Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

Kao misaoni eksperiment, nije naodmet i tim pitanjem proseka se pozabaviti, ali o tome drugi put (ili nikada), da ne zađemo u vitriol sa praforuma. That would be, like, so 2005.I momci, ako mogu ove ličnije note PMom ili na Fight Clubu. Hvala na saradnji. :)
Mogao si da obrishesh i visprenu provokaciju sa paprikama (cisto da te shvatim nepristrasno, ipak obojica zivite u tudjini).A i nisi trebao nista brisati, jer ja i nemam nameru da odgovaram vishe od jednom na tako "visprene" doskochice.Naravno da znam/mogu da pretpostavim da je prosek bolji u Bechu, ali nije to samo zbog para, kako mnogi rasejani vole da misle.A i nije mnogo gradova (gde nam zivi rasejanje) komparabilno sa Bechom.
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Naravno da znam/mogu da pretpostavim da je prosek bolji u Bechu, ali nije to samo zbog para
Pa hm šta mu ja znam. Razvijena materijalna i duhovna kultura nekako koreliraju s bogatstvom (naravno, to ne znači nužno da ih bogatstvo izaziva, mada može da znači), a bogami koreliraju uglavnom i tolerancija prema različitosti i civilizovano ophođenje u društvu i liberalna demokratija. Treba li pominjati manjak korupcije?
Link to comment
Beše mi, mislim, 15 leta.
Mnogo napredno, moram da kazhem.Ja sam tada bio negde gde i Indy.
O, pa zavisi čime se baviš. Za većinu poslova (od pločicara i parketara, jer ovde ima mnogo više mušterija koje imaju da plate i redovno ulažu u svoje nekretnine, do učiteljice, jer su plate i penzije, ono, neuporedive) mesto boravka je sve. U mom poslu (psiholingvistička istraživanja i predavanje iste oblasti na univerzitetu) živeti u Beogradu = profesionalno samoubistvo.
Plate, plate. Ok, vece su, pa sta. Nitko to ne spori.Kao da su pare sve i sja vezano za covekov napredak.Mislim stvarno, hajde onda da svi odemo. A ovde sta? Crna rupa?Ne mogu nishta da kazhem vis a vis tvoje profesije i usavrshavanja, ali bih veoma voleo da jedan takav strucnjak sutra (kada se usreci) dodje nazad i ucini svoju originalnu zajednicu boljom.Eto kod mene, npr. nema sta ne mogu da nadjem na svima nam dostupnim komunikacijama.
Link to comment
Mnogo napredno
Ma jok napredno, samo sam imao s mnogo čime da poredim još od mnogo ranije, a valjda se tad razvila kritična masa neurona ili mijeliniranih sinapsi, štamujaznam, pa se i azadovoljstvo razvijati poče.
Link to comment

Poshto je jako jednostavno braniti zivot u rasejanju (pare), a vrlo teshko podstaci ljude da cine dobro mestu odakle potichu (ne kazhem da to ne chinite, ali svojim bitisanjem ovde, ako zaista vredite, pa makar nakon odredjenog perioda provedenog vani, bi sigurno doneli dobro svojoj zajednici), ne mogu a da ne pokusham da se izvuchem iz ove diskusije, barem za vecheras.Meni je lepo ovde, i nigde mi nije lepse, sve dok imam dovoljno za osnovne zivotne potrebe (bez glisera...).

Edited by cedo
Link to comment
Ne mogu nishta da kazhem vis a vis tvoje profesije i usavrshavanja, ali bih veoma voleo da jedan takav strucnjak sutra (kada se usreci) dodje nazad i ucini svoju originalnu zajednicu boljom.
Da, svakako, mnogi se vrate i iz tih pobuda, što je plemenito, ali za to je potreban preduslov koji kod mene ne postoji: mora da ti se sviđa zajednica u kojoj ćeš da živiš. U suprotnom, povratak zahteva altruizam, a ja nisam baš toliki altruista*, jer mi je život jedan i kratak. *Proudly selfish since 1976®.
Link to comment
Meni je lepo ovde, i nigde mi nije lepse
Ja iskreno ne vidim da ovo ovde neko spori, ali ne vidim ni osnovu da se spori činjenica da postoje ljudi koji su po svim merilima srećniji drugde. Obe realnosti sasvim komotno mogu da koegzistiraju. šarenolik je svet.
Link to comment

cedo, ti imas toliko predrasuda o zivotu u tudjini, a malo znanja. ipak, to te ne sprecava da pises i pises i pises...moj otac zivi u svajcarskoj vise od 10 godina. od obrazovanja ima srednju skolu i radi kao obican radnik. radi 5 dana u nedelji (nikad vikend), 8 sati dnevno i ima 6 nedelja placenog odmora godisnje. radi manje nego sto je radio u srbiji, sto znaci da ima vise slobodnog vremena i plata mu je veca od svajcarskog proseka. zivi u jednom malom gradicu u kome zivi dosta srba. vecina njih ima srednju strucnu spremu i rade 5 dana u nedelji po osam sati. to je prosek "nasih" ljudi na zapadu, a ne ono sto si ti napisao. u tvoj okvir bi mogli da se uguraju ljudi koji rade na crno, ali i logicno je da oni nemaju nikakva prava, tako da njih ne trebamo da racunamo. kao sto vidis, ljudi koji rade legalno zive najnormalnije, setaju se, idu na izlete, obilaze svet...banalne primere tipa "njihova lubenica nije kao nasa" ne bih da komentarisem. meni se cini da ti zelis da ubedis sam sebe da je kod tebe "najbolje, nalepse, najukusnije...", i to je ok, ali nemoj ostalima da pricas kako se "tamo zivi", posto znas manje od vecine ljudi na ovom topicu.ja takodje zivim u malom gradicu, samo sto je ovaj u srbiji, i meni je ovde najlepse, ali mi ne pada napamet da tvrdim da neko negde ne zivi dobro.

Link to comment
cedo, ti imas toliko predrasuda o zivotu u tudjini, a malo znanja. ipak, to te ne sprecava da pises i pises i pises...moj otac zivi u svajcarskoj vise od 10 godina. od obrazovanja ima srednju skolu i radi kao obican radnik. radi 5 dana u nedelji (nikad vikend), 8 sati dnevno i ima 6 nedelja placenog odmora godisnje. radi manje nego sto je radio u srbiji, sto znaci da ima vise slobodnog vremena i plata mu je veca od svajcarskog proseka. zivi u jednom malom gradicu u kome zivi dosta srba. vecina njih ima srednju strucnu spremu i rade 5 dana u nedelji po osam sati. to je prosek "nasih" ljudi na zapadu, a ne ono sto si ti napisao. u tvoj okvir bi mogli da se uguraju ljudi koji rade na crno, ali i logicno je da oni nemaju nikakva prava, tako da njih ne trebamo da racunamo. kao sto vidis, ljudi koji rade legalno zive najnormalnije, setaju se, idu na izlete, obilaze svet...banalne primere tipa "njihova lubenica nije kao nasa" ne bih da komentarisem. meni se cini da ti zelis da ubedis sam sebe da je kod tebe "najbolje, nalepse, najukusnije...", i to je ok, ali nemoj ostalima da pricas kako se "tamo zivi", posto znas manje od vecine ljudi na ovom topicu.ja takodje zivim u malom gradicu, samo sto je ovaj u srbiji, i meni je ovde najlepse, ali mi ne pada napamet da tvrdim da neko negde ne zivi dobro.
Ma ok, ne ubedjujem ja nikoga ni u sta.Pochelo je sa fotografijama sa kojima sam hteo pokazati kako je i ovde lepo, i zasto je meni ovde lepo.Mozda je diskusija i krenula u pomalo nezeljenom pravcu, ali ne mislim da je to samo mojom krivicom :).Sve sto sam rekao je neshto sto sam video ili cuo.Ne grozim se ja naprednog sveta, samo mi je malo bez veze sto mnogo ljudi (po meni) trazhi hleba preko pogache.Umesto da menjamo i unapredjujemo ovo nashe drustvo, ljudi lepo spakuju kofere i onda "popuju" kako treba.
Link to comment
Umesto da menjamo i unapredjujemo ovo nashe drustvo, ljudi lepo spakuju kofere i onda "popuju" kako treba.
Čedo, ako pogledamo diskusiju unazad, mislim da se jasno vidi kako je i čijim postom "poperski" niz danas započeo*. Mislim da je konsenzus većine u današnjoj epizodi rasprave da generalizacijama u ovoj tematici slabo ima mesta, posebno kada se ne raspolaže svim neophodnim informacijama. EDIT: *Započeo je ovim rečima:
Ovako se npr. dani vikenda provode u Bitolju (ne jedan u mesecu/godini, vec svaki, samo ako covek zheli), sa npr. kolegama sa posla. Kako vi rasuti po svetu provodite svoje vikende (cast izuzetcima)?
Edited by crveni autobus
Link to comment
Ma ok, ne ubedjujem ja nikoga ni u sta.Pochelo je sa fotografijama sa kojima sam hteo pokazati kako je i ovde lepo, i zasto je meni ovde lepo.Mozda je diskusija i krenula u pomalo nezeljenom pravcu, ali ne mislim da je to samo mojom krivicom :).Sve sto sam rekao je neshto sto sam video ili cuo.Ne grozim se ja naprednog sveta, samo mi je malo bez veze sto mnogo ljudi (po meni) trazhi hleba preko pogache.Umesto da menjamo i unapredjujemo ovo nashe drustvo, ljudi lepo spakuju kofere i onda "popuju" kako treba.
da, ali ti to predstavljas kao prosek, a to, jednostavno, nije tacno
Link to comment
Čedo, ako pogledamo diskusiju unazad, mislim da se jasno vidi kako je i čijim postom "poperski" niz danas započeo*. Mislim da je konsenzus većine u današnjoj epizodi rasprave da generalizacijama u ovoj tematici slabo ima mesta, posebno kada se ne raspolaže svim neophodnim informacijama. EDIT: Započeo je ovim rečima:
Jeste.I stvarno, ja ne poznajem niti jednog (a poznajem ih stotinjak iz raznih krajeva SFRJ, "normalnih", vecinom visokoobrazovanih) koji na "slichan nachin" provode slobodno vreme.I svi se neshto dive kako je to ovde lepo.E sad, ne verujem da je kurtoazija, poshto i ljudi za koje znam da su "regularni" su mi govorili isto.Mozda je bilo pomalo previshe "provociracki".Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, nije mi bila namera. Edited by cedo
Link to comment
Ako je do lubenica & paprika, doneo si isravnu odluku da ne ides nigde iz Makedonije.
Interesantna je ta gastronomska nostalgija. Postoji mnogo ljudi koji uopšte ne mogu da se hrane, ako hrana nije ista kao u roden kraj, ili barem ne oponaša istu. Meni su oni uvek bili malo čudni, recimo milion Indusa ovde koji kupuju samo indijsko i nose i dalje indijsku nošnju (posebno žene, one to skoro nikad ne napuštaju). Ditto Kinezi sa svojim čuvenim China towns. Za neke ljude emigracija kao da nikad ne predstavlja priliku da se proba (pa i zavoli) nešto novo. Gde god sam bio, našao sam nešto dovoljno zanimljivo da ga uvrstim u svoju top listu kad je u pitanju prehrana i piće. Let's put it this way, smršati neću nigde. ;)
Link to comment
Mozda je bilo pomalo previshe "provociracki".Izvinjavam se ako sam nekoga uvredio, nije mi bila namera.
Ne verujem da se iko našao uvređenim.Mislim da su ljudi samo hteli da ti kažu da možda malo preuopštavaš na osnovu nedovoljno velikog uzorka. U svakom slučaju, mogu da kažem da je to bila moja namera. Edited by crveni autobus
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...