Jump to content
IGNORED

nezamjenjive riječi


Otto Katz

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    22

  • Otto Katz

    19

  • Indy

    7

  • расејан

    7

Opet cu pribeci oprobanom metodu> мерит ремит тајмер. Works every time.
:lol: obviously...the purpose of cirilica is much clearer all of the sudden. you truly are an expert.
Link to comment
Ženski rod kresača? Kresačica? Kresojka? :lol:
Nekako meni to vuce na kresulja
jednom mi je drugarica pricala o svojoj mami (amerikanki) koja je ziveci u beogradu ucila srpskohrvatski i vezbala: ja medjutim, ti medjutish...
:pera::lolol: :lolol: :lolol:
Nego nije, tražimo ekvivalent za fuckbuddy ili friend with benefits.
el moze fuckbuddy da se ekvivalentuje sa sex na ex prijatelj/-ica :lolol:
Link to comment
  • 4 weeks later...
jes? vala ... kad kazu kusin (svedski) ne zna se jel sestra/brat od ujaka, tetke, strica ... k?o das nista nije receno :)
А ови Англосаси то још и уклањају хируршки, па ако не успе једном, понављају. "My cousin, twice removed".
Link to comment
Englesko benefit nije moguće prevesti jednom rječju za sve kontexte.
Енглески је у ствари врло сиромашан речима, ако ћемо тако, јер за гоооооомилу ствари нема речи, него користи постојеће речи којима онда даје додатна значења, која онда зависе од контекста. Списак, колико сам успео да нахватам, је на http://www.ndragan.com/langsr/brezbesed.html - ко шта додатно пронађе, прилози су увек добродошли.Контекст, пак, често недостаје. За збуњеве који настају (неки су измишљени, неки замало, али већина је из живота и шире), http://www.ndragan.com/lange/dvosmisleno.html
Link to comment

Engleski je leksički ubedljivo najbogatiji jezik na svetu, možda sa nemačkim na dalekom drugom mestu, ako se ne varam. Polisemija je karakteristična za sve jezike, ne samo za engleski.

Link to comment
Engleski je leksički ubedljivo najbogatiji jezik na svetu, možda sa nemačkim na dalekom drugom mestu, ako se ne varam. Polisemija je karakteristična za sve jezike, ne samo za engleski.
Има тога свуда, али не знам ни за један други језик где просечна реч има бар три завађена значења. Покушај следећи пут, кад будеш преводио нешто на енглески (са било ког другог језика) да ухватиш себе како бираш реч за превод, јер она прва која ти је пала на ум има још пет других значења, од којих би бар једно (оно главно) изазвало недоумицу, или скроз погрешну слику, код читаоца. А онда почни да бројиш реченице где ти се то десило.
Link to comment
Има тога свуда, али не знам ни за један други језик где просечна реч има бар три завађена значења.
Ih, samo da vidiš kineski i japanski.
Link to comment
Ih, samo da vidiš kineski i japanski.
У, да, ја забојавијо - а требало је да се сетим бар за јапански, причала ми деца (једна то учи у школи а друга помало у слободно време), како добрих бисера уме да буде.Шта, и кинески? Леле...Чуо сам једно објашњење да нема потребе да се измишљају нове речи, ко би то све памтио. На примедбу да сад уместо тога ваља памтити која све значења речи могу да имају још нисам добио смислен одговор ;).
Link to comment
  • 2 weeks later...
incumbent - vrsilac politicke funkcije, obnasatelj duznosti, nije isto sto i izabranik i vrsilac dusnosti, duznosnik
Ово се користи пре свега пред изборе, да се у говору разликују изазивач и онај што је изабран прошлог пута и тренутно држи фотељу - challenger & incumbent. Ове две речи најкраће објашњавају разлику између кандидата, јер incumbent има предност домаћег терена (информације из власти, начин да искористи државне послове за саморекламу, начин да се некажњено послужи државним парама...) док изазивач има друге предности (нема толико путера на глави :wink: ).Нама стварно треба таква реч... како ту разлику означавају наши новинари? Не очекујем да ће од њих доћи неко језичко благо, али можда их је нужда натерала да га однекуд ископају. Edited by расејан
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...