Jump to content
IGNORED

Hrana koja leci


cyberwor/L/d

Recommended Posts

"Najsveobuhvatnija studija ishrane koja je ikada uradjena"Nisam uspeo da nadjem pogodniji topik, da okacim knjigu Kineska studija dr. Kembela, na srpskom (i tipicno za knjige na srpskom, skenirana dvostrano, sto znaci de facto neupotrebljiva za e-readere, ali eto vam ako hocete). Trebalo bi da je dosta dobra, premda naravno i oko toga ima polemike (a nije jos bilo nijedne teorije zdrave ishrane oko koje nisu letele varnice).(Ne moze da se okaci, suvise je vel. fajl, ali moze da se skine odavde).

Kineska studija – Moć ishrane
Dr. Kolin Kembel
Tomas Kembel II
Najsveobuhvatnija studija ishrane koja je ikada uradjena
Naslov originala: The China Study by T. Colin Campbell, PhD and Thomas M. Campbell II

Link to comment
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    14

  • cyberwor/L/d

    7

  • dùda

    7

  • Lancia

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

(Ne moze da se okaci, suvise je vel. fajl, ali moze da se skine odavde).
meni nije htelo da otvori ovu stranicu, ja skinula odavdeedit:ja se poslednjih dana bavila mišlju da postavim neku sličnu temu, nisam ni znala da postoji već.lično, totalno sam zbunjena u šumi teorija na temu zdrave ishrane.trenutno provodim na sebi eksperiment, znači ''in vivo'' sa lchf ishranom (videh na brzinu u ovom istraživanju da je taj princip totalno popljuvan).jesam skinula nešto kila, ali primarno mi je da vidim kako se ponaša holesterol, to ću da proverim ovih dana. Edited by duda
Link to comment
http://www.svetlosti...ska_studija.pdfcitanjem proizvoljne strane iz ovog pdf-a utvrdila sam da se kembel dr kolin zalaze za izbacivanje (ili radikalno rezanje) mesnih proizvoda iz ishrane. mozda mi je uzorak premali, sta znam.
Baci pogled na ostale naslove iz kolekcije :DSta znam, moram da procitam celu knjigu za neko realno misljenje, ali kineska kuhinja ionako ne sadrzi previse mesa, tj. u drasticno manjoj kolicini nego kod nas. Mada, i nasa "tradicionalna" ishrana ukljucuje minimum mesa (mislim na klasicnu kuhinju).Ja sam nesto malo bistrila i ishranu po krvnim grupama, zvuci da ima smisla. Samo, trebalo bi da probam da se pridrzavam par meseci ne bih li utvrdila da li mom organizmu to prija.Inace, dobra tema :)
Link to comment

tema je sjajna.imala sam nameru malo više se pozabaviti ovom temom, i hoću, nego nemam trenutno vremena pa ću ukratko.već dugi niz godina se bavim čitanjem slične literature, neke knjige iz te oblasti su mi dugo bile maltene biblija. međutim ...u toku je bukvalno poplava totalno suprotstavljenih teorija o hrani, tj. zdravoj (funkcionalnoj, adekvatnoj, primerenoj ... kakogod) ishrani ljudi.kako se snaći u moru kontroverznih informacija.istina je da se još nisam namerila na neku literaturu za koju bih mogla da kažem ''e ovo je baš studiozno napisano''.uglavnom se porede babe i žabe, tj. totalno neuporedive stvari i usput se zanemaruje ono što željenom rezultatu ne ide u prilog.na ovu ''kinesku studiju'' sam upravo bacila pogled, tu i tamo, i čini mi se da me takođe neće nešto fascinirati.u toku rata su ljudi u sarajevu mahom bili gladni, tj. nedovoljno siti. posle sam slušala priče kako je eto pirinač i pasulj (a toga su ti koji su izvor informacija jedino imali u relativno dovoljnoj količini) maltene lek za dijabetes jer je većini koji su do tada imali povišen šećer on pao na normalu.suština je u tome da se uglavnom radilo o debelim ljudima koji su skidajući kile skinuli i visok šećer.(masa tih nekih studija funkcioniše na sličan način,. tj. zaključci se donose na način koji nije ispravan, tj. nisu zadovoljeni svi potrebni uslovi da bi ispitivanje bilo validno.a u ovoj problematici, uslova bi trebalo biti mali milion, jer je i mali milion uticaja tu uključeno i relevantno.)šta ćemo sa mršavim dijabetičarima (imam takvog u kući) ?u nekom prastarom kuvaru (onaj patin) piše isto što i ovim najmodernijim studijama o lchf prehrani, znači, slobodno jesti proteine i masti a smanjiti uh na minimum.u međuvremenu se tvrdilo (a i danas najčešće) da je jedino ispravno bazirati ishranu na uh (tj. složeni šećeri) a smanjiti masti i proteine na min.jedina tačka podudaranja je zeleno povrće, za to se svi slažu da je ok. kod mahunarki su već oprečna mišljenja. za voće takođe.sluđena sam načisto :frust:

Link to comment

Bilo je zanimljivo čitati ovaj topik dok sam jeo dva sendviča. I jogurt.Ozbiljno, šta god da sam pročitao nije se slagalo jedno sa drugim, tako da sam batalio. Jedem ono što mi prija - meso, mleko i povrće, izbacujem ono što mi ne prija (jabuke, kruške, šljive, breskve...), ono što mi umereno prija (hleb i žitarice generalno) jedem umereno. Pa sad, ako je nezdravo, onda imam pogrešan želudac i šta da radim... A ishrana po krvnim grupama mi liči na, da izvinete, ishranu po haplogrupama :D

Link to comment

a sta bi preporucio ljekar u lokalnom savjetovalistu za ishranu pri javnoj zdravstvenoj instituciji?ja nemam dojam da na tom nivou najblizem pacijentima i/ili klijentima (kako ih zovu ako su u pitanju savjetovalista) postoji mnogo suprotstavljenih teorija.vise se ide na umjerenost, ako govorimo o sirokoj populaciji a ne nekim zdravstvenim ekstremima. cak se ni dijabeticarima (ponovo, ako nisu ekstrem u okviru svoje bolesti) na savjetuje rigorozna prehrana kao ranije, vec umjerenost i odredjene restrikcije, pa je tako dozvoljena kriska lubenice ili smokva, dok narodni mudrac tvrdi da od njih treba bjezati.sto se tice masti i zivotinjskih proteina, imam dojam da su oni pljuvani vise u zenskim casopisima nego po ozbiljnim izvorima (makar onima prilagodjenima laicima, do kojih sam imala priliku da dodjem).s druge strane, mediji forsiraju i drugi ekstrem, visokoproteinske dijete, a citaoci cesto vole ekstreme, sisteme i spoljnu motivaciju pa im se ucini da jedan jogurt dnevno, samo proteini i slicne nebuloze imaju smisla.ugljeni hidrati itekako mogu da naprave problem ako se koriste mnogo i nesrazmjerno. recimo, mogu da izazovu rast triglicerida, sto je za mene bilo kontraintuitivno kad sam prvi put cula. no, metabolizam ima svoje puteve i zahtijeva i uh i masti i proteine. to je bilo moje opste mjesto za danas -_-edit, manc, sve se slazem.meni recimo prija ishrana gotovo bez slatkisa i sa nesto vise proteina. mislim da nema smisla uopstavati moju situaciju - vecina podnosi brze ugljene hidrate znacajno bolje nego ja.

Edited by morgana
Link to comment
... jedem umereno...
bingo wink.gifi meni se, što više literature čitam na ovu temu, sve više čini da mi zapravo nismo ni malo odmakli (zapravo smo otišli unazad) od one grčke mudrosti '' u svemu umereno''.ja ću se najverovatnije (kada dođem do željene kilaže :kralj: ) definitivno držati te mudrosti, ali šta ćemo sa onima koji imaju neku bolest a koja je direktno vezana za ishranu ?eto, ni za dijabetes još uvek nema usaglašenih mišljenja.edit:dok sam pisala post, vidim i morgana napisala nešto slično i da, čak i nutricionisti (ovi današnji) imaju poprilično različite teorije o ishrani dijabetičara Edited by duda
Link to comment

Da ne citiram i ne ponavljam, slazem se sa tobom skroz. Danas objave jedno a sutra skroz drugo, i za sve se tvrdi da je apsolutna istina.E sad, ima medju strucnjacima dosta onih koji se zalazu da ishranu treba bazirati na domacim namirnicama, tj. na onoj hrani koja je karakteristicna za to podneblje. U smislu, da nije isto hraniti se npr. na bazi indijske kuhinje u Indiji ili u Srbiji. I nekako meni to ima najvise smisla, jer prosto svako podneblje ima svoje specificnosti. A naravno, mora se uzeti u obzir i dostupnost namirnica sirem stanovnistvu. Recimo, ljudi stalno mantraju kako kinezi jedu sve sto mrda, i kako je to grozno, a ne uzimaju u obzir da ce retko ko posegnuti za skakavcem ako ima svinju na raspolaganju. Ja ne bih eksperimentisala sa tim vrstama hrane, ali nisam nesto primetila ni Kineze da jedu insekte na svakom koraku. E sad, kod nas je meso zauzelo 1. mesto u ishrani tek u skorijoj istoriji koliko znam, i imam utisak da je preterivanje sa mesom doslo iz prethodne nemastine. Cesto se mogu cuti stariji ljudi da kazu nesto u stilu "ja sam se napasao svacega te sad priznajem samo meso", kao povrce je za sirotinju. Ima dosta nelogicnosti i kod obicnih ljudi i kod strucnjaka. Zato mislim da bi trebalo slusati sopstveni organizam, i isprobati razne nacine ishrane pa pronaci ono sto najvise odgovara.Meni licno najvise prija kada meso izbacim iz ishrane, ili ga drasticno minimizujem. ALI, ja volim meso, i generalno je najlakse i najbrze za spremiti, a najdostupnije je i u "fast food" varijanti, pa mi se ishrana neretko bazira na istom, a ne prija mi. Znaci, moze da mi pise ko sta hoce dok se ja ne disciplinujem sama. A za ishranu po krvnim grupama sam se zainteresovala jer sam, nakon licnog zakljucka da mi bezmesna ishrana najvise prija (na osnovu pridrzavanja posta), citala da je A krvna grupa vegetarijanska. Ali, opet, nisam 100% ubedjena da je to jedino pravilno.Kad vec pomenuh post, mislim da je to jedna od retkih prakticnih stvari u crkvenom ucenju, tj. mislim da je to i uvedeno zbog sticanja zdravijih zivotnih navika bez preterane religiozne tezine (tj. bar za mene nema). Ja samo koristim utvrdjene postove kao zadatak samoj sebi, i upravo su rasporedjeni kako treba i kako se ne bi prezderavali u pasivnijim periodima godine.

Link to comment

covecanstvo u vecitoj potrazi za rezimom ishrane u kom moze da se jede ukusno i obilno a da ne skodi :) kao, naci ce se neka caka, neka kombinacija, neko doba dana u kom se sme jesti, neki uslov, nesto, bilo sta, pa cemo moci da se obzderavamo a da budemo mrsavi....my ass.

Link to comment
covecanstvo u vecitoj potrazi za rezimom ishrane u kom moze da se jede ukusno i obilno a da ne skodi :) kao, naci ce se neka caka, neka kombinacija, neko doba dana u kom se sme jesti, neki uslov, nesto, bilo sta, pa cemo moci da se obzderavamo a da budemo mrsavi....my ass.
sad i ti, isto je da se prezderavas kasno uvece (kao ja) pa ne doruckujes...pa hasas spagete ko Kojot, ili ako se dovedes u red?¿...tvoj ass.
Link to comment

Pa naravno da nema cake da se prezderavas i da bude ok -_- Ali upravo tu i lezi problem, vecina bi da ne vodi racuna o ishrani a da bude zdrava i mrsava a to ne ide, jel'te ustanovljeno previse puta... Ali, ipak mislim da treba biti disciplinovan koliko je moguce, a i vise, jer verujem da "si ono sto jedes", tj. ako se punis djubretom od hrane tesko da ce organizam biti cio i veseo. A sto se viska kilogrma tice, estetika mi je poslednji kriterijum, na prvom mestu realno zdravstveno stanje i kako se ja osecam sa viskom, tj. jesam li funkcionalna ili ne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...