Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Zanima me sldece:U odredjenima prodavnicama postoji mogucnost prodaje "placanjem na rate putem kreditnih kartica".OOno sto mene zanima je sledece:Kupim nesto za 6000 na 6 rata.Kako mi se to ocitava na kontu kreditne kartice?Da li su mi na kreditnoj blokirana sredstva u iznosu od 6000din.Tj. jel moram da imam 6000 din naracunu u trenutku kupovine, i ako sam u plusu recimo 6000 din jesu li mi odmah blokirana svih 6000din i raspoloziv mi je iznos samo do visine dozvoljenog minusa?

Link to comment
Zanima me sldece:U odredjenima prodavnicama postoji mogucnost prodaje "placanjem na rate putem kreditnih kartica".OOno sto mene zanima je sledece:Kupim nesto za 6000 na 6 rata.Kako mi se to ocitava na kontu kreditne kartice?Da li su mi na kreditnoj blokirana sredstva u iznosu od 6000din.Tj. jel moram da imam 6000 din naracunu u trenutku kupovine, i ako sam u plusu recimo 6000 din jesu li mi odmah blokirana svih 6000din i raspoloziv mi je iznos samo do visine dozvoljenog minusa?
'Aj ponovo postavi pitanje, ovo je totalno nejasno... Barem meni...Kreditnu karticu izdaje banka i to je recimo Dina Credit Card... Prilikom odobravanja te kartice, banka ti odobri neki limit, a takođe potpišeš na koliko rata vraćaš dug i koliko je minimalna rata... Limit je recimo 100.000, dug vraćaš na 24 rate, a minimalna rata je 500 din... Ti odeš u radnju i kupiš nešto za 24.000... Limit ti je sad 76.000, tj. toliko ti je raspoloživo... Prođe mesec dana, tebi stigne rata na naplatu, koja je 24.000/24=1.000 dinara+kamate... PLatiš... Sad ti je limit 77.000 jer si vratio 1000... I tako dalje.... Dok ne otplatiš...Mislim, ovo je do krajnosti uprošćeno, ali, mislim da ćeš skontati...E sad, sa ovim prodavac nema nikakve veze, pa mi nije jasno tvoje pitanje...Osim ako ne misliš na Installment kartice, koje su neke banke uvele umesto čekova, ali o tome ne znam ništa... Mi™ to nemamo... :( A to nisu kreditne kartice u smislu kreditne kartice, jer nema kamate...To je više neko, odloženo plaćanje... Edited by radisa
Link to comment
'Aj ponovo postavi pitanje, ovo je totalno nejasno... Barem meni...Kreditnu karticu izdaje banka i to je recimo Dina Credit Card... Prilikom odobravanja te kartice, banka ti odobri neki limit, a takođe potpišeš na koliko rata vraćaš dug i koliko je minimalna rata... Limit je recimo 100.000, dug vraćaš na 24 rate, a minimalna rata je 500 din... Ti odeš u radnju i kupiš nešto za 24.000... Limit ti je sad 76.000, tj. toliko ti je raspoloživo... Prođe mesec dana, tebi stigne rata na naplatu, koja je 24.000/24=1.000 dinara+kamate... PLatiš... Sad ti je limit 77.000 jer si vratio 1000... I tako dalje.... Dok ne otplatiš...Mislim, ovo je do krajnosti uprošćeno, ali, mislim da ćeš skontati...E sad, sa ovim prodavac nema nikakve veze, pa mi nije jasno tvoje pitanje...Osim ako ne misliš na Installment kartice, koje su neke banke uvele umesto čekova, ali o tome ne znam ništa... Mi™ to nemamo... :( A to nisu kreditne kartice u smislu kreditne kartice, jer nema kamate...To je više neko, odloženo plaćanje...
Ma znao sam da sam konfuzan...Evo sa nekog mejla koji sam dobio uz izvestaj iz bankeKreditne kartice iz programa MasterCard i VISA omogućavaju Vam beskamatno plaćanje na više jednakih mesečnih rata u trgovinama širom zemlje sa kojima Banca Intesa ima ugovorenu poslovnu saradnju. U zavisnosti od prodajnog mesta i iznosa transakcije, broj rata može biti od 3 do 12
Link to comment
Ma znao sam da sam konfuzan...Evo sa nekog mejla koji sam dobio uz izvestaj iz bankeKreditne kartice iz programa MasterCard i VISA omogućavaju Vam beskamatno plaćanje na više jednakih mesečnih rata u trgovinama širom zemlje sa kojima Banca Intesa ima ugovorenu poslovnu saradnju. U zavisnosti od prodajnog mesta i iznosa transakcije, broj rata može biti od 3 do 12
OK, onda ti banka iz nekog razloga oprašta kamatu...Znači, ona priča od malopre, samo skloni kamatu iz jednačine... I to je to... Broj rata ti zavisi od minimalnog iznosa rate... Npr, ako kupiš nešto za 3000, a min iznos je 500 dinara, onda će ići na 6 rata, a ako kupiš za 1500 ići će na 3...
Link to comment
OK, onda ti banka iz nekog razloga oprašta kamatu...Znači, ona priča od malopre, samo skloni kamatu iz jednačine... I to je to... Broj rata ti zavisi od minimalnog iznosa rate... Npr, ako kupiš nešto za 3000, a min iznos je 500 dinara, onda će ići na 6 rata, a ako kupiš za 1500 ići će na 3...
Znaci oni mne terete za ukupan iznos samo mi dele otplatu na rate...To je onda nepovoljnije nego kupovina "na rate na cekove" jer mi se skida samo kad prodavac pusti cek, banka prakticno ni ne zna za transakciju dok joj ne dodje cek na naplatu...
Link to comment
Znaci oni mne terete za ukupan iznos samo mi dele otplatu na rate...To je onda nepovoljnije nego kupovina "na rate na cekove" jer mi se skida samo kad prodavac pusti cek, banka prakticno ni ne zna za transakciju dok joj ne dodje cek na naplatu...
Pa da, ali ti terete partiju kreditnog računa, ne tvoj tekući... Ti ćeš dobiti još jedan račun u banci(partiju kredita, koja će biti vezana za karticu), koji će biti vezan za tvoj tekući (recimo), preko trajnog naloga, i gde će svakog 15 u mesecu da prebace sa tvog tekućeg računa(tamo gde primaš platu) na kreditnu partiju i da ti zatvore obavezu za taj mesec...U suštini ti je, ako nema kamate, isto kao i da si pustio čekove...
Link to comment
Pa da, ali ti terete partiju kreditnog računa, ne tvoj tekući... Ti ćeš dobiti još jedan račun u banci(partiju kredita, koja će biti vezana za karticu), koji će biti vezan za tvoj tekući (recimo), preko trajnog naloga, i gde će svakog 15 u mesecu da prebace sa tvog tekućeg računa(tamo gde primaš platu) na kreditnu partiju i da ti zatvore obavezu za taj mesec...U suštini ti je, ako nema kamate, isto kao i da si pustio čekove...
Pa da ali u smislu raspolaganja novcem nije isto.6 cekova po 5000 din mi omogucava da recimo na racunu imam 30000 din (tj. 25000 jer mi recimo 10. u mesecu skinu 5000 , pa sledeci mesec ako nemam priliva 25000-5000(2. cek)= 20000) dok kod kreditne su ako sam imao 30000 din oni odmah "rezervisu" svih 30000? Edited by Frank Pembleton
Link to comment
Pa da ali u smislu raspolaganja novcem nije isto.6 cekova po 5000 din mi omogucava da recimo na racunu imam 30000 din (tj. 25000 jer mi recimo 10. u mesecu skinu 5000 , pa sledeci mesec ako nemam priliva 25000-5000(2. cek)= 20000) dok kod kreditne su ako sam imao 30000 din oni odmah "rezervisu" svih 30000?
Na toj kreditnoj kartici već imaš određen limit (na osnovu kreditne sposobnosti) koliko možeš da budeš dužan banci, i na toj kartici nemaš sredstva, tu se knjiži samo dug.Dakle, kad provučeš karticu kod prodavca za neku stvar koju kupuješ, tu biraš na koliko rata želiš da platiš kupljeno.Banka proknjiži tvoj novonastali dug i očekuje da joj te pare vratiš u mesečnim ratama (bez kamate). To možeš da rešiš tako što će ti se "automatski" skidati sa tekućeg ili da uplaćuješ te rate sam.
Link to comment
Pa da ali u smislu raspolaganja novcem nije isto.6 cekova po 5000 din mi omogucava da recimo na racunu imam 30000 din (tj. 25000 jer mi recimo 10. u mesecu skinu 5000 , pa sledeci mesec ako nemam priliva 25000-5000(2. cek)= 20000) dok kod kreditne su ako sam imao 30000 din oni odmah "rezervisu" svih 30000?
Pa ne može da bude isto. Moraš da razdvojiš razmišljanje tako da imaš dugovni račun u vidu limita na kreditnoj kartici, i stanje na tvom žiro-računu u banci.Onaj ko ti proda nešto na rate vezane za kreditnu karticu, ti rezerviše ceo iznos kupljene robe,i smanji ti raspoloživi limit, ali ti efektivno tereti karticu svakog meseca za iznos rate. Rezerviše ceo iznos, da bi ti smanjio limit, i tako eliminisao rizik, da ti iskoristiš ceo limit jednog ili više meseci za redom, i tako ga onemogućiš da naplati svoj novac.Čekovi, s druge strane, su trasirani na banku, i to je sasvim druga priča.
Link to comment

Jel' neko uzimao kredit kod Fin Domestic-a?Zanima me da li je ono što piše na sajtu, vezano za auto kredite stvarno tako, ili ima neka caka... Povoljniji su od drugih, sa istim parametrima(Učešće/Dužina otplate), za 20-ak evra po rati, ne traže kasko, ne traže prebacivanje plate... Gde je caka, ako je ima?Na žalost nikoga ne poznajem odanLe, a čini mi se da je to najbolja ponuda, pa rekoh da pitam ovde...

Link to comment

jel ti smes da uzmes kredit od druge banke.ako sam dobro shvatio, ti radis u banci, pretpostavljam ne findomestik jer ne bi pitao nas.moj kum radi u sg i u fazonu je, imao bi problema ako bih imao posla sa nekom drugom bankom...

Link to comment
jel ti smes da uzmes kredit od druge banke.ako sam dobro shvatio, ti radis u banci, pretpostavljam ne findomestik jer ne bi pitao nas.moj kum radi u sg i u fazonu je, imao bi problema ako bih imao posla sa nekom drugom bankom...
Ako ne traže prebacivanje plate, mogu šta hoću... Niko od mojih kolega nije uzimao auto kredit kod nas :( Za stambene je druga priča, to svi imamo... :)Ovi moji imaju 15% kamatu, nisu normalni... Bio da se svađam u retail sektoru, rekli mi da lažu na sajtovima, a da smo mi pošteni... :)Meni malo neverovatno, da baš toliko lažu... Razlika bi mi bila preko 30 evra mesečno..
Link to comment
Ako ne traže prebacivanje plate, mogu šta hoću... Niko od mojih kolega nije uzimao auto kredit kod nas :( Za stambene je druga priča, to svi imamo... :)Ovi moji imaju 15% kamatu, nisu normalni... Bio da se svađam u retail sektoru, rekli mi da lažu na sajtovima, a da smo mi pošteni... :)Meni malo neverovatno, da baš toliko lažu... Razlika bi mi bila preko 30 evra mesečno..
Ovde u Italiji, Findomestic ima reputaciju jedne od najvećih derikoža i bandita. Obavezno pročitaj small print, jer(barem ovde) imaju gomilu sakrivenih stavki, pa te na kraju ispadne k'o svetog Petra kajgana.
Link to comment
Ovde u Italiji, Findomestic ima reputaciju jedne od najvećih derikoža i bandita. Obavezno pročitaj small print, jer(barem ovde) imaju gomilu sakrivenih stavki, pa te na kraju ispadne k'o svetog Petra kajgana.
Ma zato i pitam, koliko da se udubljujem u small print, prosto mi je čudno da su toliko jeftiniji od SoŽe, na primer... Mada mi sad kaže kolega da ima još jedna banka sa sličnom kamatnom stopom (Univerzal, što gtod to bilo), ali traže boga-oca papira...Najgore što mi je Credi Agricolae, u stvari najbolja ponuda(Cena auta je 650€ manja :huh:), ali traže prenos plate :(...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...