Jump to content
IGNORED

split: NOSTRIFIKACIJA DIPLOMA


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Maistore i apotekarice - da ne prevodim od reči do reči, piše da ta oznaka stoji za ekvivalent nemačkoj Hochschule, što je u principu fakultet. Ali onda naravno, glavno dolazi ispod ovog Achtung! - da to znači da se diplome sa te institucije mogu podvrgnuti evaluaciji za nostrifikaciju u Nemačkoj, što ne znači da će im vrednost biti priznata u nivou nemačkih diploma.
Huh uh, to kad se smiksa sa aktuelnim deljenjem mastera i commandera ovde :wacko:U svakom slucaju thnx na dajdzestu :) (bonus pitanje: da li neko zna kakva he situacija sa "pobratimljenim" fakultetima - da li taj njihov protokolarni sporazum o saradnji, transferu znanja i razmeni studenata i predavaca znaci da su uzajamno priznali diplome u istom rangu?)
Link to comment
Takođe, ovde je jako izražen problem nepriznavanja stranih kvalifikacija, tako da su doktori i računovođe iz Indije koji voze taksi i raznose picu alarmantno raširena pojava. Toliko, da se sada i vlada zvanično bavi time (ali pitam se s koliko posvećenosti ). I to mi liči na sistemski problem. Problematika je, u svakom slučaju, kompleksna i teško mi je da o njoj lažem nešto smisleno u tri reda.
Par zanimljivosti iz Australije: Magistri i doktori tehnickih nauka, pri cemu su neki od njih magistrirali i/ili doktorirali u Australiji, se odlucuju da voze taksi jer je to profitabilnije. Znam, i meni se koza jezi al' ja ipak nisam od onih (nashih) sprsko pravoslavnih sto "rade samo u struci ili uopste ne rade"... Diploma, pa i lokalna jos uvek ne znaci da ce covek dobiti poziciju koju (ako to ima neke veze) misli da treba da dobije s obzirom na tu istu diplomu i na (ovde tek nastaju problemi) iskustvo koje ima iz 'prekomorskih' zemalja. Ovo ide tako daleko da problem imaju ljudi-lokalci sa po 40ak - 50 godina koji su bili negde po svetu (po Amerikama i Evropama), bili na visokim polozajima i po poznatim firmama. Dodju posle kuci (kao - dosta smo se potucali po svetu) i krenu da traze posao - kad ono - problem...Formalno - postoji procedura po kojoj se diplome salju na 'prepoznavanje' nekom organu na nivou cele Australije. Doktori, da bi radili, moraju da poloze ispit(e) s tim sto je zanimljivo da to vazi za one koji zele da zive ovde - sasvim druga prica (i daleko jednostavnija procedura) vazi za one koji zele samo (privremeno) da rade ovde. I tako...
Link to comment

E da - za one koje zaista zanima - prakticno sve diplome tehnickih fakulteta iz exYu (osim, naravno, "fakulteta" i Kolashina, Mojkovca i vishe shkole iz Zvecana) su manje vishe priznate bez problema - uz (nekad bilo) $350 troshka (nista taksene marke).

Link to comment

Bolje probaj ono hire-car, obuka je prakticno ista a posle samo crne limuzine, CEOs and CFOs i tako to... I bogate kokoshke kad krenu u shoping. Nisam bash siguran da takva sorta uspeva u dovoljnim kolicinama kod tebe al' ovde toga nema da fali...

Link to comment
E da - za one koje zaista zanima - prakticno sve diplome tehnickih fakulteta iz exYu (osim, naravno, "fakulteta" i Kolashina, Mojkovca i vishe shkole iz Zvecana) su manje vishe priznate bez problema - uz (nekad bilo) $350 troshka (nista taksene marke).
Kada sam predavao dokumenta u Oz ambasadi u Beogradu, trazili su prevod diplome. To da vide da li imam sanse da se zaposlim. Ne verujem da ih je bila briga odakle je diploma (bila je sa BU). Mogla je da bude i iz Zvecana.Posle toga, niko zivi nikada mi nije trazio diplomu, prosao sam kroz 5 multinacionalnih firmi. Za Japan su mi trazili diplomu, ali u Immigration I nikad posle toga.Ako nije za nastavak studija, gde to traze diplomu? Za posao?
Link to comment
Ako nije za nastavak studija, gde to traze diplomu? Za posao?
Iskvarili su se... evo jednog odgovora od juce:Dear xxxxxThank you for your confidential application which has been forwarded to the consultant who is managing the role to which you have applied.We will be in touch shortly.If you are invited for an interview, please be aware that we will ask you to sign a Privacy Statement [a copy of this statement is on our website] and further that we may ask you to verify any academic or professional qualifications detailed in your resume. Please feel free to bring verification documents to any initial interview.Please do not respond to this message as this is an outbound email address only.Kind regardsThe Team at Talent2
Link to comment

Only remotely related, za one koji ovo josh nisu videli na internetu:

Herbert A. MillingtonChair - Search Committee412A Clarkson Hall, Whitson UniversityCollege Hill, MA 34109Dear Professor Millington,Thank you for your letter of March 16. After careful consideration, Iregret to inform you that I am unable to accept your refusal to offer mean assistant professor position in your department. This year I have been particularly fortunate in receiving an unusuallylarge number of rejection letters. With such a varied and promising fieldof candidates, it is impossible for me to accept all refusals. Despite Whitson's outstanding qualifications and previous experience inrejecting applicants, I find that your rejection does not meet my needs atthis time. Therefore, I will assume the position of assistant professorin your department this August. I look forward to seeing you then. Best of luck in rejecting future applicants.Sincerely,Chris L. Jensen
Link to comment
Iskvarili su se... evo jednog odgovora od juce:Dear xxxxxThank you for your confidential application which has been forwarded to the consultant who is managing the role to which you have applied.We will be in touch shortly.If you are invited for an interview, please be aware that we will ask you to sign a Privacy Statement [a copy of this statement is on our website] and further that we may ask you to verify any academic or professional qualifications detailed in your resume. Please feel free to bring verification documents to any initial interview.Please do not respond to this message as this is an outbound email address only.Kind regardsThe Team at Talent2
To je agencija. Mora da im se nesto lose desava kad su poceli da traze diplome. Mada bi za neki strucan tehnicki posao mogli (kad dodje do firme) da te provale za 10 minuta, bez obzira na diplomu.
Link to comment
Kada sam predavao dokumenta u Oz ambasadi u Beogradu, trazili su prevod diplome. To da vide da li imam sanse da se zaposlim. Ne verujem da ih je bila briga odakle je diploma (bila je sa BU). Mogla je da bude i iz Zvecana.Posle toga, niko zivi nikada mi nije trazio diplomu, prosao sam kroz 5 multinacionalnih firmi. Za Japan su mi trazili diplomu, ali u Immigration I nikad posle toga.Ako nije za nastavak studija, gde to traze diplomu? Za posao?
Nemam pojma kako su tebi utvrkili "da li imas sanse da se zaposlis" u ambasadi. U moje vreme su to radili ili u http://aei.dest.gov.au/AEI/QualificationsR...ion/Default.htmili kod odgovarajucih profesionalnih asocijacija. Tek kad bi jedni (ili drugi) 'overili' diplomu na istu si mogao da dobijesh poena koliko treba da se dobije. A da kasnije, ako hoces, postanesh clanom profsionalne asocijacije (i placash uredno clanarinu). BU je bio prepoznavan uvek i svuda al', kao sto rekoh, razni Kolashini i Mojkovci nisu. Sto se tice 'ko trazi diplomu' - traze obicno drzavne ustanove - njima je to (neki put) bitno - za razliku od multinacionalnih firmi kod kojih su neke druge stvari vaznije. S jedne strane nisu ni oni budale al' im se desilo pre par godina da im covek, lokalac, postane state manager (ili sta god vec ekvivalentno) neke drzavne firme, da u isto vreme bude clan borda u 2-3 druge a da mu karijera stoji na 2-3 izmisljenje diplome. Na kraju su ga uhvatili jer je malo preterao i tvrdio da ima i MBA... Palo pitanje za zdravlje i "pa nisam te video u mojoj grupi" i tako dalje... Imam to u shteku - smeshno je i poucno do smrti... I nazad, naravno.
Link to comment
The amazing exploits of former mortician's assistant Glen Oakley have done to Australian employment what Enron in the US and HIH in Australia have done to corporate governance. Oakley had very few tertiary qualifications -- two subjects at both the University of New England and the University of Newcastle -- but he wanted a more exciting life and knew there were government bodies that did not check academic qualifications.So he put on his CV that he had obtained a Bachelor of Science (Hons) and a Diploma of Education from the University of Newcastle: an MBA from the University of NSW and a Doctorate of Philosophy from the University of New England. It was easy to fake the documentation. Those "degrees" transformed the job outlook for the mortician's assistant and he was appointed a regional manager for the Maritime Services Board in NSW with capital and operating budgets exceeding $70 million. Then he became general manager of Ramsay Health Care and from there a deputy regional director of NSW Health. Then the NSW cabinet approved his appointment as director general of the Department of Regional Development. The clearly talented mortician's assistant later became the conjoint professor to the Graduate School of Business, University of Newcastle.But when he applied for a post with toll road operator Transurban, he met a board member who had attended the same MBA class that Oakley claimed to have completed, and the game began to unravel.
Vishe detalja tamo na http://forum.b92.net/index.php?showtopic=25017&hl=
Link to comment
Nemam pojma kako su tebi utvrkili "da li imas sanse da se zaposlis" u ambasadi. U moje vreme su to radili ili u http://aei.dest.gov.au/AEI/QualificationsR...ion/Default.htmili kod odgovarajucih profesionalnih asocijacija. Tek kad bi jedni (ili drugi) 'overili' diplomu na istu si mogao da dobijesh poena koliko treba da se dobije. A da kasnije, ako hoces, postanesh clanom profsionalne asocijacije (i placash uredno clanarinu). BU je bio prepoznavan uvek i svuda al', kao sto rekoh, razni Kolashini i Mojkovci nisu. Sto se tice 'ko trazi diplomu' - traze obicno drzavne ustanove - njima je to (neki put) bitno - za razliku od multinacionalnih firmi kod kojih su neke druge stvari vaznije.
U "moje" vreme u Bg je bilo mozda 5 email adresa (Vinca, ETF, GEC...) i nista online. Mozda su Oz ambasada slali prevod diplome nekome da pregleda i potvrdi da ima sanse za posao i to se radilo pre odlaska i poeni su tada verifikovani.Nije bilo testa jezika, nista.Jednom sam otisao u Institute of Engineers na Milsons Pointu ali nisam nasao nikakv razlog da se uclanim. Nestro su mi komplikovano trazli, pa da se salje u Kanberu. Da mi sada nisi pomenuo ne bih se secao da sam za njih ikada cuo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...