Jump to content
IGNORED

Galerija predrasuda


Aleksija

Recommended Posts

Ne mislim da je relativna. Provokativnu umjetnost možemo definirati kao: javni akt koji se izdaje za umjetnost, i/ili kojeg relevantan dio javnosti označuje kao umjetnost, a koji je doživljen kao provokacija.
Kada sam rekao relativan pojam, mislio sam na srz dela - provokaciju. Ono sto je provokacija danas moze da bude ziva dosada sutra. Sta ce da ostane "provokativnoj umetnosti" kada drustvo prevazidje (po pravilu to i radi) zadati tabu?
Naravno, a za sve je kriva moderna umjetnost i napuštanje djela, te pripadajućeg artizma, umijeća. Težište je prenesono na čin, kreativni ili receptivni svejedno. A tu se onda otvara raj za intelektualce s interesom za neortodoxne načine komunikacije. Pri tom frustracija iako spojena s prirodom intelektualaca (za razliku od mudraca) ne igra posebnu ulogu u ovakvom njihovom umjetničkom angažiranju.
Ma sve je to ok, samo se pitam cemu napustanje dela i izmisljanje tople vode. Veliki tjorsokak, grandiozan i najglasniji do sad. Sto je ociglednije da je tjorsokak, to je glasnija medijska halabuka - da li oko odlivka govneta ili Isusa od marcipana, nebitno.
Bio sam napisao kako su mi danske lego kockice provokativnije od bugarskog zahoda, a nisam ni vidio da je predstavljen slavni Muhamed s turbanom bombom. Otvara se nekoliko puteva za reviziju prvobitnog dojma, a svaki od njih je neka vrst intelektualne vježbe iz semiotike, tako da, jeste, suvremenu umjetnost su oteli intelektualci.
... i nije im loshe:)
Link to comment
Kada sam rekao relativan pojam, mislio sam na srz dela - provokaciju. Ono sto je provokacija danas moze da bude ziva dosada sutra. Sta ce da ostane "provokativnoj umetnosti" kada drustvo prevazidje (po pravilu to i radi) zadati tabu?
ostace ono umetnicko u njoj. ako ga ima.ili ce ostati dokument da je ta umetnost prosirila prostor za neku stvarnu (trajno vrednu) umetnost u tom vremenu. ako se to desilo.ili nece ostati nista.svako vrsi svoj posao, sto bi rek'o prever Edited by PointTaken
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...