Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

A to ima za cilj da pokaze kako Mesija, u stvari, nije Mesija, jer Bog ne postoji. Vec je i on produkt Matrixa (masina, kompjuterskih programa) kao i sve drugo. Jer, ako sam ja dobro razumeo kraj, Matrix je samo resetovan, odn. bolje je reci refresh-ovan. 1 lagano F5, i to je to. :D
Да, у ствари су избегли ресет, јер се као избегао још један круг, него су најзад у овом постигли де је овај Нео онај прави, који ће бити она гљивица на сиру да му да квалитет а не да се опет баца и прави нов. Ту је он производ машинских богова као и све остало; по речима Архитекте, они у сваком кругу праве нови Цион и сваки пут га освоје.Но под месијанством и религијом сам мислио на паковање, како се то приказује публици и какав је однос између Неа и других људи (и одметнутих програма). Колико пута се у 2+3 он саветује са Морфејем шта да ради? Са генералштабом? Са саборцима? По мом сећању (а тројку сам поново погледао ове године), негде око нуле. Јер он има Мисију, он има неку феноменалну журку у глави коју нико не може да прати. Он једва и да објашњава шта је наумио, него само тако крене и ови му без жњ од објашњења, онако слепо вернички, дају по дршку. Да је жив нешто матори Херберт па да им одржи једну о томе како су јунаци најгори, јер су ем лудаци, ем умеју само да се бију, и онда такви после победе треба да управљају сложеном друштвеном машином, док су им уши још пуне воде... Али не, ово је реклама за веровање. Не само зато што је апсурдно, него зато што у сценарију лепо пише да нема везе ко си, шта си, шта радиш, шта си радио у рату, није битно, треба само да верујеш и сценаристи ће да ти залепе хепиенд, евер афтер. Да не сметнемо с ума да је први део изашао '99, во времја Клинтона, који је вазда морао нешто да објашњава и чији су потези мерени на сто кантара, док су друга два изашла у време ЂЊЖа, који је све своје пиздарије објашњавао тим да он чврсто верује да је у праву.
'bem li ga, tako sam ja to protumacio, u mom ateistickom mozgu. Meni tako lepse ^_^ vise mi prija i meni ima smisla. A moguce je da gresim. Davno sam i gledao, do duse, valjalo bi da se obnovi gradivo, cela trilogija + Animatrix, koji je meni, uz prvi deo, najbolji segment celog Matrix-univerzuma (narocito Druga renesansa 1 i 2).
Незнабожац такође, и цела та прича о томе како су верници некако бољи за државу и како је слепо веровање позитивна карактерна особина ми некако не личи на поштену игру у земљи где свако има уставно право да покуша да изради кога год уме, што се навелико користи - највећа богатства су стечена марифетлуцима који "тада још нису били незаконити", тј на мућкама против којих су касније доношени закони. Више ми личи на превару тисућљећа (сад ће већ треће заредом), где се веровање негује као згодна и потребна особина... код муштерија, пацијената, наиваца итд. Марифетлук вишег реда је да се један СФ филм упрегне да вуче та кола, али није ни први ни последњи пут да се то ради.Криво ми је што Аниматрикс имам само на траци, а тракалица више не чује свој даљинац, те могу само да гледам све одједном, или да бечим очи пред кутијом и погађам шта је које од оних дугмића. Ти кратки радови имају више главе и репа него Претовар и Преврати заједно.
Link to comment
You make a fine point, mada je u nabrajanju 'uzora' (preciznije, žrtava krađe) preskočen najvažniji, Oshiijev Kōkaku Kidōtai.Tamo negde 2000te sam pisao text na tu temu za Danas, nisam uspeo da sabijem sva pozajmljivanja na 1 novinsku stranu.
Link to comment
You make a fine point, mada je u nabrajanju 'uzora' (preciznije, žrtava krađe) preskočen najvažniji, Oshiijev Kōkaku Kidōtai.Tamo negde 2000te sam pisao text na tu temu za Danas, nisam uspeo da sabijem sva pozajmljivanja na 1 novinsku stranu.
То је потпуно у духу традиције Запада, где се оригиналност негује у малим дозама, где је већи геније који је све постигао "стојећи на раменима џинова" него сопственим одскакањем, где кажу да 99% сваке књиге чине друге књиге итд итд. Машинерија и иначе самеље све што је иоле оригинално. Уосталом, мажњавање са свих страна се данас зове "омаж" :P .Оши ради манге? Тамо тек не очекујем ишта оригинално, осим можда неколико добрих искорака у оквиру жанра. Опет, од Ваховских бих пре очекивао да су преписивали са добро пицнуте разраде, него са прашњавог оригинала.
Link to comment

Ne, Oši radi anime, koja se dosta razlikuje od širouove mange. što se tiče originalnosti iste, iako originalnost u uobičajenom smislu baš i nije nešto što se preterano ceni u japanskoj umetnosti, ovom filmu je ne manjka. U smislu odnosa prema poznatoj temi, o kojoj se u manjeviše istoj formi piše od 50ih.A meni je jako teško da nazovem frame-by-frame prekopiranu scenu, i stavljenu u drugačiji konktekst "omažom". PoMo recikliranjem, u najboljem slučaju.

Link to comment
joetato5:23 PM on Fri Aug 22 2008Looks yummy! Gotta love the Russians! Put me down for two tickets to the premiere and two for the next show after that! Spaceba tovarisch!
:lol: Edited by laki21
Link to comment
Биће добро. Једина замерка је што стрип и даље изгледа боље, јер има боје... и Едит ми је лепша у стрипу него на трејлеру.Колико год да Гајићев Београд 2074 изгледа боље, толико ми се не свиђа идеја да ће постати тако амерички сив. А у стрипу није био... све ми се чини да је то масло радионице за 3д графику, која је изгледа остала укопана у естетици 2007.Но, минорна замерка, кад друго шта немам да кажем. Да не причам сад колико ми је требало да подигнем вилицу са пода...
Link to comment
You make a fine point, mada je u nabrajanju 'uzora' (preciznije, žrtava krađe) preskočen najvažniji, Oshiijev Kōkaku Kidōtai.Tamo negde 2000te sam pisao text na tu temu za Danas, nisam uspeo da sabijem sva pozajmljivanja na 1 novinsku stranu.
krali su morisonov da invizibls. i to bas onako. citave scene su uzimali ito.a ako cemo o istoriji ideja, ja bih pre krenuo sa platonovim mitom o pecini nego sa dikom filipom :unsure:
Link to comment
Биће добро. Једина замерка је што стрип и даље изгледа боље, јер има боје... и Едит ми је лепша у стрипу него на трејлеру.Колико год да Гајићев Београд 2074 изгледа боље, толико ми се не свиђа идеја да ће постати тако амерички сив. А у стрипу није био... све ми се чини да је то масло радионице за 3д графику, која је изгледа остала укопана у естетици 2007.Но, минорна замерка, кад друго шта немам да кажем. Да не причам сад колико ми је требало да подигнем вилицу са пода...
Jel ima negde online verzija stripa? Premijera je tek na jesen :( Šta bih dao da vidim i pre... Super mi je što je priča smeštena u Beograd, a da se ne tiče ratova, socijalne egzistencije i svega što može da se vidi u domaćim filmovima, a s druge strane da nije kopija koja proizvodi osećaj kao kada se sinhronizuje
Link to comment
Jel ima negde online verzija stripa?
Има, двапут сам читао - пре 3-4 године, па ове године опет - и више не могу да га нађем. Кад једном изађе вест о филму, стрип постаје савршено негугљив, никакви трикови више не помажу, ни лупање главом о сто, чупање преостале косе итд. Сећам се да је био неки београдски сајт и донекле посвећен стрипу... те ако нађеш, окачиде овде линак да нам се више не губи.
Link to comment
krali su morisonov da invizibls. i to bas onako. citave scene su uzimali ito.a ako cemo o istoriji ideja, ja bih pre krenuo sa platonovim mitom o pecini nego sa dikom filipom :unsure:
Za invizibls moram da ti verujem na reč, nisam čit'o, a GitS je pokraden samo tako, postoji makar 10 primera, od matrix koda na špici do rešetanja onih stubova. Mada sam ja skloniji da to pripišem fanbojizmu i otaku loženju na Ošijev uberkul fazon, nego nekoj iskalkulisanoj krađi.Istorija ideja... ja ne bih išao tako daleko, već bi se ograničio na Kevina Kelija, Bodrijara i očigledne uzore, kojih se brat i sestra Vačovski očito ne stide.
Link to comment
Istorija ideja... ja ne bih išao tako daleko, već bi se ograničio na Kevina Kelija, Bodrijara i očigledne uzore, kojih se brat i sestra Vačovski očito ne stide.
u pravu si. ja kad mislim o matrixu, mislim o prvom matrixu, pa je tu mozda greska. a seste su u prvom matrixu ipak blize platonu, u smislu da imas istinu i imas privid, prosto postoji jasna distinkcija. kod bodrijara (pa i dika) je ta stvar kvalitativno potpuno drukcija. u bodrijara nista nije realno (ili je sve istina) i sve je hiperrealno i nista nije neistrazeno. Edited by fancy claps
Link to comment

pogledao edit i ja pre neki dan na cinema city-ju. kanda sam na forumu prvi pa hajde da kažem koju.očekivao sam kopiju zapadnih futurističko-akcionih crtanih filmova koji se oslanjaju na mangu, prijatno sam se iznenadio, to nije slučaj koliko sam mislio da će biti. nije da sam nešto verziran u tom žanru, ali dodvoravanja zapadnim gledaocima definitivno nema, iako su uticaji veoma prisutni. puno je, a ako je ambicija prodaja napolju, a verujem da jeste, možda i previše, internih fazona, razumljivih samo nama sa ovog govornog područja, neki su čak samo isključivo beogradski. film sam gledao sa dvoje stranaca, koji se, mučeći se da pročitaju titlove, nisu nijednom nasmejali, dok je ostatak publike, uključujući i mene, bio jednostavno prisiljen da se skoro sve vreme cereka, gledajući divan, tehnički odličan film koji uopšte ne liči na srpski, ali sa letećim stojadinima i vinjakom.radnja je interesantna, ali ne previše. imamo lepu pametnu devojku kojoj se ugrađeni čip pokvari i otme kontroli, imamo zlu korporaciju, nekoliko bliskih prijatelja različitih karaktera. i poneku nelogičnost u dešavanjima, koje posle gledanja izazivaju rasprave na temu "a zašto se to i to desilo?". ali iako neće nikom promeniti život, film je ipak zabavan, baš zahvaljujući nepretencioznosti.tehnički je takođe lep, par puta sam primetio prostor za dorade, animacija je ponekad suviše kruta, ali bez obzira na sve, vrlo pozitivni utisci, sasvim u rangu konkurencije.film je za mlade, puno je koketiranja sa urbanom kulturom, drogama i slično, svi su tako kul i moderni.sinhronizacija u početku štrči. navikli smo da crtane filmove gledamo na engleskom. baja koji muva devojku mora da kaže "yo, wassup", a ne "šta ima". posle se čovek privikne. jelisaveta sabljić u ulozi mame savršena. niko se nije istakao kao posebno loš.kad malo prođe furtutma pogledaću ga opet, vredi obratiti pažnju na sitnice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...