Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Imas sve na sajtu MMF-a: https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/02/weodata/index.aspx

 

1. Biras 'By countries (country level data)'

2. 'All countries' (ako ces sam da biras zemlje) ili 'Emerging and developing Europe' (imas celu ex Yu bez Slovenije, ALB, ROU, BUL, TUR, RUS, UKR...)

2.a. Ako si odabrao 'All countries' (sve zemlje sveta ce biti tu), prvo idi na 'clear all', pa onda dodaj jednu po jednu koju hoces

3. Ides na 'Continue'

4. Biras sledece (prve tri su na pocetku, cetvrta je pri dnu)

Gross domestic product, current prices U.S. dollars

Gross domestic product per capita, current prices U.S. dollars

Gross domestic product, constant prices Percent change

General government gross debt Percent of GDP

Ovo je redom: ukupan BDP u dolarima, BDP u dolarima po glavi stanovnika, realan godisnji rast BDP i javni dug kao procenat BDP (pomnozi sa total BDP ako hoces da vidis javni dug u dolarima)

5. Ides dole desno na 'continue'

6. Odaberes pocetnu i krajnju godinu (2000, 2019. u tvom primeru)

7. Ides na 'Prepare report'

8. Tabela je gotova, mozes da je izvezes u Excel skroz dole kad skrolujes ('Your WEO report')

 

Ovo je gotov link za ex Yu + POL, CZE, SVK, HUN, ROU, BUL, ALB.

 

Ako ti treba sve ovo u evrima, mozes da uzmes zemlju koja ima evro za valutu, odaberes neki prikaz u national currency + usd i dobijes odnos eur/usd za ceo period (za sve ti treba samo osnovno snalazenje u Excelu).

 

Evo ti napravljena tabela za Nemacki BDP u EUR i USD, pa odatle mozes da vadis kurs EUR/USD za ovaj period

 

 

Link to comment
5 hours ago, djekson said:

Recimo ako ti je kreditni limit 5,000 evra i banka ti je trazila oroceni depozit u visini limita, znaci 100%, onda svaki evro koji placas sa tog racuna se racuna kao da trosis njihova sredstva i na kraju meseca ti obracunavaju kamatu u visini potrosenog iznosa. recimo nemas priliv na taj racun i stanje ti je 5,000 i ako placas 500 onda uzimaju kamatu u visini 1% mesecno gde je iznos kamate 1% ili 5 evra. Ako si potrosio 4,000 onda ih trebas vratiti + pripadajuce kamate da bi dobio svojih 5,000 nazad.

 

Nisam razumeo deo:

 

Ako trosis svoje pare znaci da je na datom racunu imas iznos preko 5,000 na koje ti ne obracunavaju kamatu...ako je moja logika OK...

 

Banka mi je ugovorom odredila da kreditni limit ne bude 100 nego 80 odsto položenog depozita ...

 

Ponoviću, možda su svi drugi u pravu, ali ja laički, zdravorazumski shvatam stvari i smatram da finansiram sopstvenu potrošnju. Dokaz za to je što ja delom položenog depozita ne mogu  da pokrijem minus na kartici nego moram prvo da podmirim sva zaduženja i propratne troškove pa tek onda da uzmem depozit nazad. Šta je to drugo nego trošenje sopstvenih para, a banka mi svaki mesec to naplaćuje kao da me ona kreditira ...

Link to comment
4 hours ago, Dankan Ajdaho said:

Ima li gde stastistika za region odnosno Evropu koja se odnosi na visinu GDPa, rast GDPa u procentima, nivo i rast državnog zaduženja, zanimaju me uporedni podaci za region i Evropu, recimo od 2000 do danas, tj zaključno sa 2019. godinom?

 

Treba mi da pokažem jednom poznaniku stvarno stanje (čovek zaista veruje u zlatno doba te tvrdi da smo regionalni gigant, najveći privredni rast itd).

 

Rado bih da imam neke podatke crno na belo kako bih pokušao argumentima da ga razuverim. 

 

Imam za nas;

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Serbia

 

A trebalo bi mi nešto slično na nivou Evrope.

dakle GDP

 

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_08_10/default/table?lang=en

 

PPP
 

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/tec00120/default/table?lang=en

 

i sve ostalo što te zanima

 

https://ec.europa.eu/eurostat/data/database

 

Link to comment
 
Banka mi je ugovorom odredila da kreditni limit ne bude 100 nego 80 odsto položenog depozita ...
 
Ponoviću, možda su svi drugi u pravu, ali ja laički, zdravorazumski shvatam stvari i smatram da finansiram sopstvenu potrošnju. Dokaz za to je što ja delom položenog depozita ne mogu  da pokrijem minus na kartici nego moram prvo da podmirim sva zaduženja i propratne troškove pa tek onda da uzmem depozit nazad. Šta je to drugo nego trošenje sopstvenih para, a banka mi svaki mesec to naplaćuje kao da me ona kreditira ...
Pa oni zapravo time i dokazuju da ti trošiš njihove pare [emoji12]
Tvoje se "ne diraju" i nema im pristupa sem kao sredstvo obezbeđenja...




... Shiit has hit the fan...

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Kada se racunaju prihodi za ekstra profit da li se gleda bruto ili neto zarada?

 

I ako je sav prihod od plate u firmi, da li onda firma to regulise kroz obracunsku listu ili se ipak pojedinacno prijavljuje?

Link to comment
3 hours ago, *edited by mod said:

Kada se racunaju prihodi za ekstra profit da li se gleda bruto ili neto zarada?

 

I ako je sav prihod od plate u firmi, da li onda firma to regulise kroz obracunsku listu ili se ipak pojedinacno prijavljuje?

Eksta profit? Sta je ovo? 2002?

Link to comment
19 hours ago, radisa said:

Misliš porez na dohodak gradjana?

 

Neto prihodi, sam regulišeš, firma ti izda papir na kom pišu tvoji prihodi koji priložiš uz poresku prijavu...

 

Mislim :)

 

Hvala, nigde nisam mogao da nadjem da li se gleda bruto ili neto, ali koliko sam video granica za 2019 tek treba da izadje?

 

@Ravanelli ovo ekstra profit je realniji naziv. porez na dohodak gradjana mi je nekako suvise opste i neodredjeno.

Link to comment

Ako ti je neto preko sume koju odredi poreska, treba da platis porez. Na papiru od firme ce pisati i neto i bruto...

 

Obrati paznju da li osim od plate imas jos neke prihode koje vidi poreska, i to ulazi u sumu... Tipa izdavanje u zakup vozila ili nekretnina... 

Link to comment

Nemam nista od toga ali vidim da se negde pominje da poreski obaveznik ima pravo na umanjenje za 40% od prosecne godisnje zarade. 

 

A ovako laicki nekako sam mislio da se svi gradjani (dobro sem nezaposlenih i onih koji nemaju nikakav oporeziv prihod) vode kao poreski obaveznici. Ili to nije slucaj?

Link to comment

Vode se naravno i placa se porez i sa tvoje i sa strane poslodavca, ali ako primas preko otprilike tisucu i pecto evra neto imas i ovo dodatno šišanje

Edited by Ravanelli
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...