Jump to content
IGNORED

OVAMO - ONAMO™


расејан

Recommended Posts

MOD ON (Govori Bus)Dragi korisnici, dopisujem ovo ovde jer je ovo prvi post na novoj (za ovaj pTf) i potencijalno interesantnoj temi. Ovi postovi su splitovani i liferovani s Jezika, jer tamo tematski nisu pripadali. Tema bi mogla biti zašto ste Ovde, gde god to Ovde bilo. (Jedino nek ne bude u smislu Ovde i Tamo kao Dva Foruma, jer će mi glava eksplodirati ako se o tome otvori još jedna tema). Zašto ste tu gde jeste? Da li mislite da bi vam negde bilo bolje i zašto? Da li ćete ikada otići u to bolje i zašto?MOD OFF

Ja sam pod prostorom mislio na Balkan i kako smo zaostali za naprednim svetom :( i mislio sam na primer van fizike.
Заостали? Више не мислим тако. Ови овде су исто тако заостали. То са заосталошћу је увек жвака, (зло)употреба језика као политичког оруђа/оружја. Каснимо технолошки? Ајде - овде, рецимо, још увек не може ништа да се плати преко мобилног, нема оно са паркирањем итд. Пола ствари које код нас тако раде, овде су непознате. На тевеу немају телетекст. У социјалним односима још нису успели да развију систем интеркомшијске комуникације, какав код нас постоји вековима. Немају чак ни тротоаре, пешачке прелазе и улична светла у многим крајевима. Још нису укопали каблове па свака олуја остави хиљаде људи без струје, данима. Још нису стигли да уведу санитарну инспекцију у прераду меса, па за сваку појаву ешерихије буде и мртвих. Још нису искоренили беснило. Банкама треба по пет дана да пребаце паре или уновче чек - наша СДК је то радила за пет минута пре петнаест година, кад је то такође могло модемом. Намештачи костију су призната грана медицине здравствене индустрије. Користе царске јединице мера, а не метричке, које смо ми усвојили још 1876. Немају брзе пруге, штавише доживео сам да му треба пола сата да пређе 8км (игром случаја, баш између две станице у граду који познајем).А о томе колико може да буде напредна земља са толико верски за(-дртих, -лупаних, -туцаних, -мумуљених - бирај), која има свој библијски појас, где су побијачи еволуције значајна политичка сила, где се број магистраната и доктораната смањује јер све мање долазе овде да се школују, доста им је параноичног шиканирања за визу, о томе боље да и не почињем angry.gif (а као нисам почео :) ).Елем, то што нама набијају то да смо заостали, то нас зајебавају Аустријанци и Немци, то је део комплекса који су нам набили још пре двеста-триста година, а ми се још примамо. Доста, бре.
Primer (konkretan):Vremenska dilatacija se pojavljuje kad posmatrac posmatra sat koji se krece u odnosu na njega i vidi da je on sporiji nego kad miruje (probaj ako hoces :) ).
Ја јесам далековид, али некако не успевам да видим тачно време ни до суседне часовне зоне... али сам ту појаву уочио седећи овде где седим: свака следећа матична плоча је бржа од претходне, а сат јој за толико више касни него претходној. Док сам имао нешто на 400 мегахерца, то је каснило 4-5 секунди недељно; ово сад је отприлике осам пута брже, и - драгичка - касни око 34 секунде недељно. :P Edited by crveni autobus
Link to comment
  • Replies 426
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cedo

    113

  • bus

    57

  • Indy

    52

  • расејан

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Заостали? Више не мислим тако. Ови овде су исто тако заостали. То са заосталошћу је увек жвака, (зло)употреба језика као политичког оруђа/оружја. Каснимо технолошки? Ајде - овде, рецимо, још увек не може ништа да се плати преко мобилног, нема оно са паркирањем итд. Пола ствари које код нас тако раде, овде су непознате. На тевеу немају телетекст. У социјалним односима још нису успели да развију систем интеркомшијске комуникације, какав код нас постоји вековима. Немају чак ни тротоаре, пешачке прелазе и улична светла у многим крајевима. Још нису укопали каблове па свака олуја остави хиљаде људи без струје, данима. Још нису стигли да уведу санитарну инспекцију у прераду меса, па за сваку појаву ешерихије буде и мртвих. Још нису искоренили беснило. Банкама треба по пет дана да пребаце паре или уновче чек - наша СДК је то радила за пет минута пре петнаест година, кад је то такође могло модемом. Намештачи костију су призната грана медицине здравствене индустрије. Користе царске јединице мера, а не метричке, које смо ми усвојили још 1876. Немају брзе пруге, штавише доживео сам да му треба пола сата да пређе 8км (игром случаја, баш између две станице у граду који познајем).А о томе колико може да буде напредна земља са толико верски за(-дртих, -лупаних, -туцаних, -мумуљених - бирај), која има свој библијски појас, где су побијачи еволуције значајна политичка сила, где се број магистраната и доктораната смањује јер све мање долазе овде да се школују, доста им је параноичног шиканирања за визу, о томе боље да и не почињем angry.gif (а као нисам почео :)).Елем, то што нама набијају то да смо заостали, то нас зајебавају Аустријанци и Немци, то је део комплекса који су нам набили још пре двеста-триста година, а ми се још примамо. Доста, бре.
:blink::blink::blink: Brate, sta radish tamo.Vracaj se na Balkan.
Link to comment
:blink::blink::blink: Brate, sta radish tamo.Vracaj se na Balkan.
Правим још нешто пара за пензију, чекам да се деца среде, и пођебавам. У међувремену сам се мало размазио, и навикао на неколико ствари које овде раде боље него код нас: интернет, друмове и остале везе, те новце. То су у ствари наши новци, што су нам отели, и не враћам се док не узмем свој део назад, неће ме преварити :).А опет, не знам да ли бих и на Балкану био компатибилан... још увек пишем са свих 30 слова у оба алфабета, например. Не знам да ли је то забрањено у међувремену па мора само са 26...(д' извинете на троловању, ал' увек ми мало скочи претисак кад крене да ме ради неко ко не уме ни распоред на тастатури да подеси, или још горе, уме ал' га мрзи)
Link to comment
неколико ствари које овде раде боље него код нас
E pa dobro, makar priznaješ da je barem nekoliko stvari bolje. :D
А опет, не знам да ли бих и на Балкану био компатибилан...
E, tu smo. Ko ti uopšte garantuje da ćeš biti kompatibilan kad atemptiraš da se vratiš? šta ćeš ako s užasom shvatiš da si pomalo posto, nedajbože, ko oni. :P
Link to comment
E pa dobro, makar priznaješ da je barem nekoliko stvari bolje. :D
Ето нисте морали ни да ме бијете, а већ сам лепо признао :P . Боље је само утолико што су паре овде, и што због своје величине и силе успевају да, хм, убеде остатак света да и даље, хм, ужива у посебним аранжманима којима се те паре и даље сливају овамо. Отуд све оне глупости - почев од тога да им је здравство двапут скупље од канадског (по глави) а стандард који за те паре постижу је за нијансу нижи од словеначког (по смртности новорођенчади, а и за Словенце је питање шта им то обара просек). Или, теорија пуног запошљавања уз измишљање силних посредника - рецимо, ни кућу ни вино не можеш да купиш без да се неко умеша, то је по закону тако.Но, почели смо од тога ко је напредан а ко заостао... па, овде су заостали по десетак питања, код нас по неких десетак других. Но не бих тек тако осуо по Балкану; имамо тамо(тм) вредности за које овде нису ни чули, и обратно. Заосталост је, како би овде рекли, прецењена.У ствари, ја сам још пре, хм, девет година почео да скупљам грађу на ту тему - како је овде, како је тамо(тм) и које су то све ситне разлике које се не примећују на екрану (ТВ, биоскоп, монитор - свеједно). То сам све слагао на http://www.ndragan.com/, што је углавном скретница, већи део линака одатле води на моје језичарске странице, но сам однедавно повампирио ово:
Обичаји северноамеричких племена на прелому векова, етнографска (не етнолошка!) збирка (са сликама!), шта се већ накупило од 1999 наовамо (још једна заграда са узвичником!).
... што је нарасло на већ неких 350 јединица - а ако буде питања и примедаба, молим приватну поруку овде (премда имам имејл тамо(тм) негде али спамождер ће вероватно да апи све непознате, зато боље амо).
E, tu smo. Ko ti uopšte garantuje da ćeš biti kompatibilan kad atemptiraš da se vratiš? šta ćeš ako s užasom shvatiš da si pomalo posto, nedajbože, ko oni. :P
За тог бога не знам, а да ли сам постао ко они, вероватно јесам, али не тамо где би се очекивало. Нисам, например, ниједном отишао на утакмицу, не знам правила ни за један од њихових спортова, немам дугова, не трошим њихово тзв. "пиво", и прошле године сам попио два гутљаја кокАколе (ћерки дошло друштво, иначе не купујемо уопште) и није ништа боља него 2002, на улазним вратима имамо кваке а не оне куглаје, наш туш има слушалицу, телевизију скоро и не гледамо (баш смо данас решили да је скроз откажемо, ова три сата недељно што гледамо имам на Нетфликсу за оно што већ плаћам и то без реклама), не купујемо флаширану воду, не ложимо плина у роштиљ, ћумур нађем прави а не пресовану прашину са фосфором, потпаљујем га бренером на плин а не оним смрадом од петролеја, на црни петак не јуримо на распродаје, на каси се не појављујемо са пишлом купона, ...Ал' сам се зато навикао да телекомуњарим, да свако у кући има бар по један рачунар, да у пазар идемо увече, да точим чорбу до врха резервоара, да редовно одржавам кола а не да чекам да нешто рикне, да ни не покушавам да нађем мајстора да ми поправи ТВ, него..."колико има? Шест година? Бацај, идемо да узмемо нов". Згодна страна овог материјализма је што тај хардвер дође јефтинији, па му се у ствари мање робује, не мораш толико да га пазиш. Отприлике као што нам је као клинцима било незгодно кад нам обуку нешто ново, јер онда морамо да пазимо да не испрљамо... е, ово је све довољно јефтино да ме више није брига и ако рикне. Што је драстична разлика у односу на оне деведесете, кад смо сви морали да знамо све о мајсторима и ко има ког шверцера за делове, и кад су ствари цркавале мало помало док не дође дотле да баш испусте душу, па да их тек онда поправљамо. Такође сам се навикао на сву ту технику (добро, де, гик сам био и код куће, било ми је нормално да чантрам са Америма и онда) и дође ми сасвим нормално да држим на вези (на Скајпету) десетак људи са четири континента истовремено. Разбројавање часовних зона му дође отприлике као бројање аутобуских станица до моје...Е, да, и навикао сам се на клима уређај. Источна обала, влага, то мора cool.gif .
Link to comment

Kada sam napisao:Ja sam pod prostorom mislio na Balkan i kako smo zaostali za naprednim svetom angry.gif i mislio sam na primer van fizike.Ja sam pre svega mislio na to kako smo zaostali po primanjima/platama, ljudskim slobodama, korupciji (imamo vecu i ne kaznjavamo je,sto je najbitnije ljudi misle da je to ocekivani nachin ponasanja)...Nerazvijenih (zaostalih) delova u razlichitim drazavama ima svuda.Mnogo je bitnije da covek koji ulaze sebe (rad, obrazovanje ...) moze to i adekvatno da naplati (da zivi bolje).Iskoristi bih i izraz o kojem se raspravlja na jezickoj temi odakle je i potekao ovaj tred -> zadrt, i tim izrazom bih opisao sebe kada se govori o iseljavanju i trazenju bolje buducnoti/para.Naime uprkos tome sto sam covek koji ulaze u sebe i imao sam priliku da relativno lako emigriram nikada se nisam odluchio za takvo nesto iz razlog sto:-smatram da pare nisu neshto za cime treba da se trchi (i sada, ja mislim da od nashe dve plate u kuchi mozhe/treba da ustedimo vishe, za razliku od moje gospodje :))-ako svi (obrazovani) odemo, tko ce da ostane :)-poslednje, ali ne i najmanje vazno - nachin zivota (prisnost medju ljudima,slobodno vreme ...)Sto vreme vishe prolazi, sve vise sam ubedjen da sam u pravu :).

Link to comment
Заостали? Више не мислим тако. Ови овде су исто тако заостали. То са заосталошћу је увек жвака, (зло)употреба језика као политичког оруђа/оружја. Каснимо технолошки? Ајде - овде, рецимо, још увек не може ништа да се плати преко мобилног, нема оно са паркирањем итд. Пола ствари које код нас тако раде, овде су непознате. На тевеу немају телетекст. У социјалним односима још нису успели да развију систем интеркомшијске комуникације, какав код нас постоји вековима. Немају чак ни тротоаре, пешачке прелазе и улична светла у многим крајевима. Још нису укопали каблове па свака олуја остави хиљаде људи без струје, данима. Још нису стигли да уведу санитарну инспекцију у прераду меса, па за сваку појаву ешерихије буде и мртвих. Још нису искоренили беснило. Банкама треба по пет дана да пребаце паре или уновче чек - наша СДК је то радила за пет минута пре петнаест година, кад је то такође могло модемом. Намештачи костију су призната грана медицине здравствене индустрије. Користе царске јединице мера, а не метричке, које смо ми усвојили још 1876. Немају брзе пруге, штавише доживео сам да му треба пола сата да пређе 8км (игром случаја, баш између две станице у граду који познајем).
Neverovatno. Ponešto od navedenog je eventualno i tačno, ali i to u svakom slučaju ima vrlo dobro objašnjenje koje nema nikakve veze sa "zaostalošću". Ali, dobro, ako se ti bolje osećaš...
Link to comment
Neverovatno. Ponešto od navedenog je eventualno i tačno, ali i to u svakom slučaju ima vrlo dobro objašnjenje koje nema nikakve veze sa "zaostalošću". Ali, dobro, ako se ti bolje osećaš...
"Евентуално" у англоамеричком или европском смислу?Ајд, једно по једно, да видим шта сам то убрљао? За почетак, шта баш никако није тачно, па онда шта је ствар перцепције, рецепције и кон/тра/цепције, тј шта ту мож'да бидне ал' не мора значи.Осећам се скоро подједнако добро/лоше и овде. То је као болест коју носим још од куће, што се за мном као псето вуче (познаћеш аутора реченице, претпостављам).
Link to comment

овде, рецимо, још увек не може ништа да се плати преко мобилног, нема оно са паркирањем итдA jel' ima nešto više toga što u Srbiji nema, kako samo stručno nađe 1 stvar koje (možda) nema, i koja je ionako od sumnjive koristiНа тевеу немају телетекстDa li to neko koristi? Ovde ga ima, nikad ga nisam koristio, ne znam koja je korist od toga, posebno u vreme interneta.У социјалним односима још нису успели да развију систем интеркомшијске комуникације, какав код нас постоји вековимаSele se ljudi, halo... ne žive u "svoje selo" ceo život.Немају чак ни тротоаре, пешачке прелазе и улична светла у многим крајевимаVoze se, ovaj, kolima.Још нису укопали каблове па свака олуја остави хиљаде људи без струје, данимаMožda nema mnogo onih koji bi da kopaju, jel' da, pa je to malo skuplje nego u zemlji motike.Још нису стигли да уведу санитарну инспекцију у прераду меса, па за сваку појаву ешерихије буде и мртвихšta fali malo ešerihije. Eno je u Francuskoj u najboljim sirevima, doduše, sad će to EU da sterilizuje sve.Још нису искоренили беснилоMalčice je veća zemlja, da ne kažem kontinent, treba savatati prenosioce. Opet, možda nema ko time da se bavi.Банкама треба по пет дана да пребаце паре или уновче чек - наша СДК је то радила за пет минута пре петнаест година, кад је то такође могло модемомAuh! Pa kako ta najmoćnija ekonomija onda funkcioniše? A naša sa SDK propala? Možda je reč o periodu u kome ček treba da se "clear", tj. radi se o sigurnosnoj meri... Ne znam.Намештачи костију су призната грана медицине здравствене индустријеMeni je barem jedan pomogao, mada većina jesu prevaranti. Opet, ima malo više slobode nego drugde, to se tamo malo više ceni. A ti idi u Evropu ako toliko voliš regulacije, jel' da.Користе царске јединице мера, а не метричке, које смо ми усвојили још 1876Vidi iznad. Sviđaju im se jedinice, i živo im se hebe šta drugi misle o tome. Može im se. Slobodni su.Немају брзе пруге, штавише доживео сам да му треба пола сата да пређе 8км (игром случаја, баш између две станице у граду који познајем).Ovaj.... alo, mislim, gde ti živiš?! Ljudi vole da se voze kolima više nego bilo ko.Ukratko - promašio si kontinenAt.

Edited by Indy
Link to comment

cak im je i galonce manje od kenjadskog. sto se tice bankarstva i tu smo ih presisali sa novim softverom Komercijalnoj treba vise od 5 nedelja da unovce cek. yap sigurnosna mera.

Link to comment
-poslednje, ali ne i najmanje vazno - nachin zivota (prisnost medju ljudima,slobodno vreme ...)
Prisnos' i neposrednos' je jedna stvar koja mi ne nedostaje preterano. Dovoljno je vidim kad se ulogujem na forum.
Link to comment
овде, рецимо, још увек не може ништа да се плати преко мобилног, нема оно са паркирањем итдA jel' ima nešto više toga što u Srbiji nema, kako samo stručno nađe 1 stvar koje (možda) nema, i koja je ionako od sumnjive koristi
Немам појма, овдашња мобилна телефонија је таква курафте работа... ево трошим већ други минималац јер мени, као телекомуњари, мобилни треба десет минута недељно. "Минималац" је телефон без уговора и са минимумом осталог (има још и поруке, ајде), тако да нисам везан за провидура. То су такве јајаре да ЕУЛА и варијанте за наплату заузимају трипут више места у упутству него само упутство за употребу.Те о мобилној телефонији овде имам јако мало искуства, али су зато деца путовала тамо овамо, намењала се телефона и планова (чуј, "планова" - тарифа) и сложиле се једногласно да САД касни за Србијом, гледе мобилне телефоније. И ја им верујем - сећам се колико је наших имало мобилне пре десет година; е, овде је та густина достигнута отприлике 2005 или 06.
На тевеу немају телетекстDa li to neko koristi? Ovde ga ima, nikad ga nisam koristio, ne znam koja je korist od toga, posebno u vreme interneta.
Био је велика ствар осамдесетих и деведесетих; у Немачкој сам баш гледао колегу хакера како то користи, а и старце - напросто, наиђу рекламе, искључе звук, прочитају понешто, погледају шта има на осталим каналима. Овде то није заживело јер су конкуренти кренули са неколико система, нису могли да се договоре ко је победио, и док су дошли до нечега оно већ прошао воз јер је у међувремену продато неколико милиона телевизора који не могу... као што су урадили са ХД ДВД против Плавог зрака, који су већ постали скоро безначајни док се они договоре.
У социјалним односима још нису успели да развију систем интеркомшијске комуникације, какав код нас постоји вековимаSele se ljudi, halo... ne žive u "svoje selo" ceo život.
Тим пре је требало да развију нешто за ту прилику, као што су развили остале аспекте селидбе. Селили смо се неколико пута, знам: одеш на пошту да пријавиш промену адресе, па ће они још годину да шаљу пошту за стару адресу на нову (осим реклама - одличан разлог за селидбу ;) ), добијеш подебео коверат са разноразним рекламама, између осталог и за разноразне сервисе управо за новајлије у крају. Али зато нико, али баш нико неће изаћи да поздрави нове комшије. Што сам приметио тек касније, кад су се други досељавали у суседне куће. Нико. То нису развили.
Немају чак ни тротоаре, пешачке прелазе и улична светла у многим крајевимаVoze se, ovaj, kolima.
Цела је земља изграђена око аутомобила и камиона, јер су интереси аутоиндустрије, гумара, нафташа и осталих напросто били јачи. Томе је допринело и досељавање Црнаца у градове - изашли закони да им се не може ништа - и онда расељавање богатијих ван градова: нема проблема, ето вам колица слободица, ето вам и камионче, чорба јефтина... и сад су растојања између свега превелика, након што је систематски уништен јавни превоз (у једном Новом Саду су још пре 30++ година бусеви ишли на 3-4-5-10-15 минута, зависно од гужве, у време кад је град имао једва 200К људи; овде у граду од 400К људи има једва десет линија, које иду... на сваки сат; ако хоћеш до суседног, спојеног града, треба ти 90 минута од чега 20 проводиш пешачећи јер се линије баш не надовезују; растојање 12 км)(али проблем се опет враћа на то што су растојања превелика јер је све изграђено за кола).Пре годину-две требало је да проведем десет дана у Вашингтону. Опције: воз, 6 сати плус пола сата до јавног буса који би ме одвезао до најближе железничке станице за сат ипо до два, дакле цирка осам сати. Авион, пола сата вожње до аеродрома плус сат док уђем плус 40 минута лета плус пола сата док тамо изађем плус два сата некаквог превоза (ако ишта нађем осим таксија - или 15 минута метроом ако слетим тамо код Пентагона), дакле четири сата уз претрес, чекање на бар три места, и неодређену тарифу, зависно кад пазариш. На крају сам отишао колима - три ипо сата вожње, али сам кола морао да оставим код пријатеља у предграђу (срећа!) и онда ме он возио пола сата до најближег метроа и мени је требао још сат док сам дочекао итд - исто око шест сати, али најјефтиније. Могао сам да возим још пола сата, али би паркирање у хотелу коштало $30 додатних дневно, а на још пар места по граду би се дало наћи између $18 и $25.Зашто ово причам? Зато што је Диси међу ретким градовима где бар постоји ваљан јавни превоз, јер има тај метро, и велике паркинге уз ободне станице... али је и то сувише далеко, јер су... растојања превелика.
Још нису укопали каблове па свака олуја остави хиљаде људи без струје, данимаMožda nema mnogo onih koji bi da kopaju, jel' da, pa je to malo skuplje nego u zemlji motike.
Има ко да копа, ево кад су развлачили оптичке каблове, одједном ми пуна авлија Мексиканаца. Нема ко да плати. Жицарима је јефтиније да дигну бандере и после изигравају јунаке кад дође до фрке а они морају да се разлете на све стране - бар им је занимљиво, сви их радо дочекују, а имају и посла, ма милина.
Још нису стигли да уведу санитарну инспекцију у прераду меса, па за сваку појаву ешерихије буде и мртвихšta fali malo ešerihije. Eno je u Francuskoj u najboljim sirevima, doduše, sad će to EU da sterilizuje sve.
Биће и горе, кодекс алиментаријус ће да дође и овамо па ћемо морати да се трујемо или ће да робијамо. Но бих подсетио да су код нас, некад давно, робијали сеоски месари којима се нађе трихина у свињетини, да су пљуштале казне и за мање ствари, и да су веће кланице имале ветеринарске инспекторе распоређене у кући. Овде су кланице довољно моћне да нема теорије да ће неко да им доака - лакше (јефтиније) ће бити да се прогура неки закон по ком оштећени не може да их тужи што се отровао, јер они имају дозволу за рад или тако нешто. Већ се спрема.
Још нису искоренили беснилоMalčice je veća zemlja, da ne kažem kontinent, treba savatati prenosioce. Opet, možda nema ko time da se bavi.
Цела земља има 200 савезних санитарних инспектора, мислим да сам то већ рекао. Одатле погоди размеру осталих инспекција и контрола. Пацове нисам видео само у њујоршком метроу, видео сам их и у својој авлији. Видео сам и лисице и ракуне у сред града (јер су растојања превелика и остаје шуме између).
Банкама треба по пет дана да пребаце паре или уновче чек - наша СДК је то радила за пет минута пре петнаест година, кад је то такође могло модемомAuh! Pa kako ta najmoćnija ekonomija onda funkcioniše? A naša sa SDK propala? Možda je reč o periodu u kome ček treba da se "clear", tj. radi se o sigurnosnoj meri... Ne znam.
Не, ради се о томе да се чек провери за две секунде - паре ти одмах скину са рачуна. Онда то стоји на банчином рачуну и увећава им салдо неко време. Зашто? Зато што им нико ништа не може, купују законе како им се ћефне. Јачи су од удбе, озне, кагебеа, ције, чега хоћеш.И зато је и наша привреда пропала, да би је они јефтиније купили за паре које ће одштампати кад им буде требало.
Намештачи костију су призната грана медицине здравствене индустријеMeni je barem jedan pomogao, mada većina jesu prevaranti. Opet, ima malo više slobode nego drugde, to se tamo malo više ceni. A ti idi u Evropu ako toliko voliš regulacije, jel' da.
А ти си Амер, а? Једини избор је између "регулација и нерегулација"? То је амерички речник по том питању, то је њихова жвака. Не "озакоњено", не "прописано", него "регулисано" - другу реч осим те ретко користе кад хоће да кажу да се држава меша у нешто што би они сами боље...Него, не рекох како су они то призната грана. Тако што су играли по Рокфелеровим правилима и подесили своје школе да испуњавају његове услове, тј како је прописао његов АМА (што би требало да је лекарско друштво, али баш и није). Дакле не чак ни државна принуда, никакав регулатор није био окренут на седмицу, него прописи које је донело једно, хм, певачко друштво са добром новчаном залеђином, и које нико није ни бирао ни поставио, него су лепо покуповали посланика и закона колико им је требало да успоставе де факто монопол. Костоломци су се провукли; остали нису.Но, ово је гунђање та тране - не спада, у ствари, у процену заосталости, јер Амери ту нису ни испред ни иза, него скроз у страну од осталог света.
Користе царске јединице мера, а не метричке, које смо ми усвојили још 1876Vidi iznad. Sviđaju im se jedinice, i živo im se hebe šta drugi misle o tome. Može im se. Slobodni su.
Е да, дивне ли илузије. Дужни су ко Грчка, претресају их за свако летење авионом, полиција има право да претреса и шпијунира без налога, на ћеф и анонимну (или измишљену) дојаву, да заточи кога хоће на неодређено време, да наручи мучење за било кога у пријатељској диктатури, а тих полиција има бар петнаест разних истовремено и препоклапају се (једни кажу да неће више никог да јуре аутопутем јер је то опасно по остали саобраћај - осталих пет друмских полиција се наватају меда наредне недеље)... наравно, што више полиције и овлашћења, то више слободе. Мислим, ту су баш напредни, а, хм, ја сам ту некако конзервативан.
Немају брзе пруге, штавише доживео сам да му треба пола сата да пређе 8км (игром случаја, баш између две станице у граду који познајем).Ovaj.... alo, mislim, gde ti živiš?! Ljudi vole da se voze kolima više nego bilo ko.
Падаш на рекламу, а? Овде су убеђени да је основно мерило слободе да можеш да се возиш и да гориш бензина колико ти се ћефне. Они су нафтну кризу седамдесетих и формирање ОПЕКа схватили као ни мање ни више него штројење, и никад нису опростили свету што су се тако осећали. То је деловање седамдесет година рекламне машинерије. Само три генерације, сића.Тако сам и ја волео да возим бицикл у Слобино време, јер сам тако био слободан - од уличних препродаваца бензина, и Слобиних трговаца боновима, од мајстора и њихових шверцера... осим што сам у ствари знао да је то илузија која нестане чим престане ветар око ушију, па видим какав бицикл возим, колико често морам да га поправљам, колико трају гуме, и по чему га то возим.То је врзино коло. Зашто овде воле да возе кола? Зато што је у 95% случајева то једини начин да стигнеш куд хоћеш. Добро, претерао сам. 99%. Осталог превоза нема, или је непрактичан, или мораш да планираш, или је замумуљен (кад ценовник за градски аутобус овде има пет страна!), или је далеко, или је прескуп. Па ти бирај.Мислим, жао ми је да вам кварим лепе замисли о томе како је овде - и да се нисмо везали оног на шта гунђам, има овде доста тога што ми се свиђа, ама треба натрапати и на то, него смо све запели око овог.Ukratko - promašio si kontinenAt. Edited by расејан
Link to comment

Ništa ja ne zamišljam, moja najbliža rodbina živi u istoj zemlji i ne čujem baš ništa od njih na temu tvoje kuknjave (a ne bi me pošteđivali). Znači, zavisi i od ličnih sklonosti, a takođe (i to dramatično) zavisi i gde se nalaziš. "Amerika" je malo širi pojam, blago rečeno. Da, kad je u pitanju "regulacija", tu sam pravi Amer, ama Džeferson mi ravan nije. Ako mi se išta sviđa u tom sistemu, to je da imaju petlju da stvari ostave neregulisane, pa kako im bude. I (barem tradicionalno) ne histerišu i ne donose štetne odluke na bazi panike i histerije, nego kad nešto mora da se učini za to mora da postoji dokaz, da ne kažem solidan business case. A ne kao sumanuti EUkratori kojima je eto tako palo na pamet da "regulišu" pesticide, ne na osnovu nekih dokaza, već prosto zato - sa posledicama koje mogu biti katastrofalne.Meni se sviđa njihova ljubav prema kolima, nalazim je vrlo romantičnom. Oke, sad će morati da se preispita potrošnja i emisije određenih gasova, ali ne vidim ni jednog razloga da se auto kao takav eliminiše iz njihovog načina života. štaviše, pravi Ameri, što znači inovatori i preduzimači, kao što je bio Tesla, rade na tome.Pretresaju, istina, no u nekom smislu i jesu slobodniji nego većina nacija. Paradoksalna zemlja, k'o onaj iz vica što ima "stoše'set kila, al' nije deb'o"). Ne idealizujem ja ništa, i kad je meni prvi put na ulazu tamo dočekala star-spangled banner + poster Busha od po 10m svaki nije bilo ni malo milo da vidim ikonografiju nalik južnoameričkoj vojnoj diktaturi. Ipak, primetio sam drugi put da toga nije bilo, što je pomak nabolje. Niko nije savršen (interesantno je samo kako se o svima drugima takođe nesavršenima retko pokreću teme - uvek je to USA i samo USA; a biće da ima cca 200 zemalja koje bi prednjačile po negativnom, i to dramatično).

Link to comment

Meni zao sto se ovaj rasejanko ovako zlopati u tudjini. Jos mi je zalije sto sam slep kod ociju pa mi ne smeta to sto njega zulja. A najvise mi je zao sto znam da za neke stvari lupa najstrasnije, al' sam lenj pa me mrzi da se sa njim objasnjavam u sitna crevca. Promasio covek kontinent, juzna Amerika bi mu bila melem na napacenu dusu. Ne bi bas ustedeo za penziju, al' ga sistem ne bi preterano nervirao.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...