Jump to content
IGNORED

split: NOSTRIFIKACIJA DIPLOMA


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Takođe, ovde je jako izražen problem nepriznavanja stranih kvalifikacija, tako da su doktori i računovođe iz Indije koji voze taksi i raznose picu alarmantno raširena pojava. Toliko, da se sada i vlada zvanično bavi time (ali pitam se s koliko posvećenosti <_< ). I to mi liči na sistemski problem. Problematika je, u svakom slučaju, kompleksna i teško mi je da o njoj lažem nešto smisleno u tri reda. ...
Ista stvar u Svedskoj. Mnoge strane diplome se ne verifikuju te je onima koji su dosli sa zavrsenim fakultetima i x godina radnog iskustva tesko da sednu u skolsku klupu pa sve ispocetka + godinama. Svedska vlada je pocela tu nesto da menja na bolje ali parcijalno. Poto im trebaju lekari oni su smislili da lekarima sa stranim diplomama uvale nekoliko dodatnih kurseva i verifikuju ih. Uglavnom, dosta je visokoobrazovanih koji rade poslove daleko, dalje, najdalje od svoje struke. Nama koji smo dosli mladjani je mnogo lakse. Meni nije bilo tesko da zaboravim (samo) dve godine studiranja u domovini pa krenem sve iz pocetka sto drasticno menja moje predispozicije u odnosu na one koji su ovde dosli kao vec svrseni. Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Nama koji smo dosli mladjani je mnogo lakse. Meni nije bilo tesko da zaboravim (samo) dve godine studiranja u domovini pa krenem sve iz pocetka sto drasticno menja moje predispozicije u odnosu na one koji su ovde dosli kao vec svrseni.
ne znam za svedsku, ali mislim da je ovo daleko od istine za mnoge druge zemlje i mnoge struke. moze biti tacno za lekare, pravnike, ali se i to da nostrifikovati, sa manje ili vise problema. u nemackoj priznaju sve priodne nauke i sve tehnike, ali i sve jezicke diplome, finansijske (ekonomija, a cak i bk menadzment ako je neko uporan). naravno, imati "lokalnu" diplomu moze biti velika prednost, ali samo direktno kod hr. to dolazi iz cinjenice da hr i headhunteri dobro znaju sistem skolstva u svojoj zemlji i dobro znaju koje su "lokalne" skole dobre, pa se moze desiti da ne postuju neke diplome sa dobrih stranih skola. naravno, cim se dodje do ljudi iz struke, ovaj problem nestaje. u nekim oblastima se moze desiti da lakse dobijes posao sa stranom skolom, jer se trazi raznovrsnost obrazovanja. problem sa strancima koji ne mogu da nadju posao u struci nije (samo) priznavanje diplome, vec kulturna adaptacija na drugaciji nacin trazenja posla i apliciranja. autobus je spomenuo indijce. u indiji ima mnogo univerziteta izuzetno loseg kvaliteta. indijci su vrlo prisutni u computer science, ali se i tu zna sa kojih univerziteta dolaze dobri inzenjeri. svi ostali se prosto ne razmatraju kad apliciraju na posao.imali smo tamo dugotrajne rasprave na ovu temu, pa ja vise ne bih trolovala :D
Link to comment
u nemackoj priznaju sve priodne nauke i sve tehnike, ali i sve jezicke diplome,
Od kad to? :blink: Pokušala na dva univerziteta (Vupertal i Hajdelberg) da upišem postdiplomske studije, na oba mesta mi tražili još minimum dve godine studiranja da bi mi se moje četvorogodišnje studije iz Beograda priznale kao njihove trogodišnje studije (MA, pošto u jezičkim studijama nema BA stepena).
Link to comment
Od kad to? :blink: Pokušala na dva univerziteta (Vupertal i Hajdelberg) da upišem postdiplomske studije, na oba mesta mi tražili još minimum dve godine studiranja da bi mi se moje četvorogodišnje studije iz Beograda priznale kao njihove trogodišnje studije (MA, pošto u jezičkim studijama nema BA stepena).
jesi li probala ovde da nadjes svoj faks: http://213.157.12.18/scripts/SelectLand.asp?SuchLand=194do tog sajta sam dosao preko neke hesenskog amta za obrazovanje ili nesto slicno, i tu se nalazi spisak svih visokih i visih skola u srbiji i njihova prolaznost u nemackoj.
Link to comment

može prevod za nas koji ne znaju nemački? Die Institutionen dieses Typs sind im jeweiligen Herkunftsland in ma?geblicher Weise als Hochschulen anerkannt (akkreditiert, attestiert u.a.) und ausgehend davon in Deutschland als Hochschulen anzusehen.Besonders f?r L?nder der ehemaligen sozialistischen Welt sind auch Forschungsinstitute erfasst, da an ihnen Promotionen und Habilitationen m?glich sind. Da diese Qualifikationen denen an Hochschulen gleichwertig sind, werden die Forschungsinstitute ebenfalls dieser Kategorie zugeordnet.Achtung!Die Einstufung als H+ bedeutet lediglich, dass Abschl?sse, die an dieser Einrichtung erreicht wurden einer Gleichwertigkeitsuntersuchung im Hochschulbereich unterzogen werden k?nnen. Eine Vorentscheidung dar?ber, ob die Abschl?sse dieser Einrichtung deutschen Hochschulabschl?ssen gleichgestellt werden k?nnen, ist damit nicht verbunden.

Link to comment

Dakle, moj fakultet je ocenjen saH+

Die Institutionen dieses Typs sind im jeweiligen Herkunftsland in ma?geblicher Weise als Hochschulen anerkannt (akkreditiert, attestiert u.a.) und ausgehend davon in Deutschland als Hochschulen anzusehen.Besonders f?r L?nder der ehemaligen sozialistischen Welt sind auch Forschungsinstitute erfasst, da an ihnen Promotionen und Habilitationen m?glich sind. Da diese Qualifikationen denen an Hochschulen gleichwertig sind, werden die Forschungsinstitute ebenfalls dieser Kategorie zugeordnet.Achtung!Die Einstufung als H+ bedeutet lediglich, dass Abschl?sse, die an dieser Einrichtung erreicht wurden einer Gleichwertigkeitsuntersuchung im Hochschulbereich unterzogen werden k?nnen. Eine Vorentscheidung dar?ber, ob die Abschl?sse dieser Einrichtung deutschen Hochschulabschl?ssen gleichgestellt werden k?nnen, ist damit nicht verbunden.
Mož' da bude, a ne mora da znači. Toliko što se tiče nastavka studija. Sličan je problem i kad pokušaš da nađeš posao u struci: diploma Filološkog fakulteta u Beogradu ti u Srbiji omogućava da radiš i kao nastavnik jezika u osnovnim ili srednjim školama. Ovde s tom diplomom ne možeš da predaješ u školi bez ekstenzivne nostrifikacije (čitaj: praktično ponovnog studiranja) preko Lehramta. Edited by maxivida
Link to comment
može prevod za nas koji ne znaju nemački? Die Institutionen dieses Typs sind im jeweiligen Herkunftsland in ma?geblicher Weise als Hochschulen anerkannt (akkreditiert, attestiert u.a.) und ausgehend davon in Deutschland als Hochschulen anzusehen.Besonders f?r L?nder der ehemaligen sozialistischen Welt sind auch Forschungsinstitute erfasst, da an ihnen Promotionen und Habilitationen m?glich sind. Da diese Qualifikationen denen an Hochschulen gleichwertig sind, werden die Forschungsinstitute ebenfalls dieser Kategorie zugeordnet.Achtung!Die Einstufung als H+ bedeutet lediglich, dass Abschl?sse, die an dieser Einrichtung erreicht wurden einer Gleichwertigkeitsuntersuchung im Hochschulbereich unterzogen werden k?nnen. Eine Vorentscheidung dar?ber, ob die Abschl?sse dieser Einrichtung deutschen Hochschulabschl?ssen gleichgestellt werden k?nnen, ist damit nicht verbunden.
Prevod preprican u jednoj recenici je da je H+ potreban, ali ne i dovoljan uslov da diploma bude priznata.
Link to comment

Maistore i apotekarice - da ne prevodim od reči do reči, piše da ta oznaka stoji za ekvivalent nemačkoj Hochschule, što je u principu fakultet. Ali onda naravno, glavno dolazi ispod ovog Achtung! - da to znači da se diplome sa te institucije mogu podvrgnuti evaluaciji za nostrifikaciju u Nemačkoj, što ne znači da će im vrednost biti priznata u nivou nemačkih diploma.

Edited by maxivida
Link to comment
Od kad to? :blink: Pokušala na dva univerziteta (Vupertal i Hajdelberg) da upišem postdiplomske studije, na oba mesta mi tražili još minimum dve godine studiranja da bi mi se moje četvorogodišnje studije iz Beograda priznale kao njihove trogodišnje studije (MA, pošto u jezičkim studijama nema BA stepena).
to je nesto drugo. na ovom rosbacherovom sajtu je filoloski fakultet h+ sto znaci da je priznat kao hochschule. dakle, mozes da odes u aaa (akademischeauslandsamt) bilo kog univerziteta i dobijes potvrdu o tome da si dipl. (ne znam kako se to kaze na nemackom). to se trazi u firmama prilikom zaposljavanja. sto se tice "naucnog" priznavanja, tj prihvatanja na postdiplomske studije ili doktorat, svaki univerzitet ima pravo da samostalno bira sta mu se svidja. to nije klasicna nostrifikacija, vec spada u izbor studenata pa nije regulisana (achtung se verovatno odnosi na ovo). konkretno, znam primer sa rwth aachen (jedan od novopecenih elitnih univerziteta :wacko: ) da ljude sa etf/masincem/.. iz bg pustaju na doktorat bez dodatnih master studija (sa polaganjem 0-2 ispita), a ljude sa ftn-a u ns teraju da rade dvogodisnji master. sa druge strane, potvrdu o ekvivalentnosti diplome dobijaju i jedni i drugi, ali ispod boldovano pise: ovo nije potvrda da osoba moze da doktorira.masinski fakultet u ahenu tera sve ne-eu studente da polazu dva ogromna ispita, dolazili oni iz pinosave ili sa mit-a. elita, bre :nemacsacackalicomuzubima: Edited by paculla
Link to comment
Buse, pošto već celu stranu skrećemo s teme, može jedan split s nazivom Nostrifikacija diploma ili nešto slično? Pretpostavljam da je to tema koje mnoge interesuje.
definitivno.
Link to comment
to je nesto drugo. na ovom rosbacherovom sajtu je filoloski fakultet h+ sto znaci da je priznat kao hochschule. dakle, mozes da odes u aaa (akademischeauslandsamt) bilo kog univerziteta i dobijes potvrdu o tome da si dipl. (ne znam kako se to kaze na nemackom). to se trazi u firmama prilikom zaposljavanja.
Tja, to kakvu diplomu imaš možeš da dobiješ i od sudskog tumača. Ne radi se o tome uopšte. Problem je u tome što su sistemi studiranja jezika i književnosti ovde i u Srbiji potpuno neuporedivi. U Nemačkoj ne postoji nivo kvalifikacije dipl. filolog, samim tim ne mogu da kažu "to je isto kao kod nas". Kod njih se osnovne studije jezika i književnosti završavaju titulom MA, nakon tri godine. Zbog toga su meni, u oba slučaja, rekli, ako hoćete potvrdu da imate MA diplomu, morate da studirate još minimum dve (u Hajdelbergu dve i po) godine.Uostalom, kao što sam rekla, potvrda iz Akademischesauslandsamta ne može ni na koji način da ti pomogne ako hoćeš da radiš kao nastavnik u školi.
Link to comment

Mislim da redbus rece da ce biti zauzet do veceras, te cemo morati da sacekamo na split.A na temu nostrifikacije: Luxembourg ima Univerzitet ali samo za menadzment, bankarstvo i sl, te se nostrifikacija za framaciju i medicinu mora obaviti u zemlji sa kojom lokalno Ministarstvo obrazovanja ima sporazum o saradnji - Belgija, Francuska, Nemacka... Znaci, 2 godine studija u Briselu i Parizu... pa ispit u Luxembourg-u

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...