Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Nisam znao da postoje te kupovine gde ti se kinta uzme iz prihoda pre nego sto isti stigni do tebe...

 

Cuo sam za administrativne zabrane, kao (kazneno) sredstvo prinudne naplate, ali ne i za ovo dobrovoljno.

Link to comment

Nije uvek kaznena mera, to je redovan način naplate u Srbiji, pogotovu ako radiš u državnoj ustanovi ili si penzioner što podrazumeva redovan izvor prihoda. Mnoge trgovine daju robu na tzv potvrdu, što je kolokvijalan naziv za administrativnu zabranu. Ti potpišeš, trgovac prosledi isplatiocu (fond ili poslodavac) i on je ukalkuliše u obračun primanja.

Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Imam malo specificno pitanje. Prijatelji koji su tragicno izgubili clana porodice koji je bio lekar, mentor mnogim mladjim kolegama i za mnoge kultni lik, zele da naprave neku vrstu godisnje nagrade koja bi nosila njegovo ime i koja bi se dodeljivala mladim kolegama iz institucije u kojoj je on proveo citav zivot.

 

Kako se to resava pravno? Da li mora da se registruje nekakva fondacija i kako?

 

Sa ekonomske strane, sta je tu najbolja varijanta? Orociti neki novac i onda isplacivati kamatu kao nagradu i dodati nesto do punog iznosa? Ima li iko iskustva sa necim slicnim?

Link to comment
  • 1 month later...

Koji je najjednostavniji i najjeftiniji način da se legalno iz Srbije uplati novac hotelu u EU kao avans za rezervaciju? Bez kartice i paypala, u igri je devizni platni promet putem SWIFT-a.

Link to comment
  • 3 months later...
Quote

Poreske uprave ( zasada neke a uskoro sve) ukoliko se kasni sa placanjem obaveza automatski osim opomene salju i prekrsajni nalog kazna 100h za firmu i 10h za odgovorno lice.Mogucnost placanja pola kazne u roku od 6 dana ili ceo iznos u roku od 8 i nema sudskog spora.Prekrsaj je po clanu 177 stav 12 Zakona o poreskom postupku,ovo dugo nije primenjivano a sad pocinje.Moguce je podneti protiv tuzbu ali nema osnova.

 

 

DA LI JE OVO JEBENO TACNO??

Link to comment

Gde je najjeftinije otvoriti racun za preduzetnika, mislim u kojoj banci? Dinarski i devizni racun, ne treba ni ebanking, jedna ili nijedna faktura mesecno, cetri naloga mesecno (porezi i doprinosi), dakle vrlo bazicno. 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Intesa - koristim vec 15 godina, zadovoljan. Nisu bezobrazniji od drugih banaka, koliko sam se raspitao.

 

Ev. Raifajzen.

 

btw, ako neko zna - sa racuna svoje pausalne firme uplacivao sam sebi novac na svoj privatni racun fizickog lica (pod sifrom neoporezovani prihodi, valjda 241) da bih imao kreditni rejting za dozvoljeni minus i kreditnu karticu.

 

Sada se preracunao i shvatio da sam sa tim uplatama blizu poreza na ekstraprofit - srecom nisam presao limit (2 990 000 je za 2021vu)... e sad, ja ne znam da li ovo uplacivanje uopste moze da se racuna kao uplacivanje profita (plate)? Da sam prekoracio, da li bih morao da placam ekstra porez?

Edited by Caligula
Link to comment
  • 1 month later...

Ne znam gde bih pitao, pa ajd ovde, da li je neko uspeo da aktivira sebi ili familiji ovaj elektronski nalog na PiO?

 

https://servisi.pio.rs/gradjani/modules/login/

 

Jel radi to uopste, jel se vidi listing isplacenih penzija? Na linku pise da se popuni zahtev, ali ne i gde da se odnese, pretpostavljam u Nemanjinu. Hocu roditelje da poteram da urade to, procvetali su od kad imaju listinge za banku i za infostan.

Link to comment
  • 1 month later...

Gdje bih mogao da nadjem informacije o srednjoj plati inzenjera u srbiji (senior => 20 godina radnog staza, 10 godian radnog staza, junior manje od 5 godina radnog staza)?

I koje su dazbine na platu koju firma mora da plati (ukupan iznos koji firma mora da plati za jednu platu)?

 

Da li postoji sajt koji daje te informacije? (u susjednim drzavama postoji)

 

Zahvaljujem unaprijed.

 

Link to comment
13 hours ago, borris_ said:

Gdje bih mogao da nadjem informacije o srednjoj plati inzenjera u srbiji (senior => 20 godina radnog staza, 10 godian radnog staza, junior manje od 5 godina radnog staza)?

I koje su dazbine na platu koju firma mora da plati (ukupan iznos koji firma mora da plati za jednu platu)?

 

Da li postoji sajt koji daje te informacije? (u susjednim drzavama postoji)

 

Zahvaljujem unaprijed.

 

Nazalost u Srbiji tesko, po zakonu postoji odredba da radnici na istoj poziciji moraju da imaju iste plate ali same plate su uglavnom stvar dogovora izmedju poslodavca i zaposlenog, tj samo princip koliko si potreban poslodavcu toliku platu ces i da dobijes, te su razlike u platama ogromne izmedju firmi, profesija itd. Otprilike neka prvobitna akumulacija kapitala, nikakva regulacija. A sto se tice dazbina to mislim da postoje neki sajtovi koji racunaju to, cak su se i spominjali ovde na forumu ali sam zaboravio, otprilike sa strane poslodavca ima bruto 2, to je neto + bruto 1 + ostatak do bruto 2.
https://www.adviser.rs/kalkulator-obracuna-zarada-sa-neto-na-bruto/

Link to comment
14 hours ago, borris_ said:

Gdje bih mogao da nadjem informacije o srednjoj plati inzenjera u srbiji (senior => 20 godina radnog staza, 10 godian radnog staza, junior manje od 5 godina radnog staza)?

I koje su dazbine na platu koju firma mora da plati (ukupan iznos koji firma mora da plati za jednu platu)?

 

Da li postoji sajt koji daje te informacije? (u susjednim drzavama postoji)

 

Zahvaljujem unaprijed.

 

Mislim da postoje placeni servisi kod kojih mozes da dobijes tu informaciju ( bar za IT), samo sam sad zaboravio kako se zove :(

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...