Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Morgan Freeman igra Ramu u svakom filmu u kom se pojavi u zadnje vreme.
:lol: Konačno da je neko i to rekao. Izem ti glumca koji na sve reaguje sa puno razumevanja. Na sve u svim filmovima.
Link to comment
Ne znam kako se svet to zasitio nauke, a nikad više serija o forenzičarima na tv-u.
Mislio sam u smislu predvidjanja sta moze biti i zainteresovanosti za buducnost. Inace u pravu si, ima dosta nauke sada na tv-u i iz toga se izvlaci i radnja. I ne samo u csi, tu je i HausSto se tice mesanja zanra tu vidim i da se dosta SF-ova pretvara u filmove katastrofe.A glede ovih izuma tu je Minority Report, jer koliko sam razumeo po onim rukavicama i ekranima koje je Tom Cruise koristio se rade novi sistemi za navigaciju u kompovima.
Link to comment

Mislim da su sada aktuelni novi Star Trek ali i G.I. Joe i Transformers 2... To sve nekako spada pod SF, kao i razni superheroji (Batman jeste SF). Bio je City of Amber skoro, verovatno kao prvi od triologije, nije loš, samo malo šupalj. Uglavnom se rade blokbasteri ili barem pokušaji. O Rami nisam dugo ništa čuo, meni nije jasno zašto uopšte Freeman, kada je najbitniji lik u knjizi ženskog spola, i to mi se čini prilično bitnim.Trenutno se dešava nešto oko Hiperiona, ali već sad nemam želju da tako nešto gledam, oni hoće prve dve knjige da smeste u jedan film, a prva knjiga bi se lepo mogla smestiti tek u, recimo, osam jednočasovnih epizoda, serija bi bila bolje rešenje. Inače serije su trenutno najjače oružje SF žanra (Doctor Who, Torchwood, Heros, Terminator : The Sarah Connor Chronicles, Smallville, Kyle XY, Eureka i naravno Battlestar Galactica...).BTW, matrix 1 je odličan, druga dva ne. Autostoperski je jako loše ekranizovan, rat svetova, nije uspeo da mi izazove suspension of belif pa je i najmanja "sitnica" smetala... Oba Vanilla Sky su bila ok...

Link to comment
A glede ovih izuma tu je Minority Report, jer koliko sam razumeo po onim rukavicama i ekranima koje je Tom Cruise koristio se rade novi sistemi za navigaciju u kompovima.
Kad se spremao da snimi taj film, Spielberg je, valjda, angazovao tim naucnika koji se bave tim pitanjima da mu kazu (sto objektivnije i realnije moguce) kako ce svet da izgleda za pedesetak godina i u kom pravcu ce da ide (u smislu tehnologija, nacina zivota, itd.)
Batman jeste SF
Obrazlozi. Mislim, mogao bi da spada u SF, ako SF shvatimo u najsirem mogucem smislu. Ako tako gledamo onda je i Paklena pomorandza SF. A ja bih se pre slozio sa Ulisom da nije. Iako je uvek i svuda svrstavaju u SF (odn. pored drugih zanrova, u opise joj kace i taj). Ovde bi nam ipak bilo najbolje da nekako definisemo SF, ili da nadjemo negde neko prihvatljivo objasnjenje, pa da se onda time vodimo. Ili da se dogovorimo sta podrazumevamo pod SF, pa da onda tome posvetimo ovaj topic. Nasa stara boljka ovde. :)
ni keanu a ni lawrence fishborne nisu daleko od toga....
Keanu je drvo, Lawrence je bezveze glumac, a Morgan je tata, cak i ako je ovo sto kazete za njega tacno (da glumi jednu te istu ulogu vec godinama, mada se ja ne bih bas u potpunosti slozio s tim).
Link to comment

Uf :DSlab sam na teoriji, meni samo nešto klikne kod SF sadržaja...no, pokušaću.U Batmanu meni nije bitno što je izmešten iz stvarnog sveta u alternativni pošto je Gotam vrlo jasna asocijacija, ono zašto ga svrstavam u naučnu fikciju je to što Batman ne bi bio to što jeste da nema raznih tehnoloških pomagala, koja pokreću radnju. To bi bilo najdirektnije, ima finesa, naravno nije suvi SF, ja gledam malo šire, niti je to jedina žanrovska odrednica koja treba stojati uz ovaj film. Ne mogu to drugačije da objasnim. Većina filmova/knjiga danas su mešavine više žanrova, nadam se da nije problem da nešto bude SF-romantična komedija ? :) (Kate & Leopold - rekao bih)Možda ne baš u ovom nastavku toliko izraženo, ali u prošlom, sa strašilom, koji je koristio onaj halucinogen, i sa onim pokretom koji je želeo da uništi Gotam, pa kad kaže koje su stare civilizacije uništili...to je alternativna istorija. A ridler, dr. friz i pojzn ajvi koji će, pre ili kasnije, osvanuti u nekom od nastavaka, kao i sam slučaj Harvija Denta svi su mi oni nekako pokazatelji žanrovskog pravca, superheroj (sa svim svojim spravicama) - nemesis (od klasičnih psihopata do ludih doktora sa nekim podivljalim izumima).Nadam se da sam bar donekle bio jasan...ili nisam...pošto gledajući ovo iznad...podseća me na Bonda... Ali Bond ne živi u Gotamu :PPaklena pomoranža je takođe podžanr buduća/alternativna istorija, meni čak jače i od 1984, opet gledam širu sliku. Likovi ne bi funkionisali u drugačijem okruženju, pokušaj da ih smestiš u Honolulu, današnje vreme...ne fercera...meni.Na kraju SF, sa svim svojim podvrstama i prelazima, ima preko sto definicija, svaka opisuje jedan ili više aspekata ali ni jedna ne sadrži sve. Žanr je izuzetno širok i, što se tiče filmova, retko funkioniše samostalno u smislu da je nešto čist SF. Ako postoji SF element bez kog film ne bi funkcionisao onda je SF osnov, ništa više.EDIT:Uzgred..sjajno štivo

Edited by Vapad
Link to comment
Keanu je drvo, Lawrence je bezveze glumac, a Morgan je tata, cak i ako je ovo sto kazete za njega tacno (da glumi jednu te istu ulogu vec godinama, mada se ja ne bih bas u potpunosti slozio s tim).
oh oh oh :) keanu nije drvo... gomila filmova (uspesnih i manje uspesnih potvrdjuju to). problem je nastao sa matrixom kada je kao sto je robert deniro posle budjenja i dalje bio u staroj ulozi. neo je nestao u lake house ...to se, napokon malo promenilo. lawrence je isto posle matrixa upao u zamku morfijusa....ali do tada je imao sjajne uloge od apokalipse, preko color purple, boyz in the hood... i cela ta masinerija....svi imaju ups and downs....ljudi su. ---po definiciji pomorandza sadrzi elemente sci-fi zanra
Link to comment
Ovde bi nam ipak bilo najbolje da nekako definisemo SF, ili da nadjemo negde neko prihvatljivo objasnjenje, pa da se onda time vodimo. Ili da se dogovorimo sta podrazumevamo pod SF, pa da onda tome posvetimo ovaj topic. Nasa stara boljka ovde. :)
jako teško. sad pogledah vapadov link i vidim 'brazil' u sf-u, a nisam ga tako doživeo. dočim dark city jesam, a da razlika između ta dva sveta i nije tako drastična.
Link to comment
jedna stvar je u SF gotovo obavezna - radnja se najčešće dešava u budućem vremenu. možda od toga treba krenuti.
Ne. Vremenski tok je potpuno nevažan za SF sadržaj. Može se dešavati bilo kada.
Link to comment
naravno, ali se po pravilu dešava u budućnosti
Ne uvek, može i u prošlosti, sadašnjosti, alternativnoj sadašnjosti ili u galaksiji far far avej (ne postoji vremenska odrednica u Star Wars, što se nas tiče to je moglo biti u dalekoj prošlosti)... Rigidno je to. Ne posmatra svako žanr isto, različitih smo shvatanja i senzibiliteta. Nekad se svodi samo na osećaj, i to je tačno, za vas. Edited by Vapad
Link to comment

okej, ne dešava se uvek u budućnosti (ali, veoma veliki procenat da), međutim, nekako po defaultu, kad kažem SF mislim na buduće vreme...nesvesno, kao prva asocijacija...

Link to comment
naravno, ali se po pravilu dešava u budućnosti
Često se dešava u nekoj savremenosti, a ponekad i u prošlosti.Ne bih rekao da bilo šta obavezno mora da sadrži, ali neke postoje neke stvari po kojima se može prepoznati - antiutopija, susret sa novim misterioznim oblicima života, ili uopšte drugim oblicima, promišljanje budućnosti na osnovu naučnih saznanja, gotovo uvek sistem na neočekivan način instrumentališe pojedince, fantazije na temu novih tehnologija, susreti ljudi pripadajućih raznim vremenima, itd, sad ne mogu svega da se setim.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...