Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

@ BGhostmislim da je stvar upravo u ukusima, meni se to vino svidelo i da mislimo na isto vino...inace nisam probao toliko vina da bih sebe nazvao vrlim poznavaocem, ja ovde samo prenosim licni ukus...btw etikete sam pomenuo u negativnom konetxtu...dakle neka vina prodaje ambalaza, a ne kvalitet...@ yoyoginekome je to jeres, ali ja sam u nekim letnjim nocima (kada nam je falilo vina na pravoj temperaturi) stavljao po jednu malu kocku leda da ga malko rashladi...inace taj led pomaze i u bojenju usana i zuba (tacnije ublazava ga)...a shto se tice napijanja nishta nije dobro kad se pretera...nemoj mi reci da su laksha pijanstva od neke zestine?...

Link to comment
lbl_stGeorge.jpg:yucky: letos mi se gazza žalio kako su grčka vina sva odredom očajna i treba da se ostave u šerpi preko noći radi dekantiranja. a i onda ne radi. ovo je vino živi primer. domaine skouras, saint george (agiorgitiko) 2004. vuklo se po podrumu još od letos, evo ga sad otvorio. agiorgitiko ume da bude grub, ali sam npr. bio oduševljen estate papaioannou vincima. ovo je bljakiška samo taka, no utešno je videti da su grčki proizvođači ovladali veštinom spinovanja:
Deep red color, hints of sweet oak on the nose. Rich damson, mid palate. Hard-edged tannins, frank and intense.
deep red color koji na kraju naglo prelazi u svetlocrven, hintovi slatkog hrasta su verovatno predmet halucinacije. mid palate je velikodušno, recimo da je mid samo osećaj kiselosti koji ostaje nekoliko sekundi nakon što mi gutljaj prođe. verovatno tu ima i tanina, no pokriva ih kiselost. sve u svemu, zaista frank and intense smeće.
Link to comment
tehenga.jpgNešto s druge strane Tasmana, Te Henga Marlborough Pinot Gris 2006. "Te Henga" je mala etiketa pod kojom idu vina iz Wakefield Downs vinograda (Awatere Valley), čiji vlasnik je kompanija Babič iz Oklenda (eks-Dalmoši). Pored ovoga, imaju Sovinjon beli slične cene (oko 12 amer. dolara). Dakle, šta se nalazi ispod (obaveznog) screwtopa? Zlatnožuta, dosta viskozna tekućina. Nos je zanimljiv, na granici tropskog voća. Malo pobliže, floralno je, ima puno zrele kruške (karakteristično za sortu), jabuke i nešto začina i citrusa. Začin je malo teško detektovati i identifikovati, ali mi se čini da vuče na kari (otud možda dojam "egzotike"). Ukus je pun (13.5% alk), ide fino uz belu ribu-"belo" meso, kiselina blaga i blago je mineralno. Ostaje ukus na krušku. Bez hrane, alkohol malo "pali" (manje problem uz hranu). U Marlboru se takođe radi i barik varijanta Pinot Grisa, koja dođe sa još kompleksnijom aromom, više egzotičnih začina i jezgrastim voćem na nepcima.awatere.jpgAwatere Valley Edited by Indy
Link to comment

Babichev Sauv. blanc iz Marlborougha je vrh (to nije ovaj Te Henga rejndž, već tzv Black Label - Te Henga ne ide pod firmom Babich, mada su oni vlasnici). Nisam imao prilike da probam u većim količinama, kad sam tamo živeo bio sam "na budžetu" (znači, vina iz tetrapaka...) Inače sam radio (kao istraživačko služinče) ogled u njihovom Irongate vinogradu (odakle im stiže odličan Chardonnay) u Hawke's Bay regionu, i tamo 1 sreo Petera Babicha (sina "patrijarha" Babicha, Josipa - emigrirao 1910. u NZ). Pročitah negde da napraviše ogroman posao sa Kinezima (prodaju se u 80 kineskih hotela Interkontinetala... wow).

Edited by Indy
Link to comment

Chateau Beaubois2005EleganceCostieres de Nimes7.40E plus VAT u Francuskoj, 9.95E u ostatku EvropeApsolutno fenomenalno francusko crno bio vino za vrlo razuman novac. Pisem pomalo iritiran time sta se u Beogradu prodaje za ove pare tj cinjenicom da se za ulazak u zonu ovog kvaliteta trenutno placa od 1600-1700 din navise.Kupaza 80% sire i 20% grenasa, boje zrele visnje, puno, jako, zaobljeno i lagano u svakoj fazi ispijanja uprkos tome sto je jos mlado. Ime kupaze (elegance) koliko god da zvuci pretenciozno, dobro je odabrano. Meni vrlo zanimljiva harmonija ukusa i razvoj od prve impresije u ustima - sumsko voce - do transformacije u mirise divljih zacinskih trava, timijana i provansalskih zacina.product_117149b.jpg

Link to comment

Lep primer kupaže iz Barose, poznatog vinskog rejona Južne Australije. Henschke je porodična vinarija sa par vekova tradicije, koji između ostalih vina proizvode i jednu od ikona australijskog vina, Hill of Grace (punokrvni i kompleksni širaz, koji je osvojio i srce, tj. nepca Roberta Parkera). henschkekeynetonpic.jpgOvaj put nešto iz manje astronomske cenovne kategorije, Henschke Keyneton Estate Euphonium 2005 (A$35, cca 21 euro). Kupaža 4 sorte (najviše širaza i kaberne sovinjona, uz malo merloa i kaberne franka), odležala uglavnom u korišćenim baricima. Preporučuje se konzumacija do 2015 (vino ima sigurno dovoljno "štofa" za takav staž, a i duže).. Alkohol je tipičan za južnoaustralijska vina (14.5%). Preporučuje se dekantiranje - pre njega dominira aroma pokožica zrelih šljiva, a ukus je vrlo zaokružen, dug, bogat zrelim taninima i aromom pekmeza od šljiva. Posle bien ouvrir-a dolaze do izražaja začini (beli biber i cimet, takođe miris dima); od voća dominiraju crvene ribizle, a takođe se oseća i miris nane. Na nepcima se više osećaju začini i umami, ali voćni ukus ostaje dugo. Vrlo teško je ostati samo na 1 čaši...

Link to comment

mene je jako dojmio mondavijev pinot noir 2003. skoro da mi je na poslednjem sajmu vina u hajatu bilo jedno od boljih crvenih vina u toj klasi cene - iako je ista zestoko prenaduvana, 2400 din. ako drugi placa, slobodno uzmi, ovako je to skoro puta 3 u odnosu na cenu u USA.

Link to comment
scaledlzBwFu.jpgEvropska Komisija vec duze vreme pokusava da resi problem hiperprodukcije vina koja ide na ushtrb kvaliteta, cene, i smanjuje kompetitivnost EU produkcijePredlog izmena zakona i uvodjenja novih regulativa je slabo prosao ovih dana u Evropskom Parlamentu. Pitanja kao dodavanje secera, ogranicavanje parcela, subvencije za smanjenje povrsine vinograda su bile ostro kritikovane. MEPs water down EU wine reform blueprint
Link to comment

zanimljiv sajt za vinoljupce> Cork'd

The simple way to review and share wine.Cork?d is making life easier for wine aficionados. And it's completely free. Become a member today and ... * Catalog, rate, and review wines in your Wine Journal. * Find out what your buddies are tasting. * Discover and keep track of new wines you'd like to buy and try.
Link to comment

Jedan bRezobrazan vic na temu geografskog porekla vina (na engleskom je, sorry) :D

A man goes to the Lucas Carton in Paris with his girlfriend and orders the 1928 Mouton.The waiter returns with a bottle full of wine, pours a small amount in the glass for tasting.The customer picks up the glass, smells the wine, and puts it down on the table with a thud.'This is not the 1928 Mouton.'The waiter assures him it is, and soon there is another twenty people surrounding the table including the chef and the manager trying to convince the man that the wine is the 1928 Mouton.Finally someone asks him how he knows that it is not the 1928 Mouton.My name is Phillipe de Rothschild, and I make the wine.' Finally, the original waiter steps forward and admits that he poured the Clerc Milon 1928. 'I could not bear to part with our last bottle of 1928 Mouton. You know Clerc Milon, it is in the same village as Mouton, you pick the grapes at the same time, the same cepage, you crush in the same way, and you put them into similar barrels. You bottle at the same time, you even use eggs from the same chickens to fine them. The wines are the same, except for a small matter of geographic location.'Rothschild beckons the waiter forward, and whispers to him, 'When you return home tonight, ask your girlfriend to remove her underwear. Put one finger in one opening, another finger in the other, then smell both the fingers. You will understand what a small distance in geographic location makes."

Link to comment
mvs.jpgHaselgrove MVS Shiraz 2004. McLaren Vale, Južna Australija (A$15 ~ 9 eu.)Južnoaustralijski region (1 sat južno od Adelaide) ponosan je na svoj Shiraz. Shiraz odande je specifičan po aromi tamne čokolade na fonu jasne kupine. Postoje varijacije u aromi unutar regiona. Haselgrove je manji proizvođač sa 4 vrste etiketa, jedna od njih je posvećena lokalnom regionu, McLaren Vale serija (MVS). Ova etiketa ima Chardonnay, Grenache/Shiraz/Viognier, Cabernet S. i Shiraz. Ovaj Shiraz (iz 2004), ispod sve obaveznijeg screwtopa, odležao je 15 meseci u francuskom i američkom bariku. Boja je intenzivni garnet (magenta), a u bukeu dominiraju začini (biber i oraščić) na pozadini od crvenog voća (višnje). Ukus je čista kupina, postoji 1 svežina od pristojnih kiselina; tanini su mekani. Finiš je veoma dugačak, u njemu dominira aroma tosta i moka kafe. Neverovatno dobar odnos cena - kvalitet. (Idem sutra po još).
Link to comment

Pitanje pre svega za Indy-ja, ali i ako neko drugi zna, slobodno:vredi li ovo 7 eurica ?Chateau TanundaBarossa ValleyBarrique Keller 1890SHIRAZ 2006Limited Releasene vidim nigde na njihovom sajtu da ima shiraz iz 2006 u ponudi?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...