Jump to content
IGNORED

malko o antropologiji i polu/rodu


pacey defender

Recommended Posts

I da, ako nemaš, uzmi Guns, Germs and Steel ili Mikrobi, puške i čelik (ima prevod, 1200 dinara) Džareda Dajmonda. Dobio Pulicera, apsolutna fantazija. Čovek je prirodnjak, a svi antropolozi i sociolozi treba da mu se klanjaju do zemlje.
Odlična knjiga, skinuo na nekom torrentu... Hvala puno na preporuci... Edited by radisa
Link to comment
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Buck Naked

    21

  • Indy

    18

  • boshoku

    18

  • pacey defender

    16

Pročitao posle preporuke? Kad pre? Mada, ja znam dečka i devojku koji su se svađali oko toga ko će kada da čita, i na kraju uzeli dve. Nadam se da kao e-book ne gubi na ugođaju, jer ima i slika i svega..

Edited by Buck Naked
Link to comment
Pročitao posle preporuke? Kad pre? Mada, ja znam dečka i devojku koji su se svađali oko toga ko će kada da čita, i na kraju uzeli dve. Nadam se da kao e-book ne gubi na ugođaju, jer ima i slika i svega..
Imao vremena za vikend... A knjige sam se odvikao da čitam na papiru odavno... Profesionalna deformacija...Edit: Slika nema, ali si me sad popalio, možda i kupim papirno izdanje... Edited by radisa
Link to comment

E, baš se radujem. Papirnata je oko 1200 dinara, izdali Dosije i Službeni glasnik. Mada je najbolji ugođaj uzeti englesku preko Amazona, neko hardcover fancy izdanje. A knjiga je fantasticna. Napisana je neverovatno lako i zabavno (otuda Pulicer) a na strogonaucnim osnovama (empirijski verifikovana kauzalna opsta teorija) objasnjava stvari oko kojih su antropolozi lupali glavu citav vek. I jos je riznica razlicitih sjajnih informacija. Zašto je svet takav kakav jeste? Zbog varijacija u šansama za domestikaciju biljnih i životinjskih vrsta i još par udruženih faktora. Evo dokazi. To je to, hvala lepo. Baš objasnio. A meni je to važno i zbog tako blistave demonstracije nužnosti saradnje prirodnih i društvenih nauka. Zapravo, to nije ni neki zahtev za integrativnim pristupom, vec je to realnost u njegovom delu. Koristi se čvrstim saznanjima svih nauka, bilo prirodnih, bilo drustvenih, da bi dokazao neke stvari. Ono, voleo bih da tako vidim da je sva nauka za 100 godina. A (treće A) zbog autorove bolesne erudicije (evoluciona biologija, lingvistika, istorija, antropologija, posmatranje ptica..) M. Ridli (čini mi se) je rekao "Dajmond nije osoba, Dajmond je komitet".

Edited by Buck Naked
Link to comment
  • 2 weeks later...
Sad sam se i ja zainteresovao za knjigu.
procitao. u pitanju je (neo)pozitivisticko opredmecenje meta-narativnosti utemeljeno na (1.) napabirceno-gromopucatelnoj evidenciji deduktivno uposlenoj na stvaranju unutrasnje doslednosti, te sledstvene, spoljasnje kripto-kauzalnosti, i (2.) ideoloski znatno opasnijoj premisi po kojoj je u humanistickim (i inim) disciplinama pozeljno/moguce sintetizovati zakonomernu teoriju sve-znanja. vulgarna, neo-evolucionisticka tlapnja o adaptivnim strategijama prilagodbe geo-uslovima kao vehementni (sic) odgovor galopirajucoj relativizaciji okostale epistemologije. futile.
Link to comment
procitao. u pitanju je (neo)pozitivisticko opredmecenje meta-narativnosti utemeljeno na (1.) napabirceno-gromopucatelnoj evidenciji deduktivno uposlenoj na stvaranju unutrasnje doslednosti, te sledstvene, spoljasnje kripto-kauzalnosti, i (2.) ideoloski znatno opasnijoj premisi po kojoj je u humanistickim (i inim) disciplinama pozeljno/moguce sintetizovati zakonomernu teoriju sve-znanja. vulgarna, neo-evolucionisticka tlapnja o adaptivnim strategijama prilagodbe geo-uslovima kao vehementni (sic) odgovor galopirajucoj relativizaciji okostale epistemologije. futile.
:blink:
Link to comment
procitao. u pitanju je (neo)pozitivisticko opredmecenje meta-narativnosti utemeljeno na (1.) napabirceno-gromopucatelnoj evidenciji deduktivno uposlenoj na stvaranju unutrasnje doslednosti, te sledstvene, spoljasnje kripto-kauzalnosti, i (2.) ideoloski znatno opasnijoj premisi po kojoj je u humanistickim (i inim) disciplinama pozeljno/moguce sintetizovati zakonomernu teoriju sve-znanja. vulgarna, neo-evolucionisticka tlapnja o adaptivnim strategijama prilagodbe geo-uslovima kao vehementni (sic) odgovor galopirajucoj relativizaciji okostale epistemologije. futile.
Link to comment
Zabavno... Jared je inace sasvim down to earth chika.
'se nadam da si iz moje, pretenciozne logo(dija)reje razlucio kak' ne pisem o njemu vec o, po mom misljenju, zacudno pogresnom pristupu koji ta (esencijalisticka) skola, povrh obilja, validnih kontra-argumenata, i danas zastupa.
Link to comment

Meni se njegov pristup svidja, kao i on sam, mada se cesto ne slazem sa njim. Uglavnom, kada prica, recimo kada odgovara na pitanja i na kritike, on se ne razbacuje dugackim recima koje se najcesce zavrsavaju sa "izam"... sto bi, bez obzira koji pristup izabrali, mnogima bilo od koristi.

Link to comment
Meni se njegov pristup svidja, kao i on sam, mada se cesto ne slazem sa njim. Uglavnom, kada prica, recimo kada odgovara na pitanja i na kritike, on se ne razbacuje dugackim recima koje se najcesce zavrsavaju sa "izam"[/b]... sto bi, bez obzira koji pristup izabrali, mnogima bilo od koristi.
pronicljiva tankocutnost, nema sta.
Link to comment
rektalni direkt, palanka-style. cenim.
Ne, "palanka-style" je pokušaj da se sagovornik impresionira korišćenjem zajebanih reči i izraza, i u tome se ti i dotična mis šarma ne razlikujete, bez obzira da li to što govorite ima ikakvog smisla ili ne, namera je ista - zvučati pametno/obrazovano/intelektualno/akademski/... ustvari je najobičnije proseravanje. Pametni ljudi se odlikuju time da komplikovane stvari umeju da objasne na jednostavan način, a ne komplikovanim objašnjavanjem jednostavnih, tome pribegavaju oni koji bi hteli da zvuče pametno. Pridevi su neprijatelji imenica, reče davno Voltaire.
Link to comment
Ne, "palanka-style" je pokušaj da se sagovornik impresionira korišćenjem zajebanih reči i izraza, i u tome se ti i dotična mis šarma ne razlikujete, bez obzira da li to što govorite ima ikakvog smisla ili ne, namera je ista - zvučati pametno/obrazovano/intelektualno/akademski/... ustvari je najobičnije proseravanje. Pametni ljudi se odlikuju time da komplikovane stvari umeju da objasne na jednostavan način, a ne komplikovanim objašnjavanjem jednostavnih, tome pribegavaju oni koji bi hteli da zvuče pametno. Pridevi su neprijatelji imenica, reče davno Voltaire.
zbunjujuce al' intrigantno. a i citat je alahteprchi-ast.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...