Jump to content
IGNORED

Iznutrice


hoffnung

Recommended Posts

Možda je Blue Monday ali pamtiću ga po tome što sam otkrio liniju snabdevanja za savršena jagnjeća/ovčija crevca, perfektno oprana pa usoljena i dobro osušena.

 

Kokoretsi, kukurek, kukureč, kokorec: here I come!

 

IMG_8979.jpg

 

 

kokoretsi.jpg

 

 

a moze i pletena, u saftu, kao kod nas na jugu i u makedoniji

 

kukurec-23e64144602d27c4946021893c73806b

Link to comment

Možda je Blue Monday ali pamtiću ga po tome što sam otkrio liniju snabdevanja za savršena jagnjeća/ovčija crevca, perfektno oprana pa usoljena i dobro osušena.

 

Kokoretsi, kukurek, kukureč, kokorec: here I come!

 

IMG_8979.jpg

 

 

kokoretsi.jpg

 

 

a moze i pletena, u saftu, kao kod nas na jugu i u makedoniji

 

kukurec-23e64144602d27c4946021893c73806b

 

 

mrzim te, intenzivno!!!

Link to comment

nema  toga mnogo po turistickim zonama, narocito ne po ovim gde turci nisu ostavili veci trag. to se jede po brdima i selima, gde nema ribe i morske hrane. po gradovima trazis pecenjare, one gde peku one krupne komade mesa na velikom raznju na cumuru (kontosouvli). unutar ove pletenice od crevaca su iznutrice, grci to sluze sa oreganom i limunom i potpuno je savrseno, jedino sto sa svakim zalogajem fizicki osecas kako ti se zakrecuju krvni sudovi. ipak, za jednom godisnje se moze izdrzati.... :)

 

meni je to uvek asocijacija na uskrs u grckoj. ko nije gadljiv na pravoslavlje i grke, potpuno je fenomenalno kako se to slavi, narocito kad malo zadjes u sela i planine. jednom sam bio u kastoriji za badnje vece pa preksutra na prespi (grckoj), jednom u nekom valjda jedinom selu na halkidikiju koje je postojalo pre 1923. pred ponoc cela sela budu na trgovima, svi sa svecama u rukama i pevaju, vicu hristos anesti, pred ponoc se pale lomace na kojima je juda, onda se ulazi u crkvu i slusa liturgija. onda se oko dva ujutro otvaraju kafane i svi idu da jedu. prva stvar koja se sluzi je supa od jagnjecih iznutrica (jako razlicita od nase, zuta sa puno limuna - zove se majeretsi), jaja i pletenica od hleba. po bogatijim gradovima kao sto je kastorija i kokoretsi i jagnjetina. po tradiciji se jagnjetina i kokoretsi jede tek u nedelju. mnogo je taj grcki uskrs lep cak i za nas infidele. cak i u kastoriji koja je delirijum od kombinacije grckog ludila, pravoslavlja i bogatstva ( bila jedan od svetskih centara trgovine krznom).

 

@nenad

nisam naleteo na ovaj peceni kokorec kod nas ali jesam na pletena jagnjeca crevca u saftu. ima ih povremeno na prolece i rano leto u kalenicu a i u staroj srbiji dole u maksima gorkog. zapravo mi je klinac u mesari rekao da snabdevaju neke kafane ali ne zna koje i da to zna gazda pa cu ga sutra nazvati da pitam. to bio ozbiljan hit. i to me nervira po ovim dalmatinskim pecenjarama u koje idemo i ti i ja, sto ne sluze iznutrice. drugi ozbiljan specijalitet je jagnjeca dzigerica kada se lepo spremi, naravno na cumuru. moracemo malo da popricamo sa komazecima, saricima i ostalima iz biznisa.

Edited by yolo
Link to comment

E još da nam nađeš urednog snadbevača mozgom

 

Poslednjih meseci redovno imaju mozak barem vikendom u mesari 808 na Zemunskoj pijaci (tamo pazarim brizle i bele bubrege) Treba samo da se dođe ranije, jer se brzo rasproda.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...