Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

  1. 1. Vaše mišljenje o novom zakonu

    • Odličan je!
    • Mogao bi biti i bolji
    • Ma to je samo uzimanje para i ništa više


Recommended Posts

Ono što me plaši i što sam ubeđen je da će dosadašnja doktrina "budžet iznad bezbednosti" ostati na snazi.
O novom zakonu se prica kako ce da resi probleme kao da do sada nije ni postojao zakon o saobracaju. Poenta je u sprovodjenju a to ne neizvodljivo sa ovakvom milicijom niti sa ovakvim stanjem puteva i signalizacije. Zamke u vidu radova na putu gde u blizini nema ni jedne lopate da ne pominjem kao i znakove ogranicenja koji leze u kanalu ili su odneti. Kazu seljaci da se paprike najbolje ispeku na znakovima.
Link to comment

Nacrt novog zakona ima na sajtu MUP-a Srbije. Ta ekspertska grupa u kojoj su bili profesori sa dva saobracajna faksa u zemlji su pokusali svoju verziju da priblize evropskim zakonima.Kazneni poeni, kazne za mobilne telefone, nivo dozvoljenog alkohola, migavci itd su manje vise slicni u oba zakona, ono u cemu se razlikuju jeste da jedina strategija koju MUP nudi jeste kaznama do smanjenja broja poginulih dok ekspertska verzija nudi siru strategiju bezbjednosti saobracaja. Siru u smislu da bi prvo procesljali autoskole, tehnicke preglede, uslove i pravilnike njihovog rada itd. Zatim jasno definise odgovornost svih ucesnika u saobracaju, dok je MUPova tu nedorecena prilicno tj oslanja se na starije verzije.Ista grupa ljudi koja je pisala ekspertsku verziju zakona je radila zakon za Bosnu i vec se vide promjene u funkcionisanju a.skola i tehnickih pregleda dok ce za dovodjenje u red putara i administracije zaduzene za saobracaj trebati malo vise vremena kao i uvijek kad je u pitanju drzavna admisnitracija i privatni ( u ovom slucaju putari) u sprezi sa njom.2001. je u Srbiji poginulo skoro 1200 ljudi i MUP je pojacao kontrolu sledece godine i smanjio broj poginulih za 300, medjutim taj broj 800, 900 varira vec 5 godina i u evropskim okvirima je visok, kod nas na 100.000 ljudi gine za trecinu vise osoba nego na podrucju EU. Represivne mjere mogu donijeti redukciju na odredjen kratak nivo, ali na duzi period ne. Te price o 50% manje poginulih do 2012 su za mene fantastika. Na zapadu ogromne pare ulazu u sve sto ima veze sa saobracajem i za taj procenat ce im trebati 15ak godina, mnogo medjusobne saradnje i istrazivanja.Nasi tek uskladjuju statisticke parametre sa EU..Nama pored represivnih mjera treba bukvalno nova generacija vozaca.

Kod nas vertikalna signalizacija nije dozivla uptade odavno. U medjuvremenu vozimo modernije automobile sa boljim tehnickim karkteristikama i kocionim sistemom.
Sto je najgore u pojedinim vecim gradovima kao sto je BG, ali i NS, po pojedinim istrazivanjima postoji 30% znakova koji su-visak. Ja sam malo more puta nalazio na situaciju da odmah nakon znaka da je preticanje dozvoljeno ide-puna linija. Sada se krenulo sa snimanjem saobracajnica u Srbiji, zaboravio sam kako se zove taj program koji se sprovodi, ali snima se sve, debljina, hrapavost, krivine, signalizacija, pa se to sredjuje, pregleda, zatim se definise sta, gdje i kako reba prepraviti..tako da u najboljem slucaju, opet par godina dobrog rada..a kako smo tanki sa parama..jbg.. Edited by beeva
Link to comment
pa nisam ali sam se nadao da me to nece tangirati kumultivno u "ocima" novog zakona...npr sad mi ide dozvola na 3meseca (po starom), a kapiram da ce mi za sledece pijanstvo (po novom) otici na godinu, a da cu vec sledeci put morati da polazem ponovo. sta treba da radim, da ne pijem uopste!? mamu vam pravnicku..
logo.gif

Link to comment
било би надасве кул да ме неко упозна са Снекси која се коначно смиловала и поклонила неколико речи читаоцима новог "Времена".859983_sneksi.jpg
Ja bih nepelovao da se diskusija otvori u pravcu Sneksi i toga kako dobro izgleda.
Link to comment
...
O toj ekspetskoj grupi profesora sam i pricao, nadam se da ce oni ipak koliko-toliko uspeti da uticu na celu pricu. Ukoliko se stvarno krenulo sa snimanjem situacije na terenu, to je odlicna vest.
Link to comment
Prvo, na Ibraskoj nije dozvoljena voznja preko 80 - nigde. Pa cak i tamo gde imas znak prestanak svih ogranicenja. Platio sam kaznu jer sam vozio 100 na pravcu bez ikakvog ogranicenja. Po Zakonu, na magistralama u Srbiji maksimalna brzina je 80. Recimo, u Grckoj sam vidjao ogranicenja 90 i 100 na magistralnim putevima. Pa ako me uhvatis da vozim 110, onda me kazni.Ako me uhvatis sa 0.31 akohola u krvi, oduzmi mi dozvolu na tri meseca.Jedno od mojih omiljenih pitanja pandurima je: Majstore, koliko ti ovde vozis svojim autom? Uglavnom je odgovor: Pa nismo mi postavljali znkove.
Banalizujes.Rekao sam da bih postovao realna ogranicenja brzina poput onih u npr. Grckoj.
ovo gore pokazuje svest prosecnog srpskog vozaca. nedisciplina (aka kurcenje) i nepoznavanje elementarnih propisa na prvom mestu (prestanak svih ogranicenja se ne odnosi na generalno pravilo koje vazi za autoput (120), magistralni put (80) i naseljeno mesto (60)). na ulasku u bilo koju evropsku zemlju najcesce imas par znakova na kojima pise sta je dozvoljeno, a sta nije - za strance - dok domaci to moraju znati po defaultu. to cak ima i na horgosu. niko nije duzan da te posle podseca gde i kako. znakovi su obavezni SAMO ako regulisu izuzetke. u pola madjarskih sela nema znaka za 50 sto pandurima ne smeta da te opeglaju sa 200 evra ako te uhvate ako vozis 60.opasna je zamena teza da se u srbiji vozi kako se vozi zato sto je losa regulacija i losi putevi. ko hoce da vozi normalno, vozi tako, i ne smetaju mu ni rupe na putu ni pogresno nacrtana puna linija tamo gde je dozvoljeno preticanje. ko hoce da se kurci, taj se kurci bez pardona i u tome ga nece zaustaviti ni idealna signalizacija ni savrsen put - bojim se da bi u slucaju savrseno sredjene ibarske, isti ti po njoj peglali 200 umesto sadasnjih 150.ibarska je naravno ocajno regulisana, ali ne samo da bi se pravile sacekuse, nego zato sto na njoj vlada divljastvo najgore vrste i onda se pribegava drakonskoj signalizaciji koja generalno usporava saobracaj. jeste, normalni vozaci su zrtve ali ne propisa nego onih zbog kojih su doneti i onih koji ih krse - a ima ih i u ovoj diskusiji. stvarno ne bih komentarisao svesno krsenje generalnog pravila o ogranicenju a onda pricati o losim ogranicenjima na 40 ili 50 - radi se o svesti zbog koje je srbija to sto jeste i tu gde jeste - da se zajebe zakon po svaku cenu, sa naglasckom na reci zajebe jer je u tome sadrzano sve ono dobro poznato, srpsko kurcenje, svojeglavnost, inat. prvi i osnovni problem cele ove saobracajne price do sada bila korupcija, jer si uvek ali uvek mogao da se izvuces sa 1000 ili 2000 din iz najgore situacije. zato mi se ideja sa kamerama i bodovima i zaprecenim trajnim posledicama kurcenja svidja - jer barem minimizira mogucnost korupcije, naravno ne ocekujem cuda i idealna resenja u srbiji ali s obzirom na ugradjenu nameru efikasnijeg punjenja budzeta, ne sumnjam da ce se naci nacin da se bude efikasan. ni sa PDV-om nije izgledalo kao da ce uspeti, pa su svi uterani u red dok si rekao keks. srpske vozace dokazano dovodi u red manje kinta a vise oduzimanje dozvole i zasto bi se bunio iko sem onih koji misle da zbog njihove beskrajne zivotne neizivljenosti koju ne zele da priznaju imaju pravo da dovode tudje zivote u opasnost bez obzira na genetiku, vozacke kategorije i moz misliti iskustvo. grcka je najgori od svih mogucih primera u evropi. i spanija je uterana u red, ali grcka jos nije. grcka ima NAJGORE puteve (egnacia odos iskljucen) i NAJGORE vozace, regulacija je za nijansu bolja nego u srbiji, sem u metropolama, a to sto je tamo dozvoljeno da se vozi malo brze nego kod nas je ne cini nikakvim primerom dobre regulacije. 110 se odnosi na puteve koji su izmedju magistralnih i autoputa (3 trake), isto kao sto je i u srbiji to parce od NS do granice. grcka je jedina EU zemlja u kojoj je potpuno normalna stvar obilazenje zaustavnom trakom - ko ne veruje neka se proveze od soluna do volosa i neka lupa recke koliko puta ce to da mu se desi.edit - tipfeleri Edited by gazza1
Link to comment
Ukoliko se stvarno krenulo sa snimanjem situacije na terenu, to je odlicna vest.
Doduse, vec je dobar dio posla zavrsen

Predstavnici stručnog tima Auto-moto saveza Srbije koji je nosilac licence za sprovodjenje EuroRap/iRap projekta ocene puteva u našoj republici, prisustvovali su iRAP radionici koja je održana u Londonu od 22.do 24. aprila 2008. godine.Pošto je završeno dvonedeljno snimanja više od 3000 kilometara puteva u Srbiji specijalnim vozilom uz video snimke i unošenje više od 30 relevantnih karakteristika puteva, stručni tim AMS Srbije prezentovao je sve što je do sada uradjeno i planove za buduće aktivnosti u okviru projekta EuroRAPp/iRAP Srbija, koji bi trebalo da bude okončan do novembra ove godine.Trenutno u Evropi 30 zemalja učestvuje u programima ocene puteva, od ukupno 40-ak zemalja koje su obuhvaćene RAP programima u svetu. Kako se posebna pažnja poklanja zemljama istočne Evrope, Srbija je klasifikovana kao zemlja u kojoj je ovaj program u naprednoj fazi, pored Slovačke i Češke. Ne treba zanemariti činjenice da su zemlje poput Grčke i Turske tek kandidati za RAP programe, a u Hrvatskoj i Austriji je ovaj program u fazi mirovanja.Menadžeri evropskog programa ocene puteva na ovom skupu su predstavili projekat snimanja puteva u Srbiji, uz konstataciju da se projekat izuzetno efikasno ostvaruje uz punu saradnju svih partnera u projektu i uspešnu kordinaciju AMS Srbije. Da podsetimo, Auto-moto savez Srbije kao nosilac licence projekta EuroRap Srbija blisko saradjuje sa Ministarstvom za infrastrukturu, Ministarstvom unutrašnjih poslova, JP Putevi Srbije i predstavnicima Univerziteta u Beogradu. posebno je značajna činjenica da se Vlada Republike Srbije u svojoj strategiji razvoja svih vidova saobraćaja do 2015. godine, poziva na EuroRAP, a tome ide u prilog i obavljeni pregled kapaciteta za upravljanje bezbednošću saobraćaja u Srbiji, realizovan juna prošle godine koji je značajno doprineo donaciji od strane Fondacije za dodelu sredstva za razvoj (DGF -Develpment Grants Fondation) pri Svetskoj banci, tj, instituciji za globalnu bezbednost saobraćaja na putevima.Kako je istakao predstavnik Svetske banke, Said Dada, Srbija je na vreme ispunila sve uslove za dodelu sredstava, a predsedavajući EuroRAP/iRAP, gospodin Džon Doson, je izneo podatak da su Srbija i Kostarika prikupile zajedno skoro 25% od ukupnog broja (1 milion) potpisanih peticija upućenih generalnom sekretaru UN, a u okviru globalne kampanje Učinimo puteve bezbednim.Očekivanja su da sledeće godine, Auto-moto savez Srbije uz finansijsku pomoć EuroRAP-a, nabavi sopstveno vozilo i opremu i na taj način bude u mogućnosti da pruža usluge snimanja puteva u zemljama kao što su Bosna i Hercegovina, Grčka, Bugarska, Turska itd.Stručni tim AMS Srbije istakao je da je članstvo u EuroRAP/iRAP porodici čast, ali i obaveza, s obzirom da su učesnici u projektu EuroRap Srbija na sebe preuzeli odgovornost unapredjenja putne mreže u Srbiji i spašavanja ljudskih života, što je osnovni cilj ovog programa. AMS Srbije, kao nosilac licence zajedno sa svim svojim partnerima, primenjuje iRAP metodologiju ocene puteva, a izvesno je da će, na Ministarskoj konferenciji o globalnoj bezbednosti saobraćja na putevima u Rusiji 2009. godine, ova metodologija postati globalna metodologija za ocenu puteva u svetu uz dalje zalaganje da se obezbedi da najmanje 10% od svih izdavanja Svetske banke i ostalih donatora za projekte izgradnje saobraćajnica na svetu bude opredeljeno ka unapredjenju bezbednosti saobraćaja na putevima.

Link to comment
U DE su poeni ograničeni tako što se skupljaju u toku godine, a sledeće godine startuješ sa čistim tanjirom. S tim da se uveliko diskutuje da se taj period od godinu dana produži na dve. U slučaju da dostigneš maksimalni broj poena, oduzima ti se dozvola. Kazne se izriču za same poene koji se skupljaju, tako da za samo dostizanje maksimalnog poena nema nikakve druge kazne sem oduzimanja dozvole - da bi je ponovo dobio, moraš kompletan postupak da ponoviš: auto-škola, testovi, polaganje vožnje, sve (što ovde uopšte nije jeftina rabota). Broj poena i grdan dosije utiču i na druge stvari, tipa kod uzimanja/menjanja osiguranja za kola; ako si bio nevalj'o, ima da te košta.Sa druge strane, vozačka se ne obnavlja svakih 5 ili 10 godina. Ako imaš čist dosije, možeš da proživiš ceo život sa originalnom dozvolom koju si dobio kao dječarac. No i tu se diskutuje da li se za osobe starije od 60-65 treba uvesti obnavljanje svakih 5 godina uz pregled. I sam sam bio video kako dede i babe starosti 140 godina za volanom mercedesa sa 250 konja češu kola u podzemnoj garaži, a da nisu ni osetili da su oštetili njih 4-5.
Da udarim reply samom sebi - kod nas se, doduše, ne dobijaju poeni za parkiranje (osim ako te valjda odnese pauk). Dobijao sam parking tikete u iznosima od 5 do 45 evrona, ali nikad nisam dobio ni poen za sve to, bez obzira koliko pogrešnih parkiranja sam nanizao u nekom roku. Čak ni za prekoračenje brzine nisam uvek dobio poen; istina, dobio sam uvek kaznu, ali tek kada je razlika bila ~20 km/h od dozvoljene, tek onda sam dobio jedan poen.
Link to comment
...teoretisanje uz vetar
Aj, sto bas mene u prosecne srbske vozace, kad se bas trudim da udjem u to vase elitisticko-obrazovno-kulturno "niko kao Bane" vozacko drustvo?Kapiram, nemoj da priznas da si vozio na Ibarskoj preko 80, mozes i na PP da se kurcis...edit: lap-top tastatura Edited by The Ghost
Link to comment

mozes da se smejes kolko hoces, gaza je rekao sustinu, ovi sto se kurce na ovim putevima kurcice se bez represijena i na savrseno regulisanim a slazem se sa covom da se groblje treba spalitimarakanu pride

Link to comment

Predlog novog zakona možete skinuti ovde. Ima tome preko 130 strana, pa kad to sve lepo pročitamo pametnije ćemo i da diskutujemo. Naravno i ovde važi da je to samo predlog, te da u skupštini može i da ne prođe ili da prođe prilično izmenjen. Mislim da je bolje da vodimo diskusiju nakon usvajanja zakona.

Link to comment
Aj, sto bas mene u prosecne srbske vozace, kad se bas trudim da udjem u to vase elitisticko-obrazovno-kulturno "niko kao Bane" vozacko drustvo?Kapiram, nemoj da priznas da si vozio na Ibarskoj preko 80, mozes i na PP da se kurcis...edit: lap-top tastatura
nema potrebe za kurcenjem posle tebe - kada si okrivio rupe i nedostatak vertikalne signalizacije na ibarskoj za prebrzu voznju i pozvao vlast da ti asfaltira put da bi usporio.kad budes pao sa 155 km/h u meljaku (ogranicenje 60) ili sa 185 km/h pored morave (ogranicenje 120), kao elitisticko obrazovno kulturno vozacko drustvo, onda spusti prozor i sa osmehom pitaj vlast sta si duzan (umesto glupih pitanja), lepo ce ti reci, izvadi plati i nemoj da jauces po forumima. znaci platis i cutis, ako te neko nesto pita onda kazes.jednom recju, budi musko (iako si grobar) i nemoj da se vadis na rupe. PS. kaze se srpski a ne srbski, sem ako nisi iz familije srbskih navijaca, ako jesi onda izvini. Edited by gazza1
Link to comment

dobro, po ovom zakonu, mogu li ja na ovlascenje da vozim kola sa crnogorskim tablama po beogradu, a prebivaliste mi je u americi, i vlasnici kola isto tako?

Edited by mustang
Link to comment
nema potrebe za kurcenjem posle tebe - kada si okrivio rupe i nedostatak vertikalne signalizacije na ibarskoj za prebrzu voznju i pozvao vlast da ti asfaltira put da bi usporio.kad budes pao sa 155 km/h u meljaku (ogranicenje 60) ili sa 185 km/h pored morave (ogranicenje 120), kao elitisticko obrazovno kulturno vozacko drustvo, onda spusti prozor i sa osmehom pitaj vlast sta si duzan (umesto glupih pitanja), lepo ce ti reci, izvadi plati i nemoj da jauces po forumima. znaci platis i cutis, ako te neko nesto pita onda kazes.jednom recju, budi musko (iako si grobar) i nemoj da se vadis na rupe. PS. kaze se srpski a ne srbski, sem ako nisi iz familije srbskih navijaca, ako jesi onda izvini.
Kao i obicno, izvlacis iz konteksta i zamenjujes teze, posto zivis od konfrotacija i potrebe da iskazes svoje google znanje.Za srbski nisam ni ocekivao da ces shvatiti...Evo, ja tebi kazem da se recenica pocinje velikim slovom... :lol: Anyway, putuj, igumane...
Link to comment
dobro, po ovom zakonu, mogu li ja na ovlascenje da vozim kola sa crnogorskim tablama po beogradu, a prebivaliste mi je u americi, i vlasnici kola isto tako?
Da, mada se ovaj zakon uopste ne bavi time.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...