Jump to content
IGNORED

Patriotizam


mioba

Recommended Posts

A gde to Amerikanci lutaju? (Otprilike 1/8 srpskog naroda zivi van Srbije, sto bi znacilo da posto vidim da se neuko Amerikanci porede sa Srbima da jedno 24 miliona Amerikanaca zivi van USA, a toliko ne verujem da ih je ukupno i 1 izaslo van granica)... Think again.
Pogresno si me razumeo.Cela Amerika jeste skup lutajucih (svi su od nekud dolutali).Kako to da su oni pronashli patriotizam, posto tvrdish da na srbe (poshto su lutajuci(kao i romi)) ne treba da se primenjuje patriotizam.
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    27

  • bus

    16

  • расејан

    12

  • pt 2.0

    9

Top Posters In This Topic

šta je uopšte patriotizam? Nije ljubav prema svom narodu, već bukvalno tlu (geografiji). Romi nemaju patriotizma, a jesu narod. A Srbi su, koliko god se neki otimali, bela verzija braće Roma. Tako da je Srbima patriotizam izlišan, lutanje po svetu nam je u duši.
Nisi me razumela, nisam komentarisao da li je patriotizam benigni ili nije, već da smo mi lutalački narod koji svuda ume da se snađe. Imao sam svojevremeno 1 post o tome kako sam svoj Dunav našao na Marambidžiju...
Na ovo gore te pitam: Da li to znachi da da su amerikanci apatriote?I ti nadjesh za shodno da me nazovesh neukim.
A gde to Amerikanci lutaju? (Otprilike 1/8 srpskog naroda zivi van Srbije, sto bi znacilo da posto vidim da se neuko Amerikanci porede sa Srbima da jedno 24 miliona Amerikanaca zivi van USA, a toliko ne verujem da ih je ukupno i 1 izaslo van granica)... Think again.
Posle pojasnjenja i dosadnim.
Pogresno si me razumeo.Cela Amerika jeste skup lutajucih (svi su od nekud dolutali).Kako to da su oni pronashli patriotizam, posto tvrdish da na srbe (poshto su lutajuci(kao i romi)) ne treba da se primenjuje patriotizam.
Dosadan tebi mozda i jesam ali samo iz razloga sto prichash gluposti.Peace. Edited by cedo
Link to comment
Recimo, ako si patriota (u onom romantičarskom smislu), poletećeš u neki novi Boj na Kosovu k'o muha bez glahe i (možda) zaginuti, dok će Sloba, njegova ženica, Marko i Marija preživeti da prenesu svoje nepatriotske (ali manipulatorske) gene sledećim generacijama. Takođe, biće i nepatriota koji će na prvi znak zakuvavanja da zdime u neko bezbedno inostranstvo. I oni će da prenesu gene, ali će se isti ugraditi u neku drugu grupaciju. S druge strane, ako u jednoj grupi ima dovoljan broj patriota spremnih da idu da se šibaju za ideale, zajednica kao celina ima veće šanse da opstane. Ali opet mi se čini da će se više nepatriotskih gena preneti na sledeću generaciju. Ne znam. Pitam se da li evolucija favorizuje klasični patriotizam ili klasični samointeresizam. Nalazim da je teorija evolucije jako dobar okvir za razmišljanje o mnogim društvenim pitanjma, jer poziva na brutalnu, hladnoglavu racionalnost. Znam da bi me za ovo postmodernisti ovog sveta kamenovali tomovima Bourdieuovih i Gramscijevih sabranih dela. :D
Redukovanje pojma partiotizam na romanticarski smisao je bez veze. Ako ga tako definises jasno je da su racionalni argumetni na tvojoj strani.Vise mi se svidja rec skrivena veza ili secanje. Dakle, ja taj patriotizam dozivljavam kao secanje na prosle dane - vecina ljudi, ako bas nisu imali jako lose iskustvo u detisnjstvu, ulepsava prosla vremena. U tom smislu je veza sa "rodnom grudom" se moze tumaciti kao "secanje na prosla vremena". A to jeste emotivna a ne racionalna veza i sira je od ljubavi prema porodici.
Link to comment
Vise mi se svidja rec skrivena veza ili secanje. Dakle, ja taj patriotizam dozivljavam kao secanje na prosle dane - vecina ljudi, ako bas nisu imali jako lose iskustvo u detisnjstvu, ulepsava prosla vremena. U tom smislu je veza sa "rodnom grudom" se moze tumaciti kao "secanje na prosla vremena". A to jeste emotivna a ne racionalna veza i sira je od ljubavi prema porodici.
to je nostalgija, ne patriotizam. ako je neko godinama letovao u grckoj, to osecanje ima prema grckom moru. to bas i nije neki patriotizam. ljudi koji su ziveli po inostranstvima kao sajber imaju uspomene na te zemlje sto opet nije patriotizam. patriotizam je, bar po meni, kao mladez koji u svakom trenutku moze postati maligni melanom. valja ga na vreme ukloniti da ne bi doslo do sranja. samo, mnogim drzavama treba zajednicki sadrzalac koji bi pokrenuo mase kad/ako dodje do sranja pa umesto da ga uklanjaju, oni ga odrzavaju za nedajboze...
Link to comment
Redukovanje pojma partiotizam na romanticarski smisao je bez veze. Ako ga tako definises jasno je da su racionalni argumetni na tvojoj strani.
Ma gde definišem. Ja i patriotizam k'o Marica i džojstik. Nego pitam kako drugi (koji se smatraju patriotama) definišu patriotizam.
Link to comment

jedino što je za to sećanje na prošle dane u našem slučaju potrebno i nešto malo više mentalnog napora od pukog ulepšavanja. rodna gruda nam je naime u međuvremenu načisto nestala iz egzistencijeuzgred, "skrivena veza ili sećanje" je uzor romantične redukcije. patriotizam je daleko složeniji koncept

Link to comment

(meni bar) jako zanimljivo, a friško i u vezi sa temom:Patriotism should be avoided in school lessons because British history is ?morally ambiguous?, a leading educational body recommends.History and citizenship lessons should stick to the bare facts rather than encouraging loyalty to Britain when covering subjects such as the Second World War or the British Empire, the Institute of Education researchers said. Teachers should not instill pride in what they consider great moments of British history, as more shameful episodes could be downplayed or excluded. Gordon Brown said at the time: ?There is a golden thread that intertwines the unshakeable British commitment to liberty with another very British idea: that of duty and social responsibility.?But Dr Hand, the co-author of the report, said: ?Gordon Brown and David Cameron have both called for a history curriculum that fosters attachment and loyalty to Britain, but the case for promoting patriotism in schools is weak.?Are countries really appropriate objects of love? Loving things can be bad for us, for example when the things we love are morally corrupt. Since all national histories are at best morally ambiguous, it?s an open question whether citizens should love their countries.? However, 19 per cent of teachers and 16 per cent of teenagers thought schools should support patriotic views when expressed by pupils.The historian Tristram Hunt said of the institute?s report: ?I think it?s a very immature approach to the topic. The point is not whether history was right or wrong from a 21st Century liberal-left perspective. It?s about teaching students to understand the mindset and context of our forebears. (Sa ovim poslednjim, Hantom, se ja slažem)http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_...icle3285615.ece

Link to comment

Patriotizam nužno sadrži razinu političke lojalnosti, a ovdje je mjestimično također riječ o intimnom osjećaju vezanosti za zemlju i ljude. Otud valjda i približavanje pojmova patriotizma i nostalgije par postova iznad. Vezanost je za sad radni naziv osjećaja za grudu predaka. Komplexna dimenzija u kojoj mjesto nalaze različiti osjećaji u širokom rasponu od bolećive sentimentalnosti do gađenja. Kad odem dolje nisam ravnodušan. Intenzitet osjećaja, radilo se o ispunjenosti ili o bijesu svejedno, pred tamošnjim ispoljavanjima dokazuje živ odnos. Kad u bijelom svijetu stojim ispred govornice i gledam stranca kako iza stakla gestikulira, nečujno otvara usta i radi grimase pitam se - zašto on postoji. Dolje vidim lokalne primjerke na svakodnevnim radnim zadacima i čini mi se da znam, ja bih mogao biti taj čovjek. Zašto ostajemo u provinciji? Odgovor autentičnog stručnjaka za krv&tlo:

On a deep winter's night when a wild, pounding snowstorm rages around the cabin and veils and covers everything, that is the perfect time for philosophy. Then its questions must become simple and essential. Working through each thought can only be tough and rigorous. The struggle to mold something into language is like the resistance of the towering firs against the storm.And this philosophical work does not take its course like the aloof studies of some eccentric. It belongs right in the midst of the peasants' work. When the young farmboy drags his heavy sled up the slope and guides it, piled high with beech logs, down the dangerous descent to his house, when the herdsman, lost in thought and slow of step, drives his cattle up the slope, when the farmer in his shed gets the countless shingles ready for his roof, my work is of the same sort. It is intimately rooted in and related to the life of the peasants.A city dweller thinks he has gone "out among the people" as soon as he condescends to have a long conversation with a peasant. But in the evening during a work break, when I sit with the peasants by the fire or at the table in the Lord's corner, we mostly say nothing at all. We smoke our pipes in silence. Now and again someone might say that the woodcutting in the forest is finishing up, that a marten broke into the hen-house last night, that one of the cows will probably calf in the morning, that someone's uncle suffered a stroke, that the weather will soon turn. The inner relationship of my own work to the Black Forest and its people comes from a centuries-long and irreplaceable rootedness in the Alemannian-Swabian soil.At most, a city dweller gets "stimulated" by a so-called stay in the country. But my whole work is sustained and guided by the world of these mountains and their people. Lately from time to time my work up there is interrupted for long stretches by conferences, lecture trips, commmittee meetings, and my teaching work down here in Freiburg. But as soon as I go back up there, even in the first few hours of being at the cabin, the whole world of previous questions forces itself upon me in the very form in which I left it. I simply am transported into the work's own rhythm, and in a fundamental sense I am not at all in command of its hidden law. People in the city often wonder whether one gets lonely up in the mountains among the peasants for such long and monotonous periods of time. But it is not loneliness, it is solitude. In large cities one can easily be as lonely as almost nowhere else. But one can never find solitude there. Solitude has the peculiar and original power not of isolating us but of projecting our whole existence out into the vast nearness of the presence (Wesen) of all things.

Link to comment
Skretnica prema temi o patriotizmu. Ovde ovamo onamo, tamo ljubav prema otadžbini.
E ala me vozaš, ne zovu te džaba autobus! Otoič stavim o ovamo-onamo na fajt arenu - svi otišli ovdje. Sad napišem o patriotizmu - jok tu. živahna gradska linija.
Link to comment
to je nostalgija, ne patriotizam. ako je neko godinama letovao u grckoj, to osecanje ima prema grckom moru. to bas i nije neki patriotizam. ljudi koji su ziveli po inostranstvima kao sajber imaju uspomene na te zemlje sto opet nije patriotizam. patriotizam je, bar po meni, kao mladez koji u svakom trenutku moze postati maligni melanom.valja ga na vreme ukloniti da ne bi doslo do sranja. samo., mnogim drzavama treba zajednicki sadrzalac koji bi pokrenuo mase kad/ako dodje do sranja pa umesto da ga uklanjaju, oni ga odrzavaju za nedajboze...
Da, to je ono sto smo svi iskusili ovih godina.Ali opet to nije razlog da ga se otkazhemo. Ne znam.Mozda patriotizam nije za sve ljude.Pogotovu one kod kojih lako prelazi u nacionalizam...i shovinizam. A opet kod njih se nekako zaoshinuto najjache manifestuje. Mislim da to ipak nije patriotizam, vec nacionalizam/shoviniazam. Mislim da samo edukacija tu mozhe pomoci.Da li je ljubav za sve ljude?Da li mozhemo da uklonimo ljubav?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...