Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Kako je u Japanu sve klinicki cisto, moze da ilustruje i ova fotka. Ova motorcina (Pratt&Whitney, made in Connecticut, US) na sebi odsijava trup aviona i prozora. (nadam se da se vidi na ekranima), ako se malo pazljivije gleda.Moze da se zamisli kako je unutar vazduhoplova sve cakum-pakum .pw.jpg

Link to comment

zaobilazim ovaj topic vecj neko vreme pa da se upishem konachno. pre dve godine sam bio u tokiju po prvi /plashim se da kazhem mozhda i poslednj/ put igrom nekih chudnih okolnosti, od kojih kao najdominatnija figurira jedna anegdota po kojoj sam tamo trebao da nastavim studije posle prve godine na beogradskom univerzitetu. pre par dana sam ponovo izvukao iz zaborava neke snimke sa moje digitalne osmaje koje planiram da malo rearrangeujem za putopisni boljitak i okachim na youtube pa na forum., priznajem da nisam neki pripovedach kada su u pitanju ove regularne prichice, chini mi se da je yoyogi tu vecj bio naveliko detaljan, probacju da vizuelno odn zen-histerichno predstavim neke misli tu. recji cju samo da je dobijanje vize bilo krvnichki posao, a pozivno pismo je bilo ispisano krvlju. :o tbc.

Edited by palfoot
Link to comment
  • 2 weeks later...

Umesto odgovora na Tehnici "Roboti svuda oko nas", odgovor je ovde jer moz eda bude kao standalone:

ja sam i spomenula imidz kompanije u prvom postu. nisam bas sigurna da je uticaj takav. asimo se razvija vec 20 godina, veliki su resursi tu potroseni. taj projekat je sad postao vise pitanje casti (da li ce napraviti najboljeg humanoida) nego marketinga. kad su pocinjali, sredinom osamdesetih, u zlatno dobra robotike, svi su mislili da cemo u ovo dobra svi imati po jednog ovakvog kod kuce. asimo je poceo kao takav projekat. kada su pre 20 godina poceli projekat, imali su na umu stotine miliona prodatih robota. ocigledno nije vreme za to, ali je i ovo sto su postigli ogroman uspeh.
Secam se naslova u novinama pre dve godine "Population dwindlig nation is building robots", napisao ga neko ko je bio opcinjen necim na TV iz Japana.Nema od toga nista, niti se oni time zanose, nikad i nisu. Humanoidi su za spektakle, decu, TV i PR.Prave stvari i pravi razvoj su na industrijskim robotima. I tu su dometi ograniceni: racuna se da bi, sa ovim nivoom razvoja tehnologije za 20 godina moglo da se robotizuje 3 miliona radnih mesta (koja nisu vec robotizovana).To nije nista, u Japanu je godisnja razlika izmedju onih koji idu u penziju i koji pocinju da rade milion ljudi. Znaci, industrijski roboti bi mogli da pomognu sa jedva 12-tak %. Da doskoce neumoljivoj demografiji Japanci su se okrenuli ne high-tech nego onome sto postoji od pamtiveka - zenama. Zene koje tradicionalno ne rade ili sa 28-30 prestaju da rade, sada se sve vise pojavljuju po firmama.
Link to comment

Shizuoka, prestonica dobre klope i - jagoda.Jagode sazrevaju od januara do maja, kao da su zimsko voce. Istina, u nepreglednom nizu toplih basta, na hiljade farmi, uz obalu, "Ichigo Dori" - avenija jagoda zovu tu ulicu.ja1.jpgBilo ko moze da se pojavi, plati i bere i jede koliko god moze. Evo kako to radi:Cena: poslednji red cenovnika, od 14. aprila do 11. maja (kada je kraj): 500Y (5$) po osobi.ja2.jpgVlasnik obezbedi ovu korpicu sa posudom za svakoga, slatki krem od mleka za umakanje i mokre peskirice (da se operu od jagoda "okrvavljene" ruke za kraj):ja3.jpgAleja izgleda ovako, uvek me je cudilo zasto jagode u Japanu ne treba da se peru kad se kupe u radnji. Skoro da nemaju dodira sa zemljom i kisom pa nema sta da se pere:ja5.jpgOnda festa. Kolega i njegovi klinci:ja4.jpgKoliko se isplati? To je obicno 1 satni deo celodnevnog izleta, otprilike se pojede ono sto bi u radnji da se kupi bilo 10$. Ne mozes vise i da hoces.

Link to comment

Iz Shizuoke se lepo vidi Mt Fuji, kad je lep dan, kao sto nije bio prosle nedelje. Mesto se smatra najpozeljnijim za zivot od celog Japana - umerene velicine (700.000 ljudi), ima Shinkansen, 100km od Tokija, blaga klima, na moru, nije skupo.Shizuoka WikipediaJesti ove male shrimpse je obavezan deo svakog izleta u Shizuoku. Mali (moze da ih stane 2 u zapreminu filtera cigarete) i pink kao tresnjin cvet (sakura) im je dalo ime "sakura ebi". Malo jato sakura ebi u akvarijumu:pr1.jpgZa rucak, "soba noodles" + sakura ebi na pirincu + sakura ebi tempura:pr2.jpgOvo je slika u restoranu, kada nahvataju te male shrimpse, suse ih na mrezama. Ovo polje nije cvetno - to su sakura ebi racici na susenju posle izvlacenja mreza:pr3.jpgAh, i ovo je interesantno. "Wind socks" u obliku ribe osvanu odjednom na svim mestima i stoje 2 nedelje. 5. maj je dan decaka "Tango-no-Sekku", u smislu da na taj dan decaci iskazuju zahvalnost roditeljima za brigu, negu i srecno detinjstvo koje im pruzaju. Simbol za decake je ovaj riboliki streamer, na ovaj dan moj kolega razvije 3 ispred svoje kuce, za svakog sina po jedan (ova slika je sa zida restorana, mnoge porodice dodju sa decom (sinovima obavezno) ili stariji sinovi izvedu svoje roditelje da tu rucaju/veceraju i slika se postavlja za tu nedelju i posle promeni):pr4.jpg(Girls Day, Hina Matsuri, je 3. Mart).

Link to comment

Americka okupacija Japana je zavrsila 1952. Kada su Japan usmerili na pravi put (sto posle nije bilo tako izvodljivo sa drugim zemljama), zabranili im da imaju avio industriju, uspeh je bio da Japan uopste ima svoju komercijalnu avijaciju.Da se obelezi 60 godina od prvog samostalnog internacionalnog leta, JAL (Japan Air Lines) je na svoju livreju stavio podsetnik na Jumbov trup:(snimljeno na Chep Lak Kok Airport, Hong Kong):Odmah je izgledalo da su "Japan Airlines" slova manje upadljiva na trupu aviona:jl1.jpgSta je ovaj crtez?jl2.jpgDC-6, tacno u proporciji kako jeste sa Jumbom:jl3.jpgjl4.jpgTo je bio JAL. ANA (All Nippon Airways, nije postojala ta firma u 50-im) da obelezi 20 godina direktnih avio linija sa Kinom, ofarbali su ovaj B-767 u "FlyPanda":FlyPanda.jpg

Link to comment

Wisteria, simbol grada Okazaki. Cveta odmah posle visanja.Pre cvetanja:wyst1.jpgOve resetke gore skroz ozelene:wyst2.jpgU punom cvetu, prva nedelja maja:wyst3.jpgwyst4.jpgPrecvetalo ali zeleno:wyst5.jpgwyst6.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...

Gone fishing.Juce se islo na pecanje na drugu stranu Japana, prema Koreji. Fukui prefecture.tsuruga0.jpgMihama, ribarsko selo (ovi silni kablovi iznad su ono kroz sta im u kuce dolazi 100Mbps Internet):tsuruga1.jpgKolega, licencirani "kapetan ladje" prima instrukcije od vlasnika "ladje":tsuruga3.jpgNa 5 miles od obale, desetine, ako ne i stotine ovakvih ribolovaca okusavaju srecu. Svaki camac ima radar koji pokazuje na ekranu ako ispod ima ribe i na kojoj dubini:tsuruga5.jpgUlov je bio daleko ispod ocekivanja. 20-ak ribica velikih ne vise nego shaka:tsuruga4.jpgObala nije nesto:tsuruga6.jpgNa kraju, camac ide na parking. Mada postoji luka, ne postoji marina. Camci moraju napolje. To objasnjava da su im korita cista, nema skoljki, crnog cak ni linije nadvodja.tsuruga7.jpgtsuruga8.jpgtsuruga9.jpgPravac na parking. Chicha-micha i gotova pricha:tsuruga2.jpgCena: 40$ na sat. I gorivo uracunato, nema da vratis nazad pun rezervoar.

Link to comment
Yoyogi, sta Japanci pricaju o onom masakru? Zbog cega je poubijao onolike ljude?
U uzasu su.Oni nemaju tradiciju ubijanja dece po skolama, obicnih ljudi po supermarketima...njima je ovo nepoznato.Cin usamljenog ludaka im se mnogo redje desava nego na zapadu.
Link to comment

kakav manijak! sad ce svi da krive stripove i video igrice opet... prva vest koju sam citao u Ozi medijima bila je u fazonu "Killer went on a rampage in 'geek' city"!

Link to comment
kakav manijak! sad ce svi da krive stripove i video igrice opet... prva vest koju sam citao u Ozi medijima bila je u fazonu "Killer went on a rampage in 'geek' city"!
U pret-prethodnom postu rekoh Cin usamljenog ludaka im se mnogo redje desava nego na zapadu. To je tacno.Takodje je tacno da ljudi u Japanu mnogo teze primaju gubitak posla nego na Zapadu. Pored svih razlika u kulturi, to se ipak retko ili nikada ne desava. Job for life.Poznato je da se po Tokiju muvaju ljudi u odelima, sa akt-tasnama i bez cilja. To su oni koji su izgubili posao i moraju da se pretvaraju da i dalje rade. Cak i zena i deca ne znaju. Oni svako jutro "idu na posao", tumaraju gradom po ceo dan, vrate se kuci "sa posla" i nista se ne zna. Dok se nekako ne snadju, ako mogu.Danas, na rucku, pitaju me kolege da li sam nekad bio u Akihabari. Nije bilo tesko pogoditi o cemu hoce da pricaju.Po njihovim recima, tip je bio "assigned" na Kanto Motor, firmu koja pravi motore i delove, preko firme koja obezbedjuje temporary staff. Kanto Motor je najavio redukciju broja zaposlenih a tip je to pogresno protumacio da ce on prvi da leti. Pogresno je jer - smanjenje broja zaposlenih se ne odnosi na temp staff, nego na one "za stalno".On je bio bezbedan, sto se posla tice.Sta ga je navelo da ovako ludacki prokljuca: 25 godina star, jeftini temp, nikad nije imao nikakvu obuku i sta ce sad?Kanto Motor (moj korisnik) je u Shizuoka, tamo je mnogo manje firmi da se krece nego u Tokiju, Osaki ili Nagoji.Dodaj na to licne atribute - usamljen, ko zna kakav misfit, bez devojke, bez prijatelja, sa malo para....Onda se stvari u glavi odvijaju kao u analognom racunaru - sve u istom trenutku, odjednom, ne sekvencionalno pa da mogu da se prate ili primete i preduprede.Dok kriminal opada, ono sto ga je bilo opalo je za 5.6% prosle godine, ovakve stvari mogu opet da se dese.Ono sto je uljuljkalo vlasti i firme je sredina 90-ih kad je Japan puko ko bas. Cene stanova i kuca su pale 80%, ekonomija je bila na kolenima i bilo gde na svetu, osim u Japanu to bi imalo katastrofalne posledice.
Link to comment

Ovo su Kato, roditelji ubice. Otac (49, bankar) i majka (53).kato.jpgOtac je rekao - koliko god da se izvinjava i da mu je zao, zna da to nece pomoci zrtvama.Majka je pala u nesvest. TV im nije objavila prva imena ni adresu a lica su "pixeled".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...