Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

2 hours ago, Bujodrag said:

Ja sad skoro odgledah African Queen pa vas skroz kapiram ;) 

:D 

 

Bujodraze, moram da ti kazem da je African Queen isla na ложење, na paru, podlozis drva, ako ima uglja ili neke nafte jos bolje...

 

 

 

Inace, posle starinskog sporohodnog dizela, najlepsi zvuk koji se - osim prirodnih, naravno - moze cuti na vodi, pusti ove moderniste :) 

 

Inace, 2T je keva i po zvuku i po cemu god hoces...

Link to comment

Jao, jeste. Ima scena kad Hemfri kaže da ide po gorivo i odskakuće u šumu da nabere :D 

 

 

Al' to je to, brodić i reka i my good woman by my side, zar ne

Edited by Bujodrag
Link to comment

Jebote, koliko sam vremena proveo na Dunavu a nikad nisam stekao afinitet za plovila. I kad mi je ćale rekao da su oni, ovde kod Vuka, imali barem tri čamca tokom godina a kad je meni trebao za društvo jer nismo imali prevoz na Lido, ništa, davno prodato ili bačeno. Mada pamtim kad su jedan nandžarasti na naduvavanje vadili iz šupe. (Ćale je od onih što su preplivavali Dunav)

 

Ali, jednom kad je jedriličarski klub izvodio svoje na Dunavu, ja sam se uvalio i sedeo na  skroz prednjem delu broda. Je l' se to zove pramac?

 

I zapljuskuje me reka, sitne kapljice vode i svako pojačanje vetra se oseti. I puca me adrenalin iako sam već u startu  bio spreman da sve to zajedljivo odbacim, kao, bolje da pečemo roštilj i pijemo šta god alkoholno  na Lidu. Kako sam samo pogrešio. I drago mi je što sam pogrešio.

To je jedini put da sam se vozio na jedrilici, trajalo je manje od sat vremena ali nikad neću zaboraviti.

 

U sledećem životu da budem ptica ili jedrilica.....ili, ako baš mora, da budem koza, nju uglavnom niko ne dira a ovce jebu.

 

Edited by Bujodrag
Link to comment
3 minutes ago, Bujodrag said:

.....ili, ako baš mora, da budem koza, nju uglavnom niko ne dira a ovce jebu.

 

 

No, možda to i nije toliko loše.

 

Možda bolje nego biti bubašvaba. Ona ima masivnost i brzinu ali od ovčijeg mleka prave cenjeno kiselo mleko i sir.

 

I Aska je poznata svima.

 

OK, prihvatam i ovcu, samo ne  koala, pliz.

Link to comment

Jebiga...

 

Classic_Yacht_001.jpg

 

sail09.jpg

 

… nema tu mnogo price...

 

Quote

It was impossible in Captain MacWhirr's case, for instance, to understand what under heaven could have induced that perfectly satisfactory son of a petty grocer in Belfast to run away to sea.

 

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
On 13.1.2018. at 12:50, namenski said:

Iako brzinomeri tog doba nisu bili pouzdani ipak su zanimljive postignute brzine navedene u brodskim dnevnicima. James Baines jedrio je 1856. godine brzinom od 21 čvora 2½ sata, ali se čini da je taj podatak ipak preteran. Sigurniji pokazatelj su dnevni prevaljeni putevi. Ariel je prelazio 340 NM na dan, James Baines 420 NM, Lightning 430 i 436 NM, a odgovara satnoj brzini od 18 čv. Iz Foochow-a u London kliperi su jedrili oko 106 dana; najkraċe putovanje izvršio je Sir Lancelot - za 89 dana. Oko 30,000 NM dugu rutu London - Sidney preko rta Horna, a na povratku Sidney - London preko Rta Dobre nade prešao je 1869. godine čuveni britanski kliper Patriarch za 69 dana u jednom i u drugom pravcu

 

Da sa njima nije bilo sale pokazao je i ove godine KNM Statsraad Lehmkuhl, na tradicionalnoj trci velikih, pravih jedrenjaka.

Norvezanin je, doduse, do sada pobedio 8 puta, od toga 4 puta uzastopno poslednje 4 godine.

Tradicionalno, starovremskom racunicom koja se jos uvek racuna u najpouzdanije, brod je za 24 sata presao 331.2 NM, dakle prosekom od 13.8 cvorova, dostizuci povremeno - mereno modernim sredstvima - i citavih 19.5 cvorova, dok je mernu rutu, nekih 1.254 NM presao prosekom od 10.1 cvorova...

 

Statsraad-Lehmkuhl-01.jpg

Celicni bark, izgradjen 1914. za potrebe skolovanja nemacke trgovacke mornarice kod Joh C Tecklenborg, Geestemünde, krsten Grossherzog Friedrich August, u Norvesku je, poprilicno zakovrtnim putevima, dospeo 1967. gde je potpao pod fondaciju Stiftelsen Seilskipet Statsraad Lehmkuhl sa sedistem u Bergenu.

Inace, izgradjene su 3 sestre, sve tri prezivele i aktivne do danas: Duchesse Anne (1901), Dar Pomorza (1909) i Schulschiff Deutschland (1927).

 

Sa svojih bezmalo 100 metara duzine i povrsinom jedara vecom od 2.000 kvadrata...

 

 

 

 

Link to comment

OK.jpg

 

ILO Adopts New Minimum Monthly Wage for Seafarers...

 

Quote

A Subcommittee of the Joint Maritime Commission (JMC) of the International Labour Union has agreed on a Resolution raising the minimum monthly wage for seafarers.

 

Quote

 

Under the Resolution, the minimum monthly basic wage figure for able seafarers will increase from US$614 to US$618 as of 1 July 2019, $625 as of 1 January 2020, and $641 by 1 January 2021, representing an overall increase of 4.5%.


 

 

 

Quote

The Maritime Labour Convention, known as the “seafarers’ bill of rights”, entered into force on 20 August 2013, and has been ratified by 89 ILO member States, representing over 91 percent of world shipping tonnage.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...