Jump to content
IGNORED

Patriotizam


mioba

Recommended Posts

...najviše vole da vilama "bockaju" goste, jer je to odvajkada način na koji se iskazuje ljubav i poštovanje prema posetiocima
Зајебан тип, тај вајкад :).
Preterao sam. Necu vishe.
...али ни мање, а? :)
edit: a kako se to neka drzhava sprema za rat ako ne stvara klimu da je taj rat pravedan, neizbezhan, ...sada cemo da dodjemo do toga da ratovi nisu potrebni... i otkricemo toplu vodu, a i otvoriti novu temu.
Не, него нађи једну која се у последњих 150 година спремала за рат а да није вадила патриотизам из футроле и махала њим. Сваки диктаторчић и деспочић, бре, потеже то чим примети да му пада популарност.
Kao da je neshto novo kada se kazhe da nije dobro da se ratuje i da se gine. Odvajkada je svet tako funkcionisao. To nema veze sa patriotizmom.
А, види претходни пасус па нађи тај један случај бар, где то није имало везе. Не кажем да патриотизам изазива ратове, него да ће га потегнути свака власт која би да ратује.
Ima veze sa zdravim razumom. Kao sto je normalno voleti/osecati mesto odakle si potekao i gde zhivish, tako je isto i normalno imati/birati za vodje ljude koji nece zloupotrebiti patriotizam.
То друго није нормално, бар не по оној дефиницији по којој је нормално оно што се у већини случајева догађа. Опет, нађи једну...
Nevolja je sto nemaju svi priliku da odu. A i na sta bi to lichilo kada bi se ceo jedan narod pokupio i otishao. Mozda i nije najbolja ilustracija, ali jeste najsvezhija: krajishki Srbi.
А, да, баш се сећам како су тако седели једног јутра, било им досадно, сазвали сабор на ледини и рекли "е овде је баш досадно, ај' да се покупимо и одемо". Да си рекао да су силом отерани, ајде... али да су се "покупили и отисли"... не бих рекао.
Bottom of line : nema patriotizam veze sa time da li je chovek spreman da gine. Ne mozhesh ljude operisati od patriotizma iz razloga da ne bi bili vrbovani od strane drzave/elite za njene ciljeve.
Па јес, није ти то енглески рођак, двапут уклањан хируршки... једина превентива је како је оно певао Ибрица, "не дајте да вас заведу". Патриотизам ти дође као религија - лична ствар човека, ама кад почне да се организује, прећи на другу страну улице да не помисле да си са њима.
Nisi komentarisao tabele.
Нисам толико залудан. Којекакве статистике, на тако малом броју земаља, су практично неизводљиве а резултати неупотребљиви. Толико тога зависи од културолошке прилагођености питања (да не спомињем нејасност енглеског и преводилачке брљотке - ено тамо(тм) у језику онолико на ту тему), да су сви ти резултати под великим знаком питања. Једино што ту има смисла је упоређивати исто са истим, и нуто чуда, развијеном западу се нешто згадиле сопствене земље. Јака ствар - наравно, јер су немоћне пред кризом (нарочито Немачка, којој стиже рачун од апсорпције Дедеера, и еСад, која је задужена 15 долара на сваки стваран долар).
Ja. Zashto?
Ово је у тексту толико далеко од оног што сам рекао, да немам појма на шта се односи.
Кликћем. Стварно је први.
Kakve to veze ima sa onim shto cesh prochitati linku prethodnog reda?
Нећу ја њему ништа да читам цхитам, нек чита цхита сам.Него, родољубе, видим да ти пише тамо Македонија... па реко' ред је да питам је ли ово онако општа дискусија у начелу, или ти све ово пишеш као српски или македонски патриота? Ако је ово друго случај, што онда не пишеш на неком од тих језика? Већ сам рекао да бих радо читао македонски, недостаје ми.
Ne verujem da si. Cak sam siguran da zhelish dobro i chinish dobro i tamo gde sada zhivish i svojoj rodjenoj zemlji.
Можда... али по твојим мерилима очигледно нисам. Мењај мерила онда.
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    27

  • bus

    16

  • расејан

    12

  • pt 2.0

    9

Top Posters In This Topic

Ово вреди засебног одговора:

A i na sta bi to lichilo kada bi se ceo jedan narod pokupio i otishao.
Твоја учитељица мора да је била стара школа, а? "Сиђи са клупе! На шта би то личило кад би се сад сви попели на клупе"... и уопште, штогод да урадиш, одмах си крив као да си са ножем под грлом нагонио оџе и аџије да и они то исто раде, иначе.Па, ето, ти слободно замишљај на шта би то личило. На шта би то личило кад бисмо, рецимо, сви одједном почели да једемо штапићима.
Link to comment
Bottom of line : nema patriotizam veze sa time da li je chovek spreman da gine. Ne mozhesh ljude operisati od patriotizma iz razloga da ne bi bili vrbovani od strane drzave/elite za njene ciljeve.
nema patriotizam veze sa tim, ali ima zloupotreba patriotizma.ja i ne govorim o operisanju ljudi od patriotizma, vec pokusavam da istrazim koje to ljudske potrebe zadovoljava ono sto se na kraju uoblici u patriotizam. takodje pokusavam da diskutujem na temu do koje mere bi bilo zdravo, normalno zadovoljenje te potrebe (znaci ugradjivanje svojih delovanja u siru zajednicu), a od koje je rec o manipulaciji koja u jednom trenutku moze da preraste u neki sukob ili omanji rat.posto ti nisi u stanju da diskutujes, vec samo da propovedas - a na to sam alergicna i vodje mi ne trebaju - molim te da uvazis cinjenicu sto ti na ovoj temi vise necu odgovarati na postove. toj cinjenici doprinosi i ovo sto si napisao za krajiske srbe, a i tvoja potreba da ne zatvaras usta cak i kad nemas mnogo za reci.rasejan je rekao dve interesantne recenice. jedna se tice definisanja patriotizma preko protivnika, a druga govori o svojini.sve u sta ulozimo vreme i energiju mi na neki nacin prisvajamo, dozivljavamo kao svoje, i ne volimo da nam se po tome brlja ili da nam se "idila" menja... mislim da je tu kljuc zavrzlame koja se posle moze upotrebljavati, i zloupotrebljavati. Edited by PointTaken
Link to comment
lepi su ti ovi jutarnji aforizmi, al malo deluju umrtvljujuće za diskusioni forum
Али баш га је лепо рекао... егоизам распрострт, са нагласком на последњем слогу.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...