Jump to content
IGNORED

Cold Canvassing


Indy

Recommended Posts

Slika - da ili ne?
Ima zapanjujuće mnogo ljudi koji nisu u stanju da smanje veličinu fajla sa fotografijom, a na nekim servisima za prijavljivanje koje znam imaju dosta restriktivnu politiku u pogledu veličine fajla sa rezimeom, pa bi moglo biti problema te vrste. Takođe bi moglo voditi ka prepunjenosti CV-a (mada ne mora).Inače, verujem da je to 1 od onih stvari koje se ostavljaju na slobodu kandidatu. Video sam ih dosta i sa i bez. Zavisi i od vrste posla (nekad sam imao akcionu fotku, kako izvodim neku operaciju na terenu, mislim da je bilo adekvatno stvarima na koje sam se onda prijavljivao). Takođe, teško je ne primetiti da mlađem ženskom svetu može da bude od koristi, ako kandidatkinja liči na Skarlet Johansen samo težak folirant će reći da mu ne bi prijala takva saradnica... normalno podrazumevajući da je nadležna osoba muško, što je barem u oblastima u kojima se ja krećem na žalost daleko najčešće slučaj.
Link to comment

Hvala, Indy. Znam nekoga ko je prilikom traženja posla išao kod osobe koja se profesionalno bavi davanjem saveta tipa kako treba da izgleda CV i gde i kako tražiti posao, pisanjem motivacionih pisama itd (ne pada mi sad na pamet kako bi se ta profesija zvala)...i sećam se da je (relativo velika, kod profesionalnog fotografa dobavljena) slika išla na posebnu stranu na početku CV, na kojoj su se još samo nalazili kontakt podaci. Možda je važno da napomenem da se radilo o konkurisanju na menadžerske pozicije kod (uglavnom) većih kompanija. Baš bi me zanimalo ako neko ima iskustva konkretno za Nemačku i za druge branše, kolike su i kakve razlike.

Link to comment
Baš bi me zanimalo ako neko ima iskustva konkretno za Nemačku i za druge branše, kolike su i kakve razlike.
Slika nekad bese najvaznije oruzje prikom trazenja posla u Nemackoj. Dok sam trazila posao u Nemackoj, na pocetku sam izbegavala sliku, da bih delovala ozbiljno i nisam dobila ni jedan telefonski poziv... Onda sam otisla u profi fotografsku radnju koja se specijalizuje za "bewerbungsphoto" i onda su me za svaki put kad sam aplicirala (najmanje) zvali da popricaju. Cula sam da se sad dosta stvari promenilo, trenutno je na snazi zakon koji zabranjuje da firme zahtevaju sliku i slike postaju sve manje vazne. Za Ameriku nisam nikad stavila sliku, to se bas ne radi. Sad sam relativno gledano sa druge strane, dobijam povremeno CV-je ljudi koji hoce da rade kod nas, pretezno iz Amerike, ali i iz nasih evropskih labova. Mislim da se ti ljudi iz HR i dalje gledaju fotografiju... Iz Nemacke uvek dobijam hiper ulickane likove u tip-top odelima, ozbiljnog pogleda, blagog smeska, i tela zarotiranog za 45 stepeni u odnosu na osu kamere. Sigurna sam da nemacki inzenjeri ne izgledaju tako. Problem sa tim ljudima sto profesionalno jure ljude je sto oni ne umeju bas da citaju CV-je. Potraze neke kljucne reci, pogledaju da li se obrazovanje slaze, i vrlo cesto prave ozbiljne greske - izbace CV-je koji su kao nacrtani za posao, a propuste CV-je koje nemaju veze sa poslom. Definitivno je bolje iskopati iz nekih izvora imena ljudi koje si video i za koje si cuo i probati tako da stupis u kontakt, nego ici preko sajtova kompanija. Najbolje je neko koga si video na konferenciji, sajmu, ... Sajmovi su super mesto za trazenje posla. Ne mislim na sajmove poslova, nego na strucne sajmove. Potrazis stand kompanija koji rade nesto u tvojoj oblasti, i onda popricas sa njima, a imas CV pri ruci. Oni odmah mogu malo da neformalno provere da li si zainteresovan i imas potrebna znanja, a mozes da im uzmes vizit kartu i javis se posle kao stari poznanik sa sajma.
Link to comment
Problem sa tim ljudima sto profesionalno jure ljude je sto oni ne umeju bas da citaju CV-je. Potraze neke kljucne reci, pogledaju da li se obrazovanje slaze, i vrlo cesto prave ozbiljne greske - izbace CV-je koji su kao nacrtani za posao, a propuste CV-je koje nemaju veze sa poslom.
To je potpuno tačno, ovih dana se i ne bavim ničim drugim do "zaobilaženjem" profesionalnih agenata; otuda u stvari i potreba za ovim "cold canvassing" i sličnim strategijama. Recimo, networking (znam bukvalno samo 1 našeg čoveka u Melburnu, i taj baš zna nekog drugog našeg čoveka koji se ovih dana vratio nazad u Perth i upraznio poziciju sličnu kojoj ja tražim, i sad sam dobio ime nj. menadžera tako da mogu direktno da se javim, a i on će da me preporuči, na neviđeno. Srbija!)
Potraze neke kljucne reci
Podseti me - barem u IT oblasti, tvrde da se oko 50% prijava čita od strane kompjutera, a ne od strane homo sapiensa. Znači skenira se na key words. Manguparija se dosetila i (barem sam tako čuo, ne znam da li je tačno) uzmu i sa copy + paste premeste tekst oglasa za posao pravo u "cover letter", pa ga zatim minimiziraju na font size otprilike 1 + prebace u belu boju (de fakto postane nevidljiv za oko, ali "search" i dalje nalazi sve key words koje treba! ;-)) Edited by Indy
Link to comment

dobra fora! moguce da pali. ja znam za jednu drugu kompjutersku foru. u nemackoj, kad zavrsis posao, moras da dobijes tzv "arbeitszeugnis" sto u slobodnom prevodu znaci "radni list". tu tvoj predhodni poslodavac treba da napise jedno stranu-dve o tebi. muka je sto po zakonu, poslodavac ne sme da nista ruzno kaze o tebi, tako da su ti hr manijaci po nemackoj smislili tajni jezik za opisivanje osobe. npr, ako na kraju pisma pise: zelimo mu puno srece u poslu i zivotu, to znaci: jedva smo docekali da ga se otarasimo. ako pise: zalimo sto nas je xy napustio, to znaci da je bio ok, ali se ne zna da li je otpusten ili je sam otisao jer je video da se bas ne uklapa. ako pise nesto mnogo jako, skoro kao: propadosmo bez xy, to znaci da si sam otisao. takvih fora ima jako puno, u raznim oblicima. neko se onda dosetio da napravi softver u kome za puno pitanja das ocenu zaposlenom, a softver izgenerise te tajne recenice. za kompajler postoji i dekompajler - prevodi tekst u ocene. zato, ako dobijes arbeitszeugnis u nemackoj, treba potraziti malo takve softvere i isprobati svoj tekst. ako ima negativnih stvari, zamoliti nekog advokata da zove poslodavca.edit: ko zna nemacki, moze da se poigra. evo sta napravih za sebe - kao da sam otpustena.

Frau Paculla Annia, geboren am 220 BC war vom 200 BC bis zum 188 BC als Hexe im Bereich Bacchanalien unseres Unternehmens t?tig. Zu ihren/seinen Aufgaben geh?rten folgende selbstst?ndige T?tigkeiten:Frau Annia war auf Anforderung bereit, Mehrarbeit zu ?bernehmen. Die Arbeitsbef?higung von Frau Annia war stets in jeder Hinsicht gut. Aufgrund ihres umfangreichen und besonders fundierten Fachwissens erzielte Frau Annia weit ?berdurchschnittliche Erfolge bei ihrer Arbeit. Frau Annia hatte ein sicheres Gesp?r f?r das Wichtige und Wesentliche und arbeitete stets zielgerichtet, methodisch und sehr gewissenhaft. Die Arbeitsqualit?t von Frau Annia war konstant gut. Sie hat unseren Anforderungen entsprochen.Ihr Verhalten gegen?ber Kollegen und Vorgesetzten war einwandfrei. Aufgrund ihrer freundlichen und unkomplizierten Art war sie bei unseren Kunden beliebt und gesch?tzt. Sie hat die Betriebsordnung eingehalten und ist nicht negativ aufgefallen.Frau Annia verl?sst uns, um in einem anderen Unternehmen eine anspruchsvollere Aufgabe zu finden.Wir bedauern ihr Ausscheiden wirklich sehr und danken dieser erstklassigen und bew?hrten Fachkraft f?r ihr stets weit ?berdurchschnittliches Engagement. Wir k?nnen sie fachlich und pers?nlich bestens weiterempfehlen. Wir w?nschen Frau Annia auf ihrem weiteren Berufs- und Lebensweg alles Gute und weiterhin viel Erfolg

Edited by paculla
Link to comment

u uk fotografije u cv stavljaju samo glumci i modeli. ostali ne. da - sajmovi. ja na to idem obavezno. jedan od najboljih nacina da prosiris krug profesionalnih poznanstava, da uspostavis nove i da te ne zaborave ljudi koje vec znas a nisi im stalno pred ocima. ja sam uclanjen i u par profesionalnih organizacija. za to se obicno placa godisnja clanarina ali nije prevelika i generalno ukljucuje newsletters, informacije o sajmovima, sastancima, novostima iz industrije i sto je najvaznije - organizuju druzenja - bozicnje zurke, letnje zurke, dodele strukovnih nagrada, itd.... jos jedna prilika da si svima na oku i da tvaras i produbljujes kontakte. meni je jedna od tih profi organizacija prilicno pomogla kad sam pocinjao samostalnu karijeru - otisao u slobodnjake. obratio sam im se, rekao da nemam slobodnjackog iskustva i ponudio da volontiram ako nekom od iskusnijih slobodnjaka treba pomoc. i pomogli su mi, povezali me s nekoliko ljudi pa sam s jednom od njih radio neko vreme. ostali smo dobri prijatelji. i danas kad je zovu za poslove (zovu je dosta, bavi se tim tridesetak godina) ako nije slobodna preporucuje mene. cenim da bi ovo za pocetnike u struci mogao biti jedan od nacina da poguraju karijeru.

Link to comment
ja znam za jednu drugu kompjutersku foru. u nemackoj, kad zavrsis posao, moras da dobijes tzv "arbeitszeugnis" sto u slobodnom prevodu znaci "radni list". tu tvoj predhodni poslodavac treba da napise jedno stranu-dve o tebi. muka je sto po zakonu, poslodavac ne sme da nista ruzno kaze o tebi, tako da su ti hr manijaci po nemackoj smislili tajni jezik za opisivanje osobe. npr, ako na kraju pisma pise: zelimo mu puno srece u poslu i zivotu, to znaci: jedva smo docekali da ga se otarasimo. ako pise: zalimo sto nas je xy napustio, to znaci da je bio ok, ali se ne zna da li je otpusten ili je sam otisao jer je video da se bas ne uklapa. ako pise nesto mnogo jako, skoro kao: propadosmo bez xy, to znaci da si sam otisao. takvih fora ima jako puno, u raznim oblicima. neko se onda dosetio da napravi softver u kome za puno pitanja das ocenu zaposlenom, a softver izgenerise te tajne recenice. za kompajler postoji i dekompajler - prevodi tekst u ocene. zato, ako dobijes arbeitszeugnis u nemackoj, treba potraziti malo takve softvere i isprobati svoj tekst. ako ima negativnih stvari, zamoliti nekog advokata da zove poslodavca.
Ovo je zaista tačno i znam za slučaj u kome je prilikom prelaska iz jedne druge EU zemlje (u kojoj se na te preporuke malo ležernije gleda) u Nemačku trebalo mnogo truda i objašnjavanja bivšem šefu da to što je on mislio i napisao u Nemačkoj ne znači to već nešto sasvim drugo i da time u stvari daje lošiju ocenu radnika nego što on misli.
Link to comment
ja sam uclanjen i u par profesionalnih organizacija. za to se obicno placa godisnja clanarina ali nije prevelika i generalno ukljucuje newsletters, informacije o sajmovima, sastancima, novostima iz industrije i sto je najvaznije - organizuju druzenja - bozicnje zurke, letnje zurke, dodele strukovnih nagrada, itd.... jos jedna prilika da si svima na oku i da tvaras i produbljujes kontakte.
Ovo je prakticno obavezno, organizacije/udruzenja, mailing liste i ostale slicne stvari. Neke su besplatne, moge nisu al' se - u zbiru & na kraju balade - isplate na ovaj ili na onaj nacin. Sto se tice zvanja na hladno - to je mahom trulo a ono sto moze da bude svetla tacka u toj prici je da se ima jedan (prvi) kontakt - na hladno - pa onda njega pitati koga on moze da preporuci za slicnu akciju te potom referisati na ovog prvog kao kontakt. Ne pomaze puno al' znaci razliku kad kazete nekom Xu da vam je Y preporucio da ga zovete jer je poznat, zna dosta o poslu, uspeshan ili sta god vec. Mislim da je direktno traznje posla takodje trulo ali da poziv moze da odradi za jedno (posle poziva) slanje rezimea i kojesta u tom smislu - ako bude materijala zvace oni a ako ne bude - vishe srece sledeci put...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...