Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

PItanje 1 - gde mogu da nadjem najsvezije informacije o opterecenju na neto platu? Tj., koliki je % neto od bruto i koliki je jos dodatni teret na racun poslodavca.Pitanje 2 - koja je razlika u smislu poreza i doprinosa ukoliko je neko zaposlen za stalno ili na odredjeno vreme ili ukoliko neko ima ugovor o delu tj. honorarno? Ima li razlike?
1. bruto=((neto - (7.822 x 12%))/0.701, gde je bruto - osnovica doprinosa, neto - zarada za isplatu, dok je iznos od 7.822 dinara neoporeziv. porez je 12% na bruto-7.822, dok su doprinosi 17.9% na bruto i obracunavaju se 2x, na teret zaposlenog i na teret poslodavca.u praksi, na iznos neto zarade treba kalkulisati jos minimalno cc 60% troskova (sto je neto zarada visa, ovaj procenat se povecava).2. ne postoji razlika u porezima i doprinosima vezana za cinjenicu da li je radni odnos zasnovan na odredjeno ili neodredjeno vreme. sto se tice ugovora o delu, opterecenje je razlicito u zavisnosti od statusa lica sa kojim se sklapa ugovor.
Link to comment
DOO hoće da proda potraživanje kupca koji je otišao u stečaj. Da li je dovoljno regulisati ugovorom prodaju potraživanja i da li ta prodaja potraživanja podleže obavezi plaćanja PDV-a ili nekih drugih dažbina?
Link to comment

Mislim da nije u obavezi da plati PDV. Logika je ova DOO je nesto prodao dužniku i na prodatu stvar iskazao i platio PDV. Dužnik nije platio svoju obavezu prema DOOu. DOO je prodao potraživanje, vjerovatno ispod cijene, a razliku knjiži kao gubitak.

Link to comment
PItanje 1 - gde mogu da nadjem najsvezije informacije o opterecenju na neto platu? Tj., koliki je % neto od bruto i koliki je jos dodatni teret na racun poslodavca.Pitanje 2 - koja je razlika u smislu poreza i doprinosa ukoliko je neko zaposlen za stalno ili na odredjeno vreme ili ukoliko neko ima ugovor o delu tj. honorarno? Ima li razlike?
ima jos 1 stvar, u firmi mog brata gomila ljudi nije zaposlena u firmi, iako jeste, nego kao imaju svoje agencije, tako se minimizuje poresko opterecenje, a to je izgleda savrseno legalno u srbiji :)troskovi kada neko ima agenciju sa prometom ispod 3mm, ako se ne varam (sto je dovoljno za vecinu plata) su oko 200 evra mesecno (zavisi od opstine u kojoj je prijavljena agencija, i koliko kosta knjigovodja i sl). znaci, ako imas firmu, mozes da ponudis zaposlenima X bruto platu, a oni biraju da li hoce da budu formalno zaposleni za manju neto platu, ili da rade preko spostvene agencije za (dosta) vecu neto platu.
Link to comment
ima jos 1 stvar, u firmi mog brata gomila ljudi nije zaposlena u firmi, iako jeste, nego kao imaju svoje agencije, tako se minimizuje poresko opterecenje, a to je izgleda savrseno legalno u srbiji :)troskovi kada neko ima agenciju sa prometom ispod 3mm, ako se ne varam (sto je dovoljno za vecinu plata) su oko 200 evra mesecno (zavisi od opstine u kojoj je prijavljena agencija, i koliko kosta knjigovodja i sl).znaci, ako imas firmu, mozes da ponudis zaposlenima X bruto platu, a oni biraju da li hoce da budu formalno zaposleni za manju neto platu, ili da rade preko spostvene agencije za (dosta) vecu neto platu.
A na taj način se i izvlače pare, kako bi se izbegao porez na dobit... Savršeno legalno... :) Edited by radisa
Link to comment
A na taj način se i izvlače pare, kako bi se izbegao porez na dobit... Savršeno legalno... :)
izvini, ali nisam razumela, da li je ovo sarkazam, postoji li zakon koji regulise sta je consulting a sta de facto zaposlenje? u US/UK poresko ima diskreciono pravo da proglasi nekog za de facto zaposlenog, ako mu znacajan deo prihoda dolazi od jedne firme. takodje, postoje guidelines, u smislu da li se posao obavlja na premisama firme, da li 'konsultant' ima diskreciju oko toga sta radi i sl. (vise o tome, recimo za UK, ovde)nije mi poznato da postoje takve guidelines za srbiju, da li ti znas, ili si samo hteo onako nesto da kazes?
Link to comment
izvini, ali nisam razumela, da li je ovo sarkazam, postoji li zakon koji regulise sta je consulting a sta de facto zaposlenje? u US/UK poresko ima diskreciono pravo da proglasi nekog za de facto zaposlenog, ako mu znacajan deo prihoda dolazi od jedne firme. takodje, postoje guidelines, u smislu da li se posao obavlja na premisama firme, da li 'konsultant' ima diskreciju oko toga sta radi i sl. (vise o tome, recimo za UK, ovde)nije mi poznato da postoje takve guidelines za srbiju, da li ti znas, ili si samo hteo onako nesto da kazes?
Nije bio sarkazam...Ne postoje nikakva ograničenja, kako mi je računovođa objasnio, zato se taj metod koristi (evo, i ja ću ga uskoro koristiti, od sledećeg meseca) za izvlačenje para iz firmi koje su pod PDVom na nekog paušalca i za izbegavanje poeza na dobit...Savršeno je legalno, a država je glupa što to dozvoljava, ali, ne žalim se... :)Mislim, meni je to logički gledano izigrvanje zakona, ali, fuck, ja nisam pravnik, a Tresko(ili neko već upućeniji) će verovatno bolje objsaniti zašto država to dopušta... Mislim, možda je logika prikazivanje više firmi/podizanje neke statistike, ali meni je, opet kažem, to sve malo čudno da je dopušteno...MIslim, država svašta dopušta (ja iznamljujem moj privatni auto ženinoj firmi, svi troškovi održavanja, benzina, svega vezanog za auto idu preko njenog računa, a auto se registruje na fizičko lice, gde je registracija znatno manja, pa državu duplo zakidamo, na primer), pa kad svašta dopušta, zašto to i ne koristiti...
Link to comment

sticalac je imao nekakav pravni osnov, ugovor o prenosu udela ili tako nesto, pa je trazio i dobio od APRa upis promjene. ugovor je stupio na snagu danom potpisivanja i ovjere ako nije nesto drugo predvidjeno.

Edited by nautilus
Link to comment

Postoji opsti rok odredjen u Zakonu o obligacionim odnosima ali se stvarno ne mogu sjetiti koji je. Znam samo da je sticalac obavezan da preda zahtev APRu u roku od 15 dana od datuma promjene ili placa uvecanu taksu.Ako ne plati u roku slijedi tuzba zbog duga ili za raskid ugovora na stetu sticaoca.ovako kaze ZOO

Član 324

(1) Dužnik dolazi u docnju kad ne ispuni obavezu u roku određenom za ispunjenje.(2) Ako rok za ispunjenje nije određen, dužnik dolazi u docnju kad ga poverilac pozove da ispuni obavezu, usmeno ili pismeno, vansudskom opomenom ili započinjanjem nekog postupka čija je svrha da se postigne ispunjenje obaveze.

Edited by nautilus
Link to comment
izvini, ali nisam razumela, da li je ovo sarkazam, postoji li zakon koji regulise sta je consulting a sta de facto zaposlenje? u US/UK poresko ima diskreciono pravo da proglasi nekog za de facto zaposlenog, ako mu znacajan deo prihoda dolazi od jedne firme. takodje, postoje guidelines, u smislu da li se posao obavlja na premisama firme, da li 'konsultant' ima diskreciju oko toga sta radi i sl. (vise o tome, recimo za UK, ovde)nije mi poznato da postoje takve guidelines za srbiju, da li ti znas, ili si samo hteo onako nesto da kazes?
I u Srbiji poresko može da utvrdi tokom kontrole da je neko lice de facto nije konsultant već se ima smatrati za zaposlenog u nekoj firmi. Npr. zatekne te za radnim stolom u toj i toj firmi, i onda utvrdi da ti tu dolaziš svaki dan i imaš radno vreme u toj firmi od 9-17, da imaš svoj radni sto, svoj PC, svoje stvari u fijokama, a sa druge strane pregledom poslovanja tvog konsultantskog preduzetništva utvrde da jedine fakture za konsultantske usluge izdaješ samo toj jednoj firmi gde su te našli, imaju pravo da pokrenu postupak, i da ti unazad (dokle god mogu da utvrde) naplate doprinose, poreze, kao i debelu kaznu.Sad što se time poreska u Srbiji ne bavi, to je druga stvar, valjda nemaju kad ili imaju važnije stvari kojima se bave.I nisu jedini. Recimo, to je i u Italiji postao veliki problem, kojim tek sad posle par decenija kreću da se bave.
Link to comment

Tip radi u banci. Jednom mi bio zirant za neki mali kredit pa reko da mu uzvratim uslugu, pa sam mu postao zirant.Tip krao u banci. Uhvatili ga, ali ga i pokrio drektor banke. Nista javno, nista prijava. U medjuvremenu prepisao, rasprodao svu imovinu. Nema odakle da vrati kredit. Sud zbog kredita upucuje pozive zirantu na pogresnu adresu, i sad samo redovno skidanje sa plate. Bar cetvorica umesana.Pitanje je gde da jeftino rentiram pistolj, da sredim racune? :)Naravno, salim se. Idem preko suda.Nema pitanja, samo mala prica sta moze da se desi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...