Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Stopa? Kolko? Oporezuje se i dohodak građana koji nije nastao štednjom. Mislim više na percepciju i nekakvu prividnu ravnopravnost nego na direktno niveliranje, ne..
Banka plaća na sav profit koji ostvari porez na dobit korporacija koji je u Srbiji 10% flat rate. Znači, nije progresivan. Kao dobit se računaju sve vrste prihoda (pa i od naplaćenih kamata) kumulativno.Kod prihoda od kamata jedina osobitost je ta što je Zakon stimulisao rezidente, pa se do ove godine kao osnovica za obračun poreza (koji se naplaćuje po odbitku, osim kod pravnih lica) obračunavalo 50% bruto prihoda od kamate, a od 2009. godine, osnovica je podignuta na 80% bruto prihoda od kamata. Tako da je stopa poreza 20%, ali pošto se obračunava na manju osnovicu sada mu dodje negde oko 16% efektivno.
Link to comment

Čitam vest u 24časa da su se taksisti dogovorili sa Gradom oko minimalne cene kilometra i da treba uvesti rigoroznije kontrole poštovanje minimalne cene. Takođe, dogovorili su se da se popust na poziv ukine. Da li se ovako ponašanje može nazvati kartelskim/oligopolskim i da li je tako nešto uopšte dozvoljeno ili je to ?

Link to comment
A na šta onda banka plaća porez ?
ukoliko izuzmemo porez na dobit, prakticno su oslobodjene poreza. bilo bi zanimljivo videti ponasanje banaka kada bi drzava uvela porez i na njihove usluge.
Link to comment
Čitam vest u 24časa da su se taksisti dogovorili sa Gradom oko minimalne cene kilometra i da treba uvesti rigoroznije kontrole poštovanje minimalne cene. Takođe, dogovorili su se da se popust na poziv ukine. Da li se ovako ponašanje može nazvati kartelskim/oligopolskim i da li je tako nešto uopšte dozvoljeno ili je to ?
Sta znaci "minimalna cena"? Valjda je grad do sada propisivao maksimalnu cenu i to je ono sto rigorozno treba kontrolisati, a ne minimalnu. I zamisli, ukidanje popusta na poziv...ako nece popust na poziv neka naprave novo udruzenje koja ne nudi...e da, cekaj, nema vise takvih jer je trziste odlucilo drugacije.Ovo ponasanje ne da je kartelsko nego je kriminalno, a malo naginje na komunizam. Pazi, rigorozna kontrola minimalne cene...
Link to comment

Što je najgore, predložili su i besplatnu info-liniju za prijavu neregularnosti. Minimalna cena je npr. 49 din/km i ne sme manje ... inače će verovatno taksisti da blokiraju ceo grad.

Link to comment
ukoliko izuzmemo porez na dobit, prakticno su oslobodjene poreza. bilo bi zanimljivo videti ponasanje banaka kada bi drzava uvela porez i na njihove usluge.
Ovaj, a koji drugi porez bi ti da banke plaćaju osim poreza na dobit? Mislim, kao privredna društva, što banke jesu.Možda onaj koji plaćaju pevači?
Link to comment
Ovaj, a koji drugi porez bi ti da banke plaćaju osim poreza na dobit? Mislim, kao privredna društva, što banke jesu.Možda onaj koji plaćaju pevači?
nije losa ideja, ja bih u tu kategoriju ukljucio i glumce. inace, neki su pisali o oporezivanju pruzenih usluga kod privrednih drustava (u koja spadaju i banke :) ), i oslobadjanju od tog oporezivanja (gde, gle cuda takodje spadaju banke). ja se samo pitam kakvo bi bilo ponasanje banaka u slucaju da se njihove pruzene usluge oporezuju sa stopom od npr 18%,recimo koliki volumen kredita bi bio plasiran u tom slucaju.
Link to comment
nije losa ideja, ja bih u tu kategoriju ukljucio i glumce. inace, neki su pisali o oporezivanju pruzenih usluga kod privrednih drustava (u koja spadaju i banke :) ), i oslobadjanju od tog oporezivanja (gde, gle cuda takodje spadaju banke). ja se samo pitam kakvo bi bilo ponasanje banaka u slucaju da se njihove pruzene usluge oporezuju sa stopom od npr 18%,recimo koliki volumen kredita bi bio plasiran u tom slucaju.
Interesantno. A koje bi usluge banke oporezovao posebno? Isplatu novca na šalteru? Ili slanje izvoda na kuću?To bi isto bilo kao kada bi mesaru naplaćivao PDV na uslugu pakovanja mesa u celofan i papir.
Link to comment
Interesantno. A koje bi usluge banke oporezovao posebno? Isplatu novca na šalteru? Ili slanje izvoda na kuću?To bi isto bilo kao kada bi mesaru naplaćivao PDV na uslugu pakovanja mesa u celofan i papir.
mislim da u srbiji banke vecinu svojih prihoda ostvaraju pruzanjem nekih drugih usluga, nije mi poznato da neko naplacuje isplatu novca ili slanje izvoda na kucu.cini mi se da mesari za prodato meso jesu oporezovani, a celofan i papir su gratis. Edited by lazni
Link to comment
mislim da u srbiji banke vecinu svojih prihoda ostvaraju pruzanjem nekih drugih usluga, nije mi poznato da neko naplacuje isplatu novca ili slanje izvoda na kucu.mislim da mesari za prodato meso jesu oporezovani, a celofan i papir su gratis.
Ja tebe ništa ne razumem... Pošto, jeli, radim u jednoj banci pljačkaškoj ustanovi, malo sam se raspitao u računovodstvu... Banka plaća porez na ukupnu ostvarenu dobit, kao i svaka druga firma, kao što je rekao Tresko... Tako da bančinu zaradu čine sve ona pare koje uzme za održavanje računa, proviziju prilikom uplate na neki račun, sve one gluposti koje ti naplate prilikom dizanja kredita, bukvalno svak prihod koji ostvari... Te sve pare se na kraju saberu, oduzmu se troškovi i na razliku, koja je dobit, plati se porez... Mislim, šta tu nije jasno? Nijedan prihod banke nije oslobođen plaćanja poreza...
Link to comment
mislim da u srbiji banke vecinu svojih prihoda ostvaraju pruzanjem nekih drugih usluga, nije mi poznato da neko naplacuje isplatu novca ili slanje izvoda na kucu.cini mi se da mesari za prodato meso jesu oporezovani, a celofan i papir su gratis.
Pa na usluge kojima ostvaruju prihode i jesu oporezovane, baš kao i mesari na meso. A na one usluge koje ne neplaćuju, ne možeš ni da ih oporezuješ, baš kao za celofan i papir.
Link to comment

ne ide mi bas ovo pisanje bez navodnika i smajlija.privredno drustvo A (npr mesara) ostvaruje prihod od prodaje svojih proizvoda ili usluga, i taj prihod je u momentu nastanka podlozan porezu od 18%. tim prihodima suprotstavljamo sve nastale troskove (struju, rad fizikalca koji juri prasice...)i dobijamo profit (gde placamo porez na dobit) ili kanal (gde poreza nema).privredno drustvo B (npr privredna banka beograd)ostvaruje prihod od prodaje svojih proizvoda ili usluga (koji se evidentiraju kroz izdavanje racuna za kamatu i razne naknade), i taj prihod je oslobodjen poreza od 18%. na kraju godine, pbb podvlaci crtu i placa porez na dobit ili ne placa zavisno od rezultata.mesara placa porez svakog 10-og u mesecu, iako je meso prodala idei i naplatice ga 2016. godine.

Link to comment
ne ide mi bas ovo pisanje bez navodnika i smajlija.privredno drustvo A (npr mesara) ostvaruje prihod od prodaje svojih proizvoda ili usluga, i taj prihod je u momentu nastanka podlozan porezu od 18%. tim prihodima suprotstavljamo sve nastale troskove (struju, rad fizikalca koji juri prasice...)i dobijamo profit (gde placamo porez na dobit) ili kanal (gde poreza nema).privredno drustvo B (npr privredna banka beograd)ostvaruje prihod od prodaje svojih proizvoda ili usluga (koji se evidentiraju kroz izdavanje racuna za kamatu i razne naknade), i taj prihod je oslobodjen poreza od 18%. na kraju godine, pbb podvlaci crtu i placa porez na dobit ili ne placa zavisno od rezultata.mesara placa porez svakog 10-og u mesecu, iako je meso prodala idei i naplatice ga 2016. godine.
A ne,ne. Ti si blago meni pomešao PDV sa porezom na dobit. To što si ti pisao za mesara, on je obveznik da plaća PDV od 18% (porez na dobit od 18% u Srbiji ne postoji), a PDV je sasvim nešto drugo i različito od poreza na dobit. PDV je Porez na Dodatu Vrednost, a mesar je samo obveznik koji to uplaćuje državi, a inače sam iznos PDV-a plaćaju mesarovi kupci, na koje mesar prevaljuje taj porez, tj. prodaje im meso sa uračunatim PDV-om, koji kasnije uplaćuje državi.Mesar(ako je privredno društvo), kao i Banka uplaćuje svakog meseca akontaciju poreza na dobit(računatu na osnovu dobiti iz prošle godine), koja se uplaćena akontacija normalno računa kod krajnjeg obračuna poreza na dobit.Dakle, tvoj problem je što ne razlikuješ PDV od poreza na dobit.Kod obračuna kamate, i naplate iste ne postoji DODATA VREDNOST, pa se ta usluga ne nalazi u polju PDV-a. S druge strane, smatra se kao dobit, na koju se nakon iskazivanja dobiti plaća porez na dobit po stopi od 10% koja je ista kao i za mesara.
Link to comment
mislim da su kamate (kao i ostale bankarske usluge - obrada zahteva :D )oslobodjene poreza.
A na šta onda banka plaća porez ?
ukoliko izuzmemo porez na dobit, prakticno su oslobodjene poreza. bilo bi zanimljivo videti ponasanje banaka kada bi drzava uvela porez i na njihove usluge.
A ne,ne. Ti si blago meni pomešao PDV sa porezom na dobit. To što si ti pisao za mesara, on je obveznik da plaća PDV od 18% (porez na dobit od 18% u Srbiji ne postoji), a PDV je sasvim nešto drugo i različito od poreza na dobit. PDV je Porez na Dodatu Vrednost, a mesar je samo obveznik koji to uplaćuje državi, a inače sam iznos PDV-a plaćaju mesarovi kupci, na koje mesar prevaljuje taj porez, tj. prodaje im meso sa uračunatim PDV-om, koji kasnije uplaćuje državi.Mesar(ako je privredno društvo), kao i Banka uplaćuje svakog meseca akontaciju poreza na dobit(računatu na osnovu dobiti iz prošle godine), koja se uplaćena akontacija normalno računa kod krajnjeg obračuna poreza na dobit.Dakle, tvoj problem je što ne razlikuješ PDV od poreza na dobit.Kod obračuna kamate, i naplate iste ne postoji DODATA VREDNOST, pa se ta usluga ne nalazi u polju PDV-a. S druge strane, smatra se kao dobit, na koju se nakon iskazivanja dobiti plaća porez na dobit po stopi od 10% koja je ista kao i za mesara.
dejo savicevic je igrao u milanudok je pedja mijatovic bio clan real madrida, to su blago meni dva razlicita kluba. tvoj problem je sto ne razlikujes da to nisu isti klubovi iako im je bwin zajednicki sponzor, i u spanskoj ligi ne postoji klub koji se zove milan.doduse, ti nisi to ni napisao, ali moja replika zvuci bas uceno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...