno. ?Sreo sam je sa kolicima i kad sam joj kazao, ajaja, ala imate divno detence, koliko ima meseci? ? ona me ljutito osinu pogledom i sakri dete iza zavese. Tada joj kazah, pođite sa mnom, ženo, i nemojte galamiti.??Otrčite po gospođu Landu?, reče komesar. ?A vi, ženo, recite mi zašto ste, zaboga, ukrali to dete!?žena nije dugo odricala, odmah je priznala. Bila je neudata devojka i imala je devojčicu sa nekim gospo?dinom. To dete, je poslednjih dana bolovalo od stomačića i dve noći je drečalo. Treće noći mu je žena dala u krevetu da sisa i pri tom je zaspala; a kad se ujutro probudila, bilo je, kaže, dete modro i mrtvo. ? Ne znam kako je to moguće ? reče gospodin Krathovil nekako sumnjajući.Moguće je ? umeša se u njegovo pripovedanje oktor Vitasek. ? Pre svega majka je bila neispavana, zatim je dete verovatno imalo katar i nekoliko dana nije hteo da sisa. Zato je dojka bila suviše teška i kad majka zaspala, skliznula je detetu na nosić i dete se gušilo. To se najzad moglo desiti. Ali sada dalje. Možda je i bilo tako ? produži gospodin Krathohvil. ? Kad je ujutro ta žena videla da joj je dete mrtvo, pošla je da to prijavi svešteniku; ali putem je videla ona kolica gospođe Lande i onda joj je palo na pamet da će joj taj gospodin i dalje plaćati alimentaciju ako pri?bavi drugo dete. Osim toga ? reče gospodin Krathovil zbunjeno i zacrvene se kazala je da ju je užasno mučilo mleko.Doktor Vitasek mahnu glavom u znak potvrde. I to je istina ? reče on.Pa znate ? izvinjavao se gospodin Krathovil u te se stvari ja ne razumem. Dakle, zato je ukrala dete s kolicima a posle je ostavila kolica u hodniku tuđe kuće; a Ruženku je odnela kući umesto svoje Zdenjičke. Ali mora da je nekakva šašava ili nastrana žena jer je svoje mrtvo dete metnula u hladnjaču; kaže htela je noću negde da ga zakopa ili položi ali nije imala dosta smelosti.Posle je došla gospođa Landa. ?Dakle, mlada mamice?, reče joj gospodin Bartošek, ?еvо vam te vaše bebe.?Gospođu Landu obliše suze. ?Pa to nije moja Ruženka?, prasnu ona, ?Ruženka je imala drugu kapicu!??Sto mu muka?, viknu komesar, ?razvijte to!? A kad je to ležalo na njegovom pisaćem stolu, podigao mu je nožice i kazao: ?A sad pogledajte kakve to faltice ima na dupencetu!? Ali je gospođa Landa već klečala na ze?mlji i ljubila detešcetu ručice i nožice. ?Ti moja Ruženko?, vikala je plačući, ?ti ptičice. Dididi, ti bekice, ti dupence mamino, ti moje zlato.??Molim vas, gospođo?, reče gospodin Bartošek namrgođeno, ?prestanite, inače ću se, bogami, oženiti. Onih deset hiljada dajte u korist vanbračne dece, razumete li???Gospodine komesaru?, izjavi gospođa Landa svečano ?podržite ovo dete i blagoslovite ga!??Mora li to biti??, progunđa gospodin Bartošek. ?Kako se to uzima na ruke? Aha, gledajte, počinje da dreči. Evo vam, uzmite ga brzo!?Ali tu se već završava slučaj s detetom.Karel Capek

Link to comment
da, narocito da je ovo normalna drzava kojoj pristaje procedura koju opisujes. i bas se pitam, kako mi se u 45 godina zivota samo jednom desilo da me zaustavi interventna, i da pritom ne budem na nisanu otkocenog oruzja.vreme je da porastete ili da prestanete da gledate holivudske filmove. panduri su dno, ali isto dno kao i ogromna vecina onih kojima se bave.
Ako su dno većina onih kojima se policija bavi, mogu li da te pitam:1. Kako to da su te, po sopstvenim rečima, za 45 godina samo jednom zaustavili bez otkočenog oružja? Znači li to da si i ti dno kojim se oni bave, ili da te ubrojimo u častan izuzetak od ogromne većine?2. Kako to da malte ne na nedeljnoj bazi imamo izveštaje o ljudima koji su iz čista mira pretučeni, maltretirani, tu i tamo upucani, a ponekad i ubijeni od strane srpske policije? Ne misliš li da se to malkice prečesto dešava, da bismo mogli da ga podvedemo pod izuzetak od pravila da sve žrtve policije u ovoj zemlji pripadaju 1 dnu?To što je neko dno, ne daje onom ko je za to dno zadužen pravo da ga jednom rukom izvlači iz kola a drugom drži repetiranu utoku u pravcu njegove glave i šutira ga usput. Zato i postoje pravila postupanja u takvim situacijama (npr. nema bilo kakvog fizičkog kontakta dok osumnjičeni nije legao na zemlju i stavio ruke na glavu ili gde već, pa mu se onda priđe i stave mu se lisice - to bi bilo nešto blizu onoga o čemu ti pričaš, ali jbg, tu se gubi onaj divan osećaj moći kada osumnjičenom jednom rukom lupaš šamar, drugom držiš spremnu utoku, a i noge su ti hiperaktivne i mnogo si veliki šmeker), a ta pravila su neki pametni ljudi propisali kako bi zaista imali ogromnu većinu čistih i regularnih intervencija i kako ne bi svako malo morali da zataškavaju prekoračenja ovlašćenja i ubistva.
Link to comment
slazem se oko kvalifikacije clanova interventne ali uz najbolju volju ne mogu da se slozim oko toga kako se zaustavljaju oni koji u 3 nocu prolaze na X crvenih. svuda na svetu se zaustavljaju sa uperenim i otkocenim oruzjem, srpske interventne ovde nisu izumele nista novo.
Nije to bas tako. Uostalom, zasto mora da bude 'kao svuda u svetu', ima i ovde i dovoljno iskustva i dovoljno pametnih ljudi da napisu i propisu pravilnike i procedure u skladu sa lokalnim obicajima. Nije svako ko prodje kroz crveno Pablo Eskobar licno, niti je svaki pijanac koji se vraca sa nekog sedenja potencijalni ubica kome se prilazi kako smo vec gledalji da se prilazi.Procedura je majka. By the book je izraz koji se policije celog sveta pokrivaju bas u ovakvim slucajevima, aj' da kazem granicnim. Para nikada nije nedostajalo za nabavke potrepstina za njih i njima slicne: zvucnik na krovu vozila interventne kojim bi se zaustavljeno vozilo opomenulo da je zaustavljeno kontrole radi, da putnici izadju iz vozila, da stave ruke na volan, bilo sta. Sve to i jos toliko toga bi mozda omelo san stanara okolnih zgrada ali bi nemerljivo smanjilo mogucnost i nesrecnog slucaja i zloupotrebe. I tako se radi u svetu.
Link to comment
Taj slucaj je dobar primer.Primer kako je policija pokusala da se besramno lazuci izvuce, ali i primer kako javnost vrsi pritisak. Tri godine nakon toga slucaj je jos uvek u javnosti, sudjenja se odgravaju a sef Metropoliten policije je, izmedju ostalog, i zbog toga slucaja podeno ostavku.
slucaj nesretnog brazilca nije (u potpunosti) dobar primer jer su mnoge bitne okolnosti drugacije.brazilac je nastradao neposredno nakon teroristickog napada koji je doneo 50+ zrtava, dakle u uslovima potpuno vanredne situacije. usled svih tih okolnosti (i ovo je ono sto predstavlja najvecu razliku) policija je u to vreme zvanicno operisala u uslovima "shoot-to-kill" naredbe, dakle u uslovima gde su uobicajena pravila ponasanja policije zvanicnom odlukom suspendovana. da su policajci otvorili paljbu na njega, a pucali mu u noge, postupili bi suprotno pravilima sluzbe kakva su bila na snazi u datom trenutku. u normalnim uslovima ovakva naredba ne postoji.
Link to comment
Drugo, otkud to da se ove dve recenice koje sam boldovao pojavljuju kao antipodi. Nekome moze da bude zao zbog necega sto je uradio ili ako je to uradio nehoticno ili ako se kasnije pokajao. Sve ostalo je najobicnije licemerje.
Razlika je u tome što ovo srpsko policijsko: "Jbg, dešava se" nema onaj drugi deo ("Sve ćemo učiniti da se više nikada ne ponovi"), nego više zvuči kao: "Dešava se i dešavaće se, naučite da živite sa tim". Da ne pominjem što srpska policija još uvek zapravo nije ni stigla do: "Jbg, dešava se", već se i dalje čvrsto drži proverenih varijanti sa samoopaljenjima, odgurivanjima, koškanjima i ostalim vidovima pružanja otpora. U toj varijanti čak ni sleganje ramenima nije potrebno, malte ne je sve bilo po propisu.U svakom slučaju, slažem se da ne znamo i nikada nećemo saznati šta se tamo zaista dogodilo. Jedino u šta sam siguran, to je da će se ponovo dogoditi.
Link to comment
slucaj nesretnog brazilca nije (u potpunosti) dobar primer jer su mnoge bitne okolnosti drugacije.brazilac je nastradao neposredno nakon teroristickog napada koji je doneo 50+ zrtava, dakle u uslovima potpuno vanredne situacije.
Bilo bi interesantno videti statistiku koliko ljudi je ubijeno za vreme Sablje i uporediti podatke sa periodom ministrovanja druga Dačića.
Link to comment

A evo šta biva kada se ova dika srpskog pravosuđa "za samoubistva" naćefleisan sretne sa saobraćajcima:

Ponovo odloženo suđenje Tufegdžiću 26. januar 2007.Po treći put je odloženo suđenje sudiji Vojnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu, Vuku Tufegdžiću.Pred Opštinskim sudom u Mionici on je optužen da je službena lica ometao u obavljanju poslova bezbednosti. Kako je Beti potvrđeno u tom sudu, početak glavnog pretresa odložen je ovoga puta zbog toga što je branilac drugooptuženog Ilije Maričića, iz Beograda, tražio izuzeće mioničkih tužilaca.Odlaganje je zbog smrtnog slučaja u porodici zatražio i advokat saobraćajnih policajaca, koji u ovom postupku imaju status oštećenih. O zahtevu za izuzeće mioničkih tužilaca odlučivaće okružni državni tužilac iz Valjeva, Zlatko šulović. Protiv Vuka Tufegdžića i Ilije Maričića opštinski državni tužilac iz Mionice podneo je optužni predlog za krivično delo ometanje službenih lica u obavljanju poslova bezbednosti zbog toga što su 7. maja 2006, u ranim jutarnjim satima, odbili da se podvrgnu alko testu prilikom rutinske kontrole saobraćaja. Prema navodima iz optužnog predloga, Tufegdžić se pri tom nedolično ponašao i "oštetio policijski automobil", dok je Maričić jednog od saobraćajaca iz patrole "s leđa uhvatio za opasač". Sudija Nikola Mirković novo ročište zakazao je za 27. februar. Tufegdžić je kao istražni sudija Vojnog suda vodio istragu o smrti dvojice gardista na stražarskoj dužnosti u Topčideru, koji su u oktobru 2004. pronađeni mrtvi u blizini ulaza u tajni vojni objekat "Karaš".http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=229343
Link to comment
slucaj nesretnog brazilca nije (u potpunosti) dobar primer jer su mnoge bitne okolnosti drugacije.brazilac je nastradao neposredno nakon teroristickog napada koji je doneo 50+ zrtava, dakle u uslovima potpuno vanredne situacije. usled svih tih okolnosti (i ovo je ono sto predstavlja najvecu razliku) policija je u to vreme zvanicno operisala u uslovima "shoot-to-kill" naredbe, dakle u uslovima gde su uobicajena pravila ponasanja policije zvanicnom odlukom suspendovana. da su policajci otvorili paljbu na njega, a pucali mu u noge, postupili bi suprotno pravilima sluzbe kakva su bila na snazi u datom trenutku. u normalnim uslovima ovakva naredba ne postoji.
Takva pravila niti su bila na snazi niti postoje bilo gde u takozvanom civilizovanom svetu. Policija u zemlji kao sto je GB ni u uslovima ratnog stanja NE moze da operise po shoot-to-kill metodu. Niti takav metod postoji. Ni kao metod, ni kao institucionalizovano i kodifikovano pravilo. Pravila policije se ne suspenduju tek tako, a narocito ne u osetljivoj materiji kao sto je upotreba oruzja. Uostalom, zar verujes da se pocinioci, u ovom slucaju policajci, na bi pozvali na to pravilo. I da bi stvar sa nesrecnim covekom dosla dokle je dosla da je postojao bilo kakav zvanican akt kojim bi se 'pokrili'?Postoje neformalni i zakonski sankcionisani 'metodi', kao sto je na primer 'cikasko hapsenje' nekada, a verovatno i sada primenjivano - kada se policajci sami, po nepisanom pravilu obicno zbog ubistva kolege, odluce da ga primene u hvatanju ubice. To jest da mu oni sude i pobrinu se da isti do suda i ne stigne. Ali, i u takvim slucajevima, ne daj boze da se dokaze da je neko, bilo ko, sa namerom i bez suda ubijen.Edit: delovanje posle teroristickog napada sa 50+ zrtava jeste delovanje pod stresom i pritiskom. A i policajci su ljudi. Samo, to ih ne opravdava. Za razliku od tebe i mene - za njih se ipak pretpostavlja da su manje podlozni stresu i afektu. Edited by woodooinstalater
Link to comment
Takva pravila niti su bila na snazi niti postoje bilo gde u takozvanom civilizovanom svetu. Policija u zemlji kao sto je GB ni u uslovima ratnog stanja NE moze da operise po shoot-to-kill metodu. Niti takav metod postoji. Ni kao metod, ni kao institucionalizovano i kodifikovano pravilo. Pravila policije se ne suspenduju tek tako, a narocito ne u osetljivoj materiji kao sto je upotreba oruzja. Uostalom, zar verujes da se pocinioci, u ovom slucaju policajci, na bi pozvali na to pravilo. I da bi stvar sa nesrecnim covekom dosla dokle je dosla da je postojao bilo kakav zvanican akt kojim bi se 'pokrili'?
mislim da treba da se informises pre nego sto nesto prokomentarises.
Link to comment
Policija u zemlji kao sto je GB ni u uslovima ratnog stanja NE moze da operise po shoot-to-kill metodu. Niti takav metod postoji. Ni kao metod, ni kao institucionalizovano i kodifikovano pravilo. Pravila policije se ne suspenduju tek tako, a narocito ne u osetljivoj materiji kao sto je upotreba oruzja.
Shoot-to-kill policy to remainBBC, Monday, 25 July, 2005Shoot-to-kill policy dropped after Menezes killingIndependent, Friday, 12 December 2008De Menezes police 'told to shoot to kill'Telegraph, 03 Oct 2007Prva tri rezultata na Guglu. Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment
mislim da treba da se informises pre nego sto nesto prokomentarises.
OK, zato sam ovde. Informisi me (nije ironija) o tome kako se suspenduju policijske procedure.Da iskoristim priliku i kazem ti nesto o cemu sam informisan: shoot to kill bojevom municijom je filmski izraz. Jednostavno, zvanicna procedura ne moze da se osloni na prosecnog policajca/sluzbeno lice kao na nepogresivog strelca. Zato se svako koriscenje vatrenog oruzja tumaci (i primenjuje) kao poslednje sredstvo koje ima jednu jedinu namenu: da ubije. Sto mu i jeste namena. Naime, ne moze se od prosecnog policajca ocekivati niti zahtevati da puca u noge. To je stvar da tako kazem, njegove dobre volje, savesti... Dakle, oruzje se nosi i puca se da bi se - ubilo. Za druge situacije izmisljena su sredstva i oruzja za - onesposobljavanje. Koja ne ubijaju.BTW: sorry za koriscenje licnih zamenica u prethodnom postu. Koriscene su u smislu 'mi, obicni ljudi, za razliku od policajaca...'
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...