Jump to content
IGNORED

Hrana koja leci


cyberwor/L/d

Recommended Posts

dadada, ta raznovrsnost je mnogo vazna, uz ogranicavanje kolicine nekih namirnica.gledam svog klinca, sad je u uzrastu kad pocinje da ima prohteve, i pedijatri upozoravaju da deca u tom uzrastu pocinju masovno da zele ugljene hidrate i da se mrste na povrce. neki roditelji vise naginju ka tome da je bitno da dete nikad nije gladno pa nek pojede sta god, a drugi ulaze u zeznutu borbu postavljanja granica. treci dube na glavi i osmisljavaju kako da svaki obrok bude spektakl, ali deca i te spektakle nekako polako umeju da navedu na svoju nutritivnu vodenicu. a navike se stvaraju rano, kazu da se oko navrsene trece godine ono sto smo jeli prihvati kao template obroka koji kasnije volimo. i posle je moguce menjati naravno, ali uz mnogo vise napora.

Link to comment
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    14

  • cyberwor/L/d

    7

  • dùda

    7

  • Lancia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poteran katastrofalnom krvnom slikom (loš holesterol u plusu, dobar u minusu te gomilom triglicerida) došao sam posredno, preko kolege s posla do brošure o hrononutriciji. Španska sela, na prvi pogled, ali nisam bio lenj te sam pročitao sve od a do š. I odlučio da sve to probam da primenim na sebi.Razlog imam (iako relativno mršav) genetika mi sugeriše sledeće - ili vodim računa o ishrani ili jednog dana gecrk od zakrčenja krvnih sudova.Posle cca. dva, dva i po meseca 90+ procentnog primenjivanja, rezultat je sledeći:- sve problematične vrednosti dovedene u red (primarni cilj, dakle, postignut)- ništa od ostalih analiza u krvi ne odstupa od referentnih vrednosti (nema nus pojava)Smršao jesam, po mojoj proceni negde oko 5kg, što me spustilo na skromnih 75-6kg, ali koliko vidim po sebi, otišlo je ono što je moralo da ode. Ne osećam se loše, niti ikako slabije nego pre.Veliki problem mi je organizacija šta i kad jesti, sa mojim radnim vremenom, terenima po Srbiji i obavezama kući sa decom. Trudim se da hranu spremam i nosim sa sobom na posao (ručak). Moram da priznam da sam ušao u blagu monotoniju spremanja, pa sam počeo da odstupam u poslednje vreme od "dozvoljenog". Nisam neki gastronomad koji bi mogao da iz rukava izbaci neku ideju i to mi je veliki problem.Kada bih izveo opštu analizu promena u svojoj ishrani, to bi izgledalo ovako:- hleb, testo, raznorazne mixeve hrane jedem isključivo ujutru, najobilniji obrok- do ručka ne jedem ništa, sem kafe posle doručka,- ručak bez testa, ne mešam meso i kuvano jelo. Ako je obrok mesnat, samo sa salatom ili grilovanim povrćem.- užina, jedem voće, parče crne čokolade, vrlo retko palačinku ili bilo šta slatko, sa kafom- večera, nešto sa jajima, riba, belo meso ili samo povrće (najčešće salate)Mleko u izvornom obliku sam izbacio. Mlečne proizvode nisam. Jedem više kiselog mleka, mnogo manje jogurte i pavlake. Takođe, svinjskom mesu sam rekao goodbye, dok ostale vrste jedem.Ne mislim da je neka posebna "vruća voda" ovo gore, ali u mom slučaju radi, so far. Kad bih se još prinaučio i da spremam hranu malo maštovitije, ihaaaj...

Link to comment

procitala sam oko 1/3 china study za sada i jako mi se svidja. nutricionisticke tekstove uglavnom procenjujem po kriterijumima po kojima sam istrenirana da procenjujem naucno razmisljanje, i skoro uvek mi deluju kao nekakva papzjanija od poluinformacija i neosnovanih zakljucaka. ova knjiga se, medjutim, bazira na nizu vrlo ozbiljnih istrazivanja, vrlo ozbiljno predstavljenih. ako joj se ista moze zameriti, to je visak informacija. meni ne smeta, ali mislim da bi mnoge moglo da odbije nakon nekoliko poglavlja.naravno, zakljucak je da treba jesti povrce :lol:i zitarice -_-kad sam listajuci nasla grafik koji sam spominjala u nekom prethodnom postu (kinezi jedu vise kalorija a mrsaviji su), ocekivala sam neku caroliju, neki kec iz rukava koji bi trebalo da resi sve probleme. sasvim sam pogresila, ako autor namece ikakav zakljucak, to je da kalorija nije smislena mera energetskog unosa. me happy.uzgred, podaci su iz sedamdesetih i osamdesetih i to iz ruralnih podrucja kine - mislim da kineska ishrana danas (a posebno u gradovima) nije nuzno zdrava u smislu u kom se govori u knjizi. recimo, u doba kad su prikupljani podaci, jugoslavija je medju ispitanim zemljama imala jednu od najnizih stopa jedenja mesa i obolelih od kardiovaskularnih oboljenja. kao sto znamo, danas bas i nije tako, a pretpostavljam ni u kini.

Link to comment
mislim da se francuzi dosta uklapaju u taj standard.ali, rucak uvek u isto vreme (od 11:30 do 1:30), makar bio smak sveta! na sta sam dosta pizdela jer mi je to bilo1) neprirodno, jer ne mozes uvek tako tempirati jelo, sta ako nesto treba uraditi zavrsiti/uraditi
slično i Španci, imaju određena vremena za ručak i za večeru, i mogu da padaju sekire, zna se da je to vreme za ručak i za večerujedino što su vremena kasnija nego na drugim mestima (ručak od 14 do 16h, večera od 21 do 23h)i onda npr većina restorana uopšte ne radi u "nevreme", što ja isto mrzim jer ne mogu ja da natempiram kada ću biti gladna + postoje i druge stvari u životu osim jela
drugo, uglavnom imaju kuvano. pasta tu spada pod najgoru mogucu opciju ali uglavnom su obroci iz 5 delova sa svi mogucim tipovima i klasama namirnica i obaveznom salatom!! ( i dezertom ^_^ ).dakle raznovrsno i umereno od malih nogu.
e tako i meni najviše prijakuvano obavezno jednom dnevno, nije mi mnogo bitno da li je ručak ili večera, mada mi je nekako prirodnije da je ručaki obavezno salata (osim uz par izuzetaka), voće i/ili deserta inače ja *volim* povrće i salate, tj volim sve pa mi se onda nekad više jede ovo, nekad ono, nekad mi je svejedno, itd itdpa kontam da se onda izbalansira zdravo i nezdravo te da nemam problem :)osim možda sa slatkišima, no to je druga priča
Link to comment
Odlicna torta od paradajiza:Priprema : 10 min Pece se : 25 minutesSastojci za 4 osobe :testo od putera i brasna(125 g putera, 250 g brasna, 1 zumance malo mleka, so),4-5 paradjiza,senf na starinski nacin ili kako francuzi jos kazu "moutarde en grain" - senf sa celim zrnima slachice Zagrejati rernu na 210� C).testo razvuci u okrugli pleh i izbosti viljuskomvelikodusno namazati testo senfom i prekriti kolutovima paradajiza. Peci 25 minutaVarijanta: izmedju kolutova paradajiza mogu da se umetnu listici nekog tvrdjeg sira tipa cantal/grujer ili komadici fete. Umesto ovog masnog testa moze se koristiti i lisnato.Ovde kupujem gotovo testo koje mogu da zaledim a cime cu da ga prekrijem zavisi od sastojaka u frizideru.
mali off, ovo upravo pravim i crkla mi rerna. jos sam dodala fetu i vlasac :cry:lebu i nutella here i come :kralj:toliko zdravoj hrani
Link to comment
  • 2 years later...

nesto ovih dana gledam i obilazim razno razne raw vegan kanale i stranice i potpuno mi je fascinantna potreba,pored potrebe za ciscescenjima raznim sto prelzi u patologiju i ocd poremecaje, da se izbaci sve osim voca i povrca iz ishrane a da pri tom mislim na masti i ulja,cak im je orasasto/avokado premasno  :o

i so  :isuse: ..ok je  tvrdnja da jedemo previse soli,to je tacno ali tvrdnja je da sve sto nam treba dobijamo iz hrane(voca i povrca) sa naglaskom na celer i lisnato povrce za so

pa onda krave i slonovi ne bi lizali/sisali razne slane gline i zemlje od kada postoji zivot na planeti

Edited by ivy
Link to comment

da,da ekstreme uocavam..naravno da mi zdrav razum jasan ali u uklanjanju ,,nepozeljnog,, i u ,,ciscenjima,,se lako ode u extrim

 

znam to iz ove ,,moje,, ishrane gledam neke grupe,a mrzim takva udruzenja al jbga..

 svuda gde postoje neka ,,pravila,, o uklanjanju grupa namirnica tu se lako sklizne u extrem

misim sam koncept one 80-10-10 ishrane je ekstem..pa onda dalje

Link to comment

nas kako, ja volem da slusam sebe sta mi se jede.... dodze mi perijod kad mi se samo kiso kupus jede, recimo, i ako tad odem da vadim krv ja tacno znam unapred koj mi vitamin nedostaje.... djaba preporuke, saveti, trte mrte.. ako o sopstvenim potrebama nemas blage veze

 

evo sad mi se jedu beriz.. mada mi se one uvek jedu :D

 

beriz_zpshfkltydu.jpg

Link to comment

ono sto sam ja shvatila je da je svaki nacin ishrane koji maximalno do apsolutno iskljucuje procesuiranu,preradjenu,industrijsku hranu je onaj koji leci

a bez obzira na kolicinu namirnica zivotinjskog porekla jer se  obicno biljna hrana stavlja u prvi plan kao ona koja je ultimativno zdrava..to nema veze..ovo prvo je ono sto je ultimativno bitno.

Link to comment

napisala sam vise u skladu naziva topika...ali i moze da leci razna stanja jer iz ishrane koja obiluje industrijskom hranom prizilaze mnoga stanja koja nisu ,,stravna,,..razne migrene,alergije,prehlade,razne zeludacne tegobe,razna crevna stanja..i to..

 

jer kada se izbaci industrijska hrana osoba moze da izbaci i do 90% trans masti iz svoje ishrane(idealno bi bilo 100%) al ajde ..ovako bar moze da kontrolise kolicinu i da to ne budu hidrogenizovane masti nego obicno ulje,ono ako bas mora ..plus aditivi,konzervansi,boje,e brojevi i slicno koji nemaju mesto u ljudskom telu(ne kazem da su svi stetni ali i nije da su potrebni ili da su hrana)..itd..

 

evo neki tekst http://www.huffingtonpost.com/robert-lustig-md/fda-food-additives_b_3384629.html

http://www.huffingtonpost.com/robert-lustig-md/sugar-toxic_b_2759564.html

Edited by ivy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...