Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Zar nisu u Srbiji, kao i u ostatku Evrope stambeni krediti jeftiniji nego ikada u istoriji bankarstva?

najpovoljniji uslovu u poslednjih deset godina?

 

Ne znam zasto tolika opsednutost sa nekretninama.

Link to comment
1 hour ago, Rowanoke said:

Ne znam zasto tolika opsednutost sa nekretninama.

 

Pa zato sto ti otprilike pola plate ode na rentu, a kao renter nemas nikakvu stabilnost, moze gazda da te ishutira za nekoliko nedelja. 

A treba da mislis i o starosti gde ces je docekati, od penzije svakako neces moci da placas rentu, kao i o deci koju ne treba seliti kad god se gazdama cefne.

Link to comment
1 hour ago, Rowanoke said:

Ne znam zasto tolika opsednutost sa nekretninama.

A je@iga, kad moze SPC Hram Sv Save mozemo i mi - obicni ljudi - i u Srbiji i van Srbije da se lozimo na nekretnine, ne? 

#realno :)))

Link to comment
16 hours ago, trustno1 said:

 

U Njujorku je za policajca nužan uslov da bi napredovao u karijeri odredjeni broj krivičnih prijava koje podnese. Dakle, ako ne podnese dovoljno krivičnih prijava, ne može da napreduje u karijeri.

 

Pritom, može da napiše na svom policijskom izveštaju da je u pitanju krivično delo a da to ne bude tačno. Tužilac posle može da preinači u odgovarajuću optužbu. Medjutim, panduru se računa ono što je on napisao, ali isto tako i optuženom ostaje zauvek zapisano u record-u da je imao krivičnu prijavu.

 

Tako, postoje mnogi slučajevi apsolutno neopravdanih i ničim izazvanih hapšenja, trpanja u zatvor i krivičnih prijava protiv potpuno nevinih ljudi.

 

E sad, meni čak i policija u Srbiji deluje bolje nego ovo.

 

Vita jela zelen bor, ObiW čekam tvoj odgovor.

 


Prvi bold je izvrnut iz konteksta, tj delimično je tačan. Drugi bold nije tačan. 

Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Nije tačno, lažeš ko pašče, ali ti nije prvi put.

 

https://www.abc.net.au/news/2019-12-30/are-you-one-of-the-average-australians-politicians-refer-to/11831700

 

The median income in Australia is $48,360 before tax, according to a report released by the Australian Bureau of Statistics this month that analysed data from the 2016/2017 financial year. In regional areas, that figure is far lower.

 

https://www.rent.com.au/blog/rental-snapshot-april-2020

 

Sidnej stan 500 nedeljno, kuca 600, godisnje 26,000 - 31,200. Nekom pola, mnogima i vise od pola. Vecini je pola.

Edited by noskich
Link to comment

Prvo, govorio sam da te gazda može tek tako šutnuti. Drugo, dao si median income za celu Australiju, a cene rentanja za Sidnej. Prosečna plata u Sidneju je $75k.

Link to comment
20 minutes ago, dragance said:

Prvo, govorio sam da te gazda može tek tako šutnuti. Drugo, dao si median income za celu Australiju, a cene rentanja za Sidnej. Prosečna plata u Sidneju je $75k.

 

Ugovor o renti se po pravilu potpisuje na 6 meseci do godinu dana. Tik pred istek ugovora gazda moze da trazi da se iselis obicno 2 nedelje unapred, nakon sto ugovor istekne obicno 3 nedelje (to po pravilu pise u prosecnom ugovoru). A kada ugovor istekne onda si na ongoing lease i gazda moze da povecava rentu bez ikakvog ogranicenja. 

Uporedi cene rentanja sa prihodima i svuda ces naci istu stvar, medijana renta je oko pola medijana plate. Nekom vise, nekom manje, ali tu je.

Nije rec o prosecnoj plati u koju se ugradjuju i multimilioneri i milijarderi, vec o medijana plati. 

A ona za NSW iznosi Table 2: 48,700 naravno pre poreza, sto se moze videti ovde: https://www.abs.gov.au/AUSSTATS/abs@.nsf/Lookup/6524.0.55.002Main+Features12011-12 to 2016-17?OpenDocument

 

75,000 medijana je Table 3: 'Local government areas with the highest median Total income' u najbogatijim delovima Sidneja gde je renta duplo od medijane koju sam pre naveo pa ti izadje na isto. 

 

Inace nakon poreza ova medijana za NSW je 41,701. A u ovim najbogatijim delovima 58,659.

Edited by noskich
Link to comment

Znači ne može da te odjebe kad hoćeš, već na kraju ugovora. Na stranu što je rizik menjati dobrog rentera sa nekim ko je mačka u džaku. I sam si kapitalac i iznajmljujes svoju kuću. Da li ti to tako iz svog ličnog iskustva? Kako je na novom poslu?

Link to comment

 Boze kako laze,

 

bas puno ljudi bez svoje nekretnine, odlazi da radi u Sidnej za 45k. Ma vazi.

3 hours ago, iDemo said:

A je@iga, kad moze SPC Hram Sv Save mozemo i mi - obicni ljudi - i u Srbiji i van Srbije da se lozimo na nekretnine, ne? 

#realno :)))

zar se to nesto i dalje gradi?

Link to comment
1 hour ago, dragance said:


Prvi bold je izvrnut iz konteksta, tj delimično je tačan. Drugi bold nije tačan. 

 

Draganče, nisi u pravu. :)Da nisi slučajno kriminalni advokat u Njujorku? Jer ako jesi a ne znaš osnovne stvari ne znam kakav si to advokat. :)

 

Jedan od uslova za napredovanje je broj i vrsta prijava. Krivične se više računaju od nekih manjih.

 

Zauvek ti ostaje u recordu. Dozvoli da objasnim, pošto, za razliku od tebe, znam o čemu pričam. Recimo da ti sudija ili tužilac odbaci optužbu tj. prijavu kao potpuno neosnovanu. Dakle, ne da nisi kriv, nego nije bilo ni osnova da se piše prijava protiv tebe. Onda imaš pravo da tražiš da ti se sve to obriše iz recorda, kod FBI-a i svega ostalog, jer si pogrešno uhapšen, nisi ništa uradio. Dakle, sve te službe obrišu i unište record o toj prijavi i hapšenju i daju ti potvrdu da je sve obrisano i "uništeno".

 

E sad, prva fora je u tome što u tom periodu dok je postojala optužnica protiv tebe i dok si ti izašao pred sudiju, firme koje se bave background chekc-om su mogle da dodju do tih informacija i zabeleže ih u svojim recordima. Na primer, imaš firme čiji zaposleni sede u sudnici po ceo dan i fotkaju optužene i to posle stavljaju svuda po internetu, onda ti traže da im platiš da skinu tvoje informacije iz sudnice sa interneta. To je potpuno legalno i recimo na Floridi je to bio (možda je i sada) booming business. I sad, ti se prijaviš za posao, oni urade background check i izadje da si bio hapšen. Možda izadje i da je to obrisano i uništeno (expunged) - a može da se desi da ta firma nema taj podatak o tebi - ali izadje i da su te uhapsili. Koliko će se to svidjati tvom potencijalnom poslodavcu, ne znam.

 

Druga stvar je da iako je "obrisano i uništeno" federalna vlada i sve njene agencije imaju zauvek uvid u ceo slučaj. Kako je onda obrisano i uništeno, pitaš se? Pitam se i ja. Ali, u praksi, oni to vide i to nije nikakva tajna. Sve federalne agencije takodje znači i imigracija. Otputuješ i vraćaš se u Ameriku i svaki put moraš na secondary checking da provere što si hapšen. Ti kažeš, ali to je obrisano i uništeno, oni kažu, da, da, ali objasni ti nama što si bio hapšen. Kakve to probleme može i ne mora da ti pravi dalje u životu, ne znam.

 

Ovo gore sam boldovala zato što me živo zanima ko bi želeo da živi u takvoj zemlji...

Link to comment
28 minutes ago, dragance said:

Znači ne može da te odjebe kad hoćeš, već na kraju ugovora. Na stranu što je rizik menjati dobrog rentera sa nekim ko je mačka u džaku. I sam si kapitalac i iznajmljujes svoju kuću. Da li ti to tako iz svog ličnog iskustva? Kako je na novom poslu?

 

Potpuno netačno, što se Njujorka tiče. Nema nikakvog rizika jer je toliko ogromna potražnja da se stanodavcu fućka za tvoje divne manire i redovna plaćanja kao za lanjski sneg. Njemu je bitno da digne rentu za 500$ mesečno naredne godine. Nećeš da platiš? Ćao! Nema nikakvih ograničenja koliko može da digne rentu, i ovo 500$ je neki prosek a ne dramsko preterivanje. 

 

Ta priča o dobrom stanaru u Njujorku ne postoji. Postoji samo koliko će ko da plati. Uzmu ti security deposit pa ti nemoj da plaćaš. Oh, ali nije legalno uzimati security deposit veći od jednomesečne rente? Je l hoćeš ovaj stan ili hoćeš da bude legalno? Your choice.

 

 

 

 

 

Link to comment
4 hours ago, noskich said:

 

Pa zato sto ti otprilike pola plate ode na rentu, a kao renter nemas nikakvu stabilnost, moze gazda da te ishutira za nekoliko nedelja. 

A treba da mislis i o starosti gde ces je docekati, od penzije svakako neces moci da placas rentu, kao i o deci koju ne treba seliti kad god se gazdama cefne.

 

Ovako je u Njujorku, jedina razlika je u tome što ti mnogo više od pola plate ide na rentu. Dodala bih i to da nema ograničenja u povišavanju rente. Možeš ove godine da plaćaš 5,000$ stan mesečno a za narednu gazda traži $6,000. Naravno, ako si u rent controlled stanu nije tako, ali ti stanovi su za socijalne slučajeve i za ljude koji su u babinom stanu od pre 100 godina.

 

Edit: I naravno, možeš da nadješ jefitniji stan u Astoriji, u truloj zgradi. Kada mi to bude bilo ok, kao i kada počnem da slušam narodnjake i predjem u kelnere, onda ću da se preselim u Astoriju. ;)

Edited by trustno1
Link to comment
On 25.7.2020. at 0:34, cedo said:

 

Na sve imas odgovor :) 

 

od onih fotki biologa moze da se umre od lepote ... nije ni cudo sto je najsrecniji covek na svetu

Nisi još video tropolovinske fotke sa Menhetna iz posta koji si citirao, potrudi se malo ...

 

On 25.7.2020. at 6:07, trustno1 said:

Gojko & Stojko, meni se čini da se radi o dve stvari: o osamostaljenju i o potrebi za bližnjima. Amerikanci su mnogo bolji od Srba u osamostaljenju. Mada, nije baš ni da Amerikanac potpuno sam bez ikakve roditeljske pomoći kupi kuću ili stan. I, koliko ja vidim, i Amerikancima je veliki faktor koliko su daleko od roditelja. Iz raznih razloga: roditelji koji stare - ko će se brinuti o njima? Potreba pomoći kad imaš malu decu. Drugim rečima, isto kao i Srbi i svi ostali.

Jedno je da nisi sposoban za samostalan život bez mamičke a drugo je da ti je potrebna pomoć kad imaš malu decu ili je tvojim roditeljima potrebna pomoć jer su stari i bolesni i onda je četvrto to koliko je bitnan kontakt sa babom i dedom i ostalom rodbinom? Može se živeti bez kontakta sa babom i dedom. Moj ćale je umro pre nego što su se rodila moja deca, i očigledno su moja deca srećna i imaju lep život iako nikad neće upoznati dedu. Ali ja ne razumem, za prosečnog čoveka, kako je moguće da nije bitno da se živi sa porodicom i prijateljima? Pa ovde neki na forumu su govorili kako su pukli psihički jer dva meseca u karantinu nisu videli prijatelje. A ceo život? Naravno, ima ljudi koji imaju druge prioritete. Potpuno nasumičan primer, Marina Abramović je nekoliko puta abortirala zato što je htela karijeru a ne porodicu. I to je potpuno ok. Ali pitam za prosečnog čoveka sa porodicom, koji ne juri vrh karijere, nego porodičan život.

 

I treća koju bih dodala je da Zapad jednostavno ne znači bolji život za svakoga. Šta je to bolji život? Koji treba da zgrabimo poput tigra. ;) Ako ja živim u mestu gde ima manje korupcije nego u Srbiji i mnogo je bolji zdravstveni sistem, jer to znači da je meni bolje nego u Srbiji? Ako ja na tom mestu ne uštedim ni jedan jedini dinar mesečno, ako nemam pare da odvedem decu na more ni na planinu, ako nemam vremena ni za kakvu zabavu: da se prošetam sa suprugom, da se vidim s prijateljima na piću, ako moja deca odrastaju bez naše najbliže porodice, i ako bih u Srbiji imala svoj stan, mogla da vodim decu na more i na planinu, mogla da imam društveni život, mogla da štedim pare pa da ih imam za ne daj bože neko lečenje ili svakako za dečije školovanje u inostranstvu ako se hoće, onda pitam, gde je meni bolje? Ako je moj prioritet da se probijem u vrh Wall Streeta, i spremna sam da žrtvujem druge aspekte svog života zarad tog cilja, onda mi je bolje u Njujorku.

 

Uglavnom, poenta je da neće svima biti bolje na Zapadu niti je u Srbiji pakao. Na Zapadu je ok i u Srbiji je ok. Svuda je ok. Iz Srbiije ne mora da se beži glavom bez obzira. Veliki deo čovekovog života je porodica. Ako sam dobro razumela iDemo, rekao si: ako moja deca odu da žive u Srbiju, šta ću onda ja u Zapadnom Sidneju. Razmislite svi malo o tome. ;)

Ne interesuje tebe prosek, moraš sama sa sobom (i sa mužem) da se dogovoriš šta je tebi (vama) od toga bitno, i to u sadašnjem trenutku, i još da pogodiš šta će da ti bude bitno u nekoj bližoj budućnosti pošto su sve šanse da to neće biti isto sa onim što ti je bilo bitno ranije i onim što ti je bitno danas.

 

Za viđanje sa babama i dedama - sve to može da se obavi, oni mogu da dođu i do kraja sveta ako su živi i zdravi, a i vi možete da skoknete do majčice ako ste toga željni i pri parama i država vas pušta (u doba korone). Na koliko - opet zavisi od potreba, afiniteta i sposobnosti svih uključenih strana na kompromis. Video sam ovde razne slučajeve naših ljudi - od toga da su se prvo doselili roditelji, što kao stručni, što kao izbeglice, pa onda (odrasla) deca, pa se onda ti roditelji vraćali u majčicu a deca sa porodicama ostajala ovde, ili se vraćali negde u Evropu, ili da su deca dolazila ovde pa onda dovodila stare roditelje na stalno ili na duže, i to u različitim kombinacijama roditelja. Kao i ljude koji dođu za stalno, pa se vrate u majčicu za stalno, pa neki od njih opet dođu za stalno, a neki od tih koji ponovo dođu se i po drugi put vrate u majčicu za stalno, itd. Moja majka ima prijatelje koji imaju dvoje dece (oboje imaju porodice) nedaleko od tebe, u Ročesteru, kod ćerke odlaze svake godine na nekoliko meseci, a kod sina ne svraćaju nikad. Što bi rekao moj prijatelj Gojko iz majčice, tak'a pijaca.

 

Moj kum Stojko iz majčice ima dobrog ortaka (poznajem ga i ja) koji je za vreme DOSovske vlasti otišao u Šikagou kod njihovog zajedničkog prijatelja koji je tamo odavno i ima firmu i kod njega radio na crno nekih godinu dana. Meni je rekao kad sam ga prvi put video po povratku da je u Šikagou "otišao kao DS glasač a nakon godinu dana se u Srbiju vratio kao SRS glasač" (ne sećam se da li je na vlasti tada bio DSS ili DS, ali nije ni bitno).

 

Nije Njujork dobar samo za bogate i/ili mlade i toliko bezdušan, pogledaj recimo "Smoke" Vejna Vanga ili pročitaj prvenac Dejvida Šiklera. I potraži tropolovinsku priču o bureku one moje koleginice, tamo gde su fotke sa pustog Menhetna.

 

On 25.7.2020. at 6:28, cedo said:

Toliko pitanja, a tako malo odgovora ... @Gojko & Stojko potreban si ovde :D 

Pamtim jedan od poslednjih odlazaka u Makedoniju, letovanje na Ohridu '97, za vreme Ohridskog leta, Zdravku Krstulović u splitskom "Tartifu" u dvorištu crkve, dok je još bila prisebna, Nikolu Ristanoskog u skopskom "Маме му ебам кој прв почна" kako pita mladog studenta kako se oseća dok mu "влегува знање" ;). Sećam se da je iz Sarajeva bila "Ćelava pevačica" sa Bečićem, nažalost nisam gledao. Kad letovanje i takav festival (hoće li ga biti ove godine?) imaš na sat vožnje od kuće, a skijanje na Mavrovu za dva ili na Šapki na tri sata od kuće, treba dosta da bi se premestio bilo gde ...

 

SaE

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...