Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

yoyogi reci mi molim te kakva je situacija sto se tiche savremenih kuca, da li su "ekoloshki pametne" tj da li je uspostavljen standard u smislu solarnih panela, reciklaze vode i kvalitetne izolacije kako ne bi doshlo do besmislenog curenja energije... ?znam da su po ovom pitanju najnapredniji skandinavci i japanci:) ali ne znam da li su to neki izuzetni primerci ili svakodnevna pojava u savremenoj izgradnji.

Link to comment
yoyogi reci mi molim te kakva je situacija sto se tiche savremenih kuca, da li su "ekoloshki pametne" tj da li je uspostavljen standard u smislu solarnih panela, reciklaze vode i kvalitetne izolacije kako ne bi doshlo do besmislenog curenja energije... ?znam da su po ovom pitanju najnapredniji skandinavci i japanci:) ali ne znam da li su to neki izuzetni primerci ili svakodnevna pojava u savremenoj izgradnji.
Ma malo od toga. Nije da nema, nije da ne znaju nego ima druga jedna stvar: kuce i zgrade se prave da traju 30 godina.Zbog stalnih zemljotresa, gradnja je tipizirana kao i materijali sto dovodi do maltene privremenosti svega sto se gradi i tu onda nema velikih ulaganja. Nema starih ili lepih kuca, zbog toga su japanski gradovi svetlosne godine od Firence, Evrope, cak i Australije. Sve je toliko tipizirano da nema nacina da kazes u kom gradu se nalazis. Nema razlike u izgledu kuca i zgrada u, kao recimo, izmedju Vranja i Subotice. U Japanu je sve isto.Evo reklama za nove kuce. Broj ima iza tacke znak za 10,000 (man) pa je 36.23 u stvari 36.230.000Y sto je negde oko 355,000 US$. To ne ukljucuje zemlju, to moze da bude 2-3 puta vece od cene same kuce.zg3.jpgMaterijal je, opstenarodno tipiziran, postao jeftin, kuce po naseljima (mada japanske krivulje izgledaju interesantno) su ipak rubbish, nesto kao panel-homes u Australiji.zg4.jpgPo zgradama, centralno grejanje je nepoznato. A i sta bi sa njim? Ako se u gradu zgrade ruse i prave ponovo, ko ce da vadi sve te instalacije i radijatore?Aircons za svakoga, zgrada upravo zavrsena blizu mene:zg1.jpgIstina, kad si unutra, stanovi su divni, vrlo kvalitetni (iznutra) i nikada bolji stan nisam imao (unutra) nego u Japanu.Fantasticna izolacija.Stan mogu da kupim kao od sale samo - za 15 godina zgrada ima da se srusi i onda sam vlasnik 3 kvadratna metra zemlje na kojoj danasnja zgrada stoji a koja bi mi prema kvadraturi mog stana pripala.Ima tu jos, za sada ovoliko.
Link to comment

Cek, jos nesto o "Love Hotels".Jedan mi se nasao na putu, pricu ima da kompletiramo kada stvarno odem u jedan od njih i slikam.Od spolja. Izgledaju cudno, opet je hotel, mada je svakome intuitivno jasno da tu nema "boravak na bazi polupansiona i orkestar na terasi".lh0.jpgTesko je primetiti sa slike, dvoje mladih ulazi u hotel. Ladno, kao u samoposlugu.lh2.jpgKad se dodje kolima, ulaz u love hotel je maltene kao crna rupa:lh3.jpgDa ce biti lepo unutra, kaze i moto ispisan na zidu, na ulazu, cak i na losem engleskom:lh4.jpg

Link to comment
Istina, kad si unutra, stanovi su divni, vrlo kvalitetni (iznutra) i nikada bolji stan nisam imao (unutra) nego u Japanu.Fantasticna izolacija.
e pa da, ja sam gledala neki filmic o zgradi koja i nema nikakve instalacije ugradjene u sebe nego u odnosu na zeljeni funkcionalni raspored stanara postavljaju se pregradni zidovi, izolacije i inastalacije tako da postojecu povrshinu stana organizujesh kako ti volja u dogovoru sa arhitektom. ono sto sam videla na netu o love hotels chini mi se da predstavljaju vishe socioloshki fenomen, dok arhitektonski nema nekih spec. vrednosti.. nisu chak ni neshto lepo izdizajnirani. Samo su zanimljivi kao pojava.
Link to comment
ono sto sam videla na netu o love hotels chini mi se da predstavljaju vishe socioloshki fenomen, dok arhitektonski nema nekih spec. vrednosti.. nisu chak ni neshto lepo izdizajnirani. Samo su zanimljivi kao pojava.
Kakvo dizajniranje, to su jedva nesto vise nego boksovi za kresanje. Spolja izgledaju kao sarena laza, imaju neke kule, motive. Socijalno su prihvatljivi, maltene kao odlazak u bioskop. Zato nema vatanja i sta ja znam po ulazima i visegodsnjeg zabavljanja bez seksa i ne postoji "imam praznu gajbu" - komsije bi rekle roditeljima ko je dolazio.Cene soba zavise od "opremljenosti". Ogledala na plafonu su standard pa ide navise sa jacuzzi, sex masinama (nesto kao nekakva kombinacija 2 norveske stolica, kao fotelja gde se par nekako uglavi a onda ona pocne da da ih treska i uvija na zeljeni nacin. Ili, ram koji ima sedlo kao na konju pa se par u sedlu uglavi i ukrsti i potera "konja" u laki kas.Ima sajam te opreme za love hotele, citao sam reportazu kako direktori teraju svoje osoblje da seda i isprobava masine (ne stvarno).
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Yoyogi, sta bi, jel' crko net u Japanu?!?!?! daj nam jos malo lepih prikaza.izgleda da se spremamo porodicno krajem jula tu, neke svirke su vec zakazane, pa bi bilo lepo da odemo u kafanu zajedno.

Link to comment
Yoyogi,vidim da Kusturica i No Smoking Orchestra dolaze u Tokio negde krajem Juna...
To nije avantura za mene. Bolje je bilo 1976. kada sam kao maloletnik, sa prvim pasosem, isao autostopom u Norvesku, Trondheim, da vidim Sex Pistols. Tada nisu trebale vize.Tito je bio ziv i jos govorio da je u punoj snazi i da ide u lov na medvede.Dr Karajlica sam zadnji put video u hotelu Igman, bio i Kusturica, 1986. Na Skupstini AIESEC-a. Svirali specijalno za nas, studente.Krajem jula dolazis u Japan - ne znam, radim u 3 ofisa - Tokyo Shinjuku, Nagoya Fushimi + Toyota City. Ne znam kad sam gde na 2 dana unapred. Edited by Yoyogi
Link to comment

Kad se putuje u Japanu, ima samo jedno zadovoljsvo manje od uzivancije u Shinkansenu: ANA (All Nippon Airways). Nista bez nje.Premda je JAL skoro isto toliko dobar.seat0.jpgUzivati u avionu znaci i da ti niko ne spusta sediste ispred tebe, bar ne bez pitanja. Singapore Airlines svako oboreno sediste opomenu da se uspravi za vreme sluzenja obroka.Avion je bio pun kao oko.Pazi ovo, nijedno sediste nije "reclined":seat1.jpgOsim dva. Odmah sam znao da su stranci. Plava kosa zene i njen muz do nje (video sam ih posle na baggage claim, izgledali su kao intelektualci, bracni par u early 30s, burme na pravim prstima) a od sebe su napravili dupe:seat2.jpgPosto su doktorirali Japan, sada razbijaju Thailand. Vec ih vidim u majicama "Beer Chang" i "Red Bull".Mozda "Beer Lao"?Bice price na rostiljima u americkim midwest shitholes, dok im "world travellers" pricaju kako je svet u stvari ravna ploca koja se oslanja na 4 slona. Sta god da kazu, njihovo iskustvo otprilike toliko vredi.

Link to comment

Zašto danas ne vidim ni1 fotku na ovoj strani <_< pa ni mi ovaj poslednji post nije najjasniji...A za ovo

to nije avantura za mene. Bolje je bilo 1976. kada sam kao maloletnik, sa prvim pasosem, isao autostopom u Norvesku, Trondheim, da vidim Sex Pistols. Tada nisu trebale vize.
:pera: Pa stiže li u Trondhajm?
Link to comment
Pa stiže li u Trondhajm?
Stize li? Pa ja se vratio jos krajem Jula 1976, pre skoro 32 godine.Za fotke, mozda je server koji ih hostuje bio riknuo. Ja ih na poslu nikada ne vidim, firma je blokirala sve takve sajtove.
Link to comment

Kod mene se vide sve slike bez problema, možda Hartmann ima nekih privremenih problema, ili bi mogao da proba sa drugim browser-om. :)

Link to comment
pa ni mi ovaj poslednji post nije najjasniji...
Ako sada vidis fotku, hteo sam da ilustrujem kako Japanci nece da "inconvenience anyone". Ne obaraju sedista, bar ne bez pitanja putniku iza njih.Prvo pogledaju da li je sam putnik iza oborio sediste, ako jeste, nema problema. Ako nije, pitaju da li mogu da obore svoje.Stranci koji su oborili sedista, samo oni, dvoje njih od svih putnika, nisu znali nista o tom ritualu.To ne vazi u biz class gde ionako ima dovoljno mesta. Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...