Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

2 hours ago, Mos said:

 

Pa ovaj topik je blago da se nadoveže na offtopic u prethodnih X strana :lolol:

 

Recimo

 

 

 

Ne treba preterano zalaziti na takve topike... mogao bi da iskoči neki proglas mustang da privilegovani belci moraju da počnu da uče španski, jedu maco braj i prave kačina lutke, u suprotnom da se šalju u radne logore.

  • Wub 1
  • Haha 3
Link to comment
2 hours ago, cedo said:

 

lepo sam okacio link ka pretrazi u kojoj moze da se nadje 100ak stanova koji ispunjavaju tvoje standarde za pristojan zivot porodice na menhetnu

i ves masina je u stanu :fantom:

i opet nastavljas da nisi u krivu, pa jos glumis zrtvu

...

 

edit ... i sve to za manje od $7k mesecno

 

Kliknula sam na prva 3 stanova sa ovog linka (išla sam redom da ne bude da sam birala stanove. Ako želiš neki posebno da razmotrimo, daj link za taj poseban stan). Napisaću za svaki od tih prva 3 zašto ne zadovoljava ili ne znamo da li zadovoljava kriterijume.

 

Prvi stan, 450 W 17th St APT 1118: novija zgrada, dve spavaće sobe, veš-mašina, dobra škola. Medjutim, ne znamo koliko je ovaj stan koštao pre korone. Pošto znam da takvih stanova nije bilo za manje od 10,000, mogu da pretpostavim da je cena ovog stana pala za više od 20% (20% je prosek, i to dosadašnji. Možda sada padaju cene i više od toga pa će prosek da se poveća.), jer bi 6,995/80*100 bilo "samo" 8,743$. Medjutim, stan je poslednji put izdavan 2017. kada je listiran za 7,000$. Zatim je listiran sad u julu 2020, za 6,995$. Cene stanova u Njujorku nisu padale nego rasle za to vreme tako da nema šanse da je pala cena samo za 20%. Prema tome, sve ukazuje na to da je ovaj stan pre korone bio oko 10,000.

 

Drugi stan, 110 3rd Ave APT 9A: prvo, nije zoniran za dobru školu. Ima ocenu 8/10 medjutim to je zato što su im dali poene na progres djaka - djaci su puno napredovali u rezultatima testova u odnosu na prošlu godinu, ali im rezultati nisu dobri. 66% na testovima nije dovoljno da te upiše u dobru middle school i ova škola se zbog toga ne bi smatrala za dobru u Njujorku. Takodje, ovaj stan isto ima veću pre-korona cenu nego sad.

 

Treći stan, 454 W 54th St APT 2J: zoniran za lošu školu, PS111. Znam tu školu dobro, inače, jer živim u blizini, beže od nje kao djavo od krsta. ;)

 

Htela bih da dodam da, čini mi se svi, ali svakako pregršt stanova koje ste ti i Aineko podelili na ovom topiku ukazuju svi zajedno na istu stvar: strašno mnogo ljudi je pobeglo iz Njujorka, niko živi ne želi da živi trenutno u Njujorku. Stanovi koje ste vi podelili su skoro svi počeli da se izdaju prvi put posle nekoliko godina sad u julu 2020. 

 

Evo samo jedne procene iz maja o tome koliko je ljudi otišlo iz Njujorka:

https://www.nytimes.com/interactive/2020/05/15/upshot/who-left-new-york-coronavirus.html

"Roughly 5 percent of residents — or about 420,000 people — left the city between March 1 and May 1. In the city’s very wealthiest blocks, in neighborhoods like the Upper East Side, the West Village, SoHo and Brooklyn Heights, residential population decreased by 40 percent or more."

 

To su mart i april. Gde su maj, jun i jul još.

 

Pošto izgleda da nema skorijih i pouzdanih podataka, evo jedne procene, reci mi šta misliš: 

Upper East Side population: 124,231. Ako je otišlo 40%, to je 49,692 čoveka. Recimo da su u pitanju sve četvoročlane porodice (a sigurno nisu, ali, evo, sebi samoj na štetu pretpostavljam što manji broj ljudi koji su otišli), onda dobijamo: 12,423 ispražnjenih stanova samo na Upper East Side, samo za vreme marta i aprila.

 

Populacija celog Menhetna je 1.629 miliona. Hajde da pretpostavimo da nije iz svih krajeva otišlo 40% stanovništva, kao i da je tih 40% ukupan beg za mart, april, maj, jun i jul. Hajde da kažemo, 30% ukupno za ta četiri meseca - što mi deluje kao drastično umanjivanje. To bi bilo 488,700 ljudi koji su otišli. Da kažemo da su sve četvoročlane porodice (a sigurno nisu), to je preko 110,000 praznih stanova - koji ne bi bili prazni da nije korone. Nisam ekonomista, ali znam da naglo povećanje u ponudi zajedno sa neopisivo smanjenom potražnjom spušta cene.

 

Takodje, evo šta je javio New York TImes 2. jula ove godine:

"The number of contracts signed for apartments in June, the latest indicator of buyer appetite, was down 76 percent, compared to the same time last year."

"The number of closed sales in the second quarter was down 54 percent compared to the same period last year, the largest decline in at least 30 years."

https://www.nytimes.com/2020/07/02/realestate/coronavirus-real-estate-price-drop.html

 

Njujork za vreme korone je potpuno drugo mesto. Prećutna pretpostavka je bila da pričamo o Njujorku u normalnim okolnostima: u kojima pre svega deca uopšte idu u školu - ako su škole zatvorene, šta te briga u koju školu ide tj. ne ide? Ni Aineko ni ja nismo eksplicitno rekle da pričamo o Njujorku u normalnim okolnostima a ne za vreme korone, ali bilo je implicirano: ja sam govorila o školama i vrtićima, kao i Aineko, i Aineko je još dodala mesečni trošak za entertainment, čega nema za vreme korone, pošto je sve zatvoreno. Govorile smo i o kartama za prevoz, toga nema sad.

 

Takodje, možeš da uzmeš još i neki drugi primer. Trenutno umesto desetina i desetina, ima jedan ili par letnjih kampova uživo u Njujorku. Gledala sam jedan i cena je bila 300$ za nedelju dana. Prošle godine, pre korone, cena je bila 1000$.

 

Svi junaci nikom ponikoše i u crnu zemlju pogledaše...

 

Link to comment
36 minutes ago, Indy said:

Ima i onaj Njujorker... (valjda mu to nije samo nick.) WTF nedostaje.

 

Vidim, ali vidim da se nije izjašnjavao na temu koliko para je potrebno u Njujorku za "pristojan život".

Svakako, ima crno na belo šta su WTF i 3opge rekli pre 5 odnosno 3 godine - i to što su napisali je potpuno u skladu je sa onim što sam i ja govorila.

Link to comment

To što ti pričaš je kao kad bi neko rekao da u BG ne može da se živi bez 10k mesečno pristojno...

 

Vila na Dedinju bar 3K, privatna škola za dvoje dece po 2K i kako čovek da skrpi sa 3K ceo mesec, a da nešto i uštedi, kako? Kako? Kažite mi kako?

 

Eto, ne možete da mi kažete kako, pobedio sam u raspravi... :fantom:

  • Haha 2
Link to comment

Ne znam radiša, tema je bila (izvinjavam se ako sam pogrešno otpratio, bilo je previše postova) život baš na Manhattanu (ne u NYC). Sem toga, ne znam da li na Balkanu baš ima analogija sa NYC ili Manhattanom.

 

Malo je došlo do fenomena toplog zeca kad je trustno1 u pitanju, dopustite da ona ima svoje viđenje ako je i pogrešno. Btw. ona nije noskich (i ja sam to mislio u početku.)

Link to comment
7 hours ago, trustno1 said:

 

Mene su ovde mnogi proglasili lažovom jer sam iznela činjenicu da stan sa dve ili tri spavaće sobe, novije izgradnje i zoniran za dobru školu na Menhetnu košta barem oko 10,000$ mesečno. Ispostavilo se da ne lažem. Takav stan košta barem 10,000$ mesečno.

 

Takodje, proglasili su me za lažova zbog još činjenica. Recimo, za to da je prosečna cena privatne škole u Njujorku 50,000$. Ispostavilo se da je to median i average cena.

 

Rasprava uopšte nije bila oko stila života nego oko suvih činjenica: oko toga koliko košta ovakav stan - a ne kakav stan kome odgovara. I oko toga koliko košta privatna škola a ne kome odgovara privatna škola.

 

Fotografije Menhtetna su jako zanimljive ali one zaista ne govore o tome koliko košta život na Menhetnu.

 

Ok, pustimo definiciju bogatstva po strani. Poenta je da sa nekim običnim poslom i običnom platom u visoko razvijenoj zemlji skoro nikom nije problem da priušti: stan novije izgradnje sa dve ili tri spavaće sobe zoniran za dobru školu. Nije mu problem da štedi i da ide na letovanje. Šta znači obična plata i običan posao? To je median plata te zemlje ili čak i duplo od mediana iznad. Šta je to običan posao? Bilo koji posao koji nije c-level executive ili hedž fand menažer i slični ultra-mega poslovi.

 

2017. median plata u Americi je za ljude starosti izmedju 35 i 44 godine bila 50,752$. https://www.cnbc.com/2017/08/24/how-much-americans-earn-at-every-age.html

Za dvoje koji rade, to bi bilo 100,000. Za te pare ili za 150,000 u puno gradova možeš da priuštiš ono što sam gore navela. Da bi isto to priuštio u Njujorku, treba ti barem 400,000 godišnje. Medjutim, u Njujorku nećeš za isti posao kao u nekom 10 puta jeftinijem gradu dobiti 10 puta veću platu. Dobićeš istu ili malo veću platu. Kako onda ti da priuštiš taj stan? Tako što ćeš raditi posao koji se plaća 400,000. A posao koji se toliko plaća nije običan i prosečan posao. To je posao u najvišim nivoima i ljudi koji imaju takve poslove su manjina.

 

Dakle, poenta je, da bi priuštio trosoban stan novije izgradnje, dobru državnu školu za decu, štednju za penziju, crni fond i dečje školovanje, (sromno) letovanje i zimovanje u Njujorku ti treba barem 350 ili 400 hiljada godišnje. Ja ne ulazim u to da li neko želi letovanje, štednju ili trosoban stan. Ja samo kažem koliko košta takav život u Njujorku. I kažem da te pare mogu da se zarade samo sa najprestižnijim poslovima koji podrazumevaju puno odricanja i žrtvovanja. To su činjenice.

 

 

 

 

Ja rek'o, kakvi silni kvotovi me sacekali, kad ono me razvlacite k'o crkotinu, levo-desno.

 

Upadam poput padobranca u vasu svetu diskusiju, ali koliko uspevam da vidim, nesto se pacate oko cene kostanja u NYC dja stanarine, dja edukacije.

Nisam uspeo da povezem bas iz ovog kvotovanog posta zasto bi neko 

a) morao da zivi u 3sobonm stanu na menhetnu i

b) uporedo da ide u privatnu skolu

 

Ne znam zaista kolike su cene kostanja u privatnim skolama, mogu samo da pretpostavim da su k'o na fakultetima, tima do 10 000$ po godini i slicno, ali to i 'nako nije za nas raju. Nisu ni ovi stanovi od po 10 000$ na mesec koje trustno1 pominje, imamo ih i mi u mojoj zgradi gde radim (zapravo su 12500). Pitanje je da li se mogu naci ovoliki stanovi negde jeftinije. Mogu. Mogu i za 3K, sto je tek nesto vise od mog jednosobnog (al' ja bar mogu da pisam s prozora u cpark:)). Moze cak i jeftinije po Astoriji, ili (kuku) Ist Harlemu, da ne pominjemo Bronks:), ili Superhikov Stejtn Ajlend. Ali dobro, recimo nasli smo dobar trosobni u sred Menhetna, da li ima smisla davati sulude pare za privatnu skolu? Ne, ako je lokalna drzavna skola (skole su i ovde ko i u srbiji organizovane po mzovima) dobra, ili ako jos bolje ima carter skolu. U principu, zena i ja nemamo klince, pa se ja ne udubljujem u problem ionako straobalnog stanja u usa obrazovanju, ali onako letimicno ne bih dao cvonjka u privatnu skolu, pre bih ako vec trazim stan, gledao da bude u kraju gde je dobra drzavna i/ili carter skola.

 

 

Uzgred, tek sad pre no sto poslah post videh da se pominje novogradnja i cena. Cena je relativna i nema bas veze sa staro ili novogradnjom. Kao sto rekoh, onih 12500 u zgradi je koja je izgradjena pre vise od 20 godina, to i nije bas novogradnja, a ja zivim u zgradi iz tridesetih, pa usi otpadaju od cene. Sve zavisi od lokacije, a i kakva je i zgrada i kako se odrzava.

 

edit:

otkud ja znam sta je po tebi pristojan zivot. ti vidim bartas sa ciframa od 400 000, sto je za mene neverovatno. recimo da ono sto ja i zena zaradimo je dovoljno za nas dvoje da imamo pristojan zivot na aper ist sajdu i da lelemudamo koliko hocemo naokolo. 

Edited by Њујоркер
pristojan zivot
Link to comment
25 minutes ago, radisa said:

To što ti pričaš je kao kad bi neko rekao da u BG ne može da se živi bez 10k mesečno pristojno...

 

Vila na Dedinju bar 3K, privatna škola za dvoje dece po 2K i kako čovek da skrpi sa 3K ceo mesec, a da nešto i uštedi, kako? Kako? Kažite mi kako?

 

Eto, ne možete da mi kažete kako, pobedio sam u raspravi... :fantom:

 

pazi da ne ubedis ... ludilo mozga ... zorde veli da mu je malo 200k godisnje, WTF veli da ne bi bez 250k ... ona spominjala 400k i 500k  ... i sad ih poziva da dodju da brane njenu poziciju ... nema brojeva izmedju 200-250k do 400k

dobije listu od 100ak stanova sa parametrima koje je sama predocila sa sajta koji je sama predlozila bas zbog skola ... sa znacajnom marginom u ceni bas zbog korone i opet ne valja

ti vilajeti mozga ne mogu da se  prodju razumom ... i stojim na postu koji je zasmetao kumsu

Edited by cedo
Link to comment
12 minutes ago, Indy said:

Ne znam radiša, tema je bila (izvinjavam se ako sam pogrešno otpratio, bilo je previše postova) život baš na Manhattanu (ne u NYC). Sem toga, ne znam da li na Balkanu baš ima analogija sa NYC ili Manhattanom.

 

Malo je došlo do fenomena toplog zeca kad je trustno1 u pitanju, dopustite da ona ima svoje viđenje ako je i pogrešno. Btw. ona nije noskich (i ja sam to mislio u početku.)

Znam da nije noskich... I ja sam mislio u početku...

 

Mene nervira kad ljudi  kukaju kako im je loše, kako im je život težak, a u stvari kroz to kukanje samo sebe izdižu i žele da se prikažu kako su oni pobegli od Srbije i kako je njima super... Uz to, kao, pate što su daleko u tuđini i teško im je... Realno, priča je bulja, a takvih imaš koliko hoćeš... U stvari, jako je čudno da smo za sve ove godine imali samo noskicha sa nekom sličnom pričom ovde...

 

Nju niko ne primorava da živi na Menhetnu, Njujork je ogroman, može da živi bilo gde drugde... Zašto bitno dokazati da je skupo živeti na Menhetnu? Pa skupo je , jebo te, naravno da je skupo... ALi, ako već živiš tamo, onda ne zajebavaj okolo narod kako ne možeš da skrpiš kraj sa krajem i da si sirotinja... I da dokazuješ da ne postoje average škole, nego samo preloše sa drogom i super škole gde su i super skupi stanovi... Mislim, jbg, svrdlanje u zdrav mozak...

Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

pazi da ne ubedis ..

Čedo, nikog ja ne ubeđujem...

 

Znaš onaj vic o Lali, što ne uzima nikad celu vijagru? E tako i ja, samo malo podpr..vam... :D

 

Nema smisla, to je kao sa Noskichem, pisanje radi drugih, a ne radi njega...

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Nju niko ne primorava da živi na Menhetnu

 

Koliko sam razumeo, posao nj. muža je tamo (ili je bio tamo).

 

Inače potpuno razumem da kuknjava na život u Amerikama (i Australijama) izaziva konsternaciju na našim™ prostorima. Mislim da (ovo je poruka i za trustno1 i noskiča a i mene samog) - ako imamo problem sa zemljama u koje smo se naselili (a realno je da i tu postoje problemi i to veliki ponekad) to pripada više domicilnim forumima (ili društvenim mrežama), dakle baziranim u USA (Australiji, Kanadi, itd.) Jako je teško očekivati da će (oni koji žive u) ex-YU imati razumevanja za to... toliko se baš nismo globalizovali.

Link to comment
6 minutes ago, Indy said:

 

Koliko sam razumeo, posao nj. muža je tamo (ili je bio tamo).

 

Inače potpuno razumem da kuknjava na život u Amerikama (i Australijama) izaziva konsternaciju na našim™ prostorima. Mislim da (ovo je poruka i za trustno1 i noskiča a i mene samog) - ako imamo problem sa zemljama u koje smo se naselili (a realno je da i tu postoje problemi i to veliki ponekad) to pripada više domicilnim forumima (ili društvenim mrežama), dakle baziranim u USA (Australiji, Kanadi, itd.) Jako je teško očekivati da će (oni koji žive u) ex-YU imati razumevanja za to... toliko se baš nismo globalizovali.

Pa vidi Indi, kad ti napišeš nešto, ili Majo, ili ne znam Zorge ili Bags,ma cela ekipa iz Aus, ja vas mogu stvarno da razumem, jer vi nikad ne radite to što sam napisao da ona radi...

 

Jbt, nikad nisi došao da kukaš na forum, kako sa XYZ para ne možeš da žviš u Australiji... Zašto nisi? Pa normalan si čovek... Verujem da si imao krize kad ti je trebalo da to nekom kažeš, ali nisi došao da trubiš na forum o tome... Ma koliko se svi ovde dobro virtuelno poznvali, nije to mesto za takve priče... Mislim, zaimsli da sad dođem i krenem da pričam da mi kućna pomoćnica nije dobro oprala prozore, da mi kuvarica sjebala ručak, a vozač zakasnio da me pokupi posle rekreacije.. I daje život pakao zbog toga... Pa smejeli bi ste se svi i toplozecirali™ me zauvek... S pravom... (mislim, ovo se ne događa, nemam vozača i kuvaricu i kunu pomoćnicu... Na žalost... :( Samo dajem primer...)

 

A ovo njeno je tačno to... Imam 200K godišnje, živim na Menhetnu, ali mi nedostaje porodica i siromašna sam...

Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

ali radis na tome, priznaj :P

ne, radim na tome da ubedim ženu da se za 5-6 godina preselimo na neko selo... Veoćnjak, kazanče i da uživam... :D

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...