Jump to content
IGNORED

Patriotizam


mioba

Recommended Posts

. Ono sto se ne slazhem jeste da treba patriotizam da ostavimo u shpajz.Ne treba patriotizam da bude neshto primarno, da ne budemo nishta drugo do li patriote tj. da budemo patriote pre svega.Ako ga tako dozivljavamo, ja ne znam zashto bi on bio nepozheljan.Da li zapadni svet patriotizam ostavlja po strani?
ima nekih koji misle da je patriotizam fantazija, unutrašnji pokret bez stvarnog objekta, indukovani emotivni transfer, a naročito ispražnjen od smisla kao politička kategorija a takvih nekih ima i u zapadnom i u istočnom svetu
Link to comment
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    27

  • bus

    16

  • расејан

    12

  • pt 2.0

    9

Top Posters In This Topic

Ma, ja samo kažem da za patriotizam nema mesta u mom ličnom vrednosnom koordinatnom sistemu. Uopšte nemam ništa protiv toga da ga drugi osećaju.

Ako se dobro sećam, ti si ranije pomenuo da ti je tužno ako neko nije patriota prema sopstvenoj zemlji. Meni nije tužno ni kad jeste ni kad nije. Dopuštam da su obe varijacije prirodno prisutne u populaciji, nešto kao plave i smeđe oči.

Kažem, iz ovog razloga nisam najpozvaniji da sam definišem šta bi to tačno bio patriotizam 21. veka. To treba pitati nekog patriotu 21. veka. Da li je patriotizam 21. veka plaćanje poreza, aktivno doprinošenje svojoj zajednici, nebacanje đubreta po ulici, kulturno ophođenje prema sugrađanima, volontiranje, odbrana demokratskih principa, tolerancija i putovanje po inostranstvu sa pasošem i imenom tvoje zemlje? Ako je ovo patriotizam, slobodno me upiši u kanadske patriote. (Ali ne i srpske, jer nit tamo plaćam poreze, nit toj zajednici doprinosim na neki drugi način, nit tamo glasam, nit imam prilike da ne bacam đubre po ulicama, jer sam tamo u poslednjih šest godina proveo 6 nedelja, mada, truth be told, kad jesam tamo, trudim se da ne smetljarim :D , nit imam pasoš -- a čujem da bi bilo malo teže čak i da ga zatražim -- ne umeju da se organizuju da naštampaju).Ako, pak patriotizam znači neracionalnu ljubav prema svojoj zemlji, mišljenje da je "bolja jer je moja" ili, recimo, spremnost da se izgubi sopstveni život na oltaru domovine, onda ne, Čedo, nisam ja patriota ni u jednoj zemlji, falalepo. Možda bi bilo korisno za dalji razgovor da ti opišeš kako shvataš taj savremeni patriotizam, da raščistimo još jednu terminološku barikadu. :)

Edited by crveni autobus
Link to comment
ima nekih koji misle da je patriotizam fantazija, unutrašnji pokret bez stvarnog objekta, indukovani emotivni transfer, a naročito ispražnjen od smisla kao politička kategorija a takvih nekih ima i u zapadnom i u istočnom svetu
E, volim kad ovako sažmeš ono za šta bi meni trebalo tri strane, a opet ne bih sve rekao. :wub: You must have had this conversation before :D Edited by crveni autobus
Link to comment
ima nekih koji misle da je patriotizam fantazija, unutrašnji pokret bez stvarnog objekta, indukovani emotivni transfer, a naročito ispražnjen od smisla kao politička kategorija a takvih nekih ima i u zapadnom i u istočnom svetu
Dobro. I?
Link to comment

ovo sto je mioba napisala svakako bi bio dobar uvod nove teme koju bih rado citala.evolucija pojma patriotizam.ili zivotni ciklus patriotizma.stvarno je interesantno razmisljati o tome danas, kada nacionalne drzave zapravo ne postoje... kada vecina onih koji su se rodili negde zive u okviru "drugih granica". dobro, mozda ne vecina, ali je taj broj znacajan dovoljno da transformise (ili ukine?) pojam patriotizma.

Link to comment
Dobro. I?
ti smatras sebe patriotom, cini mi se. u odnosu na koju drzavu se ispoljava taj tvoj patriotizam? edit: @crveni autobus - iskreno, mene taj pojam totalno zbunjuje. promenila sam nekoliko drzava za zivota a da se nisam pomerila... poslednijh godina, kada se dosta pomeram po kugli zemaljskoj, ispod mog imena obicno pise srbija (takve su prirode pomeranja), ali me pre svega posmatraju u odnosu na ono sto znam da radim. neko i u odnosu na to odakle sam, i to uglavnom pozitivno (najludja iskustva tu imam sa filipina).mozda licni patriotizam (?) pre svega vezujem za potrebu da ocuvam i promovisem kulturno nasledje srba (ovo mi je upis iz detinjstva, i dosao kroz porodicu i obrazovanje... mislim da me je u izvesnom smislu i emotivno formiralo)... donekle i da budem dostojni predstavnik svoje zemlje u medjunarodnim pricama u kojima se sticajem poslovne situacije nalazim. i to je otprilike sve. Edited by PointTaken
Link to comment

Da se autocitiram kao Kinik, pa da postavim jedno darvinističko pitanje (čisto jer mi se trenutno hipotetiše):

Ako se dobro sećam, ti si ranije pomenuo da ti je tužno ako neko nije patriota prema sopstvenoj zemlji. Meni nije tužno ni kad jeste ni kad nije. Dopuštam da su obe varijacije prirodno prisutne u populaciji, nešto kao plave i smeđe oči.
E, sad vam se ja pitam, koja je od ove dve varijacije bolja evolutivna adaptacija, tj. koja će bolje osigurati da se geni prenesu na sledeću generaciju? Obe imaju svoje pozitivne i negativne strane. Recimo, ako si patriota (u onom romantičarskom smislu), poletećeš u neki novi Boj na Kosovu k'o muha bez glahe i (možda) zaginuti, dok će Sloba, njegova ženica, Marko i Marija preživeti da prenesu svoje nepatriotske (ali manipulatorske) gene sledećim generacijama. Takođe, biće i nepatriota koji će na prvi znak zakuvavanja da zdime u neko bezbedno inostranstvo. I oni će da prenesu gene, ali će se isti ugraditi u neku drugu grupaciju. S druge strane, ako u jednoj grupi ima dovoljan broj patriota spremnih da idu da se šibaju za ideale, zajednica kao celina ima veće šanse da opstane. Ali opet mi se čini da će se više nepatriotskih gena preneti na sledeću generaciju. Ne znam. Pitam se da li evolucija favorizuje klasični patriotizam ili klasični samointeresizam. Nalazim da je teorija evolucije jako dobar okvir za razmišljanje o mnogim društvenim pitanjma, jer poziva na brutalnu, hladnoglavu racionalnost. Znam da bi me za ovo postmodernisti ovog sveta kamenovali tomovima Bourdieuovih i Gramscijevih sabranih dela. :D Edited by crveni autobus
Link to comment
ovo sto je mioba napisala svakako bi bio dobar uvod nove teme koju bih rado citala.evolucija pojma patriotizam.ili zivotni ciklus patriotizma.stvarno je interesantno razmisljati o tome danas, kada nacionalne drzave zapravo ne postoje... kada vecina onih koji su se rodili negde zive u okviru "drugih granica". dobro, mozda ne vecina, ali je taj broj znacajan dovoljno da transformise (ili ukine?) pojam patriotizma.
Interesantno, zaista! Mozda se desi fina tema od svega toga.Gellner je to sa nacijama jako lepo opisao u svojoj knjizi Nacionalizam. Koga tematika zanima, preporucujem! Nacije nisu vise u modi. Sada imamo san o Evropi. Nalazimo se u dobu globalizma ali jos nismo izgradili globalne institucije. A ne tako davno (nakon WWI) je delegacija koja je poslata na granicu izmedju Poljske, Ceske i Madjarske da popise stanovnistvo da bi se odredile granice pitajuci lokalno stanovnistvo "ciji su" dobijala odgovore tipa "odavde smo". Ista prica i na nasim prostorima (za to videti kod Hupchick), narod je znao samo da kaze da li su hriscani ili ne. Nacije su proizvod industrijske revolucije. Eno kakva carlama nastade oko Versajskog ugovora. Nacionalni pacvork na skoro sv?m teritorijama cini da je nemoguce napraviti nacionalnu drzavu (a to i nije potrebno, mislim ja).
Link to comment
Nacionalni pacvork na skoro sv?m teritorijama cini da je nemoguce napraviti nacionalnu drzavu (a to i nije potrebno, mislim ja).
To bi nas unazadilo kao globalnu kulturu, jer bi dovelo do fragmentacije tržišta i mnoštva malih, ekonomski slabih zajednica. S druge strane, postojanje ovog broja ovakvih država na svetu dovodi do toga da u svakoj državi postoji dominantna grupa koja ugnjetava i asimiluje one koje imaju manje ekonomske i političke (o da, i vojne) moći. Sve u svemu, valjda bi neka dalja globalizacija, s tom izgradnjom nekakvih globalizovanih struktura (ako ne globalnih institucija u pravom smislu), i sa garantovanjem prava manjina svih vrsta bila način za dalji napredak. Ko će ga znati...
Link to comment

Za sada sam promenio podnaslov teme da se pruži tematski dom i ovom meandru diskusije. Ako zaživi, splitovaću (mnogo) kasnije danas.

Edited by crveni autobus
Link to comment
Nacije nisu vise u modi. Sada imamo san o Evropi. Nalazimo se u dobu globalizma ali jos nismo izgradili globalne institucije.
odlicno. tu smo gde smo, ali - pitanje moze da bude i ZASTO je ljudima bitan patriotizam?i, da li ce, kad nestane patriotizma, da ga zameni nesto novo?da li je ljudima svojevremeno "prodat" patriotizam zato sto im treba smisao (smisao = siri kontekst zivota od individualnog i od licnog) pre nego sto umru, veci od onog samointeresizma?da li im je (mozda) bio potreban pre, a sad imamo individualizam, kao kraj SVIH izama?nedorecena sam i konfuzna ovde, znam, ali nisam mislila da ce tema da me uvuce...
Link to comment
odlicno. tu smo gde smo, ali - pitanje moze da bude i ZASTO je ljudima bitan patriotizam?i, da li ce, kad nestane patriotizma, da ga zameni nesto novo?da li je ljudima svojevremeno "prodat" patriotizam zato sto im treba smisao (smisao = siri kontekst zivota od individualnog i od licnog) pre nego sto umru, veci od onog samointeresizma?da li im je (mozda) bio potreban pre, a sad imamo individualizam, kao kraj SVIH izama?nedorecena sam i konfuzna ovde, znam, ali nisam mislila da ce tema da me uvuce...
I ja sam konfuzna jer trenutno nemam onoliko vremena koliko mi je potrebno da bih se upustila u diskusiju. Ali, vracam se na temu cim mi se ovde stisa. Ova tema (mi) je interesantna.Upravo citam jednu kriticku studiju koju je napisala ?sa Linderborg (ime ne kazuje nista onima van Svedske, na zalost). Naziv je "Slozi se ili zavezi". Ona tu izmedju ostalog stavlja pod lupu pitanje nacionalizma i patriotizma te kaze da je nacionalizam i patriotizam bio potreban kapitalizmu (znamo da je pojam nacija postao aktuelan u vezi sa industrijskom revolucijom) da bi se obezbedila lojalnost sistemu.Vracam se kasnije na ovo ...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...