Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Padne vlada posto mu ministri otkazuju poslusnost? Lele... neces ti taj ispit iz drzavljanstva skoro poloziti, lepo ja to vidim.
Не мора директно због тога, али шта мислиш колико би трајало да ствари почну да отказују, да опозиција осети да му је позиција слаба јер нема ауторитета, кад ствари почну мимо плана да цуре новинама итд итд. Што неће избори, то ће тихи дворски пуч.Какав бре испит, који ће ми то?
Link to comment
Одакле им онда http://www.census.gov/compendia/statab/tables/09s0074.pdf ?Попис је био давно, можда се и лоше сећам. И наравно да питање, и да га је било, не би тако гласило. Занимљиво је да га овде трпа међу "несврстани" тј "ничија филијала" (unaffiliated), 16% - без да и има неко своје име. Дирљив знак пажње.Е, да, занимљив тај политички систем - заступљеност Јевреја (1,9%) спрам неверника (16%) у представничким телима :naughty:
Ово што си окачио је сондажа (survey) о припадности верској заједници из 2007. Пописи су вам ваљда сваких десет година (1990, 2000, 2010) а знам да сте једна од ретких земаља (уз Канаду) која чак не спроводи попис у правом смислу. То је ст пребројите људе али само узорак од 10% добије детаљнији упитник. Стога су све бројке (ужих подела) дељиве са 5. Мада мислим да на попису том узорку постављају питања о језику, етничком пореклу (ако га има), земљи рођења итд. Да не питају за вероисповест, то ваљда обављају путем ове сондаже.Unaffiliated је уобичајена категорија по светским статистичким стандардима. На нашим пописима поред "остали", "непознато" (нису имали прилике да их питају) постоји и "верник али није припадник ниједне вероисповести", то му ваљда дође agnostic по енглески. Дакле то нису неверници, напротив.
Link to comment

evo da ne bude da ministar za dijasporu ne radi svoj posao http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=370273Srećković: Istina o grobnicama '45. 9. jul 2009. | 00:20 -> 07:55 | Izvor: Beta Beograd -- Ministar za dijasporu Srđan Srećković podneće inicijativu za formiranje državne komisije za otkrivanje grobnica u kojima se nalaze ostaci likvidiranih 1945. mozda oni kad kazu dijaspora misle na one pod zemljom a ne na nas van zemlje...

Link to comment
Не мора директно због тога, али шта мислиш колико би трајало да ствари почну да отказују, да опозиција осети да му је позиција слаба јер нема ауторитета, кад ствари почну мимо плана да цуре новинама итд итд. Што неће избори, то ће тихи дворски пуч.
Ama kakvi izbori, ne postoje vanredni izbori sa predsednika. "Tihi puc" se uvek dogadja na polovni mandata kada/ako mu partija lose prodje na izborima. Evo ti primer Klintona 1994. i Dzordza Busa 2006. Koliko su ti "tihi pucevi" imali uticaja na americku ekonomiju, socijalnu politiku i spoljne poslove?
Какав бре испит, који ће ми то?
Nesto si se ranije zalio kako bi ti bilo bolje da imas drzavljanstvo, ne secam se zbog cega.
Link to comment
(као телекомуњара ретко седам за волан и не идем баш далеко, ал' зато кад изађем, гледам око себе)
:lol: car.
Једино на форумима, кад ми се за помоћ захвале са "гаде један блесави" или како се већ преводи, само их замолим да ме прескоче са тим делом, н/а. Торбаре питам "колико пута су вам на врата долазили атеисти да вас убеђују да бога нема? Е толико пута да ми дођете".
Mnogo si bre neiskusan. Radis od kuce, iz radne sobe lepo mozes gvirnes kroz prozor ko ti prilazi vratima, pa ih ipak otvaras kada pukucaju bledoliki ili garavi. To se tako ne radi. Ako vidis da ti na vrata kuca belac ili crnac, ne otvaraj: oni su dosli da ti poboljsaju zivot time sto ce ti prodati maglu. Ako ti na vrata pokuca Hispanik, slobodno otvori: trazi posao i dosao je da pita dal' treba da ti se nesto pomogne oko kuce i u kuci; da se pokosi trava, popravi krov, ofarba kuca, a ako je prljavo unutra, ima i rodjaku koja cisti po kucama.
Link to comment
Ipak, ovi quotovi koje si izveo iz Tejinih postova govore (kada se pročitaju celi postovi) da religija nema takvu ulogu u DE, ne u smislu političara, nego generalno u društvenom životu (tek kasnije se priča usmerila ka kancelarima, predsednicima itd). Što i jeste istina,
Ja negde i rekoh da je iz evropskog ugla posmatranja americki odnos prema religiji nekakva vrsta istorijskog atavizma i da se ja zbog toga ne ljutim, no to se nekako previdelo u diskusiji. Sto se tice katolickih/pravoslavnih vrtica, bolnica, itd... koje ne propagiraju veru/nema biblije, pa znas kako: i u Americi mnoge bolnice imaju "St." ispred imena, pa religija nije upletena u svakodnevno funkcionisanje.
Ne, nisam uopšte pucao na ateističku državu, nego na to da je u ovom konkretnom slučaju (USA) hrišćanska religija preferirana i time jeste u nekom smislu državna religija. Sve ovo šta sam bio nabrojao - "God bless", "In God we trust" i ostalo sugeriše na to, jer ne stoji "In Allah we trust"
Ja stvarno vise nemam vremena da se raspravljam sa tobom kada je za tebe "God bless" znak da hriscanstvo u nekoj drzavi predstavlja drzavnu religiju. Missim, tako mozes da zakljucis i da je praznovanje Uskrsa i Bozica po drzavnim ustanovama znak da je hriscanstvo drzavna religija.
BTW, neko se dotakao opet bio "verske zatucanosti" i tu bih sa svoje strane završio time da je za mene to pleonazam i ta univerzalna istina mi mnogo više znači nego neki formalni lojalitet geografskom pojmu kao što je Evropa ili USA (kojeg faktički i nemam).
Pravo da ti kazem, ako bi me neko naterao da nekom Evropljaninu koji nikada nije u zivotu video Amerikanca pokazem nekog Amerikanca "uzornog" u svakom smislu: posten, vredan, iskren, hoce da pomogne a ne trazi nista zauzvrat, i da nekog takvog nasumice biram iz bilo koje grupe: ateisti, pankeri, sportisti, itd... izabrao bih nekoga od "verski zatucanih" Mormona. I tu bih zavrsio pricu o "verskoj zatucanosti" i kakav refleks na taj pleonazam imaju ljudi koji zive van Amerike.
Link to comment
...Pravo da ti kazem, ako bi me neko naterao da nekom Evropljaninu koji nikada nije u zivotu video Amerikanca pokazem nekog Amerikanca "uzornog" u svakom smislu: posten, vredan, iskren, hoce da pomogne a ne trazi nista zauzvrat, i da nekog takvog nasumice biram iz bilo koje grupe: ateisti, pankeri, sportisti, itd... izabrao bih nekoga od "verski zatucanih" Mormona. I tu bih zavrsio pricu o "verskoj zatucanosti" i kakav refleks na taj pleonazam imaju ljudi koji zive van Amerike.
Ne razumem šta si hteo sa tim mormonom - vodi kući tog Flandersa ako ti se toliko dopada :lol:Lepo sam naveo da to oko religije za mene nema geografsku odrednicu, radilo se tu o mormonu, talibanu ili bantu šamanu, za mene je poenta ista. Tako da ne znam na koji način te to navelo na da se vratiš na "kako mali evropski Perica zamišlja uzornog Amerikanca" vs "kako mali američki Perica zamišlja uzornog Evropejca". Pogotovo što zatucanost i uzornost nisu antonimi. Edited by Razzmatazz
Link to comment
Ne razumem šta si hteo sa tim mormonom - vodi kući tog Flandersa ako ti se toliko dopada :lol:Lepo sam naveo da to oko religije za mene nema geografsku odrednicu, radilo se tu o mormonu, talibanu ili bantu šamanu, za mene je poenta ista. Tako da ne znam na koji način te to navelo na da se vratiš na "kako mali evropski Perica zamišlja uzornog Amerikanca" vs "kako mali američki Perica zamišlja uzornog Evropejca". Pogotovo što zatucanost i uzornost nisu antonimi.
:lol: ti bas imas problema sa interpretacijom sta koja rec znaci, prvo sekularnost a sada i zatucanost. hint: ne trazi antonime, trazi sinonime. zatucanost = primitivnost, nedostatak obrazovanja, uskogrudost pogleda na zivot, itd.
Link to comment
:lol: ti bas imas problema sa interpretacijom sta koja rec znaci, prvo sekularnost a sada i zatucanost. hint: ne trazi antonime, trazi sinonime. zatucanost = primitivnost, nedostatak obrazovanja, uskogrudost pogleda na zivot, itd.
JA imam problema sa značenjem reči?! Super, hajde mi onda objasni kako su u suprotnosti primitivnost ili obrazovanje sa time što je neko iskren ili spreman da pomogne (bez da traži nešto zauzvrat)? Zatucani ili primitivni ljudi ne mogu biti vredni ili pošteni? To sve stoji na tvojoj listi kao ilustracija da neko nije "zatucan", prema prethodnom postu.A glede onog tvog prethodnog pasusa iz jučerašnjeg posta - lepo je što sve one nabrojane stvari smatraš atavizmima, to je fin način da se čovek prilaogodi i uklopi (to find a happy place :lol: ). Međutim, dopusti da drugi ljudi tamo na to ne gledaju tako. Mislim, siguran sam da u urbanim sredinama sve to može da spada u trice & kučine, ali US nije samo NYC i SF, nego i Utah, Missouri, Texas i Ala-fakin-bama. Hajde pokušaj te atavizme da ukloniš (aka pokreneš inicijativu za 1 uklanjanje), pa da vidiš kakva će biti reakcija. Moje mišljenje je da će pre biti tretirano kao napad na državne simbole (i druge stvari: tradiciju, way of life itd itd), nego uklanjanje atavizama. Mislim, tamo realno ne može da prođe zabrana nošenja vatrenog oružja, a ne takav gaf.
Link to comment
Mnogo si bre neiskusan. Radis od kuce, iz radne sobe lepo mozes gvirnes kroz prozor ko ti prilazi vratima, pa ih ipak otvaras kada pukucaju bledoliki ili garavi. To se tako ne radi. Ako vidis da ti na vrata kuca belac ili crnac, ne otvaraj: oni su dosli da ti poboljsaju™ zivot time sto ce ti prodati maglu. Ako ti na vrata pokuca Hispanik, slobodno otvori: trazi posao i dosao je da pita dal' treba da ti se nesto pomogne oko kuce i u kuci; da se pokosi trava, popravi krov, ofarba kuca, a ako je prljavo unutra, ima i rodjaku koja cisti po kucama.
Ти Римљани™ слабо нешто навраћају (ако не рачунамо Верајзонове Мехиканосе што су завлачили стакло под стражњу авлију, ал' ти нису куцали). Траву је хтео да коси један Мрњавчевић (мислим баш Угљеша™), а са маглом су се појављивали разни.Није ред да не отварам, под један то ми мало разбије монотонију, под два некад је неко од комшија, или нешто што ми баш и треба - врате залуталу пошту кад нашег поштара мења неко. А за торбаре... па боље да останем у форми, онако језички :).
Link to comment
Ama kakvi izbori, ne postoje vanredni izbori sa predsednika. "Tihi puc" se uvek dogadja na polovni mandata kada/ako mu partija lose prodje na izborima. Evo ti primer Klintona 1994. i Dzordza Busa 2006. Koliko su ti "tihi pucevi" imali uticaja na americku ekonomiju, socijalnu politiku i spoljne poslove?
Исто колико и сами избори... негде око нуле. Но, није битно; питање је хипотетично: да ли би председник атеиста био подједнако неефикасан као Клинтон док му је шлиц био откопчан, или горе? Шта да је то неки министар, судија врховног суда? Ја нешто не могу баш да замислим.
Link to comment

Ja dijasporu barem ovu bošnjačku a vjerujem i drugi tako postupaju ne mogu shvatiti. Na ljeto imaju mogućnost putovati gdje im ćeif a oni svake godine u BiH. Da sam otišao a imao sam prilike 1992. u Skandinaviju ali zahvaljujući starcima ostali smo na Balkanu jer su imali želju vratiti se (ja ne bih nikada) mene dole ne bi vidjeli u proteklih 19 godina sigurno. Ja i kada odem negdje ja se uopšte ne uželim ni grada a još manje države. Nekada se doduše uželim klime ali to je prolazno.

Edited by Škafiškafnjak
Link to comment
Ja dijasporu barem ovu bošnjačku a vjerujem i drugi tako postupaju ne mogu shvatiti. Na ljeto imaju mogućnost putovati gdje im ćeif a oni svake godine u BiH. Da sam otišao a imao sam prilike 1992. u Skandinaviju ali zahvaljujući starcima ostali smo na Balkanu jer su imali želju vratiti se (ja ne bih nikada) mene dole ne bi vidjeli u proteklih 19 godina sigurno. Ja i kada odem negdje ja se uopšte ne uželim ni grada a još manje države. Nekada se doduše uželim klime ali to je prolazno.
Ne, ne postupaju drugi tako.Idi na PDF putovanja pa ce vdiish kako postupamo.Ovi o kojima ti pricash i ne zalaze na Balkan, a mi matori dijasporci putujemo i na Balkan,al i u Indiju,Mauricijus,Peru.. Moze nam se :)
Link to comment
  • 10 months later...
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...