Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...

ac broker, mv investments, ako nisi vec obavio.ja imam pitanje. da li neko ima iskustva sa koriscenjem privatnog vozila u sluzbene svrhe, bilo kao zaposleni, bilo kao poslodavac? znam da moze da se regulise odlukom ili ugovorom o zakupu, ali moram izmeriti sta je bolje,

Link to comment
  • 2 weeks later...

ima dosta bankara ovde, pa da pitam i pored toga sto je mozda pogresno mesto i slabo posecen deo foruma.elem, saljem redovno odredjenu sumu, uvek istu svakog meseca par godina vec. da ne pominjem ime banke gde je racun u srbiji, ako je vazno mogu i to. vlasnik racuna je moja majka. ovih dana su je zvali da potpise neku izjavu kako ona, ime i prezime pod punom pravnom i moralnom odgovornoscu ili tako vec nekako, izjavljuje da joj novac salje sin koji radi u inostranstvu blablaba... to su joj trazili vec neko vreme, medjutim ona tek sada potpisala a u medjuvremenu je jednom podigla kintu dok se sluzbenica banke cudi kako su joj uopste dozvolili da dize kintu pez potpisa te izjave. majka nije sigurna sta je zapravo to, ko trazi i cemu sluzi, kaze da dosad toga nije bilo. zna li neko o cemu bi moglo da se radi. mogu da razumem da drzava trazi zbog poreza, mada mi odredjena privatnost bankarskih racuna i u srbiji trebalo da postoji. razumeo bih da je policiji sumnjivo poreklo, ali se ne radi o osobi sa kriminalnim potencijalom. zasto bi banka trazila tako nesto? koliko sam razumeo, receno je da ako nece da potpise onda ne sme da koristi racun i podize kintu. jel to nesto za sve banke, neki novi zako i jos jednom, sta bi to moglo da bude, ko trazi i zasto?

Link to comment

Izjava se traži kada pravno lice uplaćuje fizičkom licu. Ako fizičko lice šalje drugom fizičkom licu izjave se ne traže mada to je već stvar tumačenja konkretne banke. Da li zbog učestalosti ili zbog visine transfera (a sve zbog sprečavanja pranja novca koju je u obavezi da sprovodi) tek neko je u banci odlučio da tvojoj majci traži izjavu koja se nigde dalje neće koristiti niti će se neko obaveštavati, s obziorm na prirodu transfera. Najčešće se traži da da bi imali pokriće kod eksterne kontrole NBSa ako se uhvati baš za taj predmet.

Link to comment
  • 1 month later...

Pitanje o freelancer-ima:

 

Kako se regulise placanje poreza kada dolazi prihod iz inostranstva?

 

Za domaca pravna lica znam, imas neki ugovor o delu, ili nesto slicno, na ugovoreni neto iznos placa se odredjeni porez, doprinosi, itd.

 

Ali kada je neko freelance programer, fizicko lice, a odradi neko posao za firmu u inostranstvu, i primi uplatu na devizni racun, sta onda?

 

Ono sto sam shvatio je da se mora popuniti neki poreski obrazac i posalje se poreskoj upravi. Ali kako ide obracun poreza?

 

Nalazim dve medjusobno potirajuce informacije:

 

1) Jedni kazu, uplata ti se tretira kao bruto, pa ti obracunas koliko treba poreza i doprinosa da platis, isto kao kada imas ugovor o autorskom delu recimo sa domacom firmom

2) Drugi kazu, ne placas nista dok ne predjes onu granicu za oporezivanje dohotka gradjana, a to je oko 2 mil. din. godisnje

 

Ima li neko iskustva s ovim? Kako to funkcionise?

Link to comment
  • 1 month later...

E ajde ovdi da pitam:

Ona prica sto sam pisao od ranije prijavi se neko kao kucna pomocnica kod mene i sad treba da plate doprinosi porez sta vec...Jel to moze na uplatnicu ili mora ono elektronski na sajtu sa sve elektronskim potpisom na cipu LK?

Link to comment

evo ti linak:

http://www.mena.rs/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=546%3Akako-se-vri-isplata-plata-od-1-marta-2014-godine&catid=35%3Aautorskiclanci&Itemid=91&lang=sr

 

ne može na uplatnicu nego nalog za prenos pa il' elektronski ili trč u banku, ali ne pre nego li dobiješ broj odobrenja od poreske

 

edit: huh, valjda to pitaš

Da smaranje je da se cekica u MUP za taj sertifikat

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...