Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 20.11.2019. at 21:48, Caligula said:

Banka Inteza je ovog meseca par dana zatvorila Ebanking radi ubacivanja novog softwera.

 

E sad - ja uplatio neki porez, balans mi je i dalje isti (nista skinuto sa racuna) a dobio SMSove da pare idu sutra sa racuna za te namene - a do sada je bilo trenutno.

 

Jel to neka greska ili...?

Opusti se, oni su u rasulu sa tim softverom, nista ne mozes da promenis... ;)

Ja sam prosle nedelje potrosio tri dana jer im taj softer decu pravi....

Pojavi ce se neke cudne brojke na listingu stanja ali ce posle par dana nestati...

Link to comment
  • 1 month later...

Jeste, nisam baš neki ekonomski ekspert i ne razumem mnoge stvari, pa molim za pojašnjenje.

 

Duži niz godina koristim Visa Classic Charge karticu jedne banke. Do sada sam bez pogovora plaćao mesečna zaduženja jer sam smatrao da tako treba. Kreditni limit je 5000 evra i mesečno plaćam jedan odsto kamate na potrošena sredstva, plus troškovi korišćenja kartice. Primer: ako potrošim sa kartice 500 evra, naredno mesečno zaduženje bude nešto preko 5 evra ...

 

Uporedo koristim i pripejd Master karticu jedne druge banke i tamo mi je mesečno zaduženje simbolično - u visini troškova održavanja kartice ...

 

E, sad, ono što me buni je što uopšte ne primećujem razliku između debitne i charge kartice koje koristim.

 

Ni u jednoj od ovih banaka ne vodim svoj tekući račun. Sa debitne kartice trošim samo onoliko koliko uplatim, ali to isto činim i u slučaju ove Visa charge kartice, jer ne koristim novčana sredstva banke, već lična. Drugim rečima, ugovorom je predviđeno da položim depozit u iznosu nešto većem od kreditnog limita i ja praktično koristim svoja sredstva, kao kod debitne kartice. I nije mi jasno zašto svaki mesec, pored troškova korišćenja kartice, moram da plaćam i kamatu na potrošena sredstva ako trošim svoj novac? Banka me do sada nije kreditirala ni sa jednim jedinim evrom ...     

 

   

Link to comment

Jel me zajebavas da postojo takav proizvod? :lolol:

 

Besmisleno je sa depozitom, naravno. Makar ja ne vidim prednost. Eventualno da postoji niša ljudi kojima odgovara takav proizvod

Link to comment

Ja se sećam da su prve kreditne kartice (ali bukvalno prve) koje su izdavane imale taj depozit, meni to bilo suludo.
Moj ortak je to uzeo jer je dosta putovao napolje i to je bio jedini način da ima karticu koja važi napolju za plaćanje troškova npr. hotela itd...
A što ti ne raskineš to?
Verujem da sada možeš dobiti bolju ponudu?
Ili tako moraš ako hoćeš kreditnu a nemaš "stalna primanja"?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Pa da bih izašao iz ugovora, odnosno odustao od reizdavanja kartice (ugovor se obnavlja na svakih 12 meseci) moram prvo da podmirim sva dugovanja. Tek onda mogu nazad da preuzmem depozit u evrima koji sam  položio.

 

To ću i da uradim u bliskoj budućnosti, ali me interesuje da li me je banka u stvari zavrnula i uhvatila u neznanju i postoji li neka relevantna instanca kojoj mogu da iznesem ove moje sumnje ...?

Link to comment

Suština je da me banka nije kreditirala nijedan evro, a plaćao sam joj kao da sam koristio njene pare ...

 

Oni su me navukli da uzmem karticu tako što je taj depozit u početku imao karakteristike oročene devizne štednje sa primamljivo visokim kamatama. Međutim, nije dugo prošlo i oni su to ukinuli, ali onda nisam mogao da raskinem ugovor, jer sam se u međuvremenu prilično zadužio preko kartice i nisam mogao da vratim sredstva ...

Edited by stoka
Link to comment
Pa da bih izašao iz ugovora, odnosno odustao od reizdavanja kartice (ugovor se obnavlja na svakih 12 meseci) moram prvo da podmirim sva dugovanja. Tek onda mogu nazad da preuzmem depozit u evrima koji sam  položio.
 
To ću i da uradim u bliskoj budućnosti, ali me interesuje da li me je banka u stvari zavrnula i uhvatila u neznanju i postoji li neka relevantna instanca kojoj mogu da iznesem ove moje sumnje ...?
Ako te banka nije kreditirala onda, pretpostavljam, nemas zaduzenja ali verovatno ce ti zaracunati neke penale kod prevremenog raskida ugovora.
Link to comment
4 minutes ago, djekson said:
23 minutes ago, stoka said:
Pa da bih izašao iz ugovora, odnosno odustao od reizdavanja kartice (ugovor se obnavlja na svakih 12 meseci) moram prvo da podmirim sva dugovanja. Tek onda mogu nazad da preuzmem depozit u evrima koji sam  položio.
 
To ću i da uradim u bliskoj budućnosti, ali me interesuje da li me je banka u stvari zavrnula i uhvatila u neznanju i postoji li neka relevantna instanca kojoj mogu da iznesem ove moje sumnje ...?

Ako te banka nije kreditirala onda, pretpostavljam, nemas zaduzenja ali verovatno ce ti zaracunati neke penale kod prevremenog raskida ugovora.

Ne, ugovor mi uskoro ističe, samo ga neću produžiti, ali me interesuje da li sam toliki ekonomski duduk pa ne razumem ili me je banka godinama opterećivala većim mesečnim zaduženjima nego što je to normalno? Kako može banka toliko da mi naplaćuje na trošenje sredstava koja sam ja priložio u formi depozita?

Edited by stoka
Link to comment

Pretpostavljam da je depozit forma/instrument obezbeđenja plaćanja. Fakticki ti trosis njihova sredstva i na to ti obracunavaju kamatu. Nisam siguran da li i oni placaju kamatu na deponovana sredstva. To bi bilo interesantno proveriti u ugovoru.

Link to comment

Na osnovu čega si ti dobio kreditnu karticu?
Nisi "preneo" platu u tu banku?
Taj depozit je njihovo "obezbeđenje" jer nemaš "stalni priliv"...
Sve te kamate i to ti je išlo kao da si dobio kreditnu na osnovu potvrde o primanjima.
Ne znam da li dugovanja možeš da "prebiješ" sa tim depozitom i tako zatvoriš račun?
Ovom mom prijatelju nisu dali tako nego je on morao da izmiri zaduženje uplatom na račun a onda su ušli u proces gašenja i vraćanja depozita...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Nisam preneo platu i karticu sam dobio na osnovu pomenutog namenskog oročenog depozita, i taj deo mi je jasan. Jasno mi je da taj depozit služi kao sredstvo obezbeđenja. Ali mi nije jasno kako se ova kartica razlikuje od pripejd kartice, koja me mesečno mnogo manje košta? Jer u oba slučaja trošim svoje pare i u okviru raspoloživih sredstava. Ugovor mi ne dozvoljava "prebijanje", nego tek kada u potpunosti isplatim kredit, mogu da računam na vraćanje depozita ...

Link to comment

Recimo ako ti je kreditni limit 5,000 evra i banka ti je trazila oroceni depozit u visini limita, znaci 100%, onda svaki evro koji placas sa tog racuna se racuna kao da trosis njihova sredstva i na kraju meseca ti obracunavaju kamatu u visini potrosenog iznosa. recimo nemas priliv na taj racun i stanje ti je 5,000 i ako placas 500 onda uzimaju kamatu u visini 1% mesecno gde je iznos kamate 1% ili 5 evra. Ako si potrosio 4,000 onda ih trebas vratiti + pripadajuce kamate da bi dobio svojih 5,000 nazad.

 

Nisam razumeo deo:

52 minutes ago, stoka said:

Jer u oba slučaja trošim svoje pare i u okviru raspoloživih sredstava.

 

Ako trosis svoje pare znaci da je na datom racunu imas iznos preko 5,000 na koje ti ne obracunavaju kamatu...ako je moja logika OK...

Link to comment

Ima li gde stastistika za region odnosno Evropu koja se odnosi na visinu GDPa, rast GDPa u procentima, nivo i rast državnog zaduženja, zanimaju me uporedni podaci za region i Evropu, recimo od 2000 do danas, tj zaključno sa 2019. godinom?

 

Treba mi da pokažem jednom poznaniku stvarno stanje (čovek zaista veruje u zlatno doba te tvrdi da smo regionalni gigant, najveći privredni rast itd).

 

Rado bih da imam neke podatke crno na belo kako bih pokušao argumentima da ga razuverim. 

 

Imam za nas;

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Serbia

 

A trebalo bi mi nešto slično na nivou Evrope.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...