Jump to content
IGNORED

Hrana koja leci


cyberwor/L/d

Recommended Posts

ma ne, nego nema tajne cake koja ce uciniti da nam slatko i masno ne bude nesto najukusnije sto postoji, i nesto sto smo u stanju da sabijemo u najvecim kolicinama. to nam je ugradjeno u sistem. kao da odbijamo da prihvatimo da je 'jedi povrce' glavna tajna, nego hocemo nesto drugo, da nekako varamo, a da opet budemo slimfit.
pa ima, kako da nema, ne vodimo se svi u ishrani nekim univerzalnim ukusima. svi imamo svoje prezivarske poroke i nastranosti. to sto neko voli masno, mene npr. vata nesvestica.
a preskociti bilo koji obrok je lose naravno, kao i prejesti se, ali nikad nisam shvatila sustinu one ideje da se trosi vise kalorija ako se jede engleski dorucak a lagana vecera. ako je unos isti i nivo aktivnosti isti na 24h, ne kontam kako tu moze da dodje do vece ukupne potrosnje sa rokadom obroka.
iz nekog razloga se valjda vecina poslova odigrava danju, tako i zeludac ima svoje off vreme (valjda od 22h do zore, negde procitah).
Link to comment
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    14

  • cyberwor/L/d

    7

  • dùda

    7

  • Lancia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

indy, ideja je da ces da smrsas ako jedes istu kolicinu hrane kao i ranije ali vecera i dorucak zamene mesta.

iz nekog razloga se valjda vecina poslova odigrava danju, tako i zeludac ima svoje off vreme (valjda od 22h do zore, negde procitah).
pa bas tako, onda 'off vreme' za zeludac noci znaci da ce i deponovanje da se odvija sporije (ili bude odlozeno za kasnije) kad spavas. ne vidim kako u toj konstelaciji tezak vecernji obrok moze da te nagoji vise od istog tog obroka kad ti metabolizam sljaka i kad varis brzo? mogu naravno da vidim zasto nije dobro za zeludac ni za san.
pa ima, kako da nema, ne vodimo se svi u ishrani nekim univerzalnim ukusima. svi imamo svoje prezivarske poroke i nastranosti. to sto neko voli masno, mene npr. vata nesvestica.
ma ok, ali ovde valjda pricamo o opstim nutricionistickim savetima. a opste mesto vecini ljudi je da vole da jedu, i da retko ko od ovih koji vole da jedu, sam bira samo zdravo i lepo i dobro i umereno. otud i sva sila saveta.
Link to comment
pa bas tako, onda 'off vreme' za zeludac noci znaci da ce i deponovanje da se odvija sporije (ili bude odlozeno za kasnije) kad spavas. ne vidim kako u toj konstelaciji tezak vecernji obrok moze da te nagoji vise od istog tog obroka kad ti metabolizam sljaka i kad varis brzo? mogu naravno da vidim zasto nije dobro za zeludac ni za san.
sto me naopako kvotujes, hoces da mi se prekobrcne varenje?¿iz istog razloga valjda sto se vise gojis kad ne sazvaces dobro hranu. ima ona, do 30 i neke ti zderes svoj zeludac, posle on tebe.
ma ok, ali ovde valjda pricamo o opstim nutricionistickim savetima. a opste mesto vecini ljudi je da vole da jedu, i da retko ko od ovih koji vole da jedu, sam bira samo zdravo i lepo i dobro i umereno. otud i sva sila saveta.
bre Betty, valjda opste mesto nije da ljudi vole da jedu, nego neki izvuceni prosek sta i kako jesti da bi bio ok. Edited by Lancia
Link to comment

prica o ranom poslednjem obroku vazi samo za 100% zdrave ljude. recimo kod dijabeticara to je jedna od najvecih gresaka koja direktno dovodi do vrlo visokog secera sledeceg jutra. oni moraju da jedu bukvalno 10 minuta pre odlaska u krevet, da bi metabolizam bio uposlen i preko noci i da se ne bi desilo da jetra krene da pod pritiskom niskog insulina izazvanog nedostatkom hrane krece da prozvodi glukozu i da je ispusta u krv (nocturnal hepatic gluconeogenesis)

Link to comment

dok recimo hipoglikemicarima treba vecera da se ujutru ne bi probudili polublesavi od niskog secera :Dja uvijek veceram, ali manje obilno no sto doruckujem. dorucak mi je glavni obrok, oveci, vec godinama, i to u dvije osnovne varijante (jaja ili sir, sa dodacima). izleti u drugacijost dorucka su mi jako rijetki.edit, ima jedno mjesec dana da sam ukinula popodnevnu kafu, a smanjila kolicinu jutarnje. i prija mi, mada mi ujedno i nedostaje kafa.

Edited by morgana
Link to comment

Polurovita kajgana, pršuta, sir i paradajz za doručak su zakon. I onda mogu da guram do 6 posle podne bez ičega :)Nije baš za topik "Hrana koja leči"... Bar ne o onoj kola leči telo :D

Edited by MancMellow
Link to comment

i mene je betty zbunila sa ovim "nema sanse da slatko i masno ne bude 1 apsolutni vrh ishrane, jer jasno je da je to najnaj. svima"meni se cini da je pitanje ukusa i prehrambenih preferenci, uz mala odstupanja, gradjeno na prethodno stecenom prehrambenom iskustvu i navikama, verovatno ponesenim iz kuce i hrane koja se tamo jela. Varijacije na temu postoje ali kljucne navike i osnovi ishrane se nekako uvek uklapaju na nivou porodice.btw. povrce, voce i slatkisi all the way! -_-edit: i dajte jos tih recepata sa pocetka topika

Edited by lostfanforever
Link to comment

Kada bi se obrok limitirao na 200 kalorija, ne bi bilo bitno kada. Poslednjih nedelja malo treniram uveče i apsolutno moram da imam prazan stomak da bih odradio korektan trening.

Link to comment

e, kolko je i to razlicito, ja na trening idem pola sata poslije jela :Dmanc, prsut za dorucak, nego sta. ja ga proprzim pa dodam 2 jaja. poslije toga par sati mogu da budem i vegetarijanac, ako treba.

Link to comment
bre Betty, valjda opste mesto nije da ljudi vole da jedu, nego neki izvuceni prosek sta i kako jesti da bi bio ok.
pa to ti pricam, meni se cini da je prilicno jasno demonstrirano da je prosek da bi bio ok taj da za slane obroke jedes sto vise povrca, koje onda zbog toga sto napuni zeludac posledicno smanji kolicinu lebamesa, a za dezerte sto vise voca umesto kolaca. sve preporuke na kraju vode u to da prosecan covek treba da jede manje grickalica, manje masnog, manje slatkog, manje ugljenohidratnog, manje preradjenog, manje przenog, a vise svezeg i kuvanog. elem utisak mi je da hocemo nesto vise, da hocemo neki trik koji ce ubrzati metabolizam i dozvoliti da zaobidjemo svu tu zdravu ishranu ako moze fala lepo, i da na tome pociva citavo brdo nutricionistickih saveta (ovih u javnom prostoru, ne znam kako to izgleda u ordinaciji).najnovija stvar koju sam videla ide korak dalje - nasli su da bebe imaju neku vrstu masti koja nije deponija energije, vec sagoreva kad god im je hladno. i naravno, odmah se diskutuje o tome da li i mi odrasli mozemo da konvertujemo svoju masnocu u tu bebi-masnocu, pa da sagori sama od sebe. a brokoli sedi tuzan i nezeljen.
Link to comment
Perice, ti zajebavas :fantom: pricas o hrani, kao ja kad ocekujem sedmicu na loto, a nisam ni uplatio.
ma okrenula sam nasumicno neku stranu iz ove kineske studije, i prica se o tome kako je moguce da kinezi unose vise kalorija a manje se goje nego amerikanci (i jedni i drugi u uzorku su sedentarni tipovi). nisam sad jos citala dalje, ali ocekujem da ce uslediti neka nova caka koja bi trebalo da resi problem dijabetesa u svetu i sire.
Link to comment
ma okrenula sam nasumicno neku stranu iz ove kineske studije, i prica se o tome kako je moguce da kinezi unose vise kalorija a manje se goje nego amerikanci (i jedni i drugi u uzorku su sedentarni tipovi). nisam sad jos citala dalje, ali ocekujem da ce uslediti neka nova caka koja bi trebalo da resi problem dijabetesa u svetu i sire.
pa ove nedelje sam citao da je kao pronadjena vakcina protiv decijeg dijabetesa i da su na pravom putu, sta god to znacilo, do dodju bolesti glave uopste.
Link to comment
ma okrenula sam nasumicno neku stranu iz ove kineske studije, i prica se o tome kako je moguce da kinezi unose vise kalorija a manje se goje nego amerikanci (i jedni i drugi u uzorku su sedentarni tipovi). nisam sad jos citala dalje, ali ocekujem da ce uslediti neka nova caka koja bi trebalo da resi problem dijabetesa u svetu i sire.
Hm, ja mogu za sad da prenesem samo utisak sa terena, tj. iz Kine. Koliko ja videh, prva caka je sto jedu svaki dan i svaki obrok u striktno odredjeno vreme, npr. rucak je izmedju 12-14h i tad svi rucaju, ali opet svako u isto vreme, nasi radnici u magacinu su svaki dan rucali u 12:00. Znaci, moze da gori, puca, seva, da brod ceka na nas da bi isplovio, oni tacno u podne ispustaju kutije i idu na rucak. Vecera je izmedju 18-21h. Obavezno doruckuju, i obavezno uvece setnja. Dalje, najvise jedu povrce, sa malo mesa, i jos manje testa. Imaju i uzine. Tih mesec dana tamo sam se pridrzavala i ja takve ishrane, i meni je uzasno prijalo, i nisam bila gladna. Mnogo bitnije od svega ovog je to sto oni jedu kuvanu hranu uglavnom, nista suvo.
Link to comment

mislim da se francuzi dosta uklapaju u taj standard. sem te setnje uvece tu nisam sigurnaali, rucak uvek u isto vreme (od 11:30 do 1:30), makar bio smak sveta! na sta sam dosta pizdela jer mi je to bilo1) neprirodno, jer ne mozes uvek tako tempirati jelo, sta ako nesto treba uraditi zavrsiti/uraditi2) suvise rano, moj rucak se postepeno pomerao sa 5, na 3 pa na sadasnjih 12:30 i prija mi :)drugo, uglavnom imaju kuvano. pasta tu spada pod najgoru mogucu opciju ali uglavnom su obroci iz 5 delova sa svi mogucim tipovima i klasama namirnica i obaveznom salatom!! ( i dezertom ^_^ ).dakle raznovrsno i umereno od malih nogu. tako ih uce u skolama, a tako im i roditelji serviraju 5 razlicitih posudica za rucak (zitarice, meso, povrce, sir, voce itd svega ima, pa i vina u skolskoj kantini evilsmile.gif ) i to im je prirodno.btw. skoro sam se iznenadila koliko se razlikuje prosecan zivotni vek u fr i sr. ja verovala da su skoro isti, :isuse: makar za zene (ne zaboravljam ni znacaj drugacijeg zdravstvenog sistema)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...