Jump to content
IGNORED

Kult statisticke znacajnosti


Indy

Recommended Posts

Morace ipak iDemo... pa da slusam i ja (ako bas nije "danima"). I meni je oduvek bila zanimljiva iDemova iDeja da ekonomski nobelovci, koje on posebno voli, manje-vise nesto lupetaju, a to niko ne primecuje, jos im daje tog kvazinobela. Doduse, i Taleb bi se mozda slozio, pa mozda vredi cuti tu pricu.

Link to comment
U jeeee...E bas sam sad jos vise radoznala. Slusam!
Skracena kratka verzija bi bila otprilike ovakva: namrz'o ekonomiste koji se izdaju za matematicare (i intelektualce) u domovini (ne meshati sa "Domovinom" ), zacitao se u knjige autora koji ne podnosi Nobel Memorial Prize in Economic Sciences (ne mesati sa Nobelovom nagradom za sta-god-se-stvarno-daje), namrzo actuaries u direktnom kontaktu i zavoleo 'massive bailout' kakav su Federalne US Rezerve krenule da praktikuju posle kolapsa Long-Term Capital Management (LTCM) hedge fond-a - kojim su se, naravno, bavili sve sami dobitnici Nobel Memorial Prize in Economic Sciences (opet ne meshati)... I tako.Naravno, da ne zaboravim, obozavam Heteroscedasticity - i gde ga ima i gde ga nema a volim, onako za uzinu ili posle laganog dorucka, Weather derivatives... Tipican cyber S(v)rbin rekao bih.
Link to comment

iDemo, nismo na chit-chet-u. Ja bih volela da vidim malo vise argumentacije, a manje licnog dozivljaja. Prelistaj ponovo tog autora sto ne podnosi ekonomiste nobelovce, pa mi reci za koga taj kaze da ne pravi razliku izmedju verovatnoce i frekvencije.

Link to comment

koristim spss, ponekad lisrel i ponekad R. nego, bayesianska statistika, misljenja? ko se dotakao kune se u nju, mada ne vidim da je uspela da napravi veci proboj na trziste. a ne znam bas nista o njoj. o cemu se tu radi?

Link to comment
iDemo, nismo na chit-chet-u. Ja bih volela da vidim malo vise argumentacije, a manje licnog dozivljaja. Prelistaj ponovo tog autora sto ne podnosi ekonomiste nobelovce, pa mi reci za koga taj kaze da ne pravi razliku izmedju verovatnoce i frekvencije.
A ja sam mislio da smo se ovde okupili bash zbog licnog dozivljaja???
Link to comment
... ove sto se izdaju da su ...
Izvini, ali koliko znam ti si to jos manje od njih, pa ne znam kako mozes da presudis da se oni samo "izdaju". Vec sam jednom prokomentarisao tvoju poruku tog tipa, mislim da je krajnje nebitno sta kome pise na diplomi - bitno je da li to sto prica pije vodu, ili ne pije.
nego, bayesianska statistika, misljenja? ko se dotakao kune se u nju, mada ne vidim da je uspela da napravi veci proboj na trziste. a ne znam bas nista o njoj. o cemu se tu radi?
Evo, ovde nesto kao uvod: http://yudkowsky.net/rational/bayesInace, nije ni ona bez svojih problema, kao sto mi je objasnio *neko* ko te stvari radi/predaje na Kolumbiji...EDIT. Mozda ce te zanimati: The BUGS Project
  • The BUGS (Bayesian inference Using Gibbs Sampling) project is concerned with flexible software for the Bayesian analysis of complex statistical models using Markov chain Monte Carlo (MCMC) methods.
  • Can be embedded in R as BRugs.
  • Health warning: The programs are reasonably easy to use and come with a wide range of examples. There is, however, a need for caution. A knowledge of Bayesian statistics is assumed, including recognition of the potential importance of prior distributions, and MCMC is inherently less robust than analytic statistical methods. There is no in-built protection against misuse.

Takodje: http://www.mas.ncl.ac.uk/~ndjw1/bk2site/St...ware/index.html

Edited by Indy
Link to comment
koristim spss, ponekad lisrel i ponekad R. nego, bayesianska statistika, misljenja? ko se dotakao kune se u nju, mada ne vidim da je uspela da napravi veci proboj na trziste. a ne znam bas nista o njoj. o cemu se tu radi?
Koristim bayesiansku adaptivnu proceduru (Quest - Watson i Pelli, 1983) za psihofizicka merenja, on na osnovu seta parametara (procena praga, interval velicina, pocetna devijacija itd) i skupa odgovora odredjuje jacinu sledeceg stimulusa. Prilicno sam zadovoljna, traje mnogo krace nego neka 3-1 procedura, gde ispitanici s niskim pragovima polude od muke. od parametara je najbitnija procena praga, ako je ona pogresna (previsoka ili preniska) dobijaju se bezvezni rezultati.Takodje koristim bayesiansku modifikaciju VARETA metoda za lokalizaciju izvora EEG signala. Na osnovu poznatih odnosa distribucije aktivnosti na povrsini glave i njenih generatora, odredjuju se pocetne pretpostavke; zatim se racuna najverovatnija konstelacija izvora s obzirom na aktivnost zabelezenu tokom eksperimenta.Vidim da se sada Bayes gura svuda u percepciji - Mamasijan i Juli su 2004 objavili odlican clanak 'bayesianske inferencije u percepciji predmeta', otada se preko statistike svakodnevno dozivljenih slika (sto bi se reklo na engleskom, natural image statistics) pokusava tvrditi kako brojni perceptivni procesi prave inference koje koriste 'priore' zasnovane na slikama koje dozivljavamo percipirajuci svoju okolinu - npr, kad se uradi bayes analiza brojnih svakodnevnih slika, ispada da su predmeti nesto malkice konveksniji nego sto su konkavniji, po njima to je objasnjenje zasto se konveksnosti brze procesiraju i tokom figure-ground assignmenta imaju preferencijalan tretman.Meni se Bayes svidja kao metod, ali sam istovremeno i zdravo skepticna prema navedenim modelima koji hoce da svedu percepciju na procesiranje informacija po bayesianskim principima, nekako mi je to preterano a i skepticna sam po prirodi prema onome sto je trenutno u modi.
Link to comment

Agronomija je, sve sa svojim nesavrsenim i unfashionable Fisherom i jednako nepravom medecinskom naukom, direktno odgovorna za postojanje > 3 milijarde ljudi na planeti, sto znaci da je i uzrok velike vecine sranja koja nas danas snalaze. Bolje bi bilo da je k'o u vreme vaseg Njutna: 1 Njutn, 1 jabuka. I tu negde 1 Bayes sa svojim tajnim udruzenjem. Stvarno specijalni ljudi, a ne k'o Bidza, Raka i mi ostali inzinjeri svinjarstva.EDIT. Doduse i vi imate rezultate, nije atomska bomba mala stvar.

Edited by Indy
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • אַף אֶחָד pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...