Jump to content
IGNORED

Yokoso! Japan


Yoyogi

Recommended Posts

Ne znam kako da se dodje u Japan. Ja sam dolazio samo iz regiona (Asia Pacific) i ne znam koji je najjeftininji nacin. Jedan backpacker je proveo 2 nedelje u vozu preko Rusije da bi stigao u Vladivostok - opljackan.Low cost kompanije takodje ne lete ovamo. Evo zasto: sletanje aviona u Bangkok je 1800$, na Changi (Singapore) je 2200$, Hong Kong 2400$ a na Naritu je 8600$.Da ne pisem ono stvo svako moze da Googluje, evo zvanicni link pa ko voli nek izvoli:http://www.japantravelinfo.com/top/index.phpOvde nikada nisam bio turista i to ce da se vidi - nece biti tourist "must-do".Cisto ono sto se vidi svakodnevno.Za pocetak, slika Yoyogi parka iz mog ofisa:yoyogi.jpgTo je kao Central Park u NY. Sa jednom velikom razlikom: otvoren je 24x7 i 100% bezbedan. Kao sto je i ceo Japan bezbedan. U 2 ujutro sam prosao kroz park sa drugarom i mimoisli smo se sa samim zenama i devojkama koje potpuno bezbrizno negde idu kroz park.Licna i imovinska bezbednost je kao zadata, kao sto je vazduh uvek tu da se dise.Da ne idemo daleko u istoriju, shogune i samuraje, Japan je 1945. bio razvalina. Tokyo je doziveo "tepih" bombardovanje gore nego Hiroshima i poginulo je preko 200 hiljada ljudi.Ovo je Hiroshima avgusta 1945. i avgusta 2005:j-hiroshimaflat.jpgOd cega su poceli, lepo su je sredili:j-hiroshima3.jpgJedna stvar koja se primeti nakon nekoliko dana u Japanu je cesta prisetnost latinoamericke muzike po restoranima i kaficima.Nije ni cudo: u Brazilu zivi 2 miliona Japanaca koji su, dok je zemlja izgledala kao Hiroshima, pobegli od gladovanja. Ili su se zatekli van Japana kad je rat zavrsio i nekako se dokopali Brazila koji davao utociste nacistima sa svih strana. U samom Japanu se gladovalo i bilo pod americkom okupacijom.Ovo je Tokyo Metropolitan Government, nalazi se na Shinjuku. Iz ove dve zgrade se upravlja gradom Tokijom. Subjekt tokijske gradske uprave je 35 miliona ljudi - kao cela populacija Kanade. Dve slike - suncana i kisna:TokyoMetropolitanGvt.jpgTokyoMetropolitanGvt2.jpgKisna slika je slikana iz mog drugog ofisa, sa 55. sprata. To je maksimalna dozvoljena visina zgrada u Japanu, zbog zemljotresa. Nisam se tu zatekao kade je bio jedan bolji zemljotres, zgrada je isla levo desno 3m, case, solje sa stolova popadale na patos. Kolega koji je tu bio, dve godine nije dolazio na posao posle toga, toliko se usrao, radio od kuce dok ga nisu premestili na "samo " 29. sprat. Malo koncentracije, ulazi se u rekurziju, sada sledi sa tog 29. sprata slika 55-og sprata te zgrade. Pazi na metalne krstace. Debljine su 1.5m i idu sa obe strane zgrade. Ispod zgrade je hidraulika tako da moze da se njise ali nece da se srusi. Jedan finiji zemljotres septembra 2005. - gledao sam zgrade kako lelujaju kao jablanovi na vetru.mitsui_top.JPGZgrade se grade po posebnim standardima, nema zezanja. Imaju vidljiva ili nevidljiva pojacanja.Zemljotres u Kobeu je ubio preko 5 hiljada ljudi. Bio je u 5 ujutro dok su svi bili kod kuce a kuce nisu po striktnim standardima kao zgrade. Da se desio u 10 ujutro, mnogi od poginulih bi bili po ofisima i preziveli bi.reinforcement.JPGNastavice se ...

Edited by Yoyogi
Link to comment

Da zavrsim o tome kako su zgrade ojacane za slucaj zemljotresa.Grad je bio maltene sravnjen sa zemljom 1923. u velikom Kanto zemljotresu, poginulo je 140,000 ljudi.Tokyo1923.JPGDa se zrtve i razaranje ne bi ponovili do te mere, evo jos jedan primer kako se zgrade ojacavaju (zgrada Univerziteta Ujedinjenih Nacija). Ovo ni kataklizma ne bi mogla da srusi:UN-building.JPGProzor odakle sam gledao lelujanje zgrada u zemljotresu septembra 2005. i famozni 55-sprat:Mitsui.JPG

Link to comment

Tokyo jeste ogroman, fascinantan, vazan i cist grad. Ali nije, ono, sto se kaze "lep grad".Rusen zemljotresima i teskim brombardovanjem 1945, nema puno preostalih starih zgrada.Paul Keating, bivsi PM Australije, rece pre 2 godine "Ako se sidnejski urbanisti ne opamete, Sydney ce izgledati kao Tokyo".Evo na sta je mislio: zgrade, kuce, nema zelenila i prostora. Roppongi, uz Shinjuku jedan od najvaznijih centara (vidi se Tokyo Tower, kopija Ajfelove kule):roppongi-2.JPGShinjuku, po kisnom danu:rainy-1.JPGIma sirokih avenija street-wide.JPGali je grad mahom stesnjen i ulice su uske i, ako kola uopste mogu da prodju, samo za jedno vozilo u jedno vreme.Ulica-4.JPGUlice su klinicki ciste. U gradu od 35 miliona stanovnika nema jednog jedinog psa lutalice, cak ni u najzabitijim mestima.street-3.JPGPa kako onda komunalne sluzbe prolaze i rade posao?Evo vatrogasnih kola. Kao prava, samo umanjena. Kao oveci kombi:fireengine.JPGEvo i smetlarskog kamiona, ista stvar:djubretarac-1.JPGGore, uz ulicu:djubretarac-2.JPGE, sad, ako se zna da 1 stanovnik grada proizvede 2kg smeca dnevno, pa 35 miliona takvih, veliki je poduhvat odvoziti smece. U Tokiju ne samo da se odvozi, nego trunke name nigde.Ako su ovi kombi-djubretarci zapremine 3 tone i dugacki 6 metara, to je negde 2300 vozila, skoro 14km kolona djubretaraca, branik uz branik, da izvezu to smece svaki dan. Verovatno je i vise nego to.

Edited by Yoyogi
Link to comment

Nadam se da download linkova radi. To je problem kad nemas svoj kapacitet na sajtu.Izgleda, moji su postovi bez zuba ako je neko na sporijem linku. Nema slika.Za male ulice, vatrogasci imaju ovog malishu. Nije igracka.fireengine2.JPG

Edited by Yoyogi
Link to comment
Kod mene radi. :thumbsup:
Divno. Osim 2 slike koje objektivno nisam mogao sam da slikam (Hiroshima posle A-bombe i Tokyo posle zemljotresa 1923) sve ostale su "rucni radovi". Nije fora da se ne vide.
Link to comment

Jedan nas covek, dosao mi u posetu, snimio je na video kameru sve sto je mogao za 3 dana.Sa te ture, walking distance from my house, odveo sam ga u Shibuya & Harajuku.Harajuku je za mlade ljude, tolika je guzva da cak i turisticki vodici znaju "don't take children there, especially not in prems".takeshita-0.JPGKrpice i no-brand odevni predmeti su bagatela. Cene u yenima su kao 8-9 US$ ili manje.takeshita-1.JPGtakeshita-2.JPG

Link to comment

Omladina voli da pokaze sta zna i ume.Jedno od mesta gde to rade je Yoyogi park, ulica koja vodi od parka do Shibuya/Harajuku.Na Zapadu se to zove "basking" ali sto je novos je - nema sesira za priloge i novac.Sa nekima sa pricao, kazu, oni odvojeno vezbaju svoje uloge (u bendu ili u theatre) i dodju na ulicu da vezbaju zajedno.basking-1.JPGbasking-2.JPGbasking-3.JPGSa ove slike se vidi - sve sto im treba je 30m udaljenosti od sledecih baskera. Svako od njih moze da donese blasting ozvucenje. Niko to ne radi :basking-0.JPG

Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...