Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

4 hours ago, Vjekoslav said:

Mississippi river

 

5s.jpg

 

dva 14-godisnja djecaka

 

5g.jpg

 

jedan tajnoviti otok

 

5b.jpg

 

5n.jpg

 

jedan brod na drvetu

 

5j.jpg

 

jedan seljober

 

5m.jpg

 

i jedan sorry river town u Arkansasu

 

5a.jpg

 

to je sve sto ti treba za dobar film


5f.jpg

 

Mud (2012)

https://www.imdb.com/title/tt1935179/

 

 

Gledao Mud pre neki dan. Prica 'nako, al atmosfera je carobna...

 

A bravo za ove na hir-3 kroz Drejkov prolaz u tom smeru u toj ljusci od oraha... Za to se mora biti i pristojno lud. Valjda nema dalje kad su mornaricki poduhvati u pitanju. Premda ni Drejk nije vise sto je bio u nekim prethodnim erama bez navigacije, vremenske prognoze i ostalih pomagala. Kapiram da je dobar deo savladivosti tog mora upravo posledica izbegavanja prolaza u pogresno vreme. Jer tamo kad te uhvati oluja, na maloj jedrilici, imas sasvim pristojne sanse da odes na dno.

 

 

Nego krenuo sam da pisem jedan post ovde, o brodu mog detinjstva... Prepoznaces ti sigurno pricu, a vrv i namenski. Al nikako da stignem. A i emocije me zdrmaju kad krenem, pa me to dalje uspori...

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, chandra said:

Kapiram da je dobar deo savladivosti tog mora upravo posledica izbegavanja prolaza u pogresno vreme. Jer tamo kad te uhvati oluja, na maloj jedrilici, imas sasvim pristojne sanse da odes na dno.

 

pa pise lijepo u putopisu, zato i jesu izbivali toliko dugo, punih 28 mjeseci. doduse, da nisu imali konstantnih problema s lomovima, popravkama i remontima (vec na Atlantskom oceanu, cim su prosli tvoje otocje), brze / uspjesnije bi hvatali te sezonske prozore za prolaz juznim morem.

Link to comment

bilo je ovdje govora o pravilima plovidbe, konkretno o susretanju / mimoilazenju, kada se plovila krecu jedan prema drugom. sto medjutim raditi kada se pravci kretanja ukrstaju, odnosno kad ti neko prilazi s boka? tu se, u pravilu, koristi pravilo desne strane (dakle isto kao u voznji na cestama).

 

 

Quote

 

Članak 6.03 a) – Presijecanje pravaca kretanja

 

(1) Kada dva plovila plove pravcima koji se presijecaju na način da postoji opasnost od sudara, plovilo koje vidi drugo plovilo na svojoj desnoj strani mora mu osloboditi put i, ako okolnosti to dozvoljavaju, izbjeći pravac kretanja koji prolazi i presijeca pravac kretanja drugog plovila ispred pramca tog plovila.

 

 

bitno je i to znati, nije da nije. evo, danas vijest, tajkun Horvatincic (konacno i definitivno) zavrsio u zatvoru. zasto? pa zato sto se svojim turbo-mega gliserom, pri punoj brzini (26,4 cvora), spucao u jedrilicu koja mu je dolazila sa desne strane, i pritom usmrtio dvoje ljudi. prije punih deset godina.

 

PXL-110816-826-1024x815.jpg

 

Horvatincic-nesreca.jpg

 

 

...

 

Quote

A iz snimaka VTS službe razvidno je, utvrdilo je povjerenstvo, da je, obzirom na položaj dvaju plovila, prednost prolaska imala Santa Pazienza jer je prilazila s desne strane, što je sukladno pravilima o izbjegavanju sudara na moru.

 

https://www.vecernji.hr/vijesti/analiza-slucaja-horvatincic-jahta-kojom-je-ubio-dvoje-talijana-nije-bila-ni-registrirana-1202700

 

...

Horvatinčić prije ulaska u Remetinec: Bit ću dobar zatvorenik

Objavljeno: 14. srpnja 2021. prije 21 sat

Foto: HTV / HRT

Tomo Horvatinčić večeras je oko 21.25 stigao u Remetinec na odsluženje kazne. Osuđen je na četiri godine i deset mjeseci zatvora zbog izazivanja pomorske nesreće 2011. godine, u kojoj je poginulo dvoje talijanskih nautičara. Odlazak na odsluženje kazne Horvatinčiću je više puta odgođen zbog zdravstvenog stanja.

 

Clipboard5.jpg
 
Horvatinčić je ispred Remetinca još jednom izrazio sućut djeci poginulih u nesreći koju je skrivio.
 
 
...
 
i najbitnije: udruga pomorskih kapetana iz Splita davno je (jos 2016.) proglasila sudska vjestacenja (cak dva!), kojima se Horvatincic pokusavao izvuci, nevjerodostojnima. evo njihove analize:
 
 
 
Edited by Vjekoslav
tipfeler
  • +1 1
Link to comment

ko to kaze ko to laze da Sava kod Zagreba nije plovna?

 

pxl-160721-33715682.jpg

 

pxl-160721-33715673.jpg

 

pxl-160721-33715695.jpg

 

pxl-160721-33715692.jpg

 

pxl-160721-33715674.jpg

 

pxl-160721-33715681.jpg

 

Tijekom jučerašnjeg dana plovilo - Teglenica TT9904, koja se nalazila na južnoj obali Save na području Novog Zagreba oslobođena je s veza te je otplovila nizvodno od Mosta mladosti te se zaglavila na brani u blizini toplane Zagreb, izvijestili su iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Brod se nasukao na slapovima Save prije nekoliko dana. Vatrogasci su ga privezali sajlama, a vojska ga je povukla buldožerom nalik na tenk.

 

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 23.6.2021. at 6:29, Vjekoslav said:

uostalom, ni na Savi nije bilo puno bolje, i tamo se drvene dereglije teglilo (robovi, nadničari, zatvorenici, a od 1780. i životinje) uzvodno po brzacima i plićinama, oštrim meandrima i gustim posavskim magluštinama po kojima je navigacija nemoguća. a svako ušće (Una, Vrbas, Bosna, i posebno Drina koja udara uzvodno) predstavljalo je "mali Djerdap". tamo je takodjer na stotine brodova (i ljudi) skončalo. živi spomenici tim nesretnicima danas se vide na Google Earth kao romantične pješčane ade za turiste, mada su u biti groblja. najpoznatiji ladjari su tradicionalno stizali iz slavonskog sela Davor (preko puta ušća Vrbasa), savski pandan jadranskom Orebiću ili Kostreni po broju kapetana koje su dali. nekad se iz tog rodnog sela Antuna Matije Relkovića (graničarskog časnika i književnika) lakše stizalo do Beča (Austrija) i Regensburga (Njemačka) nego do obližnje Nove Gradiške, eto kako je "privilegovan" život bio u toj famoznoj vojnoj krajini o kojoj se tako neuko lupeta po forumskim Politikama. danas je naravno lađarima lakše, mada im ja ni danas ne bih bio u koži.

 

Clipboard02kjlkjlkj.jpg

 

 

Clipboard01ooo.jpg

 

https://hrti.hrt.hr/api/api/ott/socialshare?target=copy&referenceId=502E796C-0C43-4&channelReferenceId=null&mobile=false&serie=false&operatorReferenceId=hrt

 

dokumentarac o kapetanima unutarnje plovidbe, strojarima i mornarima iz posavskog sela Davor. da bi se pogledao mora se prvo registrirati na HRTi, no to je moguce i preko Google naloga.

  • +1 1
Link to comment

@Vjekoslav

 

Marx_on_the_Beach_Thumb.png

 

Na slici je Ernst Bloch sa zenom na korculanskoj rivi, tokom Praxisa 1968. Koji brod se vidi u pozadini? Na prvi pogled mi se ucinilo da mora biti nesretni Perast (ili jedna od njene tri sestre Porozin, Punat, Postira), ali  nije - 4P nisu imala tu palubu ispod komandnog mosta i komandni most je bio celom sirinom sa 7 prozora. Iznenadilo me kad sam shvatio da je u pitanju Proleterka, bivsi Karadjordje/Visegrad. Porinut 1913 i nasukan kod Murtera i potom izrezan godinu dana nakon ove Blochove slike.

 

Sta je ona trazila na Korculi 1968? Bio sam ubedjen da su 4P preuzela u potpunosti saobracaj izmedju ostrva nakon 1962-3 kada su izgradjeni?

 

HTE_0153.jpg

 

proleterka1.jpg.9d0617739f8447c611a0e2a0f9933f7f.jpg

 

proleterka2.jpg.c0fd4a62bd3adf40b538129369d508d3.jpg

 

Proleterka-07_b.jpg.f987fde315527fd9da270e037e6120fb.jpg

 

Evo je i u mladim danima dok je bila Karadjordje

 

proleterka3.jpg.2e6b000c6197d7abb0de03e5e46b349e.jpg

Edited by chandra
  • +1 1
Link to comment

da smo na regionalnom forumu, brzo bi se javila neka Fiumanka zaposlena u Jadroliniji, ili neki barba u penziji s Korcule, ili bilo koji dalmatinski bodul koji bi iz rukava znali odgovor na tvoje pitanje. gdje bi pride dobili i njihovu osobnu pricu o brodovima koji su im zivot znacili. ovako nam ostaje samo akademski nagadjati, i sluziti se podacima s interneta, kao da se radi o, boze mi prosti, Afganistanu. nazalost, nema nam vise ni Namenskog, koji je od forumasa najbolje poznavao Bijelu flotu Jadrolinije, a PB Proleterka otvara ne samo zanimljiva, i tuzna, vec i intrigantna (pa i vojna, i politicka) poglavlja.

 

 

On 22.8.2021. at 11:47, chandra said:

 

ja ovdje vidim sv. Iliju gore lijevo, vinograde Postupa desno (ok, vise ih zamisljam, ali tamo su), vidim stare zidine Korcule gdje sam setao sa suprugom bas kao i ovaj nobles par na fotki, i vidim jednog bosonogog proletera u donjem desnom cosku. e sad, da li se iza proletera nalazi Proleterka, vjerojatno si u pravu, mada me malkic buni zumirani pramcani profil, koji nije cisto V, kao sto ga je imala Proleterka, vec je viticasto zaobljen

 

profil.jpg

 

podsjeca me na putnicke brodove Jadran, Jedinstvo i Jugoslaviju. to su bili lijepi brodovi, mozda i najljepsi u Bijeloj floti Jadrolinije.

 

Jugoslavia-1956-03-bg.jpg

 

evo je Jugoslavija u Korculi 60ih, samo sa druge (zapadne) strane starog grada.

 

brod-m-b-jadran-jadrolinija-rijeka-jugot


brod-m-b-jadran-jadrolinija-rijeka-jugot


Jadrolinija-Jadran-1.jpg

Jed-Jugoslavia-01-bg.jpg

 

Jedinstvo-01-bg.jpg

 

Jedinstvo-03-bg.jpg


jugoslavija.jpg

 

HTE-0151.jpg


Brod-Jugoslavija-Jugolinija-1971-2.jpg


7f915299da145659f9286ce2346c39b6.jpg


HTE-0149.jpg

 

 

...

 

a i ovaj je bio lijep, nije da nije (sve s gradskim grbom na provi)

 

brod-Osijek-1971.jpg

Link to comment

Hmm, @Vjekoslav sad si mi ubacio rovca. Bio sam ubedjen da je Bloch stigao na praxisovu skolu na palubi Proleterke, ali u pravu si za pramcani profil. Tesko da bi ravne linije Proleterke iz bilo kog ugla izgledale kao na slici. Ali ne moze biti na jedna od "3J" - videli bi se prozori na centralnoj kabini ispod mosta kojih nema. A sve i da su nekako zatvoreni, opet su "3J" imale po 7 prozora na mostu, dok ovaj sa fotke ima 5. Dakle, vrlo verovatno je neka druga ladja u pitanju!

 

Lepa je bila flota Jadrolinije! Ti brodovi i danas bi bili lepotice na moru. Inace Jugoslavija ispravka: Jadran je opstajao do pre neku neku godinu kada je konacno izrezana (kako to tuzno zvuci). Dugo je bila usidrena u luci u Torontu

Jadran.JPG

 

Sta je sa @namenski? Povukao se trajno ili negde uziva tokom leta?

Edited by chandra
  • +1 1
Link to comment

Hmmm, gledam sta je sve Jadrolinija imala tih godina. Ovo na slici nije mogao da bude ni jedan od pesnika (Santic, Cankar, Nazor, Njegos, Karadzic, Racin) - svi su imali uzak mosta, kracu prednju palubu i generalno bili manji i modernijeg dizajna. Kao i oni na T (Tuzla, Takovo, Trogir), a ni Osijek, Karlovac i ostali iz te serije.

 

Osim tvog "detalja", Proleterka je jedina koja se uklapa u ostatak broda sa slike. Ostaje pitanje, ako je Proleterka, kako objasniti oblik profila? Ne nalazim nijednu sliku broda iz istog ugla, skoro en face. Moguce da je do ugla iz kojeg je brod snimljen? Iako na slikama gde je Visegrad izgleda kao da je profil savrseno V, ocigledno ima odredjenu krivinu kako se paluba siri brze nego nizi horizontalni profil. Priznajem, ne ide mi u glavu kako to moze da odgovara pramcu koji si uvecao, ali nemam drugog objasnjenja.

 

A i hvala ti za super zanimljive linkove i licno ozivljavanje fotografije. Koliko danas medju hipsterima raste interes za Praxis, toliko je meni zanimljivija ta zivotna strana onog vremena, pa i to slike koje opisujes.

Link to comment
3 hours ago, chandra said:

Inace Jugoslavija je opstajala do pre neku neku godinu kada je konacno izrezana (kako to tuzno zvuci). Dugo je bila usidrena u luci u Torontu

 

Jadran.JPG

 

 

to je bio Jadran.

 

brod-Jadran.jpg

 

 

Jugoslavija je prodana jos 70ih Francuzima.

 

http://www.simplonpc.co.uk/Jadrolinija2.html#anchor392559

 

nego, sto se tvoje Proleterke tice

 

proleterka.jpg

 

rjeseno :D, ajmo dalje.

 

...

 

PB Istra, PB Dalmacija, i PB Adriana, takodjer istinske ljepotice Bijele flote.

 

Arion-0-Istra-as-built-BW.jpg

 

Arion-Istra-2.jpg

 

Arion-Istra-Dalmacija-2.jpg

 

Arion-Istra-Dalmacija.jpg

 

Adriana-04-900.jpg

 

827-14576-1.jpg

 

827-14576-2.jpg

 

Link to comment

Pa da, ja sam ubedjen da je Proleterka, ali mi tvoj pramac malo ne da mira. :) A i ostaje pitanje kud li je ona vozila tih godina? Tesko da je koriscena za redovni saobracaj.

 

Istra i Dalmacija - uh, pomesani utisak. Oblik korita za desetku, pa i celog broda. Opasno elegantne. Ali sta ce im oni redovi prozora?! Mene su uvek podsecale na busene kartice zbog toga. Ili na neku neuspesnu novogradnju. Kao da neko nije imao ideju kako da zavrsi brod. Ili je imao previse ideja?

 

Adriana je lepotica, ali ona nije nase gore list, no atinjanka! A i ona je mucenica izrezana pre neku godinu.

 

A, da, da, u pravu si, naravno, za Jugoslaviju i Jadran. Pomesao sam ih. Treca sestra Jedinstvo je imala mozda i najbolju starost. Nakon sto je prodata Atlasu i postala luksuzni Ambasador, devedesetih je krstarila od Ekvadora do Galapagosa. Ali i ona je odavno isecena.

 

 

 

Nego, krajem 70-tih ili mozda 80-te, ko klinac, zadesio sam se na brodu koji je vozio od Ankarana do Venecije. Jednodnevni izlet. Relativno veliki brod, svakako veci od Perasta koji sam dobro znao. U povratku nas uhvatilo neko gadno nevreme plus je bio neki problem s motorom. Na brodu nastala prilicna panika - secam se odlicno toga, prvi put da sam video odrasle ljude da povracaju. Ne znam koji brod je bio u pitanju, mozda i nije Jadrolinija.

Link to comment
4 minutes ago, chandra said:

Pa da, ja sam ubedjen da je Proleterka, ali mi tvoj pramac malo ne da mira. :)

 

 

mozda to i nije njen pramac, mozda su dva broda u pitanju. Proleterka iza, a naprijed neko neidentificirano cudo, koje nema samo drugaciji profil pramca, vec drugacije rasporedjene i rupe na vrhu prove, plus neki debeli "šav" po horizontali (konop? pajeta? pramcobran?), a preko tih rupa, sto definitivno nema ni jedan od ovdje spomenutih brodova.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...