Jump to content
IGNORED

Iznutrice


hoffnung

Recommended Posts

Da se i ja upisem na ovaj plemeniti topik.Sve do sada nabrojano osim eventualno mozga koji mogu da jedem, ali mi to nije to.Apsolutni favorit od prosle godine mi je svinjski gulas sa iznutricama koji je potpuno potisnuo rostilj sa mog menija. Jednom nedeljno u kotlicu na otvorenoj vatri, pa se krcka satima sa mnogo, mnogo luka i drugih zacina bez ikakve zaprske. :wub:

Link to comment

Kad sam bio mali, otac me je često vodio (na jutrenje? :D ) u kafanu "Mlava" na Kavurmu - mesto je bilo poznato po tome, a Kavurma i još razne iznutrice su ubijale. Da li neko od aktuelnih Vračaraca ima informacije kako je sad tamo?Danas, u vreme brze brzine, kada baš i nemam puno vremena često na brzinu skuvam restovanu džigu. Apgrejdovao sam je jeretički žalfijom i nanom(ako je jagnjeća), kao i kurkumom. Samo je bolja, main expirience ostaje.

Link to comment

Dakle, idemo:jedino čega baš i nisam ljubitelj je bela džigerica. Nekako mi gnjecavo pod zubima. Ostatak (podrazumeva i unutrašnjost i periferije, kako je konsenzusom lepo usvojeno na ovom plemenitom topiću) - škembe (u vidu čorbe ili zapečeno u rerni), crevca na žaru i dinstana (skoro sam dobio neku količinu od drugara koji se bavi farmingom na Avali i udinstao je prilježno), nogice, uši, džiga, bubci, pihtije, mooda, brizle, repovi, jezici, jagnjeće sarmice, švargle, kavurme... jbg, planirao danas da kupim neke papke po povratku sa šljake, al zaboravio :(Mislim da sam već pisao, ali nije zgoreg da ponovim svoj recept za škembe - kupljenu količinu držati u malo sirćetne vode određeno vreme (koje zavisi od čistoće škembeta, u poslednje vreme sam uglavnom nalazio lepo očišćena, pa može i sat vremena max), zatim skrčkati u ekspresu univerzalnih čuku i po, sa začinima po volji (kod mene je to tradicionalno zelen, tucana, biber u zrnu i par glavica crnog luka). Ocediti, ostaviti malo vode za kasnije zalivanje, iseći na rezance i vrlo brzo propržiti na malo brašna i ulja. Izručiti u tepsiju, ja roknem i malo graška i šargarepe, pospem tepihom belog luka, zalijem onom vodom od kuhanja i zapečem u rerni.Otišao sam u Šumadiju specijalno zbog gazzinog hinta oko teleće u škembetu, i ustanovio da ista sadrži grašak i šargarepu, kao ja što roksujem :)A sad odo da razmišljam o papcima u saftu. Ništa lepše nego kad se prsti ulepe dok sisaš one koščice, a znoj ti izbija po čelu :wub:A da, nisam ljubitelj ni mozga. Ništa specijalno mi ne smeta, al mi dođe više ko paštetica neka, onako sav vazdušast.

Edited by henrik larsson
Link to comment
A sad odo da razmišljam o papcima u saftu. Ništa lepše nego kad se prsti ulepe dok sisaš one koščice, a znoj ti izbija po čelu :wub:
poezija. kad smo već kod papaka, kod mene se u familiji zna da ja dužim taj resor, kad dođe do čerupanja pečenog praseta. papci, rep i uši su moji, ostalo je opciona kategorija. Edited by MaryPoppins
Link to comment

samo da potpisem sve ove postove od pocetka pa do kraja i da kazem: mljac!najbolja jagnjeca sarmica je bila kod bude u klubu. jagnjeca sarmica bi mogla da bude iznutricki satroobrijan, mnogo je to fino u poredjenju sa ostalim prostim stvarima.najbolja crevca u bg su bila u sabackom slatincu. nisam bio tamo godinama tako da ne znam da li jos uvek to vazi.teleca dziga u maramici u niskoj kafani grand je medju najboljima u srbiji.brizle kod kurte na tari takodje spadaju u sam vrh srpskog ugostiteljstva.teleca glava u sumadiji jeste dobra ali ni sam nisam siguran sta je to sto joj fali da kazem da je najbolja.najbolji mozak sam jeo u prizrenu, pre rata, u kafani kod talijana. bio je spektakularan.odlicni skembici su na cukarickoj padini u kafancetu micina koliba, mada, ni kavurma im nije za zaobilazenje.aj kad se setim za ostalo nastavicu.mljac, mljac...edit:samo da dodam da je kod talijana u prizrenu i jezik bio savrsen. bilo to super kafance, ko zna da li jos postoji?

Edited by foto
Link to comment

I ja se slazem da je sve navedeno prava poslastica, sem mozga, i kad su ubrajani i cvarci, predlazem dorucak sa duvan cvarcima, jednom recju, delikatesA secam se jos od ranije da su moji spremali nesto sto smo zvali pirindzara, i dan danas ne pitah moje sta to bi, pretpostavljam da je u pitanju krvavica punjena pirindzem, pa se pece u rerni sa krompirom pored, znam i da valjda to nemos da se kupi, vec da postoji samo posle klanja. Prvi put kad sam probao pomislio sam ovo mi je omiljeno jelo! Zna li iko sta je u pitanju?

Edited by Duci Simonovic
Link to comment

meni ti duvan cvarci imaju smisla samo umesto cipsa i kikirikija, onako kao neka grickalica - preksinoc na nekoj slo' food veceri dobio lepo upakovan paketic istih od mangulice, koji sam slistio dok sam dosao do kuce (7min peske od kafane do kuce).a mozak - to sam mnogo mrzeo kao malo dete, ali sam resio da pobedim predrasudu i vec sam par puta to jeo u zapletu - pohovano. ima smisla kad se odsece komadic i stavi na komad dobrog hleba, sa krupno mlevenim biberom i solju. ne mogu da kazem da otkidam ali daje neki cudan osecaj, gotovo psihodelicno dejstvo :unsure: meni je omiljena iznutrica bila i ostala domaca kavurma - to je bila porodicna tradicija da se kada se pravi svinjokolj radi po starinskom PS-u i spremaju jela koja ce se onda trositi celu zimu. pored masti, cvaraka, mesa u salamuri i przenog mesa zalivenog mascu, u ogromnoj serpi od jedno 50l se spremala kavurma za koju su se sastojci spremali jos od leta, poseban, sladak domaci luk, onda susena paprika, slatka i ljuta (u komadu). u kavurmu su isle dzigerice, bubrezi, srce i slezina, crevca, sve prethodno skuvano i onda ostrim makazama seceno na sitne komade. posebnu car davali su neki delovi svinjeske utrobe koje nikada nisam video u prodaji u mesari, neka vrste masnih "struktura" (koje izgledaju kao oni volani/nabori na suknjama) koje kada se dugo prze, izgube visak masti a ostane tkivo koje se topi u ustima (ovo dosta lici na jednu vrstu algi koja se kaci na kamenje ili molove). moja baba je dodavala komade svinjskog mesa, prosarane neverovatno ukusnom slaninom, i to obilato. to se sve satima przilo na sporetu na drva, i kada sam vec razvio kod sebe talenat za ogromne kolicine hrane, jedina frka je bila - kako se zaustaviti a ne pojesti pola serpe, posto je to ipak spremano sa idejom da se ostavi u hladni podrum i onda natenane jede, podgrejano, tokom duge hladne sumadijske zime. ono sto znam sigurno da nikada nisam jeo kavurmu ni u kafani a jos manje kupovnu koja moze prici ovoj - verujem da ima ljudi koji po selima i dalje prave nesto slicno. kad bolje razmislim, mislim da mi je ova kavurma ostala urezana u pamcenje kao nesto najukusnije sto sam u zivotu pojeo. nazalost, niko od onih ko je ucestvovao u spremanju iste, baba, deda i ujak, nisu vise medju zivima a ove mlade generacije to ne umeju, nazalost

Edited by gazza1
Link to comment
kad bolje razmislim, mislim da mi je ova kavurma ostala urezana u pamcenje kao nesto najukusnije sto sam u zivotu pojeo. nazalost, niko od onih ko je ucestvovao u spremanju iste, baba, deda i ujak, nisu vise medju zivima a ove mlade generacije to ne umeju, nazalost
apsoltno mi je neshvatljiv taj otpor mladjeg sveta prema toj, nazovimo je tradicionalnoj, kuhinji. tu nije rec o deci i tinejdzerima koji skidaju masnocu sa mesa i najvole krtinu, stasale su generacije sada vec odraslih ljudi koji imaju veliki otpor prema toj, nekoj gurmanskoj hrani.kako, zasto, zbog cega... ja ne znam.?.
Link to comment
pirindzara
ja je ne volim, ali što zovu pirindžarom je bela kobasica (podvrsta džigernjače, sveža kobaja koja se pravi od barevine - znači: glava, kožure, jetra, bubrezi, srce, jezik... sa belim lukom i biberom) u koju se dodaje i pirinač. meni on pokvari strukturu, ali mnogi vole.
nazalost, niko od onih ko je ucestvovao u spremanju iste, baba, deda i ujak, nisu vise medju zivima a ove mlade generacije to ne umeju, nazalost
nažalost nisu ni moji, ali sam ja nekako na vreme uspeo da pokupim fazone, a imam i uslove da se vežbam svake godine. napraviti svinjokolj kod keve u homtaunu je nešto što ne treba nikom i samo je trošak, ali ja ne dozvoljavam da ta porodična tradicija zamre, pa odvojim i vreme koje nemam i novac da organizujem majstore u pet ujutru, na minis 10, da se zgrejemo rakijicom i salčićima za doručak, pa sobalimo jednu dvestakilašicu, čisto sporta radi. uveče je rezultat: svinjokoljski paprikaš, meso i krompir u masti iz rerne, pečena krv, sveže pečene kobaje, bele kobaje, švargla, vrući čvarci iz mleka, pečeni gronik, kulen i kobaje za dim, slanina za dim, šunke za dim... itd.
Link to comment

Tripice , omiljene su jagnjece, prijatno iznenadjenje su bile jarece a telece sluze kad nema nista od ova dva. Obareno, izdinstano sa gomilom kapule i bijelog luka, doda se krompir i svi zacini koji se nadju u kuci.Dzigerica Svinjska iskljucivo u przenoj varijanti. Juneca na saft sa vinom. Sluzi se sa palentom. Ne volim kad ide uz pire krompir ili u "gulas" varijanti.Susena crevca u dvije varijante. Posto je to prvo sto se osusi na panti, onda se i prvo sprema i to dok se jos lozi vatra za dimljenje prsuta, pancete, kobaja itd... Lijep dozivljaj, suse se prsuti, raspali se malo zar pa se tu peku crevca. Druga varijanta su creva u kiselom kupusu, nisam neki ljubitelj ali moze proci.Bijeli bubrezi Kao klinac sam volio u pohovanoj varijanti kasnije sam se zgadio.Znam par likova kojima je omiljeno jelo kuvani, dobro posoljeni, jagnjeci bubreg i okolni loj.

Link to comment

Dobra kavurma u Bg i siroj okolini?Dajte neki tip a u slucaju opskurnijih mesta i neke parametre za navigaciju:)A moze i diljem Srbije, sa naglaskom na jugu. Mislim da se treba drzati genotipa kada su u pitanju ovakve tradicionalne stvari, znaci za kobaje na sever, za kavurmu na jug:)/kad smo kod toga, da li znate da turci imaju jelo koje se zove kavurma sač?/

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...