Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

  1. 1. Vaše mišljenje o novom zakonu

    • Odličan je!
    • Mogao bi biti i bolji
    • Ma to je samo uzimanje para i ništa više


Recommended Posts

Da i je iko probao da vozi po srpskim putevima precizno postujuci ogranicenja? Ja jesam. Vozio sam 100 kilometara Ibarskom da bih dokazao svojoj zeni besmislenost ogranicenja koja vaze od vremena kada je Zastava 750 bilo nacionalno vozilo Srba. Ej, pa to je uvrdio i 1 Mirko Alvirovic...
Kako izgledaju ta ogranicenja? Pitam, ne znam kako izgleda sad Ibarska.
Link to comment
neplacanje na licu mesta - takodje super. samo me zanima kojom brzinom ce da premreze zemlju kamerama.
Ne samo to, nego kompletan IT sektor koji će se baviti tako komplikovanim poslom tipa skupljanje i računanje poena (već čujem krčanje modema u pozadini dok se majstor ukonektuje u kompjuktor da unese poene), a kamoli da se deo sa kamerama donekle automatizuje.
prekoracenje na autoputu nije tolerisano ali su sklonjeni radari pod pritiskom price da nije evropski da se prave zasede i sacekuse.
Gde bre nije evropski, popio kazne već više puta mobilnim radar-sačekušama diljem autoputne mreže ovde. Mada, moram da priznam da me ti delovi plaše ne zbog kazne, nego zbog saobraćajki. Ljudi ovde voze vrlo brzo na autoputu i sa vrlo malim distancama između automobila. I kada takva kolona naleti na kameru, dovoljno je da jedan kreten legne instinktivno na kočnicu, ne razmišljajući da je skuplje da izginemo svi zajedno nego njegovih 50e kazne.
Link to comment
Vasilij je, nazalost, potpuno u pravu. Zakon je los, komlikovan za primenu i sto je najgore, represivan. Mozda se to tebi iz Lux perspektive ne cini tako, ali veruj da iz Srb perspektive izgleda poprilicno drugacije.Vecina strucnjaka, Komitet za bezbednost sobracaja i profesori Saobracajnog fakulteta misle da je ovaj nacrt mnogo losiji od onog iz 2005.Potpuno se slazem da od necega treba da se krene, ali zasto bas od jednostranog haraca prema gradjanima? Koliko je uradjeno na saobracajnoj infrastrukturi, vertikalnoj signalizaciji ili smanjenju carina na uvoz novijih automobila? Zalosno je sto je jedan Velja Ilic dovodjenjem u kakav-takav red Ibarske magistrale, modernog stratista Srba, jedan od retkih koji je uradio nesto konkretno...Da i je iko probao da vozi po srpskim putevima precizno postujuci ogranicenja? Ja jesam. Vozio sam 100 kilometara Ibarskom da bih dokazao svojoj zeni besmislenost ogranicenja koja vaze od vremena kada je Zastava 750 bilo nacionalno vozilo Srba. Ej, pa to je uvrdio i 1 Mirko Alvirovic...Mislim, ja sam prvi da se uvede red u ovaj haos, ali pominjati dobru volju Vlade da konacno smanji pogibiju na drumovima...Bas kao i pominjati dobru vollu Dinkica da bas sada konacno resi problem sa reregistracijom Crnogoraca.
ne mislim ja da Vlada ima dobru volju, ali citam samo kritike na pojedine clanove i ne razumem ih. Zakon je represivan.... zato sto zabranjuje telefon za volanom, prekoracenje brzine i alkohol?ne vidim sta je lose u toj represivnosti.
Link to comment
pa sto ne kazes da krenemo sa patkometrijom mada cu izgubiti iz starta ':lol:ok - 3 kontinenta, deceniju i po bez udesa = bonus malus na maximumu cool.gif ...
ma jok bre, mislio sam na druge laike, ne na tebe...tvoja greska je poredjenje sa neporedbenim velicinama (stanje na putevima zapadne Evrope). bottom line je ovo sto Ghost kaze - Zakon je represivan i amnestira drzavu od odgovornosti. putevi ce i dalje ostati nebezbedni, br.nesreca verovatno isti ako ne i veci, samo ce kasa biti punija. a svet ce otici dalje ;) @Lancia: Ibarska je i dalje trash. asfalt je poboljsan u par deonica ali je opterecena i dalje teretnjacima, te isto izrovana, a o horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji da i ne govorimo. linije se najcesce ne vide, znakovi su cesto kontradiktorni, panduri u cetnickim zasedama...show time. spora je kao nikad, a stranci su paralisani od straha...
Link to comment

bilo bi zanimljivo napraviti statistiku koliko su procenata nesreca izazvanih alkoholom napravili vozaci sa 0.6 promila, a koliko oni sa preko 1. takodje bi bilo zanimljivo utvrditi koliki je procenat u nesrecama izazvanim prebrzom voznjom onih koji su vozili 65 u naseljenom mestu, a koliki onih koji su vozili 165. ja sam dosta siguran da je ovih drugih u oba slucaja neuporedivo vise. mene nervira sto se ne prica o bahatoj voznji, koja je uzrok dobrog dela guzve u bgu. u srbiji je postalo opste poznato da ako vozis auto mladji od 2005 koji ima vise od 1600cc i zapadne je proizvodnje, za tebe vecina propisa ne vazi (pogotovo ne oni oko ogranicenja brzine i parkiranja).

Link to comment

ja ne govorim iz perspektive srpskog vozaca. govorim iz perspektive nekog ko 1 do 2 puta godisnje dolazi autom na nedelju do dve dana. iz te moje i takve perspektive su glavni problem u srbiji upravo vozaci i njihovo neznenje, dziberluk i primitivizam u saobracaju, pa posle toga dolaze infrastruktura i sve ostalo. ako ovaj zakon pokusava da civilizuje vozace, onda je on dobar. prvo to pa onda infrastruktura.ako stojim na semaforu, na liniji ili cak i nekih pola metara ispred, a neko misli da je mnogo pametan pa se uvuce ispred (bukvalno na raskrsnici, semafor i ne vidi, moze samo da naslucuje kada se pali zeleno), ako neko smatra da je traka za levo prestrojavanje, traka za preticanje pa misli da je potrebno da bude slobodna za njega ili ako je ona prazna a ova za pravo puna, on je veliki dasa ako sa nje ide pravo. ako neko smatra da je centar grada (zemuna, recimo) monca. o parkiranju na trotoarima i da ne pricam. nikakva infrastruktura to nece promeniti.i da napomenem da to nisu pojedinacni slucajevi, vec vise puta ponovljene situacije koje sam doziveo kao ucesnik ili kao posmatrac za kratak vremenski period.iz mog ugla, prvo primitivce dovesti u red pa onda obezbediti infrastrukturu.ps. za one koji smatraju da treba imati dovoljno mesta za parkiranje kako se ne bi parkiralo na trotoaru, da napomenem da pored parkiranih automobila na trotoaru stoje slobodni parkinzi, ali se placaju, pa bi srpski pametnjakovic da se parkira, ali da ne plati.

Link to comment
Kako izgledaju ta ogranicenja? Pitam, ne znam kako izgleda sad Ibarska.
Prvo, na Ibraskoj nije dozvoljena voznja preko 80 - nigde. Pa cak i tamo gde imas znak prestanak svih ogranicenja. Platio sam kaznu jer sam vozio 100 na pravcu bez ikakvog ogranicenja. Po Zakonu, na magistralama u Srbiji maksimalna brzina je 80. Potpuno je nejasno sta je naseljeno mesto, a sta ne. Npr. negde pre Gornjeg Milanovca znak 50, posle par stotina metara prestanak, pa posle dvesta metra ponovo isti znak. Totalna konfuzija. Naravno i tu sam jednom platio kaznu. Recimo isprekidana linija, pravac. Ispred mene kamion, ja ga preticem sa 80 i platim kaznu - dozvoljeno je precitanje, ali, avaj, postoji znak ogranicenja brzine na 60. Ima koliko hoces...Recimo, u Grckoj sam vidjao ogranicenja 90 i 100 na magistralnim putevima. Pa ako me uhvatis da vozim 110, onda me kazni.Ako me uhvatis sa 0.31 akohola u krvi, oduzmi mi dozvolu na tri meseca.Jedno od mojih omiljenih pitanja pandurima je: Majstore, koliko ti ovde vozis svojim autom? Uglavnom je odgovor: Pa nismo mi postavljali znkove.Kod nas vertikalna signalizacija nije dozivla uptade odavno. U medjuvremenu vozimo modernije automobile sa boljim tehnickim karkteristikama i kocionim sistemom.@Modestyrepresivan u smislu da ogromnu krivicu svaljuje iskljucivo na vozaca. Umalo da poginem kada mi je na autoputu pri brzini 140 istrcao pas jer su seljaci ukrali ogradu. Steta na kolima je bila oko 200 evra. Teoretski, imam pravo da tuzim drzavu, ali...Jbg, u Beogradu svako malo mozes da naidjes na rupu gde mozes da ostaes bez tocka, pa prelazis u drugu traku izazivajuci opasnost. Veruj da se potpuno zalazem za ostro sankcionisanje telefoniranja, velikih prekoracenja brzine, posebno nadmenog i bezbraznog ponasnja vozaca, kao i voznju pod dejstvom alkohola. Samo nisam za zero tolerance.
Link to comment
bilo bi zanimljivo napraviti statistiku koliko su procenata nesreca izazvanih alkoholom napravili vozaci sa 0.6 promila, a koliko oni sa preko 1. takodje bi bilo zanimljivo utvrditi koliki je procenat u nesrecama izazvanim prebrzom voznjom onih koji su vozili 65 u naseljenom mestu, a koliki onih koji su vozili 165. ja sam dosta siguran da je ovih drugih u oba slucaja neuporedivo vise. mene nervira sto se ne prica o bahatoj voznji, koja je uzrok dobrog dela guzve u bgu. u srbiji je postalo opste poznato da ako vozis auto mladji od 2005 koji ima vise od 1600cc i zapadne je proizvodnje, za tebe vecina propisa ne vazi (pogotovo ne oni oko ogranicenja brzine i parkiranja).
predajem seda neko prodje sa 165 kroz moje selo vec bi ga pola selo prijavilo mada - reakcija coveka na *nesto* sto mu iskoci ispred kola je izracunata. Na 50km/h jos uvek mozes da odreagujes, zakocis, zaobidjes... na 65 ne mozes.tako u 65 i 165 dodje - istodefinitivno se predajem - imaju i ovde ljudi neka besna kola ali SVI *bre* voze 50 kroz sela. sta radimo sa kolima izvan naseljenih mesta, to je druga stvar, to sto cvetaju staze za sportsku voznju, sto su sve Formula1 staze rezervisane godinu dana unapred - to je vec druga pesma.ali sto niko nikog nece da propusti na raskrsnici ... o tome je pajapatak ipak lepse i sazetije izneo i moje misljenjePS drugari zdravo, odoh ja na drugu stranu planete pa cu da vam prenesem utiske o voznji u Maleziji, sleduje mi 400km od obale do obale - kolima :D
Link to comment
Prvo, na Ibraskoj nije dozvoljena voznja preko 80 - nigde.
Valjda bi po novom zakonu brzina na magistralnim putevima trebala da bude ko i u EU, 90km/h (?) ali, bez obzira, ako je put u losem stanju moguca su smanjenja.
Link to comment
Kako izgledaju ta ogranicenja? Pitam, ne znam kako izgleda sad Ibarska.
Izgledaju tako da služe punjenu budžeta, a ne bezbednosti saobraćaja. Posle dela u krivinama gde se ubiješ vukući se za nekim šleperom, na prvoj pravini je obično ograničenje 50-60 i, naravno, radarska kontrola.Od Beograda do Stepojevca je bobu plakati, tu ne verujem da ima ukupno pet kilometara gde se može preticati bez da prekoračiš ograničenje. Od Stepojevca do ulaska u Ljig je jedini pristojan deo gde su ograničenja 80 i tu šta pretekneš od kamiona pretekao si. Na ulazu u Ljig, od restorana Dva Brata pa do Ljiga, nekih desetak kilometara blagih krivina je ograničenje 40!!! Onda kroz Ljig 50, pa kad izađeš iz grada na nekoliko pravina i dalje 50 i, moš misliti, redovna radarska kontrola! Ako nekako i premaneš Rudnik, dolaziš do nešto boljeg puta sa manje krivina pred ulazak u Milano i, vid čuda, opet radarska kontrola i ograničenje 60! Potom agonija od Milana do Čačka, ako fasuješ dva šlepera nemaš ih gde preteći. Prva prilika je u Preljini, na ulasku u Čačak. Al ne lezi vraže, na desetak kilometara puta pravog ko strela - ograničenje 60 i naravno radar! I tako je sve do Užica, dalje nisam skoro išao. Postoji na Ibarskoj nekoliko crnih tačaka, mesta gde se redovno dešavaju udesi. Nikada, ali nikada nisam video patrolu na tim mestima. Radar po pravilu stoje na pravinama gde je ograničenje sramotno malo za uslove na putu i gde se obično ne dešavaju udesi. Toliko o bezbednost/budžet filozofiji.
Link to comment

Ghost, kao covek koji na najnebezbednijem putu u Srbiji vozi preko ogranicenja, kazes da je zakon sranje i zalazes se da drzava prvo sredi Ibarsku da bi na takvoj, evropskoj magistrali, onda postovao ogranicenje od 80km/h?

Link to comment
Ghost, kao covek koji na najnebezbednijem putu u Srbiji vozi preko ogranicenja, kazes da je zakon sranje i zalazes se da drzava prvo sredi Ibarsku da bi na takvoj, evropskoj magistrali, onda postovao ogranicenje od 80km/h?
Da, ovo nije ni meni bas jasno.btw, fala svima za 'dosije Ibarska', prosto je neverovatno da se nista nije promenilo zadnje decenije.
Link to comment

Hm, i meni tu ima par nelogičnosti - sa jedne strane svi komentarišu kako su putevi rupa do rupe na kojima možeš da odvališ točak samo tako, a sa druge strane da se poveća ograničenje brzine na takvim putevima? Okej, i sam sam n puta video nelogična ograničenja brzine, nekad i zbog zasterele signalizacije (znakovi postavljeni još kad je Kardelj bio živ), ali opet, ograničenje od 50 km/h u naseljenim mestima je ograničenje koje važi na deonicama gde drugačije nije obeleženo - to ne sprečava situaciju da pojedini delovi (koji to dozvoljavaju) imaju ograničenje od 60, 70 ili 80 km/h unutar naseljenog mesta. Naravno, ništa ne garantuje da će naši tako nešto češće i uraditi, jer im logika nije jača strana, ali opet - zakon je otvoren za takve stvari.Slažem se takođe sa ljudima ovde koji smatraju da su najveći problem bahatost/stil vožnje i naplata na licu mesta, tj. mogućnost izvlačenja od pravih kazni. Ovo i ne može drugačije da se reši sem represivnim zakonom. A ako se on sprovodi u praksi, onda budite sigurni da deluje - osetio sam na sopstvenoj koži kako izgleda prevaspitavanje i "skidanje" sa beogradskog stila vožnje. I dalje me nervira kada na autoputu ili magistralnom putu vidim ograničenje od čak 50km/h "zbog zaštite okolnih naselja od buke" ili to što u većem delu naseljenog mesta ograničenje biva 30, a ne 50 km/h, ali ipak ispoštujem ograničenje. Da ne pominjem slučaj kada sam popio kaznu zbog parkiranja kola u sporednoj ulici poprečenoj stubovima (gde dnevno prođe 5 vozila lokalnh stanara) zato što sam kola pogrešno okrenuo (mora nos kola da se okrene u onom smeru u kojem ide saobraćaj u toj traci, ako parkiraš prekoputa, treba da okreneš kola). Jeste, sevao mi je nerv, ali sam platio i od tada pazio.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...