Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

Ima, na trafikama :happy: Ne mogu da razlucim koliko je ideoloski diskurs bio vazan u savremenoj prozaici i kritici od vremena romantizma, kada odokativno krece knjizevnost kakvu  znamo, nezavisna od dvorskog i crkvenog, do danas. Koliko je za ocenu jednog dela bio vazan ideoloski predznak u zlatno vreme romanesknog stvaralastva, tamo u drugoj polovini XIX veka? Da li su Dostojevskom spocitavali literarno umece zbog jake crte hricanske misli? Mozda se ovi mucenici ideoloski prepucavaju izmedju redova zato sto u redovima slabo cega velikog i ima. Veliki pisci su u stanju da svoje misli i stavove pretoce suptilno kroz delo i likove.

Link to comment

samo ću reći da su beton i njegova kritika, pamfletizam najprizemnije sorte te da je tvrdnja kako je Gatalica "nula od pisca" u najmanju ruku preterivanje, što, ruku na srce, i ne čudi, budući da dolazi iz tastature betonskog fana.

 

Link to comment
5 hours ago, Kampokei said:

Uži izbor:

 

1. Vladan Matijević, SLOBODA GOVORA – Laguna

2. Darko Cvijetić, ŠTO NA PODU SPAVAŠ – Кnjiževna radionica Rašić

3. Svetislav Basara, КONTRAENDORFIN – Laguna

4. Enes Halilović, LJUDI BEZ GROBOVA – Laguna

5. Uroš Dimitrijević, SIROTI MALI RATOVI - Presing

6. Filip Grujić, PODSTANAR – LOM

7. Jovica Aćin, POLAZEĆI OD КRAJA SVETA – Laguna

8. Vladimir Кopicl, PURPURNA DEКADA – Dereta

9. Savo Stijepović, PREКRASNE RUŠEVINE – Dereta

10. Nenad Teofilović, FRAКTURA – Dereta

11. Srđan Srdić, LJUBAVNA PESMA – Partizanska knjiga

12. Zvonka Gazivoda, HOSTEL КALIFORNIJA – Geopoetika

13. Boris Miljković, JUGOSLOVENI – Geopoetika

14. Bojan Savić Ostojić, NIŠTA NIJE NIČIJE – Кontrast izdavaštvo

15. Lazar Pašćanović, SPAM – Imprimatur

16. Radovan Beli Marković, STOJNA VETRENJAČA: četiri kanata – Srpska književna zadruga

17. Ognjen Spahić, POD OBA SUNCA – Кontrast izdavaštvo


Osecam da je Zivanovic ove godine ispao kolateralna steta, da ne ispadne kako je u "finalu" jos jedan "betonovac" i "orfelinovac".

Link to comment
On 12.1.2021. at 17:42, fren said:

Pa, ne. Lepo je objasnio u prethodnim stranama @Taihoskopija.

Problem je sto sve institucije drzi tzv. nacionalisticka struja ili, kako ih nazva, desnicari, i da su po tom kljucu, kako bi "uspeli" ili se probili, pisali raznorazni, te su bez ikakvog daljeg kriterijuma dobijali status i nagrade. Jedan od njih je i Gatalica npr. Nula od pisca, ali njegova knjiga pod naslovom "Veliki rat" jednostavno je dobila nagrade. Hajku na takav "sistem" odavno vodi Beton i Sasa Ilic, ismevajuci ih besramno. Trenutni ziri jednostavno nece tolerisati takvu praksu, pa i ako bude nacionalno orijentisan roman, a poseduje odredjene kvalitete, proci ce ako valja.

Preporucujem podcast Biljane Srbljanovic gde najvulgarnije pljuje po Gatalici. Iako ne podrzavam takav vid kritike, sve je ubola. Zabavno je.


Pa dobro, kasnije je Atanackovic dobio NIN za roman koji dosta rastaze cinjenice ( da ne upotrebim neku jacu rec )  da bi uklopio Balkanske ratove i WWI dogadjaje u neki narativ "druge Srbije", a isti period obradjuju kao Gatalica. Sve srecni, radosni, i pecenje na stolu i jagnjici na broju.

  • +1 1
Link to comment

zao mi je sto ugljesa nije usao u uzi izbor, ne bih volela da srdic dobije nagradu jer mi se nikako ne dopada njegov stil pisanja a kako sam volela njegove prethodne knjige, navijam za matijevica, na slepo :D

devojke nisu nesto pisale romane onomad, a i najveci broj meni omiljenih devojcica pise pesme.

jedna omiljena mi je napisala zbirku prica, a rumena ne pise na srpskom :D

 

Link to comment
23 minutes ago, nezvanova said:

zao mi je sto ugljesa nije usao u uzi izbor, ne bih volela da srdic dobije nagradu jer mi se nikako ne dopada njegov stil pisanja a kako sam volela njegove prethodne knjige, navijam za matijevica, na slepo :D

devojke nisu nesto pisale romane onomad, a i najveci broj meni omiljenih devojcica pise pesme.

jedna omiljena mi je napisala zbirku prica, a rumena ne pise na srpskom :D

 

 

Meni je žalije zbog Radeta. Nekako mu to godinama izmiče, a mislim da je imao par romana kojima je zaslužio nagradu, za Čehoviju sigurno. Sad, jbg, nisam žiri i sigurno sam subjektivan, ali nadovezujem se na tvoje :)

 

Usput, baš sam neki dan, posle duge pauze, ušao u knjižaru i kupio knjigu poezije. Radmila Petrović, Moja mama zna šta se dešava u gradovima. Odlična! Uzeo dva primerka, jedan za ćerku koja ume da čita zbirke pesama, a ja presrećan zbog toga 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...