Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

nešto mi pade na pamet. kada sam napustio EDB dobio sam potvrdu o pravu na besplatne akcije EPSa kada bude bio prodat. e, pošto svi koji o tome odlučuju kažu da nema a niti će da bude nikakve privatizacije EPSa šta da se radi. kako bi dinkić reagovao kada bi svi zaposleni u EPS zatražili akcije i pare za telekom, aerodrom....... nije mi do te siće nego da čujem izgovore, objašnjenja.........

Link to comment
  • 3 weeks later...
Da li je došlo do promene cifre od 3 miliona dinara, kao granice dokle preduzetnici ne ulaze u sistem PDV (plaćaju paušal)? Čuo sam neke priče da je sada 7 miliona.
Od prvog oktobra, 8 miliona...
Cenzus za obavezan ulazak u PDV sistem, podiže se sa sadašnjih četiri miliona na osam miliona dinara, što će brojnim malim preduzetnicima omogućiti da biraju između PDV sistema ili paušalnog oporezivanja.
Link to comment

Supruga je 2007. tražila/dobila "20" čekova od banke.Pre 3 godine je iskoristila 8 komada, uredno realizovani. Od tada "12" komada stoji neiskorišćeno.Ovih dana je rešila da promeni banku i otišla je da ugasi račun i vrati čekove.Ispostavilo se da joj fali jedan ček, negde iz sredine ovih preostalih "12". Nije mogla da ugasi račun bez tog čeka, odnosno, tražili su joj 5.000 dinara za pokriće tog čeka koji nedostaje.Ona se ne seća, ali veruje da nije brojala čekove kad ih je preuzimala od banke. Zato je njihov broj pod navodnicima, a potpisala je kao da je primila 20. Možda joj je službenik i predao 20, ali je možda tada došlo do greške i dobila je 19 umesto 20.Taj jedan nedostajući ček sigurno nije nigde "pustila" jer bi do sada već stigao na naplatu, a prosto je neverovatno da se iz špila od "12" komada izgubi jedan i to iz sredine špila.Pitanje je: šta činiti? Kako ugasiti račun bez polaganja 5.000 dinara? Kako dokazati da čeka možda nije ni bilo?Šta se zapravo dešava ako se nekom nepažnjom potpuno uništi neki ček, nestane? Kako se onda razdužiti banci?Molim da neko napiše neku proceduru koja se može primeniti u ovom slučaju. Službenica banke joj danas nije dala nikakav drugi predlog osim da položi 5.000 dinara.

Edited by CTale
Link to comment
Od prvog oktobra, 8 miliona...
Opet ja o ovoj temi . Malopre sam bio u poreskom i rekao mi je tamo čovek, taj koji mi piše rešenja o porezu, da oni nisu nikakvo obaveštenje dobili o povećanju cenzusa i da takva uredba još uvek ne postoji. Na moje "ali priča se da će biti osam miliona" on mi je rekao - svašta se priča. Preporučio mi je da pratim službeni glasnik, pa ćemo da vidimo. Za sada je još uvek stari limit 3 odnosno 4 miliona dinara.
Link to comment
Opet ja o ovoj temi . Malopre sam bio u poreskom i rekao mi je tamo čovek, taj koji mi piše rešenja o porezu, da oni nisu nikakvo obaveštenje dobili o povećanju cenzusa i da takva uredba još uvek ne postoji. Na moje "ali priča se da će biti osam miliona" on mi je rekao - svašta se priča. Preporučio mi je da pratim službeni glasnik, pa ćemo da vidimo. Za sada je još uvek stari limit 3 odnosno 4 miliona dinara.
Ma da, za sad je 4 miliona, navodno treba da bude uredba sa izmenom PDVa i ovim drugim izmenama, do 1.10...Milsim, pratio sam tematiku, jer mi je žena bila negde blizu ulaska u PDV, ali je prošle nedelje, na žalost, prebacila limit, a sve smo se nadali da će izdržati do oktobra... :(
Link to comment

Ma i ja sam baš blizu cenzusa, pa sam sada u frci zbog toga, a očekujem razne neke uplate, pa ne znam šta ću. A to između 3 i 4 miliona, kako ceniš - da li će stvarno da traže da ti gledaju knjige, ili je to samo onako, žmurenje na jedno oko? Pošto ja nikakve knjige neimam....

Link to comment
Ovo zvuči zanimljivo. Hvala puno!
Stvar je ipak malo komplikovanija. Žena bi morala da prijavi kradju čeka, sa tom prijavom da ode u banku, da banka objavi oglas o ukradenom čeku, jer je u suštini banka vlasnik čekovnih blanketa. Onda pokrenuti vanparnični postupak za amortizaciju čeka. Sa odlukom suda, više nemaš problem, ali bitan je i datum prijave kradje, jer nakon toga možeš da pobijaš da je ona potpisala ček. Edited by Tresko
Link to comment

Može i tako, strogo pravnički, a može i da se napiše 1 molba za gašenje računa uz izjavu da je ček opran u mašini/pocepan i ako neko ima malo osećaja odobriće. Pričamo o 5000 iz 2007.

Link to comment

PItanje 1 - gde mogu da nadjem najsvezije informacije o opterecenju na neto platu? Tj., koliki je % neto od bruto i koliki je jos dodatni teret na racun poslodavca.Pitanje 2 - koja je razlika u smislu poreza i doprinosa ukoliko je neko zaposlen za stalno ili na odredjeno vreme ili ukoliko neko ima ugovor o delu tj. honorarno? Ima li razlike?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...