Jump to content
IGNORED

Hrana koja leci


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Gde pise da industrijska hrana izaziva alergije? Druga stvar koja mi nije jasna je, mi nismo u Americi i njihovi problemi nisu obavezno nasi problemi. Zapravo, usudio bih se reci da se u Srbiji u dobroj meri jede i nesto gore od onoga sto se jede tamo, zato sto masu stvari apsolutno niko ne kontrolise.

Link to comment
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    14

  • cyberwor/L/d

    7

  • dùda

    7

  • Lancia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jeste konntrolisanje je vakljda deo nekog standarda ko ce ga znati

 

Moje dete kad bilo u osmom razredu osmoljetke imalo jednu vezbu..da sakuplja ambalazu sa 5 i vise naznaka E

znala sam tacno sta to znaci, al ne mogu sad da referisem

 

Nego, proucavam nesto bio vrtove, a imam ova semena zasticena ko zna cime i ko zna kako, a pitam se koliko je tlo u mojoj basti zdravo i kakav je vazduh koji udiosem ...i sve tako

Link to comment

migrena proizilazi i iz organskih jaja i punomasnog sira sa obronaka alpa, od mlijeka krava koje je muzla njezna mada ogrubjela hajdina ruka, kao i od vina od plemenitih sorti grozdja iz vjekovima starih vinograda, dok, s druge strane, zna da je olaksa odvratno gazirana i konzervirana koka kola, cak i ona iz flase od plastike pune estrogena.

nije zivot sto i poljem proci, bilo netaknutim bilo onim pod gmo sojom.

Link to comment

migrena proizilazi i iz organskih jaja i punomasnog sira sa obronaka alpa, od mlijeka krava koje je muzla njezna mada ogrubjela hajdina ruka, kao i od vina od plemenitih sorti grozdja iz vjekovima starih vinograda, dok, s druge strane, zna da je olaksa odvratno gazirana i konzervirana koka kola, cak i ona iz flase od plastike pune estrogena.

nije zivot sto i poljem proci, bilo netaknutim bilo onim pod gmo sojom.

 

pojma nisam imala za ovo........ lepo receno :) ali stos tice kole, neka fala lepo :D a i od vina neb nikad odustala.... doduse ja neam problema s glavoboljom.. tj, pu pu, migrenom... 

 

kod mene vazi pravilo da redovno jedem spanach, sveze borovnice, krenberiz, kefir, limun i tome sl. za kozu, deluje kao najbolja vitaminska krema na svetu

Link to comment

napisala sam vise u skladu naziva topika...ali i moze da leci razna stanja jer iz ishrane koja obiluje industrijskom hranom prizilaze mnoga stanja koja nisu ,,stravna,,..razne migrene,alergije,prehlade,razne zeludacne tegobe,razna crevna stanja..i to..

 

jer kada se izbaci industrijska hrana osoba moze da izbaci i do 90% trans masti iz svoje ishrane(idealno bi bilo 100%) al ajde ..ovako bar moze da kontrolise kolicinu i da to ne budu hidrogenizovane masti nego obicno ulje,ono ako bas mora ..plus aditivi,konzervansi,boje,e brojevi i slicno koji nemaju mesto u ljudskom telu(ne kazem da su svi stetni ali i nije da su potrebni ili da su hrana)..itd..

 

evo neki tekst http://www.huffingtonpost.com/robert-lustig-md/fda-food-additives_b_3384629.html

http://www.huffingtonpost.com/robert-lustig-md/sugar-toxic_b_2759564.html

 

 

Sem za migrene i prehlade, ovo ostalo - alergije, creva, želudac, stoji.

Link to comment
  • 4 weeks later...

jel neko upucen u vezu oksalata i resorpcije gvozdja? spanac, blitva i jaja imaju visok sadrzaj oksalata sto nevodno ometa resorpciju.

ne sjecam se zbog cega, i kakao je ometa, kao i orasi.

 

nije zdravo guglati. tim prije sto covjek ne zna kom izvoru da vjeruje.  

Link to comment

Komplikovano je. Gvožđe mora obiti izbalansirano sa potrebama organizma, što je delimično regulisano njegovom reciklažom u organizmu. Višak gvožđa je toksičan, kao i gvožđe u obliku u kome može da reaguje sa npr proteinima i oštećuje ih. Osnovna uloga je praktično u kompleksima, kao što je hem, u kome je stabilno, tj sprečene su neželjene reakcije. Generalno je resorpcija gvožđa niska, a faktori koji mogu da smanje resorpciju su mnogobrojni. Na primer, sve što može da izkompleksira gvožđe ne deluje isto. Gvožđe iz mesa je obično u hem obliku, i tako može da se resorbuje na pravi način. Vitamin C isto pomaže resorpciju gvožđa, kao i određene aminokiseline i polipeptidi. Suprotno deluju oksalati, kao i neka druga jedinjenja koja se nalaze npr. u integralnim žitaricama, soji .Takođe, sve što u sebi sadrži tanine može da smanji resorpciju, crni čaj, kafa, crno vino...Opet, puno zavisi od individualnih karakteristika organizma, pa ne volim da pišem ovo što pišem, zato što ima i suprotnih situacija, kada je resorpcija veća nego što je željeno, pa nastaju oštećenja određenih organa, npr. jetre. To bi bolje objasnio neko za drugačijim obrazovanjem od mene.

Link to comment

ja sam imala probleme s gvožđem samo u trudnoćama i oba puta su mi <različiti> doktori i apotekari rekli da ne pijem kafu neposredno pre ili posle uzimanja tableta jer ometa resorpciju

ništa drugo, ni jelo ni piće, nisu spominjali (dobro, kontam da ni vino ne bi bilo ok)

 

 

 

a nisam ni znala da postoji i obrnut problem (višak gvožđa) dok mi muž nije rekao da će jednog dana morati to da kontroliše jer je njegov otac imao takav problem

Link to comment

hvala, braco :)

 

oksalati se pominju ponegdje, dok se drugdje tvrdi da ne uticu na resorpciju. to me i jeste zbunilo. spanac, blitva, crveno bobicasto voce se tradicionalno savjetuju anemicnima.

 

amelija, i ja sam dobijala savjet za kafu a takodje i za kalcijum. mimo toga, ovo sto braca pise za integralne zitarice se cini mi se ne dovodi u pitanje, u izvorima na koje sam naisla.

 

secer i alkohol uticu pozitivno, to je super :D

Link to comment

Meni endokrinolog rekao kako je Popaj najveća zabluda čovečanstva, i savetovao samo crveno meso, kao neuporedivo značajniji izvor nego bilo koja druga namirnica. Opet, znam vegetarijance koji su uspevali da podignu gvožđe bademima, suvim voćem i sl, a ja uz najveći trud jedva, tako da stvarno zavisi od organizma. 

Link to comment

iz povrca i voca se gvozdje jako tesko resorbuje. 

 

ali ovo sa oksalatima je teorija da se gvodje zbog njih izbacuje iz organizma. to bas udara na tradicionalni dijetetski plan za anemicne, jer ukida dosta tamno zelenog povrca, bobicastog voca i jaja a oni su znacajan izvor gvozdja, iako ni blizu dobar kao meso. doduse, kako se spanac jede sa mlijekom, moguce da i kalcijum uspori resorpciju.

 

srecom sam mesozder. 

 

ali kakao im necu oprostiti, ako je i on na crnoj listi!

Link to comment

Da, čula sam i ja za to, ali nisam mnogo istraživala. Interpretirala sam, verovatno pogrešno, tako da npr. mogu da resorbujem koliko-toliko gvožđa iz spanaća, ali ako ga jedem uz biftek, blokiraće resorpciju gvožđa iz mesa. Onda bih uz biftek jela nešto sa vitaminom C i/ili folnom kiselinom (brokoli?), a spanać ostavila za neke druge kombinacije. Mleko, kafa, čaj, naravno nikako. To, koliko vidim sad, nije baš tako, ali bespuća interneta i saveta o namirnicama... morala sam da stanem u jednom trenutku i nešto da uzmem za tačno.

 

Mada lažem, već duže se ne pridržavam nikakvih pravila i ne pijem tablete gvožđa, ali kad izađem iz haosa i budem rešila da se dovedem u red, svakako ću da pratim uputstva i istinu o oksalatima. Doduše, pre neki dan sam kupila čaj od koprive sa limunom, tako da simuliram tu neku borbu protiv anemije...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...