Jump to content
IGNORED

Panduracija u Srbalja


Eraserhead

Recommended Posts

Ovakve pandure je nemoguće mrziti previše. A konačno je stiglo i saopštenje policije o sinoćnjem protestu, koje su mediji tako disciplinovano čekali:Očekuje se podela plaketa MUP-a vlasnicima i urednicima radio i TV stanica. Nove plakete će nositi naslov "Srebrna, zlatna i platinska vulva".
Zaista neverovatno. Sinoc niko ni da zucne. Medijska sloboda. Slobo vrati se. (Ups... Ja zaboravio ko je gazda na MUP...)
Link to comment
bubrezi će poželjet pendreka, vilica zaplakat za cokulom, al specijalaca niđe biti neće.. :cry: niko ne sme da nas bije sem interventne, pravda za miljana!!
bull's eye!pandurska majstorska radionica će izvesti podelu krivice na 3-4 podvrste, pustiće kerove iz kaveza da se pošteno izdivljaju po ulicama, pa će se srbadija uželeti pendreka i cokula, sablasnih džipova koji piče ulicama...
Link to comment

Ok, harpere, vrtimo se u krug. Samo da pojasnim ovo za pominjanje godina. Samo sam smatrao da imati 16 godina 1982. i 1998. nije isto, barem su mi tvoji vrsnjaci tako pricali. kazu da je policija tada bila malo manje luda kada te u pola noci sretne na ulici, nego sto je to danas slucaj, pa sam cisto na osnovu toga zakljucio da mi mladji imamo bolji uvid u to kakva policija danas jeste, jer se cesce susrecemo sa njima u nezgodnim situacijama. izvini ako si drugacije ovo razumeo. pretpostavljam da bi ti slicno odgovorio 1992. godine, kao 26godisnjak, nekome ko je generacija mog oca a da je nastupio sa stavom da su policajci samo "ljudi pod stresom". Opet kazem, sori ako komentar nije na mestu, ali tako mislim.Na kraju krajeva, ti mozes nocu da setas ulicom sa 1 strahom manje od mene, strahom od policije. a to ima veze sa godinama. Da ne bude zabune, vrlo je moguce da je to zapravo moj hendikep u ovim raspravama, jer sam manje objektivan.

Link to comment
Ok, harpere, vrtimo se u krug. Samo da pojasnim ovo za pominjanje godina. Samo sam smatrao da imati 16 godina 1982. i 1998. nije isto, barem su mi tvoji vrsnjaci tako pricali. kazu da je policija tada bila malo manje luda kada te u pola noci sretne na ulici, nego sto je to danas slucaj, pa sam cisto na osnovu toga zakljucio da mi mladji imamo bolji uvid u to kakva policija danas jeste, jer se cesce susrecemo sa njima u nezgodnim situacijama. izvini ako si drugacije ovo razumeo. pretpostavljam da bi ti slicno odgovorio 1992. godine, kao 26godisnjak, nekome ko je generacija mog oca a da je nastupio sa stavom da su policajci samo "ljudi pod stresom". Opet kazem, sori ako komentar nije na mestu, ali tako mislim.Na kraju krajeva, ti mozes nocu da setas ulicom sa 1 strahom manje od mene, strahom od policije. a to ima veze sa godinama. Da ne bude zabune, vrlo je moguce da je to zapravo moj hendikep u ovim raspravama, jer sam manje objektivan.
Ja sam 1982. imao 16 godina u Pristini. Veruj mi da je policija u to vreme tamo bila luda u p...u materinu. :lol: Shvatam sta hoces da kazes i u pravu si. Tacno je da sam nekada vracajuci se pred zoru kuci jedva cekao da vidim nekog pozornika, a da se to mnogo promenilo (zapravo, okrenulo naopako) poslednjih 20 godina. Samo ne vidim da to staro moze da se vrati ovakvim ad hoc poluaktivnostima od prilike do prilike. Sve vreme tvrdim da se ovde radi o dve razlicite stvari - jedna je korenita sistemska promena nacina ponasanja drzavnih organa a druga je ovaj pojedinacan slucaj za koji jos uvek ne znamo sta mu je uzrok i sta se tacno desilo. Pravi problem je u tome sto ce ovaj slucaj raspetljavati policija (u koju nemamo poverenja) a zavrsice na sudu (u koji takodje nemamo poverenja), tako da kako god se zavrsi necemo biti sigurni da li je sve uradjeno kako valja ili je sistem iskoriscen da prikrije odgovornost jednog svog sluzbenika.Sto se tice policijskog stresa i nacina na koji policija radi, seti se samo onog nesrecnog momka iz Brazila koji je poginuo u londonskom metrou ni kriv ni duzan. Nema tome ni par godina. Ponovicu, to su stvari koje se desavaju. Ono sto je vazno je da se bude siguran da ce adekvatno biti "nagradjene" i to je ono sto razlikuje drzavu od "drzave". Sve ostalo je siljenje patke.
Link to comment
Ja sam 1982. imao 16 godina u Pristini. Veruj mi da je policija u to vreme tamo bila luda u p...u materinu. :lol: Shvatam sta hoces da kazes i u pravu si. Tacno je da sam nekada vracajuci se pred zoru kuci jedva cekao da vidim nekog pozornika, a da se to mnogo promenilo (zapravo, okrenulo naopako) poslednjih 20 godina. Samo ne vidim da to staro moze da se vrati ovakvim ad hoc poluaktivnostima od prilike do prilike. Sve vreme tvrdim da se ovde radi o dve razlicite stvari - jedna je korenita sistemska promena nacina ponasanja drzavnih organa a druga je ovaj pojedinacan slucaj za koji jos uvek ne znamo sta mu je uzrok i sta se tacno desilo. Pravi problem je u tome sto ce ovaj slucaj raspetljavati policija (u koju nemamo poverenja) a zavrsice na sudu (u koji takodje nemamo poverenja), tako da kako god se zavrsi necemo biti sigurni da li je sve uradjeno kako valja ili je sistem iskoriscen da prikrije odgovornost jednog svog sluzbenika.Sto se tice policijskog stresa i nacina na koji policija radi, seti se samo onog nesrecnog momka iz Brazila koji je poginuo u londonskom metrou ni kriv ni duzan. Nema tome ni par godina. Ponovicu, to su stvari koje se desavaju. Ono sto je vazno je da se bude siguran da ce adekvatno biti "nagradjene" i to je ono sto razlikuje drzavu od "drzave". Sve ostalo je siljenje patke.
sa ovim se ja ne slazem. veliki broj pripadnika interventne brigade (ne svi, naravno), maltretira ljude, reketira, diluje drogu...u britaniji bi mozda moglo da se kaze "desilo se", kod nas je to konstanta. jedina ispravna stvar bi bila de se to resi sistemski, kao sto si ti rekao, i da se ta brigada raspusti. malo je tamo nevinih.
Link to comment
sa ovim se ja ne slazem. veliki broj pripadnika interventne brigade (ne svi, naravno), maltretira ljude, reketira, diluje drogu...u britaniji bi mozda moglo da se kaze "desilo se", kod nas je to konstanta. jedina ispravna stvar bi bila de se to resi sistemski, kao sto si ti rekao, i da se ta brigada raspusti. malo je tamo nevinih.
Docim su, recimo, Zandarmerija, BIA i druge policijske radosti pune mirotocivih cvecki i nasmejanih policajaca iz knjiga za prvi razred osnovne skole. Aman, ljudi.
Link to comment
Docim su, recimo, Zandarmerija, BIA i druge policijske radosti pune mirotocivih cvecki i nasmejanih policajaca iz knjiga za prvi razred osnovne skole. Aman, ljudi.
ne kazem da nisu, ali ovi predstavljaju najvecu opasnost. svest policajaca se nije promenila od 5. oktobra i zbog toga mora nesto pod hitno da se uradi.
Link to comment
Sto se tice policijskog stresa i nacina na koji policija radi, seti se samo onog nesrecnog momka iz Brazila koji je poginuo u londonskom metrou ni kriv ni duzan. Nema tome ni par godina. Ponovicu, to su stvari koje se desavaju. Ono sto je vazno je da se bude siguran da ce adekvatno biti "nagradjene" i to je ono sto razlikuje drzavu od "drzave". Sve ostalo je siljenje patke.
Taj slucaj je dobar primer.Primer kako je policija pokusala da se besramno lazuci izvuce, ali i primer kako javnost vrsi pritisak. Tri godine nakon toga slucaj je jos uvek u javnosti, sudjenja se odgravaju a sef Metropoliten policije je, izmedju ostalog, i zbog toga slucaja podeno ostavku.
Link to comment
Woodoo, ako bi se sad kladio na to za koga su vece sanse da je ubijao po ratistima u slucajevima policijskog zaustavljanja dzipa ili drugog skupog vozila koje vozi po gradu bahato i bez obzira prema drugim ucesnicima u saobracaju, sve bih pare stavio na to da su mnogo vece sanse da je u pitanju vozac a ne policajac-saobracajac. Vi kao da ste zaboravili u kojoj zemlji zivimo i kao da ste zaboravili kome su gradjani aplaudirali tokom Sablje kad su se takva vozila zaustavljala a vozaci legitimisani. Time ne zelim da kazem da je ovde taj slucaj u pitanju jer niti znam coveka koji je ubijen, niti sta se desilo tokom tog incidenta. Problem je u tome sto to ne znate ni vi, a ni omladina LDP-a.
Dodaj moje pare na opkladu da je dzipadzija taj. Tu zbora nema.Samo, bice da postoji jedno jedino resenje, poznato je kao 'ceski model': jednog jutra u holu neke zgrade postavljen sto, na stolu radne knjizice, svih, svih, svih, pretpostavljam da znamo na koje se sve sluzbe misli - izvol'te knjizicu, najbliza ispostava sluzbe za zaposljavanje je tu i tu, hvala, dovidjenja.... Posle mesec dana, ispocetka. Sa pricom o otvaranju dosijea, neselektivnom sam vec dosadio i sebi.Drug DRVK je taj korak propustio da uradi, zadrzao jednog Radeta Markovica sve tvrdeci da ce bezbednost drzave biti ugrozena, a propustajuci da nas obavesti kakva je to drzava cija bezbednost zavisi od takvih likova, ostale opozicione stranke se nisu pretrgle u zahtevima da se sluzbe reformisu.... Itd, itd...Sto se pozornika tice, slazem se, oni su crnci policijskog posla. Po suncu, kisi.... Ali, i kao takvi - ipak su malo vise - odgovorni.A interventne?Znam da nikome dobra donele nisu. A ono sto sam video da rade ukljucujuci i ovo sada, namece jedan drugi naziv u kome bi i rec 'eskadroni' nasla svoje mesto. Uostalom, opklada za opkladu: mislis da negde ne postoji neka mudra glava, gore, koja ih nije tome namenila? Pa cak to i na papir stavila? Da ih ima koje sanjaju o takvoj njihovoj upotrebi ne verujem da bismo se sporili.
Link to comment

Aaaa! Opet Srbi nisu dobro razumeli poantu. Izaslo opet navijastvo da se kriticki osvrne na rad policije, hoce da naprave ko u Grckoj pa poneli i bracku grcku zastavu da bolje objasne stavove. Pa napali i gej klub jer je to isto sto i policijska stanica za svakog pravoslavnog nacistu koji bi da oponasa grcke anarhiste koje bi poubijao u logoru. Jesu pederi i crveni ali dobro razbijaju. Treba i mi tako samo da pritom ubijamo i razbijamo sve sto nije srpsko i da ubijemo, zakoljemo da nista ne postoji. To je anarhizam lisen bespotrebnih ideja slobode, antiautoritarnosti, anti-religioznosti, anti-nacionalizma a obogacen ucenjima Vladike Nikolaja i Sime Srbije sa 357 u pozadini kako tiho gudi. Ovo se radi sa grckom i svakom drugom nacionalnom krpom:081208_marcvallee_greek_protest_blog_1.jpg

Link to comment
Dodaj moje pare na opkladu da je dzipadzija taj. Tu zbora nema.Samo, bice da postoji jedno jedino resenje, poznato je kao 'ceski model': jednog jutra u holu neke zgrade postavljen sto, na stolu radne knjizice, svih, svih, svih, pretpostavljam da znamo na koje se sve sluzbe misli - izvol'te knjizicu, najbliza ispostava sluzbe za zaposljavanje je tu i tu, hvala, dovidjenja.... Posle mesec dana, ispocetka. Sa pricom o otvaranju dosijea, neselektivnom sam vec dosadio i sebi.Drug DRVK je taj korak propustio da uradi, zadrzao jednog Radeta Markovica sve tvrdeci da ce bezbednost drzave biti ugrozena, a propustajuci da nas obavesti kakva je to drzava cija bezbednost zavisi od takvih likova, ostale opozicione stranke se nisu pretrgle u zahtevima da se sluzbe reformisu.... Itd, itd...Sto se pozornika tice, slazem se, oni su crnci policijskog posla. Po suncu, kisi.... Ali, i kao takvi - ipak su malo vise - odgovorni.A interventne?Znam da nikome dobra donele nisu. A ono sto sam video da rade ukljucujuci i ovo sada, namece jedan drugi naziv u kome bi i rec 'eskadroni' nasla svoje mesto. Uostalom, opklada za opkladu: mislis da negde ne postoji neka mudra glava, gore, koja ih nije tome namenila? Pa cak to i na papir stavila? Da ih ima koje sanjaju o takvoj njihovoj upotrebi ne verujem da bismo se sporili.
Nije problem u policiji nego u onima koji treba da ih zauzdaju i kontrolisu. Sve vreme to govorim i tu dilema nema nikakvih - slazemo se u potpunosti. Kad dete slomi igracku mozes da mu kupis drugu ali je dugorocno pametnije nauciti ga kako da se ponasa prema igrackama. OK, ukinucemo interventnu policiju, umesto nje cemo naci neku drugu, nazvati je nekako i zaposliti iste ljude u njoj. Vec smo to jednom radili sa JSO i Zandarmerijom pa ne vidim da smo se narocito ovajdili. U ovakvoj klimi desice se isto sto se desilo i tada, prica sa Kurtom i ... opet Kurtom samo u drugacijoj uniformi.Budjo, da se kladimo da ce ovaj protest nestati iz medija vec za par dana. Posluzio je da omladina LDP-a malo izadje u setnju na zubato sunce i to bi mu bilo to. Ne branim, samo konstatujem da to, po mom misljenju, nije dobar nacin. Jedna parlamentarna stranka bi morala vise ali hajde da im damo malo kredita buduci da ostali nisu uradili ni toliko. Edited by harper lee
Link to comment
Sto se tice policijskog stresa i nacina na koji policija radi, seti se samo onog nesrecnog momka iz Brazila koji je poginuo u londonskom metrou ni kriv ni duzan. Nema tome ni par godina. Ponovicu, to su stvari koje se desavaju.
Moram da kažem da se baš i ne dešavaju, a ukoliko se negde (kao u Srbiji) i dešavaju, onda sigurno ne bi smele da se dešavaju.Već su čitave enciklopedije napisane o slučaju nesrećnog J.C. De Menezesa. Na mnoga pitanja Metropolitan Police tu mora da odgovori, počev od toga kako i zašto su ga označili kao potencijalnog teroristu i pratili tog jutra, pa do toga koji je to stres usled kojeg su odlučili da ga više puta overe u glavu nakon što je pao na zemlju bežeći od njih potpuno nenaoružan. Očekivao sam da će kao razlog navesti strah da ovaj ne aktivira detonator dok je još živ (ko te pita što oni ni u jednom trenutku zapravo pojma nisu imali da li on ima ili nema detonator, i ko je on uopšte), ali za sada još uvek mudro ćute. Stres do mojega. Poverovali šmekeri u pogrešnu informaciju da je u pitanju terorista, i već videli sebe kako primaju orden za sprečenu tragediju, kad tamo međutim, ispade da su ispraznili šaržere u glavu nedužnom čoveku. Blage to veze nema sa stresom, a mediji i javnost su ih tako sahranili kada su prvi put rekli: "Jbg, dešava se...", da od tada doro paze da ne kažu bilo šta drugo osim: "žao nam je, mnogo nam je žao, sve ćemo da uradimo da se to više nikada ne ponovi".Stresom bi možda moglo da se objašnjava ubistvo demonstranta tokom anarhističkih nereda u Đenovi, pre par godina. Problem je samo u tome što mu Karabinjer pod stresom nije pucao u noge ili grudi, već je sa jednog metra udaljenosti podigao cev prema njegovoj glavi i overio ga najstrašnije. Znači, eto već treće situacije u kojoj policija pod stresom poteže oružje na potpuno nenaoružane osobe, i igra na sigurno - pravo u glavu. Ništa onesposobljavanje, ništa upozoravajući hici, ništa ranjavanje, nego direkt u čelo. To, po meni, nikako ne bi smelo da bude nešto što se dešava. To je potpuno neprihvatljivo ponašanje kome se mora stati na put. U glavu overavaju mafijine ubice a ne neko ko je plaćen da štiti javni red i mir.Najzad, kada je stres u pitanju, ne vidim koji je to stres koji ovdašnje interventne patrole i srodnu im kopilad nagoni da pištoljima izvlače iz vozila osobe koje prolaze na crveno svetlo. Jedino ukoliko im poslovičnu oholost, bahatost, siledžijstvo i sve moguće i nemoguće zloupotrebe ovlašćenja ne priznamo kao stres. U tom slučaju su definitivno pod konstantnim i svakodnevnim stresom. To možda jeste nešto što se dešava, ali ne u civilizaciji nego u policijskim bananama od država.
Link to comment

slazem se oko kvalifikacije clanova interventne ali uz najbolju volju ne mogu da se slozim oko toga kako se zaustavljaju oni koji u 3 nocu prolaze na X crvenih. svuda na svetu se zaustavljaju sa uperenim i otkocenim oruzjem, srpske interventne ovde nisu izumele nista novo.

Edited by gazza1
Link to comment
ovaj grad i ova zemlja upravo i lici na to sto lici zato sto interventna mora da juri idiote koji nocu ne staju ni na jedno crveno svetlo. to je ono sto je bio povod ovog nesrecnog ubistva a ne to sto je razularena grupa pandura te noci isla po gradu i birala koga ce da upuca u glavu.
Ovaj grad i ova zemlja upravo i liče na to što liče zato što je interventna sebi uvrtela u glavu da joj je dužnost da noću juri idiote koji ne staju na crveno svetlo, a sve to usled genijalnog predubeđenja da je svako ko noću prođe na crveno svetlo okoreli kriminalac kojeg treba šamarima i sa metkom u cevi izvlačiti iz vozila kada se zaustavi.Odatle pa do predubeđenja da je svako ko se noću zadesi na ulici okoreli kriminalac kojeg treba legitimisati šamarom i sa metkom u cevi, veoma je kratak put. Već sada ta ista interventna daje sebi za pravo da noću odokativno šacuje sumnjiva lica i nabija im facu na haubu svog Land Rovera.Kada ovde sazre svest da se u poteru za saobraćajnim prekršiocima daje obična policija a ne SWAT timovi, te da SWAT timovi čak i kada silom prilika dođu u situaciju da gone saobraćajne prekršioce, to čine po pravilima službe a ne po sopstvenim izopačenim idejama i tumačenjima pravila službe, tada će doći do ozbiljnog pritiska i promena. U međuvremenu ćemo imati legitimizovane kriminalce u džipovima, koji noću kruže gradom i biraju koga će da izmaltretiraju ili unakaze od batina, a ako u zanosu slučajno upucaju nekoga u glavu organizacija će stati iza njih. To je definicija policijske države u kojoj žive robovi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...