Jump to content
IGNORED

Patriotizam


mioba

Recommended Posts

Certainly helps to pass on the genes. cool.gif
Da, pomazhe ali i ne mora da znachi.Shpekulacija: Obichno covek koji ide da pogine napravi neko dete u poslednjem trenutku, valjda svestan chinjenice da se mozda neche vratiti.Nego, neshto mi to geni-patriotizam nije jasno u tvom izlaganju.Meni nekako geni i patriotizam (znash ono zadrtost...) pricha idu zajedno.Covek/ja bi rekao da ti branish gene a nemash patriotski filing.Ili mi se samo chini? Edited by cedo
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    27

  • bus

    16

  • расејан

    12

  • pt 2.0

    9

Top Posters In This Topic

Mozda patriotizam nije za sve ljude.Pogotovu one kod kojih lako prelazi u nacionalizam...i shovinizam. A opet kod njih se nekako zaoshinuto najjache manifestuje. Mislim da to ipak nije patriotizam, vec nacionalizam/shoviniazam. Mislim da samo edukacija tu mozhe pomoci.
ja to malo drugacije posmatram. to sto generalno imamo neko svoje kulturno i geografsko nasledje ne znaci da to nasledje automatski volimo. kao sto ne osecam posebnu ljubav prema evropi, belcima, hriscanstvu, pravoslavlju - a sve to je nesto gde bi me se moglo svrstati na tom nekom kolektivnom osnovu i sve je to nesto sto mi je iskustveno poznatije od drugih kontinenata, rasa i vera. a opet, nista od toga se od mene ne ocekuje da volim osim domovinu. zasto? bas zato sto nam je od malena ta ljubav bila nametnuta od strane drzave (i jos je) pa deluje prirodno. te podele su gadna rabota... kad dodje do prebrojavanja ako nisi patriota, sta si nego izdajnik? postoji li razlika izmedju patriotizma, nacionalizma i sovinizma? ja je ne vidim... to su, ako mene pitas, razliciti stadijumi iste boljke. zato sam ga i poredio sa mladezom. cuti dok je organizam zdrav i prav al' cim nesto negde zaskripi - belaj.
Link to comment
branish gene
Ne znam kako misliš "branim gene". Nemam ja šta da ih branim. Znam u kojoj meri utiču na formiranje crta ličnosti (kao i na sve ostale parametre organizma). Nego nabacih to pitanje o patriotizmu i evolutivnim pritiscima čisto da svet malo i o tome prozbori.
Link to comment
ja to malo drugacije posmatram. to sto generalno imamo neko svoje kulturno i geografsko nasledje ne znaci da to nasledje automatski volimo. kao sto ne osecam posebnu ljubav prema evropi, belcima, hriscanstvu, pravoslavlju - a sve to je nesto gde bi me se moglo svrstati na tom nekom kolektivnom osnovu i sve je to nesto sto mi je iskustveno poznatije od drugih kontinenata, rasa i vera. a opet, nista od toga se od mene ne ocekuje da volim osim domovinu. zasto? bas zato sto nam je od malena ta ljubav bila nametnuta od strane drzave (i jos je) pa deluje prirodno. te podele su gadna rabota... kad dodje do prebrojavanja ako nisi patriota, sta si nego izdajnik?postoji li razlika izmedju patriotizma, nacionalizma i sovinizma? ja je ne vidim... to su, ako mene pitas, razliciti stadijumi iste boljke. zato sam ga i poredio sa mladezom. cuti dok je organizam zdrav i prav al' cim nesto negde zaskripi - belaj.
Za boldovano je odgovor valjda covek/humano biche.Drzhava se javlja kao promoter patriotizma valjda zato sto je nash svet tako ustrojen.Mogu da pretpostavim sta je bio/ako je "patriotizam" u vremenima pre nastanka drzhava. Isto naredba (od gospodara).Pre toga ... pitaj Boga.Patriotizam (ljubav prema drzavi) ce postojati sve dok postoje drzhave.Pretpostavljam.Pa, da li ce i tada nestati. Mozda ce ostati samo lokal-patriotizam, ljubav prema gradu,...sta ja znam.Razlika postoji. I razlika jeste u tome sto patriotizam ne sme da bude na prvom mestu na skali onoga sto identifikuje choveka a to je izmedju ostalog i pripadnost nekoj zajednici.Covek je pre svega individua, i odredjuje ga na primer zanimanje (lekar, profesor,inzhenjer,...), posle toga je otac, brat, sin,...tek negde posle mnogih drugih individualnih odrednica jeste i pripadnost grupama , a tamo negde onda lezhi i patriotizam.Da bi se chovek istakao kao individua, mora da se obrazuje, da se negde dokazhe i onda ce se mnogo lakshe nositi i sa eventualnim problemom (patriotizmom).Nekako mi se chini da negiranjem patriotizma (ili prava na patriotizam) se pojachava njegovo dejstvo na suprotnoj strani (kod onih koji se tom mladezhu tezhe odupiru).
Link to comment
Ne znam kako misliš "branim gene". Nemam ja šta da ih branim. Znam u kojoj meri utiču na formiranje crta ličnosti (kao i na sve ostale parametre organizma). Nego nabacih to pitanje o patriotizmu i evolutivnim pritiscima čisto da svet malo i o tome prozbori.
Ok.Chesto se genima "hvale" nacionalisti/shovinisti pa ko rekoh ... sluchajno. Chisto da gene ne meshamo u tu prichu.
Link to comment
Da, to je ono sto smo svi iskusili ovih godina.Ali opet to nije razlog da ga se otkazhemo. Ne znam.
Ако си мислио да га се одрекнемо, не да је разлог, него као кућа. Или да га не перемо него да направимо нов, јер овакав какав је, Цедо моје, врло
... lako prelazi u nacionalizam...i shovinizam. A opet kod njih se nekako zaoshinuto najjache manifestuje. Mislim da to ipak nije patriotizam, vec nacionalizam/shoviniazam. Mislim da samo edukacija tu mozhe pomoci.
Ако већ пишеш тако, није сховинизам него цхаувинизам. Види порекло речи, или, родољубе, научи да пишеш српски. Ако си македонски родољуб, што пишеш латиницом? Ја бих баш волео да мало читам македонски.Али да, како рече неко у претходној поруци, патриотизам се држи на стелажи управо зато да би се, попут туршије, извадио из тегле и исецкао за салату кад понестане свежих витамина. Разлика између родољубља и патриотизма није само у словенском и латинском корењу, него што оно прво значи "волим род свој" и никако не подразумева обавезу да се мрзи остатак света; оно друго је само још један -изам, и по мишљењу неколицине западних мислилаца (а помрли људи не договоривши се ко је аутор), "последње прибежиште олоша". Патриотизам у овим деценијама некако значи (на узорку Слоба-Буш) да свако ко не одобрава сва срања која моја влада направи, и не опљује све на које ја укажем прстом, тај је издајник, страни плаћеник, и мора да је тер'иста, или их помаже или финансира, и само гледа да се дочепа нукуларног оружја и баци га на сопствену земљу.
Da li je ljubav za sve ljude?Da li mozhemo da uklonimo ljubav?
Да. Не. Но, Цедо моје, не видим сврху тим питањима.
Link to comment
Za mnoge se sa ovih prostora ukinuo iz razloga sto su ga manipulatori interpretirali zlo i naopako.Za mene ne mozhe nikada da se ukine ma koliko manipulatori radili na tome.Promena nekoliko drzava mozhe da bude pravi izvor konflikta u lichnosti nekog coveka vis a vis patriotizma (ovde ne mislim na selidbu).Dobro ti se chini :) .U odnosu na Srbiju. Koji je ste doshao kao zamena u odnosu na Jugoslaviju (kao sto je Indy lepo primetio vezu i sa geografijom).Volim za sebe da mislim/kazhem da sam i balkanski patriota, evropski patriota.Osim tvojih razloga koji su i za mene sasvim prihvatljivi, ja bih kao manifestaciju patriotizma dodao:-navijanje za reprezentaciju ili pojedinca na sportskim natjecanjima-placanje poreza...
cedo, ti komentarises patriotizam i njegovu transformaciju iskljucivo u odnosu na desavanja u ex-YU. mislim da ignorises vazan proces koji se paralelno sa raspadom nase bivse drzave dogadjao na planeti, a koji ima itekako udela u transformaciji pojma i dozivljaja patriotizma - globalizaciju.o placanju poreza - to bi valjda radio u bilo kojoj drzavi sveta, makar bio tamo i privremeno? o jugoslaviji/srbiji/balkanu i patriotizmu.rodila sam se u beogradu, koji je tada bio u jugoslaviji.onda je zemlja pocela da se parca.pocela sam da zivim u novoj drzavi, u nekoliko novih, tacnije (koje su bile sve uze i uze), i, ako pretpostavimo da sam npr. ja oduvek bila patriota, moj je patriotizam morao nuzno da dozivi najpre krizu, pa onda transformaciju (ili klinicku smrt :)).uporedo sa tim moje neposredno okruzenje pocelo da se izoblicava, postavljajuci novi sistem (ne)vrednosti i nove uslove zivota. izoblicilo se do te mere da gradu u kojem sam se rodila i odrasla nisam vise prepoznavala lice a ni stanovnike. postala sam stranac a nisam se odeslila. sta biva sa patriotizmom tada kada je covek na ovaj nacin odlepljen od drzave/grada/zajednice u kojoj zivi?prosle su godine i od skora osecam kako mi se osecaj pripadnosti vraca, a osecaj ugrozenosti nestaje.u medjuvremenu sam putovala mnogo, sto je za ovu pricu bitno samo u jednom segmentu: grcka i bugarska. (valjda sam jedini srbin koji je prvi put u ove zemlje otisao u poslednje 2 godine :)) boravak u tim drzavama bio mi je kao da sam u svojoj drzavi - potpuno cudan trip. sta je sa patriotizmom u tom slucaju?vikipedija kaze o pojmu sledece: Patriotizamako usvojimo da pricamo o tom wiki datom pojmu (ljubav i posvecenost svojoj drzavi), onda je adam u pravu, ali gleda pojavu samo iz jednog smera (od drzave ka pojedincu), ne uzimajuci u obzir potrebu svakog coveka da pripada i doprinosi siroj zajednici nego sto je njegova neposredna porodica. na toj potrebi se temelji patriotizam, jer je zajednica danas jos uvek i pre svega definisana kao drzava.@crveni autobus - ti si rekao, mislim, da nikada i nisi imao patriotska osecanja. takodje mislim da si negde pisao da svojim radom doprinosis kanadskoj drzavi. ali - zar upravo to nije patriotizam? osecaj da pripadas i zelja da doprineses? ako nije licno pitanje, zanima me da prokomentarises, jer, ili si ti predstavnik novog doba (za razliku od nekih dinosaurusa ovde, me included), ili se mi vrtimo u krug zbog nepreciznosti pojmova o kojima govorimo.
Link to comment
Ако си мислио да га се одрекнемо, не да је разлог, него као кућа. Или да га не перемо него да направимо нов, јер овакав какав је, Цедо моје, врлоАко већ пишеш тако, није сховинизам него цхаувинизам. Види порекло речи, или, родољубе, научи да пишеш српски. Ако си македонски родољуб, што пишеш латиницом? Ја бих баш волео да мало читам македонски.Али да, како рече неко у претходној поруци, патриотизам се држи на стелажи управо зато да би се, попут туршије, извадио из тегле и исецкао за салату кад понестане свежих витамина. Разлика између родољубља и патриотизма није само у словенском и латинском корењу, него што оно прво значи "волим род свој" и никако не подразумева обавезу да се мрзи остатак света; оно друго је само још један -изам, и по мишљењу неколицине западних мислилаца (а помрли људи не договоривши се ко је аутор), "последње прибежиште олоша". Патриотизам у овим деценијама некако значи (на узорку Слоба-Буш) да свако ко не одобрава сва срања која моја влада направи, и не опљује све на које ја укажем прстом, тај је издајник, страни плаћеник, и мора да је тер'иста, или их помаже или финансира, и само гледа да се дочепа нукуларног оружја и баци га на сопствену земљу.Да. Не. Но, Цедо моје, не видим сврху тим питањима.
Za boldovano.Peace.Za "не видим сврху тим питањима".Citiracu tebe: "волим род свој" + mladezh koji prerasta u tumor.I opet pitanja: Da li je ljubav za sve ljude?Da li mozhemo da uklonimo ljubav?Da li sada imaju smisla?
Link to comment
takodje mislim da si negde pisao da svojim radom doprinosis kanadskoj drzavi. ali - zar upravo to nije patriotizam? osecaj da pripadas i zelja da doprineses? ako nije licno pitanje, zanima me da prokomentarises
Da, da, to je drugi post na ovoj temi. Kažem, ako je želja da doprineseš zajednici kojoj pripadaš patriotizam, ja onda jesam kanadski patriota. Baš u tom postu i tražim da definišemo terminologiju. Naravno, da ne ispadnem ja sad tu neki altruista :D, doprinošenje sopstvenoj zajednici je odličan način da se doprinese sopstvenom boljitku. -_-
Link to comment
cedo, ti komentarises patriotizam i njegovu transformaciju iskljucivo u odnosu na desavanja u ex-YU. mislim da ignorises vazan proces koji se paralelno sa raspadom nase bivse drzave dogadjao na planeti, a koji ima itekako udela u transformaciji pojma i dozivljaja patriotizma - globalizaciju.o placanju poreza - to bi valjda radio u bilo kojoj drzavi sveta, makar bio tamo i privremeno? o jugoslaviji/srbiji/balkanu i patriotizmu.rodila sam se u beogradu, koji je tada bio u jugoslaviji.onda je zemlja pocela da se parca.pocela sam da zivim u novoj drzavi, u nekoliko novih, tacnije (koje su bile sve uze i uze), i, ako pretpostavimo da sam npr. ja oduvek bila patriota, moj je patriotizam morao nuzno da dozivi najpre krizu, pa onda transformaciju (ili klinicku smrt :)).uporedo sa tim moje neposredno okruzenje pocelo da se izoblicava, postavljajuci novi sistem (ne)vrednosti i nove uslove zivota. izoblicilo se do te mere da gradu u kojem sam se rodila i odrasla nisam vise prepoznavala lice a ni stanovnike. postala sam stranac a nisam se odeslila. sta biva sa patriotizmom tada kada je covek na ovaj nacin odlepljen od drzave/grada/zajednice u kojoj zivi?prosle su godine i od skora osecam kako mi se osecaj pripadnosti vraca, a osecaj ugrozenosti nestaje.u medjuvremenu sam putovala mnogo, sto je za ovu pricu bitno samo u jednom segmentu: grcka i bugarska. (valjda sam jedini srbin koji je prvi put u ove zemlje otisao u poslednje 2 godine :)) boravak u tim drzavama bio mi je kao da sam u svojoj drzavi - potpuno cudan trip. sta je sa patriotizmom u tom slucaju?vikipedija kaze o pojmu sledece: Patriotizamako usvojimo da pricamo o tom wiki datom pojmu (ljubav i posvecenost svojoj drzavi), onda je adam u pravu, ali gleda pojavu samo iz jednog smera (od drzave ka pojedincu), ne uzimajuci u obzir potrebu svakog coveka da pripada i doprinosi siroj zajednici nego sto je njegova neposredna porodica. na toj potrebi se temelji patriotizam, jer je zajednica danas jos uvek i pre svega definisana kao drzava.@crveni autobus - ti si rekao, mislim, da nikada i nisi imao patriotska osecanja. takodje mislim da si negde pisao da svojim radom doprinosis kanadskoj drzavi. ali - zar upravo to nije patriotizam? osecaj da pripadas i zelja da doprineses? ako nije licno pitanje, zanima me da prokomentarises, jer, ili si ti predstavnik novog doba (za razliku od nekih dinosaurusa ovde, me included), ili se mi vrtimo u krug zbog nepreciznosti pojmova o kojima govorimo.
Po meni, u Srbiji (na Balkanu) je plachanje poreza vrhunska manifestacija patriotizma.Za ovaj duzhi bold mi se chini da sam spomenuo:Promena nekoliko drzava mozhe da bude pravi izvor konflikta u lichnosti nekog coveka vis a vis patriotizma (ovde ne mislim na selidbu).Ti taj problem eto reshavash sa poslednjom boldovanom rechenicom, rekao bih slicno meni.Netko drugi taj problem reshava time sto vishe nije/ne zheli da bude patriota.Verovatno je bitno samo to da se taj problem reshi (ako postoji) na ovaj ili onaj nachin.
Link to comment
To bi nas unazadilo kao globalnu kulturu, jer bi dovelo do fragmentacije tržišta i mnoštva malih, ekonomski slabih zajednica. S druge strane, postojanje ovog broja ovakvih država na svetu dovodi do toga da u svakoj državi postoji dominantna grupa koja ugnjetava i asimiluje one koje imaju manje ekonomske i političke (o da, i vojne) moći. Sve u svemu, valjda bi neka dalja globalizacija, s tom izgradnjom nekakvih globalizovanih struktura (ako ne globalnih institucija u pravom smislu), i sa garantovanjem prava manjina svih vrsta bila način za dalji napredak. Ko će ga znati...
С доње стране, међутим, није ни битно на колико парчића и пара(м)парчића се нешто дели, него колика је демократија, какве слободе уживају итд. Докле год права нису зајемчена нечим у самој култури јаким бар колико табу, дотле свако дато право може бити одузето. Овде имају нешто занимљивих ставова о томе, да рецимо право које не користиш - губиш.Пошто за толике Миленије(тм) још нису смислили ништа паметније од хијерархије, вечито се излази траже унутар ње, са којекаквим реорганизацијама. Како је оно ишло код нас - месна заједница, општина, срез, република, федерација. Па смо онда укинули срезове. Па измислили заједнице општина. Па је то онако одумрло а уведени опет окрузи, па избачена федерација. А суштина није пипнута, хијерархија па хијерархија, са згушњавањем (ака концентрацијом) моћи сразмерно надморској висини.Потпуно је свеједно ко ће имати власт на највишем нивоу, јер то овако или онако испадну једни те исти, они са највише пара. У последњих стотинак година, то ће бити линија Ротшилд-Рокфелер, ако се не варам. Да ли ће њихова власт да се зове светска влада, или ММФ, нови светски поредак, глобализација, сферизација, куглизација, лоптизација, или ће се потајно спроводити кроз утицање на УН и поједине владе, није битно. Битно је како постићи да тамо горе буде што мање власти, да се одлучивање о свему важном спусти до нивоа где се људи познају.
Link to comment
Да ли ће њихова власт да се зове светска влада, или ММФ, нови светски поредак, глобализација, сферизација, куглизација, лоптизација, или ће се потајно спроводити кроз утицање на УН и поједине владе, није битно. Битно је како постићи да тамо горе буде што мање власти, да се одлучивање о свему важном спусти до нивоа где се људи познају.
hehe, evo moje omiljene teme...to moze da se zove samo jednim imenom: MREZA.i ideja nije nova, i nece se odnositi samo na uredjenje globalnog drustva... Edited by PointTaken
Link to comment
A gde to Amerikanci lutaju? (Otprilike 1/8 srpskog naroda zivi van Srbije, sto bi znacilo da posto vidim da se neuko Amerikanci porede sa Srbima da jedno 24 miliona Amerikanaca zivi van USA, a toliko ne verujem da ih je ukupno i 1 izaslo van granica)... Think again.
И то би било много. У вр главе 2% се можда једном недељно сете да постоје други континенти, а понекад можда и помисле да тамо живе и други људи са другим навикама. Можда се некад запитају да ли у Тајланду у Меку штапићима једу тзв. пљеске, или да ли кокАкола у Индији има исти укус.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...