Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

4 hours ago, *edited by mod said:

Nemam nista od toga ali vidim da se negde pominje da poreski obaveznik ima pravo na umanjenje za 40% od prosecne godisnje zarade. 

 

A ovako laicki nekako sam mislio da se svi gradjani (dobro sem nezaposlenih i onih koji nemaju nikakav oporeziv prihod) vode kao poreski obaveznici. Ili to nije slucaj?

 

imas pravo na to licno umanjenje ali maksimalno do 50% obaveze za porez koju ti odrede. U prevodu, ako ti je obaveza 100k na to umanjenje ma koliko % bilo maksimalno mozes da umanjis obavezu za 50k. 

Link to comment

Hvala! Sada mi dosta jasnije.

A sad pitanje sa druge strane ekonomskog spektra.

Gde da nosim sitninu iz pune kasice? Tj ko će najmanje da me kune kada im dođem sa kesom punom kovanica?

Sent from my H3213 using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, *edited by mod said:

Hvala! Sada mi dosta jasnije.

A sad pitanje sa druge strane ekonomskog spektra.

Gde da nosim sitninu iz pune kasice? Tj ko će najmanje da me kune kada im dođem sa kesom punom kovanica?

Sent from my H3213 using Tapatalk
 

Oni placemati u megamarketima sto primaju kovanice, jes da moras da potrosis sve, ali je expres

Link to comment

Radnici u lokalnim radnjama koje  kubure s kusurom ce ti biti zahvalni. Ja nikad ne nakupim neku enormnu kolicinu nego tako kupujem leba, flasu vode i slicne sitne potrebstine do 100 dinara.

Link to comment

Niko ti ne može sa sigurnošću reći, a koju ćeš izabrati zavisi od toga koliko si sklon riziku. Fakat je da su kamate trenutno vrlo niske, pa i ta neka fiksna kamata ne bi trebalo da bude previše visoka. Lično bih se maksimalno opteretio ratom kroz kraći rok otplate i gledao da ako sam u mogućnosti parcijalno prevremeno otplaćujem.

Link to comment
19 hours ago, nisam ja said:

Šta kaže struka, fiksna ili varijabilna kamata na stambeni od 15-20god. 

zavisi od uslova, daj detalji. ali po meni fiksna jer su kamate sada katastrofa niske. ne znam šta znači varijabilna? to više ne bi smelo po zakonu

Link to comment

Varijabilna kamatna stopa sadrži fiksni deo i vrednost euribora. Poslednjih godina euribor je kako kažu u minusu tako da varijabilna kamatna stopa sada iznosi oko 2.5%, e sad šta može biti s tim za 15, 20 godina pitanje je ima li računa strepeti. 

Link to comment

Ako krene inflacija, onda kamate idu gore, znaci pitanje je da li verujes u globalnu inflaciju u narednom periodu.

Tu su misljenja podeljena, mada s obzirom na manuto stampanje love zakljuci sam.

 

Link to comment

Evo iz iskustva i istih dilema da podelim moj nacin razmisljanja i zasto smo mi prelomili za varijabilnu. 

 

Pre 2 godine kada smo uzimali stambeni kredit odnos varijabilna-fiksna je bio negde 3% +6m euribor za varijabilnu naspram nekih 3,7-3,9% fza iksnu. imajuci u vidu da je 6m euribor bio tada oko -0.3% razlika je nekih 1% godisnje u korist varijabilne.

 

Gledano da najveci iznos kamate placas u prvim godinama otplate kredita razlika u kamati u prvih 5 godina (ako se uzme na 20 godina kredit) je dosta znacajna. - gotovo 1000 EUR godisnje. ako je EURIBOR bio na maksimumu negde od 5% odmah posle krize tamo 2009. i da je trend pada i rasta dosta usporen, recunaj da bi ti izaslo na isto tek ako bi euribor porastao u prvoj polovini otplate kredita na preko 1,5%-2% sto je realno da se desi u nekom momentu, mozda i preko toga, buduci da ce u 20 godina da se smeni barem 2 ciklusa blage ili jace recesije. Opet treba imati u vidu da ce izmedju tih peakova verovatno kamate padati slicno kao sto je slucaj sada vec dugo (6m euribor je u minusu od 2015 i bice verovatno i celu 2020. ili oko nule). 

 

Opet, ja sam u sve usao pre 2 godine pa jos jasem na talasu negativnog euribora i cela prica mi ide u korist (cak sad mi je rata koji euro niza nego na pocetku zbog dalje oscilacije EURIBORA. Sada da uzimam kredit mozda bi mi racunica bila drugacija mada ne verujem. Ali opet, zivimo u Srbiji gde za 2 godine moze svasta da se desi a kamoli za 20 pa je uticaj euribora tu jos najmanje rizicna stavka. 

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Just now, Caligula said:

Znal neko sta pausalci mogu da ocekuju od korone i Srbije?

 

Meni nista nije jasno sta je Mali pricao, sto je valjda i bio cilj

 

6E669503-03B3-458A-8E8E-D1A9D0A13611.jpeg.250de7539a4368ef2d568a2d37de7f32.jpeg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...