Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Али то што питају, питају реда ради, па кад чују, само гледају да забашуре што немају шта даље да кажу, јер немају појма, јел то бивша Југословенија или Чехославија, или нека од оних Лестванија. Имам комшију који зна свашта, али то послом - био је на једном од оних бродова прислушкивача на италијанској страни Јадрана. Ретко диванимо.
Lako je tebi da se sprdas, ti si imao srece da dodjes kada su se balkanski ratovi zavrsili. Dok je to trajalo 90-tih svako je znao gde je ta Jugoslavija, ko su Srbi, i sta tamo "trebamo da uradimo" (Amerikanci, ne Srbi) da bi bilo bolje. Sto je najgore, kompanije koje su imale ma kakve ugovore sa DoD (kao recimo Motorola) su tacno znale ko su Srbi i nisu htele da takve zaposljavaju ako nemaju i americko drzavljanstvo, bez obzira sto je konkretan posao (1) nevezan sa DoD i (2) ne zahteva ni drzavljanstvo ni security clearance.Zato cuti i uzivaj u americkom neznanju ko smo i gde smo. Moze da bude gore: da dobro znaju i ko smo i gde smo, sta sa nama treba da rade, i da li tebi, kao osobi bez americkog drzavljanstva, uopste trebaju da daju projekat/posao.
Link to comment
Lako je tebi da se sprdas, ti si imao srece da dodjes kada su se balkanski ratovi zavrsili. Dok je to trajalo 90-tih svako je znao gde je ta Jugoslavija, ko su Srbi, i sta tamo "trebamo da uradimo" (Amerikanci, ne Srbi) da bi bilo bolje. Sto je najgore, kompanije koje su imale ma kakve ugovore sa DoD (kao recimo Motorola) su tacno znale ko su Srbi i nisu htele da takve zaposljavaju ako nemaju i americko drzavljanstvo, bez obzira sto je konkretan posao (1) nevezan sa DoD i (2) ne zahteva ni drzavljanstvo ni security clearance.Zato cuti i uzivaj u americkom neznanju ko smo i gde smo. Moze da bude gore: da dobro znaju i ko smo i gde smo, sta sa nama treba da rade, i da li tebi, kao osobi bez americkog drzavljanstva, uopste trebaju da daju projekat/posao.
Moje iskustvo je potpuno drugacije. Doduse, nisam nikada radio za Motorolu ili neku slicnu kompaniju pa o tom delu ne mogu nista da kazem...
Link to comment
Lako je tebi da se sprdas, ti si imao srece da dodjes kada su se balkanski ratovi zavrsili. Dok je to trajalo 90-tih svako je znao gde je ta Jugoslavija, ko su Srbi, i sta tamo "trebamo da uradimo" (Amerikanci, ne Srbi) da bi bilo bolje. Sto je najgore, kompanije koje su imale ma kakve ugovore sa DoD (kao recimo Motorola) su tacno znale ko su Srbi i nisu htele da takve zaposljavaju ako nemaju i americko drzavljanstvo, bez obzira sto je konkretan posao (1) nevezan sa DoD i (2) ne zahteva ni drzavljanstvo ni security clearance.
Па јес' сад лако, требало је то и дочекати. А за време тог бомбардовања и осталог сам непрекидно причао са њима, и мада узорак није баш репрезентативан (програмери), на том форуму сам доста написао на ту тему. И то што су знали је било углавном погрешно - пропаганда ради. Што је било сулудо - мени Слоба лаже једно, њима лажу друго а они мени то причају као своје, а ја као покушавам да останем таман онолико ненормалан колико сам био и пре. И још да их разуверим...А тај кларенс треба и сад. Срећа моја што сам (силом бедом) отишао у независне па као телекомуњара радим с ким стигнем, јер овде у крају бих можда могао да нађем посао у школству или можда градској управи или некој сићи од фирме. Све остало је или на Пентагоновој или Насиној касици. И за чистачице треба...

- зашто је пиле прешло пут?- из безбедносних разлога.

Пробај само, неће нико коментарисати. А у томе и јесте ствар, чим кажеш "из безбедносних разлога", све може, нико више ништа не пита.

Zato cuti i uzivaj u americkom neznanju ko smo i gde smo. Moze da bude gore: da dobro znaju i ko smo i gde smo, sta sa nama treba da rade, i da li tebi, kao osobi bez americkog drzavljanstva, uopste trebaju da daju projekat/posao.
Знам, живим у овој рупи коју сам издубио, и уживам cool.gif .
Link to comment
  • 5 weeks later...
Moje iskustvo je potpuno drugacije. Doduse, nisam nikada radio za Motorolu ili neku slicnu kompaniju pa o tom delu ne mogu nista da kazem...
I moje isto :D Dodushe ja uzivam u Americi samo kao turist(a) , ali zivim i radim u drzavi koja za frustuk jede Srbe ( i to ne samo odbombardovanja) , ali ne radim ni ja Motorolu pa mozda otuda i osecaj da me niko nije diskriminisao ili zapitkivao ko sam i odakle sam.Cudno mi je samo da Amerikanci te nashe bivshe republike, narode i narodnosti tako detaljno poznaju, utoliko pre sto seu toj Rashomonijadi ni prosecan Nemac ili Francuz nesto narocito ne snalaze.
Link to comment
Cudno mi je samo da Amerikanci te nashe bivshe republike, narode i narodnosti tako detaljno poznaju, utoliko pre sto se u toj Rashomonijadi ni prosecan Nemac ili Francuz nesto narocito ne snalaze.
Ама не сналазе се никако... осим оних којима је то посао. Е онда то науче, а можда донекле и укапирају.Овде су јако навикли да не уче ништа што им не треба. Она танушна мањина која покаже интелектуалну радозналост треба само да претрпи средњу школу, где ће бити ван главног пивовода (јер их неће звати на главне журке као штребере), а онда дође на своје и добија боље послове, паре и остало.
Link to comment
Ja hocu da idem odavde. Nemam vise ni malo zelje ni volje da slusam ove pacenike od politicara,....
Razlika izmedju politicara tu i napolju je jedino u "velicini novcanika" i da se u vecini zemalja u kojima se nalazimo poodavno nije ratovalo pa nema tema o Kosovu al ima drugih.
Link to comment
Razlika izmedju politicara tu i napolju je jedino u "velicini novcanika" i da se u vecini zemalja u kojima se nalazimo poodavno nije ratovalo pa nema tema o Kosovu al ima drugih.
Ja bih rekla da je razlika ipak malo veca od velicine budjelara. Oni nasi se i vise cuju i vecu (direktnu) stetu prave a narod ih hteo ne hteo prima intravenozno. A to se tamo ratovalo a ovde nije je VELIKA razlika koja se, izmedju ostalog, vidi i u mentaltetu i vitalitetu naroda. Jer rat ostavlja svoje posledice. Kod nas vidis apatiju u licima ljudi a ovde cilost.
Link to comment
Svi mi koji smo napustili zemlju ucinili smo to iz neke vrste nezadovoljstva (pretpostavljam). O razlozima mozete slobodno (po zelji). Da li ste nakon niza godina provedenih u svojim zemljama boravka promenili odnos prema zemlji koja vas je iznedrila? Sta ste mislili kad ste odlazili a sta sad? Da li bi ste se vratili? Zasto? Da li iznosenje negativnog stava prema domovini neminovno mora da znaci pljuvanje po istoj? Ja da imam neki pozitivan stav verovatno ne bih zivela u inostranstvu. To naravno ne znaci da ne drzim do toga da ocuvam svoj (licni) identitet. Volim svoje ali na nacin koji je Todorova lepo opisala ?? without the need to be proud or ashamed of it?. Ja i kad se uhvatim pokoji put da mi nesto nedostaje ukapiram da su to uglavnom stvari kojih tamo vise nema. Da li se i vama to desava?Da li imate potrebu da cesto posecujete otadzbinu? Zasto?
Promenila sam neke stavove jer zivljenje u zemlji boravka je sobom donelo i neke drugacije poglede na svet oko mene. Medjutim, i zemlja koja me je "iznedrila" i ljudi koji tamo zive su se promenili. Neki od njih u jednom a ja u drugom pravcu. Posto zivimo pod sasvim drugacijim uslovima sa ponekima ne mogu da se usaglasim u nekim shvatanjima, pogledima i ponasanju. No, verovatno tu ima i toga da se sa godinama zivota menjas, bez obzira gde ziveo.Sta sam mislila kad sam odlazila? Posto nisam bila prisiljena da odem, posto je tada dole situacija bila "normalna" i posto sam otisla iz porodicnih razloga sve sam videla u pozitivnom svetlu i mnogim novim mogucnostima.Da li bih se vratila? Sto sam starija sve vise me vuce prostor sa koga sam dosla ali nisam sigurna kako bi izgledalo da ponovo zivim tamo. Nesto zbog gore navedenog a nesto zbog bas tih stvari kojih tamo vise nema. Mnogo toga su samo slike iz proslosti pa stvaraju nostalgiju. Najvise bih se vratila radi klime koja mi ovde uopste ne prija (mislim na onu od oktobra pa do kraja aprila). Ne mislim da iznosenje negativnog stava prema domovini neminovno mora da znaci pljuvanje po istoj. To je samo kriticki stav koji imam i u ovdasnjem okruzenju. Imanje pizitivnog stava prema jednoj ili drugoj ne znaci "pakovanje kofera u drugom pravcu" jer isto zavisi od mnogih faktora a ne samo od pozitivnosti/negativnosti u stavovima.Ovo oko identiteta mi nije sasvim jasno jer identitet ne mogu da menjam prema zemljama boravka i zadovoljstvu/nezadovoljstvu. Mozda bih na sve gledala drugacije da dole nije bilo rata i neminovnih promena ljudi i uslova za zivot. Imam potrebu da "cesto" posecujem otadzbinu a najjaci razlog je taj sto su svi moji najblizi tamo. To cesto se svodi na 1-2 posete godisnje. Edited by leptirica
Link to comment
Imam potrebu da "cesto" posecujem otadzbinu a najjaci razlog je taj sto su svi moji najblizi tamo. To cesto se svodi na 1-2 posete godisnje.
Ups! :) Ja sam poslednji put bila tamo pre cetiri godine a to je ujedno bio i cetvrti put za 17 godina.
Link to comment
Ups! :) Ja sam poslednji put bila tamo pre cetiri godine a to je ujedno bio i cetvrti put za 17 godina.
Onda ces sledeci put videti ogromne promene. Doduse, i ja se uvek iznenadim necim novim (a i malo korigujem svoja vidjenja tog prostora odavde).
Link to comment
  • 3 weeks later...

Е, треба ми на брзину добар традиционалан текст да честитам Први мај свима који су ми честитали Ускрс. Дакле, како оно, "свим радним људима и грађанима..." или како је то већ ишло. Ако може у року од одмах, али није проблем ни до у време празничног ручка, пошто ја у то време овде књавам. Мада би било добро да изгледа да се јављам са уранка.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Ja bih rekla da je razlika ipak malo veca od velicine budjelara. Oni nasi se i vise cuju i vecu (direktnu) stetu prave a narod ih hteo ne hteo prima intravenozno. A to se tamo ratovalo a ovde nije je VELIKA razlika koja se, izmedju ostalog, vidi i u mentaltetu i vitalitetu naroda. Jer rat ostavlja svoje posledice. Kod nas vidis apatiju u licima ljudi a ovde cilost.
@cyberworld,da li bi malo da pojasnis te VELIKE razlike koje se vide u MENTALITETU i VITALITETU? Jesu li one posledica ratova na nasem prostoru ili su u to ukljuceni i neki drugi faktori? Digresija: nemas pojma koliku razliku bas u mentalitetu i vitalitetu primecujem kod ovih nasih sadasnjih sugradjana kad odu van Svedske. Kao da nisu iste osobe :lol: A to je posledica, cega? Naravno da je rat ostavio svoje posledice. Gde sam rekla da nije? Poredjenja radi: kakve posledice je ostavio rat na, recimo, Nemce, Vijetnamce?Na licima sugradjana i ovde i u domovini mozes da vidis i cilost i apatiju. A, zasto apatija na licu ovdasnjih? :huh: Znaci li da ovdasnji ne prave veliku stetu i ne cuju se kao oni dole? Zar razlika nije samo u "podlozi" i metodu pravljenja stete? Eto, neko je bio pametan pa bio neutralan, pa...valjda posledica mentaliteta :unsure: Pozdrav :)
Link to comment
@cyberworld,da li bi malo da pojasnis te VELIKE razlike koje se vide u MENTALITETU i VITALITETU?
Mentalitet obeznadjen (sa malim procentom izuzetaka). Vitalitet - kvalitet zivota koji utice na vek starosti.
Naravno da je rat ostavio svoje posledice. Gde sam rekla da nije? Poredjenja radi: kakve posledice je ostavio rat na, recimo, Nemce, Vijetnamce?
Pa recimo na Nemce je ostavio samo taj da su bili stigmatizovani. Sto se ostalog tice odmah posle rata je krenula brzinom svetlosti da se gradi buducnost.
Na licima sugradjana i ovde i u domovini mozes da vidis i cilost i apatiju. A, zasto apatija na licu ovdasnjih? :huh:
Ovdasnji je poneki apatican. U celom svetu ima apaticnih. Tamo kad udjem u autobus skoro svi deluju apaticno. Tegle kese, guraju se, gledaju u daljinu, govor tela ojadjen. OK, to moze biti moja licna percepcija.
Znaci li da ovdasnji ne prave veliku stetu i ne cuju se kao oni dole? Zar razlika nije samo u "podlozi" i metodu pravljenja stete?
Apaticni ne prave stetu. Oni se zavuku u sebe same. DakleM, stetu i apatiju ja ne bih poistovecivala. Jedina steta je sto ljudi kod nas mladi oboljevaju. Hocu reci, sami bivaju osteceni. Ne prave stetu drugome. Ne cuju se. Apaticni su. Rastegljuju svoju crkavicu i ne vide buducnost. Slabo se vide po ulicama osim ako ne trebaju nekud da se prevezu. Od onih sto ih vidis na ulicama, u restoranima, shopping centrima i ostalim mamiparama vecina su urbani foliranti.
Link to comment
Eto, neko je bio pametan pa bio neutralan, pa...valjda posledica mentaliteta :unsure:
Da, direktna posledica mentaliteta. Taj mentalitet je izgradio socijal-demokratiju i drzavu koja gleda dobrobit svog naroda. Majka drzava koja je i rodila i zaljuljala. Sada je doduse krenulo malo u desno ali nasledje je dovoljno jako. Taj neutralitet se moze diskutovati ali procitaj malo 4 knjige koje je napisao Tage Erlander. Kako se rezonovalo kada se odlucilo o neutralitetu tamo jako lepo stoji. Dobrobit naroda. Kod nas politicari (najmanje poslednjih 100 godina) nisu razmisljali o dobrobiti naroda nego o licnom prestizu.
Link to comment
  • 2 weeks later...

salje mi ex poruku ...sad gledam na TVu da ti dolazi Manu Chao 10og jula na exit pa mogla bi da dodjes...zna kolko volem Manu...i zna kolko volem da sam na exitu......fak.... uznemirijo mi svu nostalgiju

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...