Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Moj izbor je bio (danas to i nije vise tako bitno) da kazem da sa S(v)rb ali da potom dodam da je od toga najmanje 50% 'Bosnian'... Bilo je zanimljivih scena... :)
Ovi moji Oziji su se prilicno izbecili kad su culi da sam bio na odmoru u Kroaciji. Doduse, i neki Srbi su se izbecili. :lol:
Link to comment
Voleo bi da vidim oba dela bivše domaje , pa makar govorio i engleski .
A i ti se John Smith, a?? :) Dok god ti u pasosu pise nesto kao Petar Petrovic najbolje cemu mozes da se nadash je da te pitaju "Da li govorite hrvatski?", kao sto su mene. I sta sam mogao radim - rekoh da znam... :)
Link to comment

***mod speaking***Dame i gospodo, tacnije gospodo, toliko ste utrolovali temu da nemam reci. (Mislim na deo sa shorkom izmedju DamRnovicha i ostatka univerzuma). Ja sam sto splitovao, sto brisao. Warn ovog puta nije udeljen nikome, jer nije bilo jasno istaknutih pravila, ali se zhureze ove vrste ubuduce nece dozvoljavati ni na ovom spratu, bas kao sto se ne dozvoljavaju ni nekoliko spratova iznad. Molim vas da procitate temu sa pravilima postovanja na ovom potforumu, koja ce biti istaknuta i pinovana uskoro. Hvala. ***out***

Edited by crveni autobus
Link to comment

@ urosPromeniti ime nije recept za uklapanje u (novu) zivotnu sredinu. To mu dodje vise kao (kozm)eticka konstrukcija (sa falinkama). I ako je to nacin da izrazis svoj odnos prema domovini onda to vise govori o tebi nego o zemlji iz koje potices.

Link to comment
A i ti se John Smith, a?? :) Dok god ti u pasosu pise nesto kao Petar Petrovic najbolje cemu mozes da se nadash je da te pitaju "Da li govorite hrvatski?", kao sto su mene. I sta sam mogao radim - rekoh da znam... :)
Nisam mislio na carinsku kontrolu nego na domicilno stanovništvo.Mada kažu da u ZG mogu da pričam komotno sa NS akcentom jer ima dosta Novosađana u Zagrebu , a prilično ih je došlo iz Petrovaradina.
Link to comment

Ja kad sam išao južno od BG i video ostatak Srbije koliko je to nesređeno i prljavo shvatio sam koliko je Vojvodina lepša i sređenija od tog dela zemlje.A o saobraćaju da ne govorim.

Link to comment
pa cuj Indy 10tak tisuca kuna za dvoje penzica :) koji uz to imaju i svoj privatizacijom steceni >krov nad glavom< od 120 m? (kojeg mogu unovciti kad god im svane)nekakve apartmane koje dilaju par mjeseci godisnje (nadodaj na onih 10tak jos 4 mjesecno) ispada da je mojim starcima bolje u Hr no meni u BRD. :P da ne pominjem Sanaderov >povrat duga< koji im u posljednje tri godine sluzi za obilazak privatnih ordinacija, za snimanje glave .. kukova i preostalih ekstremiteta.da li je svim penzicima tako? naravno da nije no kad spomenuh autobusne karte htjedoh naglasiti da - briga drustva ipak postoji, sto je za svaku pohvaluu jednoj maloj drzavici koja je u 4godine rata prilicno - poharana. poz
U Hr neka idila? Samo tebi poznata?Mladji ljudi ( oni od 30-40) u Zagrebu stanuju jos uvek sa svojim roditeljima bez ikakve shanse da dodju dosvojih i 30 qm krova nad glavom. Isto kao i u Beogradu. Usput, ovima od 30 godina ta besplatna snimanjakukova i glave nista ne znace.Lep pozdrav
Link to comment

Ja sam svoj odnos prema domovini nivelisala godinama (i jos nivelisem). Cini mi se da sam sa sobom ponela jedno parcijalno nezadovoljstvo jer se tada (1990) jos nije ama bas SVE na zlo dalo. Kasnije mi je mucnina sukcesivno rasla u taktu sa dogadjajima i izvestajima sa terena. Verovatno nisam jedina koja je prosla svojevrsnu krizu identiteta. To je ono kad se krckas i preispitujes misleci ?pa nismo valjda bas tako naopaki? ? pa nabrajas sve one koje poznajes a koji nisu ? al? to nista ne menja osim sto ucvrstis stav da tamo neces da budes. Ja jos uvek znam da tamo NECU da budem. To je stvar licnog izbora naravno. Moja lista zivotnih prioriteta ne pije vodu tamo. Sreca pa mi to ne predstavlja nikakav unutrasnji konflikt. Da je drustveno-politicka situacija u Srbiji crna, zacrnjena pa precrnjena znamo svi (razlika je verovatno u tome sto bi neki u svemu tome videli malo manje crnila nego ja). Ono malo kozmedike i fasadnih radova sto vidim po Beogradu mene uopste ne asocira na to da pravimo pomak ka necem svetskom. Mene to vise podseca na infantilnu foliranciju koja mnogima tamo pomaze da prezive. Obrni-okreni iznutra zvrji prazno ? a kontejneri usred najvece zege prepuni, niko da ih isprazni (eh, kad bi samo kontejneri bili problem). Ono sto meni smeta (kad odem) je to da neke svoje radosti ne mogu da podelim sa nekim dragim ljudima. Bilo bi neprilicno! A evo i zasto ? u zivotu je jako bitno ostvariti se i ja, ne bez razloga, nazivam onu zemlju zemljom neostvarenih ljudi. Neki od mojih prijatelja su otisli odande a neki su ostali. Oni koji su ostali su uglavnom pozavrsavali svoje fakultete i nemaju puno vajde od svojih diploma. Tavore izmedju zaposlenosti i nezaposlenosti u svim mogucim strukama osim svoje. Retko ko se ostvario u svojoj struci a o ostalim zivotnim aspektima da ne govorim. Kad im kazem da je i meni bilo tesko oni me podsete da je meni bilo tesko ali je barem urodilo plodom. Tamo neke stvari nikada ne urode plodom. Znam i neke sto su se ?snasli?. Neki od njih su profesionalni foliranti. Ne znam samo dal? foliraju sebe ili mene. Ako foliraju sebe oprosteno im je. Ako foliraju mene nepotrebno im je. Svet je prepun nepravde. Ono tamo se zasniva na nepravdi.

Link to comment
Ono malo kozmedike i fasadnih radova sto vidim po Beogradu mene uopste ne asocira na to da pravimo pomak ka necem svetskom. Mene to vise podseca na infantilnu foliranciju koja mnogima tamo pomaze da prezive. Obrni-okreni iznutra zvrji prazno ? a kontejneri usred najvece zege prepuni, niko da ih isprazni (eh, kad bi samo kontejneri bili problem).
Ne bih mogao da se složim u celosti. Deo BG-a koji posećujem (blokovi, Zemun i centar) nikad nisu bili čistiji i uredniji, barem od raspada zemlje naovamo (a možda i od pre). Gradsko zelenilo vredno obavlja svoj posao, to kad idioti bacaju đubre svuda ne bi mogao ni bog da počisti. Sve više ljudi pronalazi neku egzistenciju blisku nekadašnjoj srednjoj klasi, doduše oni koji to ne uspeju propadaju kao što se pre nije propadalo (znači, načisto). Svaki put dolazim sa avionom punim stranaca, i to ne ovakvih kao ja, već pravih stranaca, koji dolaze zbog nekog biznisa. Zida se veoma mnogo, posebno na NBG (to se sad pa mnogima ne sviđa, jer su u pitanju razne Delte). Kao i uvek, splavovi i restorani su puni, ja ne znam ko tamo dolazi, ali je puno i izgleda da dosta troše. Nisu svi ni mafijaši, barem ne izgledaju tako. Samo primer koji je meni blizak, pre 7-8 godina kad sam dolazio i zanimao se kakvo je interesovanje za fina vina - nije postojalo. Prodavao se jedino viski, eventualno votka. Svaki sledeći put kada sam dolazio bilo je sve više interesovanja za fina vina, odjednom su se pojavili nekakvi novi sajmovi, novi proizvođači "niodakle", odjednom su u radnjama gde je bio samo viski za bizMismene počeli da prodaju i vina iz svih krajeva sveta. Meni je to neki indikator rađanja srednje klase (bizMismeni i ćelavi bakiji jednostavno nemaju dovoljno moždanih vijuga da storniraju informacije potrebne da bi se u finom vinu uživalo). I tako dalje... mislim da je znatno bolje nego pre, da ima posla za mene (nema), ja bih se rado vratio.
Link to comment
Ja cu uskoro da se "odnosim" prema domovini na licu mesta. Nisam odavno bila. Mozda se prijatno iznenadim?
Pa možeš samo da se prijatno iznenadiš. Kada sam ja dolazio, baš tog dana je ceo svet brujao da će Toma the Grobar da preuzme vlast u Srbiji (bila ona kriza sa vladom, jedna od nekoliko hiljada od Dušana Silnog naovamo). Ostao sam samo nedelju dana i taj problem je "nestao"... dakle, bio sam veoma prijatno iznenađen. Po sistemu kao kad je Muja nosio tesne cipele... Edited by Indy
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...