Jump to content
IGNORED

Merenje inteligencije


Yossarian

Recommended Posts

  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    29

  • Indy

    20

  • Д

    19

  • kgmr

    13

Top Posters In This Topic

izvini na cepidlacenju, ali nisam htela da te propitujem i ispravljam, nego samo da 'pravilno' razumem sta si hteo da kazes.
ma u redu je, izvetrili su mi neki strucniji pojmovi pa koristim ove svakodnevne, samo ispravljaj wink.gif
Link to comment
Mozda takve jednojajcane blizance mozemo naci u JAR: jedan belac, a drugi afroamerikanac.
Vrlo vrlo teško. :) Ali zato bi bilo zanimljivo usporediti jednojajčane blizance od kojih je jedno muško a drugo žensko.
Link to comment

Jedno od evolutivnih stanovista je da posto inteligencija ima adaptivni znacaj za opstanak, distribucija iste je u vezi sa selektivnim silama koje je kontrolisu, a koje su do pre 10 000 godina bile relativno iste/konstantne za sve (1 500 000 godina tradicije lovacko/skupljackih zajednica). S obzirom na brzinu evolutivnih procesa (potrebno je izmedju 50 000-100 000 godina za promenu relativno jednostavnih osobina kao sto je npr. boja koze), smatra se da je 10 000 godina suvise kratak period da bi doslo do bilo kakvih znacajnih promena koje bi dovele do razlika u inteligenciji, posebno imajuci u vidu cinjenicu da se radi o mnogo kompleksnijem traitu.

Link to comment

Još jedna stvar. Možda postoji detektibilna razlika između jednojajčanih blizanaca posvojenih od različitih obitelji odmah po rođenju, a koji su kolokvijalno govoreći crnci i bjelci ( uvjetno govoreći da izbjegnemo raspravu da li rasa bjelaca i crnaca uopće postoji )?Ukratko. Možda postoji između bjelaca i crnaca razlika u tome u kojoj mjeri su u konačnici kao odrasli ljudi određeni svojim genetskim nasljeđem, a u kojoj mjeri su određeni uticajem okoline u kojoj su odrastali. A ta razlika bi se mogućno mogla detektirati ako bi imali dovoljo velik uzorak tako da možemo usporediti u kojoj mjeri se blizanaci bjelci od blizanaca crnaca razlikuju kao odrasli ljudi po uvjetom da su razlike u okruženju kod svih parova blizanaca bile vrlo slične.

Link to comment
jednojajčani blizanci ne mogu biti različitog pola
Ima u Keniji takav slučaj, dečko beo, devojčica afroamerikanka.šalu na stranu, ja sam hteo reći ovo što je wonky napisao... mi smo kroz evoluciju isuviše dugo bili jedna rasa da bismo sad imali "dubinske" rasne razlike (tipa između muškaraca i žena). Savršeno je nejasno kako mnogo veći umovi od nas ovde to ne kapiraju, napose Watson. Shokenzi blu.
Link to comment
Ako je to ono što su studije pronašle, šta je onda "bilo pitanje"? Naime, svako istraživanje, pre nego što se počne, mora da ima precizno postavljeno pitanje (tj. hipotezu). Ja dovodim u pitanje samu podelu ljudi na crne i bele. (itd)
pa dobro, ali opet, to sto ne vidimo dobro genetsku podlogu za nesto sto je fenotipski jasno razlicito je upravo argument rasno orijentisanih istrazivaca da malene razlike u genima mogu da dovedu do nama vidljivih efekata. to znamo i iz poredjenja megabajtaze istih informacija sa genotipima drugih vrsta. ne govori nam to bas tako jako mnogo o onome sto nalazimo na ponasajnom nivou, ako idemo po principu da sabiramo tipove nukleotida. geni na taj nacin gledani (sabiranjem tipova i gledanjem rasporeda nukleotida) puno mogu da nam kazu o slicnostima, a vrlo malo o individualnim razlikama. tooby i cosmides recimo misle da ne mogu da nam kazu gotovo nista - a ne poricu ni razlike, niti njihovu vaznost. drugi su to nivoi analize. rasno orijentisani psiholozi (posebno herrnstein i murray) kazu, mentalni kapaciteti ne evoluiraju nista drukcije nego fizicki. ako smo mogli fizicki da pocnemo da se razlikujemo, zasto ne i mentalno.licno, mislim da taj argument stoji. mislim da im vecina argumenata stoji. samo da neke druge, jednako bitne elemente ne uvode u pricu.pih, sad mi zao sto nisam procitala citavu bell curve knjigu. bilo mi suvise razvodnjeno. taman sam stala na poglavlju o rasi. imala bih jasniji uvid u argumentaciju.
Mislio sam na ono sto je brave margot iznad napisala, kako izolovati uticaj sredine i meriti samo "inteligenciju" (plus definicija iste za ta cross-cultural istrazivanja)
licno, mislim da je greska pokusati odlepiti se od kulture, jer se inteligencija vidi iskljucivo kroz kulturu. mislim da samo treba sto je vise moguce kontrolisati.interesantno, kad se da baterija sa gomiletinom testova, najvece zasicenje g-faktorom ima - test recnika. koliko reci znamo, koliko reci umemo da definisemo. sledeci najzasiceniji subtest je opsta kultura. na kom kontinentu je kina, ko je napisao romea i juliju. meni je bilo iznenadjujuce. svima, mislim. ali ima smisla - inteligentni ljudi s lakocom kupe informacije i s lakocom ih koriste. gde ce to da se vidi ako ne kroz verbalno ponasanje. elokvencija je nesto sto svako moze da stekne (ako ima kapacitet), baratanje matematickim formulama nije, pa se medjuljudske razlike bolje vide kroz prvo.
Link to comment
rasno orijentisani psiholozi (posebno herrnstein i murray) kazu, mentalni kapaciteti ne evoluiraju nista drukcije nego fizicki. ako smo mogli fizicki da pocnemo da se razlikujemo, zasto ne i mentalno.
Zato što mi i nismo evoluirali (bilo kako) u poslednjih par desetina hiljada godina (tačnije od postanka poljoprivrede, koja je označila početak našeg menjanja sredine, as opposed to obratno). Barem to ja mislim, a misle još i neki (ne mogu baš tako lepo kao ti da i citiram, možda nekom prilikom i iskopam te autore).BTW, ni fenotipske razlike nisu baš tolike, niti tako clear cut... ima ona epizoda Seinfelda sa belim crncem, ali... hajd' da ovaj put ne citiram tog mog omiljenog naučnog autoriteta... Edited by Indy
Link to comment
Zato što mi i nismo evoluirali mentalno u poslednjih par desetina hiljada godina (tačnije od postanka poljoprivrede, koja je označila početak našeg menjanja sredine, as opposed to obratno). Barem to ja mislim, a misle još i neki (ne mogu baš tako lepo kao ti da i citiram, možda nekom prilikom i iskopam te autore).BTW, ni fenotipske razlike nisu baš tolike, niti tako clear cut... ima ona epizoda Seinfelda sa belim crncem, ali... hajd' da ovaj put ne citiram tog mog omiljenog naučnog autoriteta...
znam tu argumentaciju. draga mi je i bliska :) i naginjem ka njoj i sama. samo listam argumente kojih se secam. mislim da je jako vazno dobro ih razumeti da bi se mogli uspesno i pobijati.
Link to comment

shvatih sad da nisam jos nesto pojasnila.kad se prica o genetici u podrucju individualnih razlika, prica se ne o tome koji deo neke osobine je pripisiv genima, nego o tome koji deo varijanse osobine im je pripisiv. na prvi pogled deluje isto, ali nije.poznati primer s prstima na ruci - varijacije u tome koliko imamo prstiju se gotovo potpuno mogu pripisati sredinskim uslovima (nesrecama na radu). postoji jedan maleni, maleni broj ljudi koji se rodi sa vise ili manje prstiju, ali to jedva da je 2% razlika. ali to sto se varijansa broja prstiju ima pripisati sredinskim uslovima ne znaci da broj prstiju nije odredjen genima.upravo je obrnuto -_- nije problem za pocetnu diskusiju, problem je za argument o genetskoj nerazdvojivosti rasa. :naughty:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...