Jump to content
Ivan

Demokratska stranka

Recommended Posts

Ivan

Nekad, to sve je izgledalo ovako:DS6.jpgNa osnivačkoj skupštini u Domu omladine, Dragoljub Mićunović održao je govor "Za demokratiju, protiv vladavine jednog čoveka" čiji je naslov bio jedno od načela Demokratske stranke.opširnije...Danas, ona izgleda ovako:03tadic1x390.jpgI danas, Demokratska stranka, na vrhu hijerahijske lestvice u državi, ima instituciju vladavine tog jednog čoveka, protiv koga se borila u svom nastajanju, kao jednim od svojih osnovnih načela.Na još uvek starom domenu: http://www.ds.org.yu/sr/index.php stoji:ЦИТАТ НЕДЕЉЕ, koji je ostao negde daleko u našoj prošlosti. Kao nekakva mrmot nedelja koja nam se neprekidno ponavlja, konstantno nas podseća na neumoljivost tog blistavog trenutka koji ima želju da večno traje. ?Грађани су рекли да желе да Србија буде у Европској унији и Србија ће бити у Европској унији. Ми смо то обећали и ми ћемо то остварити!?Борис Тадић, 11. маја

Председник Србије и председник Демократске странке Борис Тадић изјавио је да без Демократске странке није могуће замислити будућност Србије, нити европску будућност читавог региона.
Београд, 3. фебруара 2009.Identične ove reči smo mogli da čujemo još pre 5 godina, kada smo bili svedoci beskrupuloznog preuzimanja vlasti u stranci, "pročišćavanja", gde se ovim rečima branila pozicija kako unutar stranke, tako i na polju višestranačija u nas. Pre 5 godina, ove reči su bile razumljive u kontekstu odbrane same stranke od "pretendenata na presto". Danas, ako je verovati tvrdnjama aktuelnog Predsednika, to mesto od strane sadašnje opozicije nije ničim ugroženo. Pa kome je onda namenjena ova identična floskula koja je evo, nakon punih 5 godina vaskrsla niotkuda, ako se stranačko uhljebljenje ne može uzdrmati spolja? Da li odgovor možda leži u opasnosti koja vreba unutar same stranke? Ili je samo na redu jedno "obično" i "normalno" "pročićenje" i "osveženje", od nemarnih i zalutalih gostiju, kao onomad, pre 5 godina?Da li to "pročićenje" je priprema za dalju budućnost, nešto nalik ovoj najavi, i da li nam se to istorija ponavlja na izvestan način:
Николић је исказао вољу да уђе у власт са ДС када се она ратосиља мангупа у својим редовима. А Ви сте, опет, у септембру најавили тако нешто, али од тога нисмо много видели.- Што се мене тиче процес прочишћавања политичких редова је непрекидан јер, нажалост, у политичке странке улазе и они који немају најбоље намере. Што се Томислава Николића тиче он би тиме требало да се позабави у сопственим редовима и да се тиме евентуално квалификује за било коју врсту сарадње са ДС, одстрањујући из својих редова људе сумњиве прошлости, сумњиве садашњости, а бојим се још сумњивије будућности.
Po izmenjenom statutu DS, od kada je Boris Tadić preuzeo vlast u stranci, umesto na svake dve godine izbornog procesa unutar stranke, taj period je udvostručen na 4 godine. Danas, gotovo na isteku tog perioda, Boris Tadić nam poručuje sledeće:
Одговарајући на питања новинара, Борис Тадић је рекао да избори унутар странке нису планирани, јер је циљ ДС да се бави решавањем проблема грађана Србије. "Ако сматрамо да су штетни избори у Србији, како бисмо сада могли да оправдамо изборе у ДС", казао је он.
Београд, 3. фебруара 2009.Dakle.Cilj ove teme je da probamo da odgonetnemo osnovne demokratske postulate ove države, da pokušamo da napravimo neku vrstu paralele od nekad i sad, zatim prava partija da zalaze na feud država i tzv. državnosti, ne igrajući na razlikama niti međusobno niti u diskusijama, već da koliko je to moguće pokušamo da postavimo u realne okvire ovu najaću stranku kod nas danas, od čijih će poteza i odluka najviše zavisiti naša neposredna, a možda i dalja budućnost. Ovo bi trebalo da bude pokušaj, da se definiše demokratski sistem u pravom svom značenju, da bi se napravila paralela sa sadašnjoću u kojoj živimo. Ovo je ujedno i opit, u kome čemo se testirati, koliko zapravo imamo potencijala za onu budućnost koju smo poželeli onog lepog maja 2008. godine.

vinska musica

Hm.. ozbiljan igrač. cool.gif Za početak.. dobro ti nama došao na PPP forum.

3opge

samo bre placete, bunite se i zapomazete a niko da prosere odgovor na pitanje: sta fali Tadicu?napravio je od Srbije za par godina Svajcarsku kojoj ni ovako teska ekonomska kriza nista ne moze.

mioba

pa napredak je očigledan, panoi se više ne ispisuju rukom a nema ni čavoškog. sad je tu šutanovaca borisu ne fali ništa, odličan je, i čudo je napravio i tek će da ih pravi, samo da potraje. ko bidža i palma, samo na nacionalnom nivoui svakom dobronamernom razumnom mora biti jasno da bi se sve raspalo kad tadić ne bi držao sve stvari čvrsto pod kontrolom. biće izbora kad nas on mudro sprovede kroz krize - kako unutrašnje, tako i spoljašnje -_-samo da potraju...

Eraserhead
samo bre placete, bunite se i zapomazete a niko da prosere odgovor na pitanje: sta fali Tadicu?napravio je od Srbije za par godina Svajcarsku kojoj ni ovako teska ekonomska kriza nista ne moze.
Napravio je takozvanu kontra zemlju. Kad svima ide loše nama ide dobro i obrnuto. :D

hazard
Po izmenjenom statutu DS, od kada je Boris Tadić preuzeo vlast u stranci, umesto na svake dve godine izbornog procesa unutar stranke, taj period je udvostručen na 4 godine. Danas, gotovo na isteku tog perioda, Boris Tadić nam poručuje sledeće:
Ostale primedbe stoje, ali ne vidim u cemu je ovde problem. Ako su izbori u zemlji svake 4 godine, zasto bi u stranci bile svake 2? U mnogim zemljama je praksa da se lideru stranke ostavi i vise od jednog izbornog ciklusa da pokusa da napravi rezultat.

Hamlet Strašni

Pri tome BT je izabran 18.2.2006, dakle jos nije istekla ni treca godina mandat. Ne vidim da u DS postoji potreba za prevremenim stranackim izborima.I voleo bi da se malo elaborira beskrupuloznost preuzimanja vlasti u DS i "prociscenje".Mislim da je tvrdnja da "Bez DS nije moguce zamisliti..." je, pod jedan marketing stranke, pod dva ako otklonis marketiski deo poprilicno realna jer DS jest vodeca snaga u tom bloku, dakle tacna je bez ulaenja u vrednosno kaakterisanje te cinjenice.Vlast jednog coveka je malo preteran. BT je neosporan lider dominantne stranke u zemlji, ali ni blizu nema onu vlast koju je imao JBT ili SM. Tako da je ta prica na nivou stranckog marketinga onih kojima BT najvise smeta a to su LDP i SRS.Necu da ispada da branim Tadica previse. Spreman sam da dam objektivan doprinos ovoj raspravi koliko god mogu...

Ivan
Pri tome BT je izabran 18.2.2006, dakle jos nije istekla ni treca godina mandat. Ne vidim da u DS postoji potreba za prevremenim stranackim izborima.I voleo bi da se malo elaborira beskrupuloznost preuzimanja vlasti u DS i "prociscenje".Mislim da je tvrdnja da "Bez DS nije moguce zamisliti..." je, pod jedan marketing stranke, pod dva ako otklonis marketiski deo poprilicno realna jer DS jest vodeca snaga u tom bloku, dakle tacna je bez ulaenja u vrednosno kaakterisanje te cinjenice.Vlast jednog coveka je malo preteran. BT je neosporan lider dominantne stranke u zemlji, ali ni blizu nema onu vlast koju je imao JBT ili SM. Tako da je ta prica na nivou stranckog marketinga onih kojima BT najvise smeta a to su LDP i SRS.Necu da ispada da branim Tadica previse. Spreman sam da dam objektivan doprinos ovoj raspravi koliko god mogu...
Zašto uopšte pominjati izbore u stranci i nepotrebnost njihovog održavanja, godinu dana pre isteka vremena predviđenim za to? Ako je to markenting, čemu onda služi takva izjava? Kako ovakva izjava direkno šteti oponentima koje si naveo? I kako to da nisi naveo Tomislava Nikolića i njegovu stranku kao oponenta?Ne znam zašto me postavljaš u treće lice, ali o beskrupuloznosti u preuzimanju vlasti u DS i "prociscenju" ćemo nadam se imati dovoljno vremena i prostora da svako kaže šta ima da kaže. Ali mislim da to nije glavni kurs ove teme.Ako je "Bez DS nije moguce zamisliti...", tako ogoljena činjenica i svestrana istina, čemu ovo podsećanje godinu dana pre stranačkih i 3,5 godine pre parlamentarnih izbora? Upravo moje uvidjanje je to da je ovakva izjava imala opravdanost pre 5 godina u jeku i predsedničkih i u jeku stranačkih izbora. Čemu ona danas služi kada izbori nisu na vidiku?
Ostale primedbe stoje, ali ne vidim u cemu je ovde problem. Ako su izbori u zemlji svake 4 godine, zasto bi u stranci bile svake 2? U mnogim zemljama je praksa da se lideru stranke ostavi i vise od jednog izbornog ciklusa da pokusa da napravi rezultat.
Ne ulazeći u problematiku, za sada, u opravdanost dužine mandata, ako posmatramo vreme, to čini 5 godina, dakle i više od prosečnog mandata. Ako pogledamo "pravila igre" koja su naknadno uvedena, Boris Tadić je u prvi mah bio po starom statutu dve godine predsednik, nakon čega je napravio novi statut i ponovo izabran na 4 godine. Dakle sve ukupno 6 godina. šta ti misliš, kako da se pomogne čoveku u odluci da li i dalje da se kandiduje na narednim unutarstanačkim izborima, sa obzirom na činjenicu da je javno izneo svoju nesigurnost u tom pogledu? I zašto to čini baš sada?Da podsetim, a vi me ispravite ako grešim. Najnoviji statut datira iz 2006. godine. Pre toga, više puta je menjan i dorađivan, ali dužina mandata nije menjana. U to vreme, rivalstvo u stranci je bilo daleko više izraženo, individue znatno što lično, tako i politički jače nego što su to danas, ali je i mogućnost preuzimanja trona bila jednostavnija u vremenskom ishodu. Zapravo, nije dozvoljavala ono osnovno, da se novoizabrani vodeći član ne raspojasa u svojoj ulozi, jer mu to vreme provedeno na toj funkciji nije dozvoljavalo.Sadržaj prethodnih statuta se mogao naći na zvaničnoj prezentaciji stranke, sve dok aktuelna vodeća struktura nije preuzela kormilo. Najstariji statut koji se može danas pronaći na sajtu je upravo ovaj aktuelni statut po kojem danas igramo igru. Dok su se ranije mogli pronaći svi relevantni i konkretni podaci o razvoju demokratičnosti same stranke, kao i svi njeni statuti od samog osnivanja.. Kome i zašto smeta sopstvena istorija stranke, to zaista ne znam?Akcenat ove priče vidim u demokratičnosti stranke i razvoju iste, tako da bi vas molio da se služite adekvatnom argumentacijom, jer od njene demokratičnosti mislim da zavisi i razvoj demokratije u državi. Jer tačno je ta tvrdnja da "bez Demokratske stranke nema...", pa zato i pitam za smisao izrečenih tvrdnji.

Hamlet Strašni
Zašto uopšte pominjati izbore u stranci i nepotrebnost njihovog održavanja, godinu dana pre isteka vremena predviđenim za to? Ako je to markenting, čemu onda služi takva izjava? Kako ovakva izjava direkno šteti oponentima koje si naveo? I kako to da nisi naveo Tomislava Nikolića i njegovu stranku kao oponenta?
Koliko sam ja skapirao ta izjava je bila odgovor na novinarsko pitanje. Ako je dao samoinicijativno, onda je to poruka potencijalnim kandidatima za mesto potpredsednika - jedno upraznjeno pokojnog Bogdanovica i jedno o kome se prica da ce biti - Vida Ognjenovic kada predje u diplomatiju.Rekao sam da su to stranke kojima BT najvise smeta - srsu jer se bori za goli opstanaka i LDPu jer se bore za isto biracko telo a uspesna politika BT i DS predstavlja rizik za cenzus ldp-a.
Ne znam zašto me postavljaš u treće lice, ali o beskrupuloznosti u preuzimanju vlasti u DS i "prociscenju" ćemo nadam se imati dovoljno vremena i prostora da svako kaže šta ima da kaže. Ali mislim da to nije glavni kurs ove teme.
Sto e tice treceg lica, nisam hteo da ispadne da te nesto napadam, sori ako je glupo zvucalo, to su problemi pisane komunikacije. Voleo bih da cujem i tvoje misljenje o tome misljenja drugih.
Ako je "Bez DS nije moguce zamisliti...", tako ogoljena činjenica i svestrana istina, čemu ovo podsećanje godinu dana pre stranačkih i 3,5 godine pre parlamentarnih izbora? Upravo moje uvidjanje je to da je ovakva izjava imala opravdanost pre 5 godina u jeku i predsedničkih i u jeku stranačkih izbora. Čemu ona danas služi kada izbori nisu na vidiku?
Ovo je verovatno poruka koalicionim partnerima ili tako nesto
Ne ulazeći u problematiku, za sada, u opravdanost dužine mandata, ako posmatramo vreme, to čini 5 godina, dakle i više od prosečnog mandata. Ako pogledamo "pravila igre" koja su naknadno uvedena, Boris Tadić je u prvi mah bio po starom statutu dve godine predsednik, nakon čega je napravio novi statut i ponovo izabran na 4 godine. Dakle sve ukupno 6 godina. šta ti misliš, kako da se pomogne čoveku u odluci da li i dalje da se kandiduje na narednim unutarstanačkim izborima, sa obzirom na činjenicu da je javno izneo svoju nesigurnost u tom pogledu? I zašto to čini baš sada?Da podsetim, a vi me ispravite ako grešim. Najnoviji statut datira iz 2006. godine. Pre toga, više puta je menjan i dorađivan, ali dužina mandata nije menjana. U to vreme, rivalstvo u stranci je bilo daleko više izraženo, individue znatno što lično, tako i politički jače nego što su to danas, ali je i mogućnost preuzimanja trona bila jednostavnija u vremenskom ishodu. Zapravo, nije dozvoljavala ono osnovno, da se novoizabrani vodeći član ne raspojasa u svojoj ulozi, jer mu to vreme provedeno na toj funkciji nije dozvoljavalo.Sadržaj prethodnih statuta se mogao naći na zvaničnoj prezentaciji stranke, sve dok aktuelna vodeća struktura nije preuzela kormilo. Najstariji statut koji se može danas pronaći na sajtu je upravo ovaj aktuelni statut po kojem danas igramo igru. Dok su se ranije mogli pronaći svi relevantni i konkretni podaci o razvoju demokratičnosti same stranke, kao i svi njeni statuti od samog osnivanja.. Kome i zašto smeta sopstvena istorija stranke, to zaista ne znam?Akcenat ove priče vidim u demokratičnosti stranke i razvoju iste, tako da bi vas molio da se služite adekvatnom argumentacijom, jer od njene demokratičnosti mislim da zavisi i razvoj demokratije u državi. Jer tačno je ta tvrdnja da "bez Demokratske stranke nema...", pa zato i pitam za smisao izrečenih tvrdnji.
Koliko ja kapiram unutarstranacki zivot DS, kada lider nije uspesan relativno lako moze da se zatalasa stranka. Na tzv radnoj skupstini se promeni statut ili se na GO ne usvoji izvestaj predsednika i tako se pokene procedura opoziva. Naravno za ovako nesto sredja stranacka struktura mora da se uplasi ozbiljno za svoj politicki opstanak. TO se desilo - u leto 93 kada je izgledalo da stranka nestaje pa je djindjic preuzeo kormilo, krajm 99 kada je stranka bila na 3-4 posto i u jesen 03 kada smo opet bili tu negde. Sve ovo je dovelo do velikih gibanja u stranci uz 2/3 smene rukovodstva.Sto se tice starih statuta, stvarno ne znam da ih stranke drze na sajtu, u glavnom drze vazeci satut. Ako si dovoljno jak, i 6 meseci ti e dovoljno da se raspojasas. Ako si slab, ni mandat od 4 godine ti ne pomaze.Problem sa demokraticnosti stranke nije susutinsku u statutunego u velikoj kolicini vlasti, pa se nikome ne buni uz rizik da je ne izgubi. TO se lepo viid na glavnim odborima sada gde su glavne kriticke diskusije pojedinaca koje su skrajnute, uz tu i tamo neku nacelnu kritiku. Ako se brod zaljulja, bice kririke sasvim dovoljno, a naci ce se i statutarna mogucnost. Ne daj boze, pu pu :)

Jerry

Ko bi Tadiću mogao da bude dostojan protukandidat u DS-u?

Loshmi
Problem sa demokraticnosti stranke nije susutinsku u statutunego u velikoj kolicini vlasti, pa se nikome ne buni uz rizik da je ne izgubi. TO se lepo viid na glavnim odborima sada gde su glavne kriticke diskusije pojedinaca koje su skrajnute, uz tu i tamo neku nacelnu kritiku. Ako se brod zaljulja, bice kririke sasvim dovoljno, a naci ce se i statutarna mogucnost. Ne daj boze, pu pu :)
Ne, problem sa demokraticnosti DS-a, je taj sto se vanstranacke lincnosti vise pitaju o politici stranke, nego npr. politicki savet! Problem je sto je zapravo sama demokraticnost dovedena na ivicu postojanja u samoj stranci.Stranacki clanovi to "trpe" jer im donosi fino uhlebljenje dok su na vlasti, ali mozes se kladiti da ima da se sve to raspukne po shavovima prvi put kada DS ni u jednom obliku ne bude participirao u vlasti, ako tako nastave...U stvari to je stara boljka u novom srpskom parlamentarizmu...To okruzivanje lidera nekakvim znalcima i "znaclima" i medijskim magovima, kojima se mic po mic pocne verovati vise nego spostvenoj stranci...I Milosevic se tako sjebao, pa je raspisao izbore na svim nivoima, i Kostunica se tako sjebao sa Nikitovicem, paljenjem ambasada i pogresnom procenom da je bolje ici na izbore (po stranku) nego praviti koalicije sa SRS-om.Pokazuje nasa istorija da to oslanjanje na sacicu ljudi blisku neprikosnovenom predsedniku stranke jedno vreme daje rezultate, ali kad pukne, pukne...Manje vise sto stranka pukne, problem je sto takva konstelacija politicke moci totalno podriva temelje demokratije, u jednom drustvu, u kojem se demokratija tek razvija!

hazard
Djilas? Pajtic?Inace mislim da je iluzorno govoriti o protivkandidatu, pre je rec o nasledniku. U jednom trenutku se Tadic jednostavno vise nece kandidovati. Do tada cemo ga gledati na tom mestu jer je uspesan (uspesan u smislu predsednika stranke - stranka je na vlasti).

Кристофер Лумумбо
nada kolundzija

nautilus

Comicka, Matkovicka