Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

Šta/ko je a) vitalova, b) slaninar (OK, kapiram iz konteksta) c) uglješa sajtinac, d) hadersfildPiši tako da te i Srbi iz rasejanja razumeju :D
oooopsss.... moje izvinjenje :-) zaista nisam mislila da sve to i nije bas toliko poznato, a obaska sto pri tome uopste nisam mislila na vas u rasejanju koji se ipak selektivno informisete. a ova vest, istina, ne spada u neke narocito znacajne i atraktivne. a) vitalova nagrada - jedna od nagrada za knjizevnost u srbiji koja je zbog novcanog iznosa /5000eura/ i manje vise solidnog zirija i prethodnih dobitnika, druga po pozeljnosi kod ovdasnjih knjizevnika, a zbog tiraza i prica koja je prate i kod izdavaca, kriticara itd... nagradu dodeljuje VITAL Vrbas /fabrika ulja/ b) slaninar - da, da...ravnicar, precanin, vojvodjanin. to je to :-)c) uglješa sajtinac - pisac, scenarista i dramaturg, zrenjaninac, predaje na dramskoj akademiji u novom sadu, pisao knjigu i radio scenario za film hadersfild /mislim da je pisano o filmu ovde ili tamo/d) hadersfild - grad u engleskoj, zapadni jorksir ;-) Edited by nezvanova
Link to comment
Mogao bih se zakleti da je knjiga pre dobijanja nagrade koštala 500 dinara.
Pogled na sajt izdavača, tik posle objavljivanja vesti da je Tišma dobio NIN-ovu nagradu ukazivao je da je prvo izdanje koštalo 400 kinti bez PDV-a, drugo izdanje je već tričavih 1000 dinara bez poreza.
Link to comment

A ovo nećeš da pomeneš....

NIN-OVAC PREMIJERNO U PAROBRODU! Razgovori o romanu „Bernardijeva soba“ – Slobodan Tišma Okean i Oda NIN-ove nagrade Veliki talas adagia espressiva iz Malerove Desete i albuma ’’Pink Military’’ kao alhemijski pozdrav ili simfonija reči za kontratenor i orkestar ledenog Okeana Slobodana Tišme, zapljusnuće vas na palubi 2. februara od 19 časova. Tišma i Laslo Blašković, umesto školjki, izroniće vam sve boje, mirise, oblike i zvuke ’’Bernardijeve sobe’’ ( KCNS) – NIN –ovog naj romana u 2011. ! Bivši fan rok benda ’’Placebo’’, ljubitelj Mocarta i Sibelijusa, sredovečni biolog u zagrljaju unuke poznatog brodovlasnika, prikazaće 28. februara od 19h autoironičnu, bezobalnu provaliju svog brakolomnog preobražaja – ’’Odu manjem zlu’’ (Mono i Manjana) iz epruvete prvog urednika Naučnog programa Televizije Beograd, Voje Čolanovića, NIN-ovog slavodobitnika za 1987. Na palubi govore:Slobodan Tišma, NIN-ov ovogodišnji laureat za knjigu godineLaslo Blašković, izdavač i direktor KCNS-aTeofil Pančić, novinar i pisacSlobodan Bubnjević, novinar i pisac
Poster_Tisma3.jpg
Link to comment
u kvotovanom tekstu piše 28. februar, na plakatu 2. februar. kad je?
Tišma je drugog, Čolanović je 28. Inače, Tišma je i devetog, u 20, @DKSG.
Link to comment

(samo za kima)Ko je Katarina Lazić, šifrantkinja za književnost UK Parobroda? Jebote, sinoć predavi i publiku i Tišmu. Jeb’o je šum talasa i parobrod i paluba i sve! Stra’ota kol’ko me je bilo sramota što sam sinoć udis’o isti vazduh sa dotičnom. Nikakvo vođenje nečega što bi trebala da bude književna večer, logoreičnost nauštrb bilo kakve suvislosti, retoričke sposobnosti na podeouku današnje temperature i – šum talasa, naravno. Mislim da u životu nisam čuo reč “šum” koliko sam to bio prisiljen sinoć, u uru i po vremena. Jedno pitanje je postavljala 5 fucking minuta, čisto da se zna. Na kraju, kada je očekivala da joj Tišma odgovori, on samo reče: “A, šta je pitanje?” Insistirala na puštanju pjesama “Lune” i “La Strade”. Vidi se da su razgovarali o tome i pre početka i da je Tišma odbio, ali ne, ona mora da pita za dozvolu. Naravno, nije joj dao. Upadanje u reč, insistiranje na svojim glupavim (da, glupavim) pitanjima iako Tišma nije dovršio prethodni odgovor… Ma, sve je bilo u kurcu. Ona je, kao, neki urednik. Kime, ima li nam spasa?

Link to comment

ajd, da ne ispadne da prenosim samo traceve i pikanterije (a ne, ne radim za izdavaca) - ja procitala knjigu i mnoooooogoooo, bas, bas, bas mnogo mi se dopada. naci cete po recenzijama na netu dosta toga pametnog o njoj, a ja samo da dodam da sam malo strahovala da li ce tisma izdrzati formu romana, jer, (sasvim neopravdano) mi je delovao odvec rabarusen za romanopisca (a, jelte, nisam procitala njegov prethodni roman, poznavala sam samo njegovu muziku i citala/slusala njegovu poeziju). medjutim odlicno me je provozao kroz roman; sve paralelne price u njemu su smisleno isprepletane i odlicno uvezane, sa (cak!?!:-) logicnim psiholoskim uzrocima/posledicama - pistina porodicna istorija, i majka i otac i njegova zenskost i stan sa stanarima, i stanari, i mercedes i bernardo bernardi, i devojka sa kojom se trkao po cestama braca (hickok, krejs i geri :-))) i otac i majka i maler i scene inicijacije u sumi koje su u mojoj glavi bile smesane scene i muzika iz mocartove carobne frule, ona petljancije pamina sa kraljicom noci ;-) i pertova muzika; i blagi utucaji miroslava mandica i citave te novosadske avangardne(?!? da l' bas taj termin - pitam se ja ...) poetike ... dakle, ja procitala, videla i cula dosta toga, a naravno svideo mi se pre svega jedan posten, skroman i dirljivo iskren tisma ciji se ego u citavom procesu pisanja romana, sto je tako retko u umetnosti - tek nazire... inace, uzela sad da citam V od pincona, pa cu na pitanje o njihovoj eventualnoj slicnosti odgovoriti posto roman i procitam. hocu reci, ja nisam do sada citala TPa, pa ne znam da odgovrim na pitanje :blush:

Link to comment

KC GradGradska knjižnica - Slobodan Tišma21. februar, 20hGost: Slobodan TišmaModeratorka: Tijana SpasićU romanu "Bernardijeva soba" Slobodana Tišme, za koji je autor dobio Ninovu nagradu za 2011. godinu - uprkos kontroverzama i nekim lošim odlukama žirija i dalje najuticajniju književnu nagradu u Srbiji - pripoveda se o novosadskom autsajderu i lokalnom čudaku Pišti Petroviću. Priča se plete oko nekoliko glavnih lajtmotiva: dnevnih rituala i opsesija glavnog junaka.Budući da je Tišma poznat i kao frontmen i tekstopisac izuzetno cenjenih novotalasnih art rok bendova Luna i La Strada, promocija u KC Gradu biće prilika i za ponovno preslušavanje muzičkog opusa našeg gosta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...