Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

19 minutes ago, Radoye said:

Kod nas u Torontu ima dovoljno radnjica ex-Yu i okolnih (Madjari, Grci itd) gde se uvek moze nabaviti sve cega se zazelis, pa i pite i prasetina :) tako da sa te gastronomske strane nikad nije bilo frke. A ima redovno i "nasih" kulturnih dogadjanja - filmovi, pozorisne predstave, koncerti - doduse to uglavnom izbegavam osim ako me bas jako ne interesuje (zadnji put isao da gledam onaj dokumentarac o V. Divljanu). A za sve ostalo sto se tice informacijskog inputa iz rodne grude tu je internet.

 

Kad sam prvi put bio kod (sad pokojnog) dede, prva dva-tri dana nisam rec engleskog uspeo da progovorim posle taksija od aerodroma :lol: A nije da me nisu vodali okolo naokolo...

 

Link to comment
7 minutes ago, jms_uk said:

onda imas prilike mozda i da iskusis sta to sve podrazumeva (zivot tamo)...

'Mozda' jer zivot turiste i zivot tamo nisu nikako isti.

Link to comment
Just now, iDemo said:

'Mozda' jer zivot turiste i zivot tamo nisu nikako isti.

 

Pa racunam da u ta dva meseca prodje vise nego samo kao turista.

 

Just guessing, ja obicno odem na produzeni vikend i uglavnom se vidim sa matorcima i dvoje prijatelja (ako su u BG tada) - definitivno kao gost - i onda se vratim u UK, kuci.

Link to comment
2 minutes ago, jms_uk said:

Pa racunam da u ta dva meseca prodje vise nego samo kao turista.

Ne znam, nije to do provedenog vremena nego do situacije u kojoj si. "Sve vidish i razumesh al' nije isto" - tako nekako.

Link to comment
22 minutes ago, trustno1 said:

 Što ti tačno misliš da nije za tebe?

 

Tesko je objasniti. Cak i ako zanemarimo totalno suludu politiku u SAD (ne mislim samo na zadnje 4 godine) za cega nemam stomak, utisak mi je da su u Kanadi ljudi mnogo opusteniji nego dole, kao da je nivo "pozadinske generalne nadrndanosti" (if you know what i mean) ovde prilicno nizi. Nije slucajno da Ameri karikiraju Kanadjane kao neke preterano ljubazne likove koji se uvek izvinjavaju i gde je sve cisto i uredno - sto je naravno preterivanje (narocito za Torontonce) ali u odnosu na Ameriku ljudi jesu ljubazniji i tolerantniji.

Link to comment
2 hours ago, Radoye said:

 

Upravo to, mogu ja da se vratim u svoje rodno mesto ali babine letnje kujnice koja mirise na svakojake zacine i travke vise nema. To gde mene moja licna nostalgija vuce ne postoji vec dobrih 20-25 godina. Ustvari, ne nedostaje meni mesto iz kojeg sam otisao nego moja mladost tamo provedena. A to vise nigde na svetu ne moze da se pronadje. :)

 

Isto. Ja sam na sat vremena od rodnog mesta, ali kad odem tamo ništa više nije kao pre 20-ak ili 30-ak godina, ako ne računam porodičnu kuću, sve ostalo postoji manje-više samo u mojoj glavi. :)

Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

 

I eto definicije nostalgije.

 

Tako i meni tata povremeno prica o (nekoj) Čuburi od pre 40-50 godina...

 

Ima to a ima i to da je meni sad lepo tamo kad odem. E sad, ja radim od kuće pa kad odem tamo ja i dalje radim za istu firmu samo drugačije sate.

Link to comment
29 minutes ago, Radoye said:

 

Tesko je objasniti. Cak i ako zanemarimo totalno suludu politiku u SAD (ne mislim samo na zadnje 4 godine) za cega nemam stomak, utisak mi je da su u Kanadi ljudi mnogo opusteniji nego dole, kao da je nivo "pozadinske generalne nadrndanosti" (if you know what i mean) ovde prilicno nizi. Nije slucajno da Ameri karikiraju Kanadjane kao neke preterano ljubazne likove koji se uvek izvinjavaju i gde je sve cisto i uredno - sto je naravno preterivanje (narocito za Torontonce) ali u odnosu na Ameriku ljudi jesu ljubazniji i tolerantniji.

 

Da, da. Meni je ova razlika frapantna: metroi. U Torontu, čisto sve, vozovi skoro beščujni. Ljudi u metrou: opuštenog izraza lica, vidim neke žene u pedesetim koje deluju kao da recimo rade u radnji ili neki administrativni posao, fit su, našminkane, sredjene, našle su se i idu u neki izlazak. Reklame u metrou: detektivski e-romani za čitanje u prevozu. Metro u Njujorku: voz proizvodi apokaliptičnu buku koja se čuje 5 min pre nego što se voz pojavi u stanici, pacovi trče, stalaktiti od neke prljave vode vise s plafona dok i dalje kaplje, ljudi su izbečeni i premoreni, u 7 uveče se vraćaju kući, reklame za razne usluge da olakšaju život tipa, dostava lekova na kućnu adresu. Kad sam videla te žene koje rade neke obične poslove a očigledno imaju vremena da vode računa o sebi i da opušteno izadju u grad, to mi se urezalo u pamćenje. Tako nešto u Njujorku ne može da se vidi.

 

U Njujorku je život luda zombi bitka. To je kao droga, imaš taj trip da ćeš uspeti, ako radiš, radiš, da te čeka nešto mnogo dobro. I to je stvarno opijajuće. Ali istovremeno, baš kao droga, to nije održivo. Ne možeš da godinama ne spavaš dovoljno i slično i da svakog dana juriš, juriš. 

Link to comment
1 hour ago, iDemo said:

Nego, #realan problem je kad odesh i ostavish roditelje, jedno od njih u medjuvremenu umre, ti zivish neki normalan zivot (u #normalnijiom zemlji) - sve normalno. Podignesh decu, osnovna, srednja, upishu faks na drugom kontinentu - pa se onda tam druze sa decom iz Beograda pa raspuste provode u Beogradu a ne "kod uce"... Pa faken krenu da se zene i udaju za ove iz Beograda... I - boze zdravlje - kol'ko sutra cu da krenem da kukam kako mi unuci rastu na drugom kontinentu - u Beogradu... :) 

E, to ce da bude ultimate-test, ne? :)

 

Da. :) Evo ga jedan iz moje familije, završio faks i sad vozi bajs po Bgu... Nego, meni je trenutno to jedan problem: roditelji čak tamo. 

Link to comment
1 hour ago, iDemo said:

Simpatija iz srednje (a imali smo i mi svojih tajni) se pretvorila (likom) u prodavacicu mesnate makedonske paprike. Ok, i ja imam 100 kila al' se to ne vidi dok ne stanem pred ogledalo (i dok zglobovi ne krenu da shkripe)... Od zanimljivih prica - 2016 odem u Detroit/Lansing pa potom u grad Cikago - da se sretnem sa drugom iz srednje kad tamo njegova kuma - moja drugarica iz osnovne (nije i simpatija) al' sam se bash obradovao k'o da jeste... 

 

Meni se sad jede mesnata makedonska paprika.

 

 

Evo za Tanju, za kumu, za jednu malu plavu (al poslušajte, molim vas, sve reči ako ne znate pesmu). Nema, tuga za postojebinom je deo ljudske duše, zato je pesnik vako i opevo.

 

 

 

Link to comment
Nego, #realan problem je kad odesh i ostavish roditelje, jedno od njih u medjuvremenu umre, ti zivish neki normalan zivot (u #normalnijiom zemlji) - sve normalno. Podignesh decu, osnovna, srednja, upishu faks na drugom kontinentu - pa se onda tam druze sa decom iz Beograda pa raspuste provode u Beogradu a ne "kod uce"... Pa faken krenu da se zene i udaju za ove iz Beograda... I - boze zdravlje - kol'ko sutra cu da krenem da kukam kako mi unuci rastu na drugom kontinentu - u Beogradu... [emoji4] 

E, to ce da bude ultimate-test, ne? [emoji4]

brate ja vec vidim tvoj put biggrin.png

 

sent from bubamoto

 

 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...